„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród….”

„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród….”

Dzień 11 listopada  jest jedną z najważniejszych dat w historycznym kalendarzu naszej Ojczyzny. 11 listopada 1918 roku Polska po latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych odzyskała niepodległość. Dzień ten jako symbol walki o wolność, znak wiary i zwycięstwa od 98 lat obchodzony jest jako narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji w czwartek, 10 listopada 2016r  w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia   przygotowana przez uczniów kl. VIa i VIb pod kierunkiem p. Marzeny Molgi i p. Marty Myśliwiec. Oprawę muzyczną przygotował wraz z chórem uczniów  p. Marek Zdyb.  Była to niezwykła lekcja historii, której celami było wzbogacenie wiedzy uczniów, kształtowanie szacunku dla historii minionych pokoleń, uświadomienie roli patriotyzmu w życiu narodu oraz uzmysłowienie młodemu pokoleniu,  że nigdy nie należy zapominać o dziejach naszego kraju, o polskiej tradycji i kulturze.

Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu narodowego Dyrektor szkoły Małgorzata Konieczna serdecznie powitała wszystkich obecnych i powiedziała, jak ważne jest dla nas Polaków to niezwykłe święto, obchodzone co roku 11 listopada. Podkreśliła także, że nasz kraj, który mimo iż na 123 lata utracił suwerenność i zniknął z mapy Europy i świata, nadal istniał w sercach Polaków. Oczekiwali oni z nadzieją aż nadejdzie ten dzień pełen radości, chwały, ten dzień, który wspominamy od 1918r., a obchodzimy nieprzerwanie od 1989r. W swoim wystąpieniu Dyrektor szkoły mówiła również o patriotyzmie. Patriota, to nie tylko człowiek występujacy w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń, ale również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach. Współczesny patriota to człowiek kultywujący pamięć o swoich przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszą sytuacją kraju. Troskę o losy ojczyzny mamy, my Polacy, szansę okazywać niemal nieustannie. Jej wyrazem jest na przykład uczciwa i twórcza praca, rzetelne zdobywanie wiedzy, dbanie o poprawność języka ojczystego, zarówno w mowie, jak i piśmie, troska o dobro rodziny, a także szacunek dla narodowej tradycji.

Punktem kulminacyjnym uroczystości był montaż słowno – muzyczny, który  wprowadził uczniów  w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie przedstawiono sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Naszą Ojczyznę rozdzielili między siebie trzej zaborcy: Austria, Rosja i Prusy. Jej odrodzenie zawdzięczamy pokoleniem, które w powstaniach narodowych podejmowały starania o przywrócenie jej wolności, a w szczególności  Legionom, które pod wodzą Józef Piłsudskiego wywalczyły jej niepodległość w 1918 roku. Uczniowie poetyckimi utworami i pieśniami patriotycznymi przypomnieli wszystkim zebranym historię naszego kraju oraz czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z mapy świata. W części artystycznej największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w latach niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia naszych rodaków walczących o wolną Polskę.

Informacja przygotowana  przez Marzenę Molgę i Martę Myśliwiec

dsc07223dsc07224dsc07225dsc07227dsc07228dsc07229dsc07233dsc07237dsc07239dsc07238dsc07246dsc07247dsc07251dsc07252dsc07257
Wróć

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wróć
    cbk (2)