Szanowni Państwo, osoby które we własnym zakresie kupują bilet miesięczny dla swojego dziecka, ucznia naszej szkoły mogą złożyć wniosek o częściowy zwrot kosztów.

Link do Zarządzenia Wójta Gminy Kowala:

KONKURSY PROFILAKTYCZNE

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali-Stępocinie ogłasza 2 konkursy dla uczniów szkół podstawowych na terenie gminy Kowala:

1. Konkurs plastyczny – Widzę, reaguję. Mówię – NIE PRZEMOCY, skierowany jest do uczniów klas IV-VI.

I.ETAP – uczestnik składa swoją pracę do placówki w której uczęszcza do wyznaczonego Koordynatora szkolnego. Placówka szkolna wyłania maksymalnie 5 prac plastycznych, które dostarcza w terminie do 15.10.2024r. do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali-Stępocinie.
II.ETAP – do dnia 31.10.2024r. Komisja powołana przez Organizatora wyłoni zwycięzców.

2. Konkurs antyprzemocowy spot filmowy – Widzę, reaguję. Mówię – NIE PRZEMOCY skierowany jest do uczniów klas VII-VIII.

I.ETAP – uczestnik składa swoją pracę do placówki w której uczęszcza do wyznaczonego Koordynatora szkolnego. Placówka szkolna wyłania maksymalnie 2 filmy które dostarcza w terminie do 15.10.2024r. do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali-Stępocinie.
II.ETAP – do dnia 31.10.2024r. Komisja powołana przez Organizatora wyłoni zwycięzców.

Regulamin dostępny na stronie www.gopskowala.pl oraz w gabinecie pedagoga.

Serdecznie zapraszam do udziału wszystkich zainteresowanych uczniów

Anna Kowalczyk

pedagog szkolny – koordynator projektu.

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025

„Rok szkolny to czas, by marzenia stały się celem, a nauka kluczem do ich realizacji”.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025.

 

czytaj więcej »

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 w PSP im. Janusza Korczaka
w Kowali-Stępocinie

nastąpi 2 września 2024 r.

  • o godzinie 8.00 msza św. w kościele pw. Św. Wojciecha w Kowali-Stępocinie
  • o godzinie 9.00 spotkanie dzieci oddziału przedszkolnego 0A oraz uczniów oddziałów klas 0-VIII na sali gimnastycznej z dyrekcją i wychowawcami oddziałów

Rodziców uczniów oddziału przedszkolnego 0A oraz rodziców uczniów oddziałów klas IA i IB zachęcamy, by uczestniczyli razem z dziećmi w tej uroczystości.

 

Wszystkich uczniów obowiązuje strój galowy.

 

Informacja odnośnie dowozów będzie zamieszczona na stronie szkolnej w piątek 30.08.2024r., na szkolnej stronie Facebook oraz przekazana poprzez dziennik LIBRUS.

Dnia 21.06.2024 r. odbyło się uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2023/2024.

Był to dzień pełen emocji, radości i refleksji zarówno dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Na hali gimnastycznej w części oficjalnej uczestniczyli zaproszeni goście. Wśród nich obecni byli przedstawiciele władz gminy, którzy zaszczycili szkołę swoją obecnością, podkreślając znaczenie edukacji w lokalnej społeczności. Wójt Gminy Kowala Pan Wiesław Pachniewski, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pan Jarosław Słomka, ks. Piotr Borciuch proboszcz parafii św. Wojciecha w Kowali-Stępocinie, uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły oraz kadra nauczycielska. Uczniowie w krótkim montażu słowno-muzycznym zaprezentowali swoje umiejętności oraz przywitali wakacje. Podziękowali także paniom dyrektor, nauczycielom i pracownikom szkoły za trud, jaki włożyli ich w edukację i wychowanie. Następnie głos zabrała Pani dyrektor Małgorzata Konieczna, która złożyła wyrazy wdzięczności uczniom, nauczycielom i rodzicom za pracę w roku szkolnym 2023/2024. Podkreśliła osiągnięcia uczniów, zarówno w sferze edukacyjnej, jak i sportowej. Z dumą wspomniała o licznych sukcesach w konkursach matematycznych, literackich i plastycznych. Wspomniane zostały również udane projekty społeczne i charytatywne, w które zaangażowała się cała szkoła. Po wystąpieniu Pani dyrektor głos zabrał Wójt Gminy Kowala Pan Wiesław Pachniewski gratulując uczniom wyników w nauce i życząc wspaniałych wakacji. Następnie miłe słowa do uczniów, rodziców i nauczycieli przekazali Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pan Jarosław Słomka i ks. Piotr Borciuch.

czytaj więcej »

Koniec lekcji, klasówek i prac domowych ? rok szkolny 2023/2024 zakończony!

 20 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów oddziału przedszkolnego oraz klas I -III.
Dzień zakończenia roku szkolnego to dla większości uczniów jeden z najbardziej oczekiwanych dni w całym roku. W ciągu trwających nieco ponad dwa miesiące wakacji dzieci nie będą musiały wcześnie wstawać i pamiętać i codziennym przygotowywaniu się do lekcji.
Wolny czas pozwoli im na relaks i odpoczynek, rozwijanie swoich zainteresowań oraz spotkania z rówieśnikami i wakacyjne wyjazdy ?

Międzypokoleniowe Kino Plenerowe – Projekt

Miło nam poinformować, iż pozyskaliśmy dodatkowe środki zewnętrzne na nasze działania w ramach programu Mazowsze Lokalnie.
W 2024 roku do konkursu wpłynęło 514 wniosków. Do drugiego etapu zakwalifikowanych zostało 198 projektów. Przedstawiciele zostali zaproszeni na spotkania z ekspertami podczas Komisji Oceniających.  Jedynie 138 zostało dofinansowanych.
Współpraca, wspólne plany i marzenia dają cudowne efekty  🙂

Przystanek Historia

14 czerwca uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Kowali-Stępocinie wybrali się na spotkanie z historią do Trablic Przystanek Historia IPN Izba Pamięci ks. R.Kotlarza.
Klasy 2a i 2b wraz z nauczycielkami panią Iloną Bińkowską i panią Renatą Szary. Pani Elżbieta Tyczyńska-Zygarek i pani Magdalena Gajda wybrały się z klasami 4a i 4b na rajd pieszy. Pan Łukasz Podrygała i pan Artur Bielecki uczestniczyli z klasą 6a w  rajdzie rowerowym.
Zajęcia edukacyjne dotyczyły tematyki związanej z  Czerwcem 1976 roku oraz postacią księdza Romana Kotlarza. Pani Joanna Kutkowska oprowadziła uczniów po izbie pamięci ks. Kotlarza, a następnie zaprosiła do udziału w kilku konkurencjach. Ekspertami w dziedzinie Radomskiego Czerwca byli Dr Arkadiusz  Kutkowski i Pan Michał Adamczyk. Nie zabrakło quizów wiedzy, zadań do wykonania i dobrej zabawy.
Na zakończenie uczniowie, którzy zebrali najwięcej punktów, otrzymali nagrody ufundowane przez Delegaturę IPN w Radomiu. Upominki wręczył Wójt Gminy Kowala Pan Wiesław Pachniewski.

Wyróżnienie w Konkursie Plastycznym  ?Budynek Archiwum Państwowego w Radomiu oczami uczniów? dla Nikoli Hartwich z klasy 4a. W dniu 10 czerwca 2024 r. w Archiwum Państwowym w Radomiu odbyło się wręczenie nagród dla laureatów w/w konkursu. Udział w konkursie wzięło ponad 60 szkół z Radomia i powiatu radomskiego. Nagrodzono i wyróżniono tylko kilkunastu uczniów.

Po wręczeniu nagród zaproszeni goście mieli możliwość zwiedzić poszczególne działy pracy archiwistów. W jednym z nich, przy konserwacji dokumentów pracuje mama naszego ucznia, Franciszka Grzyba z klasy 8a, Pani Katarzyna Grzyb.

Pobyt w tej instytucji był dla nas inspirujący do działań badawczych ?starych? dokumentów.

Gratulujemy Nikoli odniesionego sukcesu!

czytaj więcej »

?Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja wielka i mała Ojczyzna? wyróżnienia dla Piotra Błacha  i Antoniego Słabosza z 4b.

W związku z rozstrzygnięciem etapu wojewódzkiego III edycji konkursu ?Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja wielka i Mała Ojczyzna? młodzi genealodzy z 4b pod opieką Rodziców mieli  przyjemność uczestniczyć w uroczystości wręczenia nagród i dyplomów. Impreza odbyła się 10 czerwca 2024 r.   w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów, w siedzibie Archiwum Państwowego w Płocku. Po uroczystej gali laureaci zostali zaproszeni do zwiedzenia poszczególnych działów archiwum związanych z zabezpieczaniem dokumentów, opracowaniem, cyfryzacją i udostępnianiem materiałów. Uczniowie po raz pierwszy widzieli starodruki, księgi rękopiśmienne, a nawet mogli przemieszczać się między regałami z ogromem archiwaliów.

Gratulujemy Piotrowi i Antkowi sukcesu oraz dziękujemy za wsparcie ich Rodzicom.

czytaj więcej »

Przedstawienie w języku angielskim pt. Śledztwo w laboratorium

10 czerwca 2024r. uczniowie klasy VIa wystawili przedstawienie w języku angielskim pt. „Śledztwo w laboratorium”. Było to podsumowanie słownictwa i struktur gramatycznych poznanych w klasie szóstej.
Grupa przyjaciół oraz wolontariuszy próbuje odnaleźć miejsce przechowywania przez właściciela laboratorium niebezpiecznych dla środowiska odpadów chemicznych. Bohaterowie Dan oraz Dave, którzy dotychczas nie przykładali większej wagi do ekologii, tym razem intensywnie włączają się do akcji. Aktorzy zadbali o stroje, rekwizyty oraz dekoracje, jak również o muzykę podkreślającą atmosferę danych scen. Przedstawienie spotkało się z życzliwym przyjęciem i zainspirowało uczniów do udziału w kolejnych inscenizacjach. Nad całością czuwała pani Katarzyna Śliwa.

Wycieczka klasy 8a

Spotkanie z policjantem.

6 czerwca br. zostało zorganizowane w naszej szkole spotkanie z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Jego celem było utrwalenie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wakacji.

czytaj więcej »

Klasa 1a na przedstawieniu „Czerwony Kapturek”

6 czerwca 2024 r. na długo zostanie w pamięci klasy 1a. Był to dzień, w którym uczniowie naszej szkoły gościli w Publicznym Przedszkolu im. Juliana Tuwima w Kowali-Stępocinie. Wybrali się tam na zaproszenie p. Eweliny Piwońskiej i p. Agnieszki Białczak, które z grupą ,,Tygrysków przygotowały przedstawienie ,,Czerwony Kapturek”. Ta bajkowa historia, choć wszystkim dzieciom dobrze znana okazała się zaskakująca. Widzowie na nowo odkryli przygody głównego bohatera, a sam spektakl dostarczył dużą dawkę humoru i chwile pełne wzruszeń. Zakończeniem był morał tak bardzo istotny nie tylko dla przedszkolaków, który przypomniał wszystkim o tym, że w trosce o bezpieczeństwo warto słuchać rad bliskich nam osób. Pierwszaki w towarzystwie Pana Wójta Gminy  Wiesława Pachniewskiego,  Pani Dyrektor  Justyny Fabisiak i Pani Anny Dobrzańskiej oklaskiwały z entuzjazmem młodych artystów.

czytaj więcej »

EUROWEEK -Polanica Zdrój

Uczniowie naszej szkoły w terminie od 2.06 do 6.06 uczestniczą w obozie językowym EUROWEEK- Polanica Zdrój, którego głównym celem jest nauka języka angielskiego przez zabawę. Zajęcia prowadzą wolontariusze z różnych krajów. Wszyscy z dużym zaangażowaniem biorą udział w warsztatach integracyjnych, bawią się, tańczą oraz mogą bliżej poznać kraje z których pochodzą wolontariusze podczas prezentacji. Udział w obozie jest niezapomnianym przeżyciem dzięki któremu nasi uczniowie mogą sprawdzić swoje umiejętności językowe,  rozwinąć kreatywność, zintegrować się z innymi uczestnikami obozu. Wrócą zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia oraz wiedzę. Wykazują się samodzielnością i olbrzymią aktywnością podczas intensywnych zajęć edukacyjnych.

czytaj więcej »

Uczniowie klasy 3 uczestniczyli w „Biegu Orląt Lwowskich”

W dniu 29 maja 2024 roku uczniowie klas 3 uczestniczyli w  „Biegu Orląt Lwowskich” organizowanym przez  Publiczną Szkołę Podstawową im. Noblistów Polskich w Bardzicach, przy wsparciu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Radom.

Uczniowie przebiegli dystans 14211 m, ponieważ tylu młodych ludzi zginęło za polski Lwów w latach 1918 -1919. Najmłodszy uczestnik walk, który zginął, miał 9 lat. Dlatego też w tym biegu uczestniczą tylko uczniowie klas III.

czytaj więcej »

Występy uczniów podczas Gminnego Dnia Dziecka.

Dnia 2 czerwca 2024 roku na stadionie sportowym w Kowali-Stępocinie odbył się Gminny Dzień Dziecka. Głównym organizatorem tego wydarzenia był Wójt Gminy Kowala Pan Wiesław Pachniewski  we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kowali-Stępocinie oraz Gminną Biblioteką Publiczną w Kowali-Stępocinie.  Na scenie swoje umiejętności mogli zaprezentować  uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie. Szkolny Zespół Ludowy ?Przepióreczka? prowadzony Przez Panią Annę Szymczyk, Panią Wiesławę Rzepecką i Pana Andrzeja Krzyczkowskiego zatańczył taniec ?Polka? oraz ?Kujawak”, dzieci zaśpiewały piosenki:  ?Skowroneczek?, ?Wakacje? i ?Piosenkę dla Mamy? prezentując umiejętności gry na instrumentach.  Uczniowie z Zespołu „ISKIERKI” z klasy 2 b z wychowawcą Panią Iloną Bińkowską zaprezentował na scenie ?Taniec z szarfami?. Po występach dzieci uczestniczyły w wielu atrakcjach oferowanych podczas Dnia Dziecka. Uczniowie szczęśliwi wrócili do domów.

czytaj więcej »

Sukces na Turnieju Gimnastycznym o Puchar Wójta Gminy Kowala

W dniu 1 czerwca 2024 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Parznicach, odbył się  III Turniej Gimnastyczny o Puchar Wójta Gminy Kowala Wiesława Pachniewskiego zorganizowany przez Gimnastyczny Klub Sportowy Quick Flik.

Nasze uczennice wywalczyły następujące miejsca:

II miejsce w kategorii 13+ lat otrzymała – Małgorzata Rogala

I miejsce w kategorii 12 lat otrzymała -Natalia Adamczyk

II miejsce w kategorii 8 lat otrzymała -Olga Kruk

III miejsce w kategorii 7 lat – Maja Arak

Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 🙂

czytaj więcej »

Legenda o warszawskim Bazyliszku w wykonaniu klas IV

28 maja 2024r. uczniowie klasy  IV a i IV b wystawili przedstawienie pt. ?Legenda o warszawskim Bazyliszku”.

Akcja rozgrywała się w scenerii warszawskich kamieniczek. Główni bohaterowie, Magda i Marek wraz z przyjaciółmi próbują zgładzić smoka.

czytaj więcej »

Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego

We wtorek 28 maja 2024 r. w naszej szkole zostały przeprowadzone demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2024/2025.

W skład Rady Samorządu Uczniowskiego wchodzą:

Przewodnicząca: Lena Grzyb

Zastępca : Piotr Grymuła

Członkowie: Amelia Terchalska, Magda Chełmińska  czytaj więcej »

Rodzinny Piknik z Korczakiem.

Kolorowo, wesoło i ciekawie tak właśnie wyglądał  29 maja w Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w  Kowali – Stępocinie  Piknik Rodzinny z Korczakiem. Pani Dyrektor ciepłymi słowami przywitała zebranych gości, rodziców wraz z dziećmi.  W tym szczególnym dniu nie zabrakło również  słodkich wypieków i przekąsek. Dziękujemy bardzo za wielkie zaangażowanie ze strony rodziców.

Uczniowie  brali udział  w warsztatach „Dzieciaki Sadzeniaki” realizowanych przez  Leroy Merlin Polska.  Podczas zajęć dzieci uczyły się pielęgnacji roślin. Wśród atrakcji,  były szkolne występy artystyczne w wykonaniu szkolnego zespołu SHAKE, oddziału przedszkolnego oraz szkolnego zespołu ludowego Przepióreczka. Uczniowski Ludowy Klub Sportowy JUDO KOWALA zaprezentował pokaz wspaniałych umiejętności.

czytaj więcej »

Wycieczka klas szóstych do Łodzi

Dnia 22 maja uczniowie klas szóstych wraz z wychowawcami udali się wycieczkę edukacyjną do Łodzi.

Pierwszym punktem programu było Centrum Nauki  Eksperymentarium – ośrodek, w którym nauka nie ma tajemnic. Podczas zwiedzania poznawaliśmy skomplikowane zagadnienia z różnych dziedzin nauki (elektryczność, dynamika, optyka, akustyka), które stają się proste i zrozumiałe dla każdego, dzięki możliwości wypróbowania ich działania na specjalnych przyrządach i wystawach interaktywnych.

Ciekawym doświadczeniem podczas naszego wyjazdu była wizyta w Arena Laser Games. To miejsce oferujące grę w laserowy paintball. Była to wyjątkowa lekcja wychowania fizycznego rozwijająca sprawność fizyczną i koordynację.

czytaj więcej »

III Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej ?A Little Singer? 2024

W dniu 24 maja 2024r.  odbył się III Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej ?A Little Singer? 2024,  organizowany przez PSP w Kowali-Stępocinie.

Celem przedsięwzięcia była dobra zabawa, wspieranie młodych wokalistów,  inspirowanie do dalszej pracy i rozwoju. Wszystkie uczestniczki konkursu zaprezentowały się wspaniale.

I miejsce – Natalia Pawlik, kl. 3a –Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Mazowszanach,

II miejsce – Nikola Prusińska, kl. 3a – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie,

III ? miejsce ? Ksenia Czerwonka, kl. 2- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kończycach?Kolonii.

czytaj więcej »

Spotkanie z autorką książek Panią Ewą Stadtmuller

27 maja uczniowie kl. I b wraz  z opiekunem wybrali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Kowali- Stępocinie,  aby  uczestniczyć w spotkaniu z Panią Ewą Stadtmuller- autorką książek dla dzieci. Pisarka w sposób bardzo ciekawy i dowcipny zapoznała dzieci z etapami powstawania książki oraz z bohaterami swoich utworów. Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli zakupić książeczki autorstwa Pani Ewy z własnoręcznie napisaną  przez pisarkę dedykacją. To było bardzo miłe i  pouczające wydarzenie.

czytaj więcej »

Warsztaty klas 1 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej.

24 maja uczniowie klas I wraz z opiekunami wybrali się do Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej ,, Elektrownia? w Radomiu. Celem wyjazdu było przybliżenie twórczości jednego z czołowych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku Rajmunda Ziemskiego. Uczniowie obejrzeli pełną barw wystawę pt. ,, Znak i kolor?. Następnie wzięli udział w ciekawych warsztatach plastycznych, gdzie przy użyciu bibuły i wody powstały prawdziwe dzieła sztuki. Na zakończenie pobytu w radomskiej ,,Elektrowni? dzieci obejrzały pełen magii seans filmowy pt. ,, Szkoła magicznych zwierząt 2?.

czytaj więcej »

Akcja ?Jesteś widoczny ? jesteś bezpieczny?

Dnia 22.05.2024 uczniowie klas trzecich, czwartych i piątych brali udział w akcji ?Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny? organizowanej przez Wydział Bezpieczeństwa Publicznego Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu.

czytaj więcej »

Tydzień dla Autyzmu

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, którzy zechcieli wesprzeć akcję Szkolnego Klubu Wolontariatu w ramach „Tygodnia dla Autyzmu”. Dzięki Waszej hojności pozyskane środki ze sprzedaży galaretek przeznaczyć na zakup pomocy dydaktycznych do pracy terapeutycznej.

Małgorzata Rogala laureatką konkursu ?Anatomia i zdrowie człowieka?

23 kwietnia odbył się konkurs ? Anatomia i zdrowie człowieka? organizowany przez XII Liceum Ogólnokształcące w Radomiu oraz Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Radomskiego, w którym brało udział dwoje uczniów naszej szkoły: Małgorzata Rogala i Piotr Grymuła z kl.7a.

Natomiast 23 maja w sali konferencyjnej XII Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu miało miejsce  uroczyste wręczenie nagród Laureatom. Miło nam poinformować, że Laureatką tego konkursu została Małgorzata Rogala.
czytaj więcej »

III miejsce w Gminnym Konkursie „Mali Artyści”

W dniu 22.05.2024 uczniowie klas 0-3 wzięli udział w Gminnym Konkursie Plastycznym „Mali Artyści”, który odbył się w PSP im. Kornela Makuszyńskiego w Młodocinie Mniejszym.

Uczennica Natalia Cebula z klasy  2a  zajęła III miejsce.

Serdecznie gratulujemy! czytaj więcej »

Kolejny sukces naszej uczennicy Małgorzaty Rogali.

W dniu 22.05.2024r w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mazowszanach odbył się XIII Gminny Konkurs Matematyczny.

Miło nam poinformować, że nasza uczennica Małgorzata Rogala z klasy 7 a zajęła II miejsce.

Serdecznie gratulujemy Małgosi i życzymy dalszych sukcesów.

czytaj więcej »

Edu Akcje Laboratoria i animacje w 4b

W dniu 21.05.2024 r. klasa 4b uczestniczyła w niecodziennych warsztatach edukacyjnych. Uczniowie zdobywali doświadczenie kulinarne ucząc się robić żelki, co wymagało nie lada skupienia. Chłopcy (mali mężczyźni) stwierdzili, że nie najważniejszy jest efekt wizualny, lecz smak produktu.

Następnie dzieci, jak na prawdziwych chemików przystało przeprowadziły eksperyment chemiczny. Polegał on na wykonaniu z płynów o różnym zabarwieniu kolorowej tęczy. Wykorzystano właściwości gęstości wody.  Nie było to łatwe zadanie. Pożądana była  cecha cierpliwości i dokładności.

Warsztaty poprowadziła Pani Marta Mizińska. Sponsorami zajęć  byli Rodzice uczniów, a inicjatorką spotkania Pani Paulina Rogala.

czytaj więcej »

RAZEM DLA Stasia Zielińskiego

Dziękujemy za darowizny na zbiórkę dla Stasia Zielińskiego.
Wyścig z czasem o 15mln dla Stasia Zielińskiego!
#15mlndlaStasia dziękujemy za wyzwanie KGW Ludwinianki
Zasady są bardzo proste:
Wystarczy, że wszyscy wspaniali o wielkim sercu pracownicy szkoły/przedszkola, Strażacy oraz Firmy wykonają 10 przysiadów lub 10 pompek.
Jeżeli zadanie zostanie wykonane, każdy wpłaca minimum 5 zł, jeżeli nie minimum 10 zł na specjalnie dedykowaną wyzwaniu skarbonkę Stasieńka
Na wykonanie zadania macie 3 dni ( z przymrużeniem oka)
Po wykonaniu zadania należy nominować minimum 3 SZKOŁY/ PRZEDSZKOLA, OSP lub FIRMY o wielkim sercu i sile
Ważne jest, aby nagrać swoje działania z realizacją i udostępnić na fb ( swoja strona, grupa Stasia). W filmikach z realizacją należy wpisać: #15mlndlaStasia Wszystkie złamane zasady na korzyść Stasia będą honorowane brawami i ogromną wdzięcznością!
Do filmiku jako opis wklej powyższą instrukcje.
Nominacja:
PSP im. Orła Białego w Kończycach-Kolonii
PSP im. Kornela Makuszyńskiego w Młodocinie Mniejszych
Ochotnicza Straż Pożarna w Kowali-Stępocinie

czytaj więcej »

Wycieczka klas siódmych do Krakowa i Wieliczki

Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczył uczniom klasy 7a i 7b wyjazd na dwudniową wycieczkę do Wieliczki i Krakowa.

Młodzież wraz z wychowawczyniami, Panią Iwoną Stefańską-Stanik i Panią Beatą Wójcik oraz z Panem Arturem Bieleckim zwiedziła najpierw kopalnię soli w Wieliczce. W tym wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz  uznanym za jeden z siedmiu cudów Polski obiekcie zobaczyli wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora i unikalne solne rzeźby. Pokonali 3 km krętych korytarzy, 800 schodów i zeszli na głębokość 135 m pod ziemię. czytaj więcej »

Szanowni Państwo,

Waldemar Trelka Starosta Radomski oraz Adrian Barański Dyrektor Zespołu Szkół i Placówek w Chwałowicach zapraszają wszystkie dzieci z terenu powiatu radomskiego wraz z rodzicami do udziału w Powiatowym Integracyjnym Dniu Dziecka.

Egzamin ósmoklasisty :)

ŻYCZENIA DLA UCZNIÓW KLAS ÓSMYCH ? POWODZENIA!

Przed Wami niezwykle ważne wydarzenie ? egzamin ósmoklasisty.
Życzymy Wam Drodzy Uczniowie, aby lata nauki zaowocowały wysokimi wynikami egzaminu, które nie tylko spełnią Wasze oczekiwania, ale również otworzą drzwi do realizacji życiowych planów.

Niech podczas egzaminu towarzyszy Wam opanowanie stresu, skupienie, umiejętność podejmowania trafnych wyborów oraz wiara we własne siły i wiedzę.

Niech w tych dniach nie opuszcza Was optymizm, a my dorośli będziemy wspierać Was i trzymać mocno kciuki!

POWODZENIA NA EGZAMINIE!

Dyrekcja z Gronem Pedagogicznym i Pracownikami.

Jedzie pociąg z ?..Radomia do Kielc- wycieczka klas czwartych

Dnia 07.05.2024 r. uczniowie klas czwartych oraz Iga i Matylda z klasy 6a pod opieką wychowawczyń, czyli Pani Magdaleny Gajdy i Pani Elżbiety Tyczyńskiej- Zygarek oraz Pani Sylwii Bilskiej, a także Pani Anny Kowalczyk udały się niecodziennym środkiem transportu na wycieczkę do Kielc. Podróż w obie strony była niezwykle ekscytująca.

Po dotarciu do celu podróży czekał na nas Pan Łukasz, przewodnik świętokrzyski. Krótko opowiedział nam o historii miasta oraz o jego symbolu- dziku, który doczekał się w Kielcach pomnika.

Następnie udaliśmy się do Rezerwatu Przyrody ?Kadzielnia?, gdzie zwiedziliśmy jaskinię nadaremnie wypatrując żyjących tam nietoperzy

Kolejnym punktem imprezy były zajęcia edukacyjne w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Uczniowie zasiedli w ławkach z dawnych czasów, poznali wyposażenie sal lekcyjnych oraz uczniowskich ?plecaków? . Mieli sposobność podpisać się z imienia w języku rosyjskim.

Po sutym obiedzie przeżyliśmy kosmiczną podróż w Kosmoparku.

Powrót do Radomia przebiegł bezproblemowo. A na dworcu czekali na uczniów stęsknieni Rodzice.

czytaj więcej »

Piknik Europejski z okazji Dnia Europy.

Każdego roku w maju Szkolny Klub Europejski zachęca do świętowania Dnia Europy, który przypada 9 maja, w rocznice podpisania historycznej ?deklaracji Schumana?. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r., Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch kolejnej wojny.

W tym roku okazja do świętowania była podwójna ze względu na rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 1 maju 2024r. Każda klasa zorganizowała stoisko z potrawami oraz informacjami wylosowanego państwa UE: Węgry ?4a, Hiszpania ? 4b, Grecja -5a, Francja- 5b, Estonia ? 6a, Dania ? 6b, Chorwacja- 8a.

Dzięki pomysłowości uczniów i ogromnemu wsparciu rodziców udało się nam spróbować smakołyków z wielu zakątków Europy. Ponadto wszyscy uczestnicy pikniku mogli wziąć udział w quizie na temat UE, a każda poprawna odpowiedź była nagradzana upominkami.

czytaj więcej »

… w czasie pracy z lekturą pt. ,,Tajemniczy ogród”.

Uczniowie klasy Va i Vb na lekcjach języka polskiego w czasie pracy z lekturą pt. ,,Tajemniczy ogród”.

Lekcja z pomysłem- „Tajemniczy ogród” – opowieść o przyjaźni, która odmieniła losy bohaterów.

czytaj więcej »

Prelekcja funkcjonariuszy policji.

Bezpieczeństwo uczniów w sieci? to temat spotkania, które miało miejsce 7 maja 2024r. w naszej szkole. Jego celem było poszerzenia kompetencji uczniów w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach w internecie. Uczestniczyli w nim uczniowie klas VII. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, skorzystaliśmy z pomocy funkcjonariuszy  Policji w Kowali – Stępocinie st. asp. Paweł Zięba oraz st. post. Karolina Wężykowska.

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci w różnych sytuacjach.  Uczniowie dowiedzieli się, że np. umieszczanie w Internecie obraźliwych tekstów czy nagrywanych na telefonach komórkowych filmów może wiązać się z naruszeniem dóbr osobistych i grozi odpowiedzialnością karną. Młodzież  miała okazję zapoznać się z wszelkimi nowościami w dziedzinie przeciwdziałania i ścigania przestępstw, które mają miejsce w sieci. Świadomość odpowiedzialności za takie postępowanie może ustrzec wielu młodych ludzi przed przykrymi konsekwencjami. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie poruszanymi kwestiami. Pomimo tak poważnej i istotnej tematyki spotkania przebiegały w przyjaznej, swobodnej atmosferze. Był czas na wyjaśnienie wątpliwości i pytania indywidualne. Mamy nadzieję że zaowocuje ono większą odpowiedzialnością uczniów za swoje postępowanie i posłuży ich lepszemu przygotowaniu do życia w społeczeństwie.

czytaj więcej »

XII Mistrzostwa Polski w fitness sportowym Aleksandry Kobielak- Gdańsk 27-28.04 oraz European Championship Austria Blumenhalle 3.05.2024

Nasze uczennice osiągają wspaniale wyniki podczas XII Mistrzostwa Polski w fitness sportowym Aleksandry Kobielak- Gdańsk 27-28.04
Lena Grzyb zdobyła 1 miejsce w kategorii Fitness Show do lat 12.
X Debiuty w fitness sportowym I miejsce??Julia Pająk Mistrzostwa Polski V miejsce
Alicja Sawczuk wywalczyła 6 miejsce w solówce oraz 4 miejsce w duecie.
Amelia Terchalska zajęła 2 miejsce w kategorii fitness acrobatic do lat 14.
Lena Orzechowska zajęła 3 miejsce w kategorii fitness dance do lat 14.
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy. Dziewczęta trenują w klubie Quick Flik Parznice pod okiem trenerki p. Anny Stawczyk.

Bieg o flagę 2024

Tradycyjnie już w naszej szkole dla uczczenia majowych świąt: Święta Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja  odbył się „Bieg o flagę ” klas młodszych.

Oto zwycięzcy biegu: Alan Pluta – 0a

Julia Dobrasiewicz – 1a

Stanisław Grzyb – 1b

Laura Rogers -2a

Kornel Piechnik – 2b

Maria Jakowienko , Filip Płokita – 3b

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom. czytaj więcej »

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!

     Już niedługo będziemy obchodzić kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku mija już 233 lata od radosnego majowego poranka, kiedy wołano: ?WIWAT KRÓL! WIWAT SEJM! WIWAT WSZYSTKIE STANY!

     3 Maja ? cóż to za data? Ten dzień jest wspaniałą okazją , by uzmysłowić dzieciom rolę i znaczenie takich słów, jak: Ojczyzna, Patriotyzm. Daje też możliwość przybliżenia kilku faktów z historii Polski, często zapomnianych przez dzieci.

     Chociaż wydarzenia te są odległe czasowo, chociaż minęło od nich kilka pokoleń Polaków, to nadal w naszej świadomości zajmują one bardzo ważne miejsce. Obowiązkiem nas wszystkich ?
i starszych i młodszych ? jest codzienne pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem  w tamtych trudnych historycznie czasach spowodowali, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności   i niepodległości. Efektem ich niestrudzonych wysiłków było w końcu odzyskanie przez Polskę niepodległości. To właśnie takie postawy, takie wydarzenia
i tacy ludzie budują tożsamość narodową, która pozwala przetrwać każdy, nawet najtrudniejszy czas.

     Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja życzymy Państwu oraz Naszym Kochanym Milusińskim, aby to święto umocniło poczucie tożsamości narodowej oraz dumy bycia Polakiem.

 Zachęcamy do zapoznania się z materiałem umieszczonym poniżej:

 https://www.zamek-krolewski.pl/strona/1392-konstytucja-3-maja-filmy-edukacyjne

24 kwietnia 2024 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. M.Konopnickiej w Mazowszanach odbył się  Gminny konkurs poezji i piosenki obcojęzycznej.

Nasza uczennica Małgorzata Rogala z klasy VIIa zdobyła III MIEJSCE  w kategorii recytacja w języku niemieckim.

Gratulujemy pięknej recytacji.

 

czytaj więcej »

PASOWANIE NA CZYTELNIKA KLAS PIERWSZYCH

Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.

Kornel Makuszyński

Dnia 26 kwietnia 2024 roku w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, w którym występował Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia. Dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. czytaj więcej »

Tydzień dla Ziemi 2024

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi.

 Na całym świecie, corocznie wiosną, prowadzone są akcje, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów tego święta.

Przez cały tydzień ? Tydzień dla Ziemi – uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w zajęciach o tematyce ekologicznej, wykonywali prace plastyczne. Klasa 4 sprzątała teren wokół szkoły, klasy 6 posadziły drzewa, klasy 7  i klasy młodsze wykonały tablice i dekoracje szkoły o tematyce ekologicznej. Wszyscy uczniowie  mieli możliwość udziału w konkursach.

W poniedziałek, 22 kwietnia obowiązującym kolorem był ZIELONY. czytaj więcej »

SUKCES NA GMINNYM KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM

KONKURS ORTOGRAFICZNY
18 kwietnia 2024r. odbył się w PSP im. Orła Białego w Kończycach-Kolonii już po raz XX Gminny Konkurs Ortograficzny dla klas młodszych.
Uczniowie klas II i III szkół Gminy Kowala mogli się zmierzyć się z potyczkami ortograficznymi naszego języka.
II MIEJSCE uzyskała PSP im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie reprezentowana przez uczniów: Piotra Piwońskiego i  Miłosza Pająka.
Serdecznie gratulujemy znajomości ortografii i życzymy dalszych sukcesów w nauce. czytaj więcej »

„Wyzwolić piękno duszy”

W dniu 26.04.2024r. w Resursie Obywatelskiej odbyło się uroczyste podsumowanie realizowanego projektu „Wyzwolić piękno duszy”. W ramach spotkania na scenie zaprezentowały się nasze uczennice Magda Chełmińska i Zuzanna Kajdan w piosence „Chodź, pomaluj mój świat.”
Na podsumowanie spotkania umiejętności aktorskie wraz z innymi polonistami zaprezentowała pani Agnieszka Rozwadowska-Maj.
Gratulujemy cudownego występu ?

czytaj więcej »

Akademia Siatkówki :)

Stowarzyszenie Przyjaciół  PSP im. Janusza Korczaka w Kowali- Stępocinie w okresie od  marca 2024 roku do 31 grudnia 2024 roku  realizuje  projekt pt. ? Akademia Siatkówki?

W ramach projektu prowadzone są treningi, warsztaty dla dzieci i młodzieży w trakcie, których uczestnicy zdobywają wiedzę na temat zasad gry w piłkę siatkową.  Efekty pracy zaprezentowane zostaną podczas Gminnego Turnieju Piłki Siatkowej.

Wszystkie nasze działania maja na celu zwiększenie zainteresowania dzieci piłką siatkową, co pozytywnie wpłynie na wzrost aktywności sportowej.  Projekt finansowany jest przez Gminę Kowala

w ramach zadania publicznego z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu.

KARTA ROWEROWA

Głównym założeniem egzaminów na kartę rowerową jest propagowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym dzieci i młodzieży. Wydawanie tych kart jest nierozerwalnie związane z odpowiednim szkoleniem i sprawdzeniem wiadomości oraz umiejętności uczniów ubiegających się o pierwsze w życiu prawo jazdy.

Uczniowie klas 4, którzy ukończyli 10 rok życia będą mogli przystąpić do Egzaminu na Kartę Rowerową podczas zajęć techniki. czytaj więcej »

Sukces sportowy Patryka Zagrodnika.

Miło nam poinformować, iż  Patryk Zagrodnik  zdobył srebrny medal w turnieju judo w Bardejovie. Turniej zgromadził 1000 zawodników z 12 państw, z 82 klubów.

Zawodnikom klubu ULKS Judo Kowala udało się wywalczyć 8 medali co pozwoliło zająć  15 miejsce w klasyfikacji medalowej.

Gratulujemy 🙂

czytaj więcej »

TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, aby podkreślić potrzebę poprawy jakości życia osób w spektrum autyzmu, tak by mogły cieszyć się pełnią życia i by czuły się ważną częścią społeczeństwa. 

Powinniśmy więcej wiedzieć o osobach w spektrum. Autyzm to nie choroba, ale odmienna ścieżka rozwoju. Autyzm jest różnorodny: to osoby podejmujące pracę, osoby kończące studia, odnoszące sukcesy w sporcie, świecie biznesu, nauki, sztuki to również osoby niewerbalne, wymagające stałego, codziennego wsparcia. czytaj więcej »

Zostań technikiem urządzeń przemysłu spożywczego – lekcja z doradztwa zawodowego dla klas 8

W dniu 10 kwietnia w kl. 8a odbyła się lekcja z doradztwa zawodowego przeprowadzona przez p. Ryszarda Fałka, pełnomocnika ds. zatrudnienia grupy kapitałowej KPS Food pod hasłem: ?Zostań technikiem urządzeń przemysłu spożywczego”

KPS Food to jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów branży spożywczej ? przetwórnia drobiu firmy KPS. Docelowo w przedsiębiorstwie ma być zatrudnionych około 600 osób – pracowników rozbioru drobiu, operatorów linii produkcyjnej, operatorów wózków, magazynierów, brygadzistów, kierowników. czytaj więcej »

Uroczystość rozdania nagród w VI Gminnym Konkursie Czytelniczym

W czwartek 11 kwietnia odbyła się gala rozdania nagród w VI Gminnym Konkursie Czytelniczym Booktalking – zaprezentuj książkę z zestawu lektur szkolnych organizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie.  Na konkurs wpłynęło 16 filmików z pięciu szkół podstawowych z terenu gminy Kowala.

            W uroczystości wzięli udział nagrodzeni uczniowie wraz z opiekunami oraz komisja konkursowa w składzie: pani Anna Dobrzańska  ? dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kowali-Stępocinie, pani Sylwia Bilska – nauczyciel bibliotekarz w PSP w Kowali-Stępocinie. Dyrektor szkoły pani Małgorzata Konieczna powitała zaproszonych gości. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Kowala pan Dariusz Bulski, który docenił kreatywność i zaangażowanie uczestników konkursu przy tworzeniu filmików promujących lektury szkolne. Po rozdaniu nagród i zrobieniu pamiątkowych zdjęć nastąpiła prezentacja nagrodzonych prac. czytaj więcej »

„Społecznik Roku 2023 Powiatu Radomskiego”

Powiat Radomski kolejny raz zorganizował konkurs, gdzie wyróżniono osoby i organizacje podejmujące inicjatywy, realizujące działania, akcje i przedsięwzięcia społeczne na terenie Powiatu Radomskiego. Serdecznie dziękujemy kapitule konkursu Powiat Radomski za nominacje w kategorii indywidualnej i grupowej.
NOMINOWANI W KONKURSIE SPOŁECZNIK ROKU 2023 POWIATU RADOMSKIEGO:
– w kategorii organizacja pozarządowa Roku 2023 ? Stowarzyszenie Przyjaciół Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie
– w kategorii działacz organizacji pozarządowej Roku 2023 ? Pani Iwona Więckowska
Gratulujemy Wszystkim nominowanym organizacjom działającym na terenie Gminy Kowala.

Gratulujemy Pani Annie Bąk nauczycielce Publicznego Przedszkola im.J.Tuwima w Kowali-Stępocinie, działaczce z Kgw Ludwinianki.

czytaj więcej »

Sukces na konkursie recytatorskim w Bardzicach

Dnia 9 kwietnia odbył się V Gminny Konkurs Literacko-Recytatorski „Z literaturą na Ty – Humor w poezji i prozie”.

Naszą szkołę reprezentowali Alicja Sawczuk w kategorii poezja z wierszem Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł”  oraz Kacper Kicior w kategorii proza, który recytował fragment powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”.

Gratulujemy uczestnikom udanych występów, a Kacprowi zajęcia II miejsca. czytaj więcej »

Wyniki VI Gminnego Konkursu Czytelniczego

Wyniki VI Gminnego Konkursu Czytelniczego

„Booktalking – zaprezentuj książkę z zestawu lektur szkolnych”

Na konkurs wpłynęło 16 filmików (w I kategorii – 11, w II kategorii – 5) z pięciu szkół podstawowych z terenu gminy Kowala-Stępocina.

Komisja konkursowa w składzie:

Pani Anna Dobrzańska  – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kowali-Stępocinie

Pani Jolanta Kowalczyk – bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej – filia w Młodocinie Mniejszym

Pani Sylwia Bilska – nauczyciel bibliotekarz w PSP w Kowali-Stępocinie

wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych: czytaj więcej »

Wyniki III Międzynarodowego Konkursu Historycznego ?Śladami Historii Polski ? Skąd Nasz Ród?

 Z radością informujemy, że uczennica klasy 1b, Michalina Stępień w kategorii: szkoły podstawowe kl. 0-3- pieśń patriotyczna uzyskała wyróżnienie.

Wyróżnienie również uzyskał brat Michaliny, Mateusz Stępień, uczeń klasy 5a, także w kategorii pieśń patriotyczna.

Serdecznie gratulujemy sukcesów naszym uczniom  w tak prestiżowym, międzynarodowym konkursie.

 

Spotkanie z przedstawicielem WORD Radom.

W dniu 27.03.2024r. gościliśmy przedstawiciela Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.  Podczas spotkania edukacyjnego ?Widoczny i bezpieczny przedszkolak? oraz ?Bezpieczny pierwszoklasista? omówione zostały przepisy i zasady ruchu drogowego.

Ponadto informujemy, iż w celu poprawy bezpieczeństwa podczas wyjazdu z terenu naszej szkoły, w lutym złożyliśmy pismo do Starostwa Powiatowego z prośbą o zamontowanie lustra drogowego.

Czekamy na montaż 🙂

czytaj więcej »

Sukces uczniów klasy 7a w Gminnym Konkursie Przyrodniczym

W Światowym Dniu Wody, 22 marca w PSP w Mazowszanach odbył się Gminny Konkurs Przyrodniczy pod hasłem ?Woda źródłem życia?. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 7a: Małgorzata Rogala i Piotr Grymuła.

 Zajęli oni II miejsce w konkursie wiedzy przyrodniczej, natomiast ich praca przestrzenna zajęła I miejsce ex aequo z pracą uczennic z PSP w Mazowszanach.

Uczestnicy konkursu wzięli udział w dwóch konkurencjach. Był to quiz/test wiedzy zawierający pytania z różnych przedmiotów przyrodniczych oraz wykonanie pracy przestrzennej przedstawiającej model urządzenia – turbiny wodnej z dostępnych materiałów.

Gratulujemy!

czytaj więcej »

Puchary dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Kowali-Stępocinie

W dniu 16 marca nasi uczniowie, zawodnicy ULKS Judo Kowala wystartowali w Otwartym Pucharze Województwa Lubelskiego w Świdniku. W zawodach wzięło udział 269 zawodników z 15 klubów. Młodzi sportowcy z Kowali spisali się znakomicie zdobywając 31 medali:
10 złotych, 12 srebrnych i 9 brązowych. W klasyfikacji medalowej klub zajął 2 miejsce.
Filip Płokita -srebrny medal
Patryk Zagrodnik – srebrny medal
Lena Chruślak – srebrny medal
Jakub Kowalczyk – 5 miejsce
GRATULUJEMY !

czytaj więcej »

Małgosia Rogala została finalistką konkursu biologicznego na etapie wojewódzkim :)

11 marca 2024r. uczennica kl.7a, Małgorzata Rogala, wzięła udział w etapie wojewódzkim konkursu biologicznego organizowanego przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty w Warszawie, natomiast 18 marca ogłoszono wyniki.
Małgorzata została finalistką tego konkursu!
Gratulujemy sukcesu!

Uroczyste otwarcie nowego skrzydła szkoły

Z dumą i satysfakcją przekazujemy Państwu informację, iż 15 marca 2024 r. oddane zostało do użytku nowe skrzydło budynku przy PSP im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie.

W ten bardzo szczególny dzień Uczniowie, Nauczyciele oraz zaproszeni Goście, najpierw udali się do kościoła parafialnego p/w św. Wojciecha w Kowali-Stępocinie, gdzie Ksiądz Proboszcz Piotr Borciuch odprawił uroczystą Mszę św., zaś po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości przeszli do szkoły, na dalszą część ceremonii.

Po wprowadzeniu dwóch szkolnych pocztów sztandarowych, które reprezentowali Uczniowie i Rodzice, uczestnicy odśpiewali hymn narodowy, a następnie głos zabrała Pani dyrektor Małgorzata Konieczna, która  serdecznie powitała wszystkich Gości, Rodziców, Nauczycieli oraz wszystkich Uczniów naszej szkoły. Jak podkreśliła we wstępie, to wyjątkowy moment w historii naszej, prawie już 108-letniej placówki, dzięki któremu zyskujemy nie tylko nową przestrzeń dydaktyczną, nowe możliwości, komfort pracy i nauki, ale także inspirację do dalszego rozwoju naszych uczniów. Przedstawiona została przy tym krótka prezentacja multimedialna na temat historii budowy szkoły.

Ta wyjątkowa uroczystość zgromadziła wielu znamienitych Gości, którzy swoją obecnością oraz przemowami uświetnili tę uroczystość, a wśród nich znaleźli się między innymi:

  • Pan Rafał Rajkowski – Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego
  • Pan Patryk Fajdek – Wicewojewoda Mazowiecki
  • Pan Waldemar Trelka – Starosta Powiatu Radomskiego
  • Pan Dariusz Bulski – Wójt Gminy Kowala
  • Pan Dariusz Chruślak – Przewodniczący Rady Gminy Kowala
  • Pan Jarosław Słomka – Radny Gminy Kowala/Sołtys Kowali-Stępociny
  • duszpasterze z Parafii pw. Św. Wojciecha w Kowali-Stępocinie na czele z Ks. Piotrem Borciuchem,
  • Pan Dariusz Ciecieląg ? projektant budynku oraz wykonawcy i inspektorzy budowy
  • dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i placówek powiązanych z oświatą
  • emerytowani Nauczyciele i Pracownicy szkoły
  • przedstawiciele Rodziców, Uczniowie, Nauczyciele oraz Pracownicy obsługi.

czytaj więcej »

Laureatki Gminnego Konkursu Ortograficznego

Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom:?
Julii Zawadzkiej z klasy 7a za zajęcie II miejsca w kategorii klas VI- VII,
Zofii Dypie z klasy 5a za zajęcie III miejsca w kategorii klas IV-V.
Gminny Konkurs Ortograficzny odbył się 14 marca w PSP im. Marii Konopnickiej w Mazowszanach.

czytaj więcej »

II miejsce Juliana Grzyba w konkursie WORD w Radomiu

Ogromnie miło nam poinformować, iż uczeń naszej szkoły – Julian Grzyb z klasy 5a zdobył II miejsce w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu.
Julian wykonał komiks promujący przepisy ruchu drogowego.

czytaj więcej »

Warsztaty w pizzerii „Oliwka”

Uczniowie kl.3a z okazji Dnia Kobiet wybrali się na warsztaty robienia pizzy do pobliskiej pizzerii „Oliwka”.

czytaj więcej »

Dzień Szalonych Fryzur i Ubrań w Kwiatki.

Dzień Szalonych Fryzur i Ubrań w Kwiatki.

czytaj więcej »

Wyjazd do Multikina klas 7

W ramach EDUKACJA W WYCHOWANIU DO WARTOŚCI: ?Ku wzajemnemu zrozumieniu. Filmowe opowieści z morałem? 1 marca 2024 roku uczniowie klasy 7a i 7b wraz z opiekunami wybrali się do Multikina w Radomiu na film ?Cudowny Chłopak. Biały Ptak.?

 Projekcja filmu poprzedzona została prelekcją specjalistów: pedagoga, psychologa oraz polonisty. Poruszali oni temat bullyingu w szkole. Bullying to terroryzowanie słabszych. Wielu uczniów doświadcza trudnych sytuacji, które wykraczają poza typowe konflikty wieku dojrzewania. Przemoc rówieśnicza to problem, który zyskuje na znaczeniu, a mimo to jest często bagatelizowany. czytaj więcej »

Kolejny sukces naszej uczennicy.

Miło nam poinformować, iż nasza uczennica Oliwia Michalska otrzymała wyróżnienie w Regionalnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek.
Gratulujemy!

 

 

 

Tydzień Bezpiecznego Internetu

TYDZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU ??Działajmy Razem?

    Nasza szkoła w tym roku po raz kolejny włączyła się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu DBI. Dzień ten obchodzony był 6 lutego 2024, zaś w szkole obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu TBI. W związku z tym podjęto szereg działań, aby dotrzeć z informacją do każdego ucznia, sprowokować go do refleksji nad korzyściami i zagrożeniami płynącymi z Internetu. Do akcji włączyli się nauczyciele informatyki i wychowawcy. czytaj więcej »

REKRUTACJA 2024/2025. ZAPRASZAMY DO NASZEJ SZKOŁY….

Szanowni Rodzice, gorąco zachęcamy Państwa do zapisu dziecka do oddziału przedszkolnego LUB oddziału klasy I w PSP im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie na rok szkolny 2024/2025.

Nasze atuty to:

  • nauka wszystkich oddziałów max do godziny 14.30 (z zajęciami dodatkowymi)
  • duże poczucie bezpieczeństwa
  • mało liczne oddziały klasowe
  • świetlica czynna od 7.00-16.30
  • realizacja wielu ciekawych i niestandardowych projektów edukacyjnych, wychowawczych, profilaktycznych.

Zapisu można dokonać w sekretariacie szkoły w godzinach 8.00-15.00, już od poniedziałku 4 marca 2024 r.

 

WNIOSKI do zapisu do pobrania na internetowej szkolnej stronie szkoły w zakładce REKRUTACJA  oraz w sekretariacie (tel. 48 610 17 27).

Przed wypełnieniem WNIOSKU prosimy o zapoznanie się z zasadami, kryteriami oraz harmonogramem rekrutacji.

W naszej szkole  gościliśmy wychowanki i wychowawców z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy, które w ramach Innowacji Pedagogicznej ?Drogowskaz ? Nie zmarnuj swojego życia? przeprowadziły warsztaty profilaktyczne dla klasy 8. Wychowanki ostrzegały przed konsekwencjami z jakimi mogą się spotkać gdy będą popełniać w swoim życiu błędy, gdy będą ulegać nałogom ? alkohol, papierosy, narkotyki, internet, gdy będą uciekać z domu, wagarować, przebywać poza domem bez kontroli, zachowywać się agresywnie. Bardzo ciekawa lekcja profilaktyki wywołała wśród naszych uczniów chwile zadumy.

Dziękujemy bardzo wychowankom oraz wychowawcom p. Angelice Stanik i p. Przemysławowi Kowalskiemu. 

czytaj więcej »

Dzień Języka Ojczystego 2024

?Źle mówić i pisać znaczy krzywdzić swoją mową, tych którzy ją budowali? Janusz Korczak

Każdego roku  z okazji Dnia Języka Ojczystego uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami języka polskiego przyłączają się to tego święta. Klasy czwarte  wzięły udział w quizach na worldwall’u, rozwiązywały zagadki i wykonały ciekawe ćwiczenia interaktywne. Piątoklasiści zrobili test ortograficzny na stronie eduelo.pl.

W klasach 6-8 uczniowie z rozwiązywali zadania wzbogacające słownictwo, szczególnie zajęli się niezwykłymi słowami: antonimami, synonimami, homonimami, archaizmami czy neologizmami. Na koniec podjęli się odczytania wylosowanych zdań z tzw. łamańcami językowymi. Był to doskonały czas na sprawdzenie swoich umiejętności polonistycznych. czytaj więcej »

Wizyta w Muzeum Historii Radomia klas IV

W dniu 21.02.2024 r. klasy czwarte pod opieką wychowawczyń, pani Magdaleny Gajdy i pani Elżbiety Tyczyńskiej-Zygarek oraz pani pedagog, Grażyny Grudzień udały się na wycieczkę do Radomia. Celem imprezy było zwiedzenie miasta kazimierzowskiego, wizyta w Muzeum Historii Radomia oraz seans filmowy w Multikinie pt. ?Emma i czarny jaguar?. Wyjazd przysporzył uczniom wielu wrażeń i urozmaicił formę nabywania umiejętności. czytaj więcej »

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

MATEMATYKA to nie tylko tabliczka mnożenia i rozwiązywanie zadań.

Przekonała się o tym klasa 4a, która podczas zajęć miała okazję pracować z zestawami LEGO Spike Prime w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Zestawy  LEGO SPIKE Prime to rozwiązanie posiadające wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia nauki programowania lub robotyki w szkole. Graficzne kodowanie oparte na języku Scratch jest bardzo proste i intuicyjne. Koncepcja STEAM pomaga uczniom rozwijać umiejętności krytycznego myślenia. Prosty w obsłudze sprzęt oraz zaplanowane zadania, pozwalają rozwinąć umiejętności niezbędne w dzisiejszych czasach poprzez kreatywną zabawę. czytaj więcej »

Julia Sambor laureatką III Gminnego Dyktanda z Języka Angielskiego

W dniu dzisiejszym dwoje uczniów naszej szkoły – Julia Sambor i Filip Śledź startowało w III Gminnym  Dyktandzie z Języka Angielskiego. Konkurs odbył się w PSP im. Orła Białego w Kończycach-Kolonii.

Miło nam poinformować, że Julia Sambor z klasy 6b otrzymała II miejsce.

Serdecznie gratulujemy czytaj więcej »

Stowarzyszenie Przyjaciół PSP im. J. Korczaka w Kowali-Stępocinie pozyskało granty na kolejne projekty :).

Stowarzyszenie Przyjaciół Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Kowali-Stępocinie w terminie od 5lutego do 31 grudnia realizuje projekty:

  1. „AKADEMIA SIATKÓWKI” –  Głównym celem projektu jest wdrożenie uczestników zadania do aktywnego wykorzystania czasu wolnego będących alternatywą do zachowań aspołecznych, wspieranie i upowszechniania kultury fizycznej i sportu. W ramach projektu przeprowadzone zostaną zajęcia rozwijające kompetencje społeczne i ruchowe oraz treningi siatkówki, które będą się odbywać w cyklicznie od lutego do października 2024r.
  2. NASZA PRZEPIÓRECZKA -SZKOLNY ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO”- Głównym celem projektu jest wdrożenie uczestników zadania do podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. W ramach projektu przeprowadzone zostaną warsztaty taneczno- muzyczne „Na ludowo” . Zaplanowano również warsztaty z pedagogiem „Moje emocje” rozwijające umiejętności wyrażania emocji poprzez sztukę.

Koordynatorem projektów jest p. Iwona Więckowska.

Uczta bogów na Olimpie.

Sala języka polskiego na godzinę  zamieniła się w górę Olimpgdzie spotkali się najważniejsi greccy bogowie, herosi oraz zwykli śmiertelnicy. Były to zajęcia prowadzone metoda projektu: uczniowie dokładnie zapoznali się z 8 mitami, napisali sprawdzian, wybrali postać, przygotowali autoprezentację, pomysłowe kostiumy oraz atrybuty poszczególnych bohaterów.

Zajęcia zakończyły się konkursem mitologicznym, w którym bardzo chętnie wzięła udział widownia, gdyż za każdą prawidłową odpowiedz nagrodą był smakołyki ze stołu Zeusa. Prezentacje postaci z mitologii greckiej przygotowane przez piątoklasistów, nad którymi czuwała polonistka p. Agnieszka Rozwadowska, spotkały się z ogromnym entuzjazmem uczniów i nauczycieli, którzy nagrodzili aktorów gromkimi brawami.

czytaj więcej »

Walentynki w naszej szkole

W tym roku w naszej szkole w dniu Świętego Walentego wiele się działo. Była tradycyjna poczta walentynkowa i konkurs na najładniejszą walentynkę.  Wiele osób w tym dniu przyszło ubranych na czerwono. Samorząd Uczniowski zadbał o dostarczenie kartek walentynkowych i słodkich prezentów do adresatów. Poczta Walentynkowa  zaczęła działać i jak co roku cieszy się ogromną popularnością. Większość uczniów przekazuje za jej pośrednictwem dowody sympatii.

czytaj więcej »

Szkolenie dla rodziców i wychowawców

W  dniach 6-7 lutego br. przeprowadzone zostało SZKOLENIE przez ZESPÓŁ ZADANIOWY DS. WSPARCIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEGO MSCDN w Radomiudla rodziców i nauczycieli naszej szkoły.

Zostało ono przygotowane i zrealizowane w sposób profesjonalny i na wysokim poziomie. Omawiane treści były przedstawione w bardzo przystępny i interesujący sposób, dzięki czemu zarówno nasi rodzice jak i nauczyciele usłyszeli jak ważne jest, by stawiać granice w relacji dziecka i dorosłego oraz jak wspólnie rozwiązywać problemy i wspierać samodzielność naszych dzieci.

W ZESPOLE oddelegowanym do naszej szkoły były:

Pani Izabela Wrzesińska i  Pani Anna Włodarczyk -nauczyciele konsultanci w zakresie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego.

 

 

czytaj więcej »

Kolejny sukces uczennicy oddziału 7a Małgorzaty Rogali

Miło nam poinformować, iż uczennica oddziału 7a Małgorzata Rogala, zakwalifikowała się do etapu Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego, organizowanego przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty.

Małgorzata jest jedną z najlepszych uczennic naszej szkoły. Już w ubiegłym roku szkolnym osiągała sukcesy w konkursach: przyrodniczym, matematycznym i językowym.

W bieżącym roku szkolnym została Mistrzem ortografii klas 7-8, osiągnęła najlepszy wynik w szkolnym etapie konkursu biologicznego, a potem z bardzo dobrym rezultatem uczestniczyła w etapie rejonowym.

Życzymy Jej powodzenia na ostatnim czyli wojewódzkim,  etapie tego konkursu w Warszawie. Opiekunką przedmiotu jest Pani mgr Iwona-Stefańska-Stanik.

czytaj więcej »

W dniu 06.02.2024 chłopcy z klas 7-8 i dziewczęta z klas 4-6 jako zwycięzcy etapu gminnego, uczestniczyli w Międzygminnych Zawodach Siatkówki w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W rozgrywkach również brali udział uczniowie ze szkół: w Kończycach-Kolonii, Mazowszanach, Wrzosie, Przytyku i Wolanowie. Oba nasze zespoły po niezwykle wymagających meczach oraz zaciętej rywalizacji, zajęły 3 miejsce w swoich kategoriach.

Serdecznie gratulujemy!

Warsztaty o Parlamencie Europejskim

W piątek 2 lutego naszą szkołę odwiedziła p. Joanna Jendrośka z Polskiej Fundacji im. R. Schumana w Warszawie, która zajmuje się budowaniem regionalnych i europejskich sieci współpracy oraz koordynuje projekty skierowane do społeczności lokalnych i Szkolnych Klubów Europejskich.  Koordynatorka projektów  przeprowadziła warsztaty na temat Parlamentu Europejskiego dla członków Klubu Europejskiego oraz kl.8a. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, argumentowali swoje wypowiedzi na temat praw podstawowych w Unii Europejskiej, rozwiązali quiz o UE oraz zadawali liczne pytania na temat projektów związanych z wolontariatem za granicą  w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

czytaj więcej »

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom życzymy samych pięknych chwil w życiu, spełnienia wszystkich marzeń, niekończącej się pogody ducha i dużej dawki miłości.

Mistrz Pięknego Czytania

Tuż przed feriami, 12 stycznia 2024 roku w naszej szkole odbył się konkurs czytelniczy ?Mistrz Pięknego Czytania?. Jury w składzie: wicedyrektor Iwona Więckowska, Anna Kowalczyk, Wiesława Rzepecka i Sylwia Bilska po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu oraz burzliwej dyskusji wyłoniło zwycięzców.

Mistrz Czytelnictwa klas II

Miłosz Pająk kl. 2b

Mistrz Czytelnictwa klas III

Antonina Sadza kl. 3b

Serdecznie gratulujemy!

Inauguracja Roku Edukacji Ekonomicznej 2024  w naszej szkole.

Już Janusz Korczak, patron naszej placówki przywiązywał dużą wagę do wychowania dzieci i młodzieży na przedsiębiorczych obywateli. Edukował   młode pokolenie poprzez treści zawarte w wydanej 100 lat temu książce  pt. ?Bankructwo małego Dżeka?. 100 lat mija również od reformy walutowej w Polsce przeprowadzonej przez Władysława Grabskiego. W związku z tym w dniu 11.01.2024 r. klasa 7b wzięła udział w ogólnopolskiej lekcji  on-line pt.: ?Reformy gospodarcze Władysława Grabskiego a współczesne wyzwania?. W trakcie lekcji, nawiązując do historycznych reform gospodarczych, omówione zostały współczesne wyzwania i trudności przed jakimi stoi Polska gospodarka i świat.

czytaj więcej »

Bombka z Memmingen

Po raz kolejny w tym roku szkolnym nasza szkoła  włącza się w Kampanię ?BohaterON-włącz historię? we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Tym razem temat projektu to ?Bombka z Memmingen?. Zajęcia (po 2 godziny) przeprowadzono na lekcjach historii w klasach 4-8. Wprowadziły one  uczniów w klimat Świąt Bożego Narodzenia, ale także przybliżyły historię Świąt w obozie jenieckim ? Stalag VII B Memmingen. Odtworzone słuchowisko wywarło na słuchających ogromne wrażenie.

Uczestnicy zajęć wykonali papierową bombkę na wzór tej, jaką w obozie jenieckim zrobił były powstaniec warszawski- 16-letni Aureliusz Zenon Dembiński, PS. ?Zagłoba?.

Koordynatorem projektu jest pani Elżbieta  Tyczyńska-Zygarek.

czytaj więcej »

Z okazji ferii zimowych, życzymy Wam, drodzy Uczniowie bezpiecznego i radosnego wypoczynku. Niech ten wspaniały czas umożliwi Wam pełne korzystanie z uroków zimy, dostarczy niezapomnianych wrażeń i wielu ciekawych przeżyć. Odpoczywajcie, cieszcie się swobodą, przygodami, poznawaniem nowych miejsc i ludzi.

DZIEŃ PIŻAMY, SZLAFROKA I KAPCI.

12 stycznia Samorząd Uczniowski ogłosił Dniem Piżamy, Szlafroka i Kapci. Ten drobny gest, który wszystkim uczniom i nauczycielom dał powody do uśmiechu jest symbolicznym gestem solidarności z dziećmi chorymi, przebywającymi na oddziałach onkologicznych. Dla tych dzieci piżama jest niestety ubiorem codziennym. Na szkolnych korytarzach można było spotkać uczniów w kombinezonach piżamowych. Były jelonki, misie, żabki i inne postaci z krainy bajek. Inni wskoczyli w swoje mięciutkie kapcie, ulubione piżamki i cieplutkie szlafroczki. Dzień upłynął w miłej atmosferze a mimo sennego nastroju nikt na lekcjach nie przysypiał!

Dziękujemy Wszystkim za udział w akcji!

czytaj więcej »

BAL KARNAWAŁOWY

Tradycją naszej szkoły jest organizacja balu karnawałowego. 11 stycznia od godzin rannych uczniowie z nauczycielami dekorowali salę gimnastyczną przygotowując ją do zabawy.
O godzinie 17.00 bal rozpoczął taniec Belgijka, który uczniowie zatańczyli wspólnie z nauczycielami. Cała zabawę prowadził profesjonalny DJ Maciej Rygiel (Agencja reklamowa Kiwi), który spisał się na medal. Wszyscy uczniowie klas 4-8 bawili się wspaniale. Podczas imprezy odbył się konkurs z balonami przygotowany przez klasy czwarte. Na koniec balu po raz pierwszy w historii szkoły wszyscy uczniowie zostali ogłoszeni Królami i Królowymi balu – przekazując sobie wzajemnie koronę. Każda klasa w wyznaczonych przez samorząd uczniowski salach miała przygotowany przez rodziców poczęstunek. czytaj więcej »

Bezpiecznie podczas ferii

W trosce o bezpieczeństwo uczniów naszej szkoły, dnia 10.01.2024r. odbył się apel na temat bezpiecznego wypoczywania podczas ferii.

Dla wszystkich uczniów ferie zimowe to czas odpoczynku i zabaw z kolegami. Zawsze jednak należy pamiętać o bezpieczeństwie. Klasy 7 i 3 przedstawiły zasady bezpiecznego zachowania w domu jak i na zewnątrz w czasie korzystania z uroków zimy.

Życzymy wszystkim udanych, a przede wszystkim bezpiecznych ferii zimowych! czytaj więcej »

Orszak Trzech Króli.

W dniu 6.01.2023r. odbył się Orszak Trzech Króli. W ulicznych jasełkach organizowanych w Kowali-Stępocinie brali udział uczniowie, rodzice i nauczyciele z naszej szkoły.

czytaj więcej »

Jasełka 2023

Grudzień to magiczny miesiąc. Oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia to czas pełen radości. Czekamy na choinkę, wspólne świętowanie, opłatek, życzenia, wigilijny nastrój pełen rodzinnego ciepła. Zapowiedzią tego niezwykłego dnia są organizowane w wielu miejscach spotkania wigilijne. 21 grudnia w naszej szkole miała miejsce taka świąteczna uroczystość, która zgodnie z wieloletnią tradycją uświetniana została jasełkami przygotowanymi przez uczniów. Tym razem była to współczesna opowieść o bożenarodzeniowym cudzie bogato przeplataną odniesieniami do szkolnej rzeczywistości oraz tradycyjnymi kolędami i pastorałkami. Przestawienia jasełkowe mają bogatą przeszłość. Zgodnie z tradycją są to widowiska związane z historią narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Swoje korzenie wywodzą ze średniowiecznych misteriów franciszkańskich, za twórcę których uznawany jest Św. Franciszek z Asyżu.

Uroczystość zaszczycili swą obecnością goście, którzy podzielili się swoimi refleksjami dotyczącymi Bożego Narodzenia oraz wyrazili nadzieję, że będzie ono pełne zadumy, tradycji oraz miłości, a nadchodzący Nowy Rok przyniesie spełnienie i pomyślność.
Po występie jasełkowym dyrektor Małgorzata Konieczna życzyła wszystkim wspaniałych, pełnych radości i ciepła Świąt Bożego Narodzenia oraz, aby czas spędzony w gronie najbliższych przepełniał nadzieją, miłością i wzajemnym szacunkiem.
czytaj więcej »

Szkolny konkurs na szopkę bożonarodzeniową rozstrzygnięty

Lista laureatów w konkursie „Szopka Bożonarodzeniowa”

Miejsce I: Anna Konopka

Miejsce I: Nikola Sykulska

Miejsce II: Alan Skwira

Miejsce III: Antonina Kryś

Miejsce III: Aleksander Tuzimek czytaj więcej »

Świąteczny Kiermasz – akcja charytatywna dla Marka

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbył się po raz kolejny kiermasz ozdób świątecznych przygotowany przez wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas prowadzonego przez s. Angelę. Kiermasz bożonarodzeniowy stał się już naszą szkolną  tradycją. Na stoiskach  przygotowanych na szkolnym korytarzu znalazły się własnoręcznie wykonane bożonarodzeniowe dekoracje, m.in. choinki z szyszek, makaronu, wspaniałe stroiki, bombki, aniołki i inne ozdoby. Kupujących  wabił zapach świeżego igliwia oraz barwne i pomysłowe  świąteczne świecidełka. Kiermasz wzbudził ogromne zainteresowanie wśród pracowników i dzieci.  Już pierwszego dnia sprzedano wiele prac. Wolontariuszom udało nam się zebrać pokaźną kwotę, która zostanie przeznaczona na leczenie Marka.

Marek Ośka to lokalny wojownik. Niektórym dobrze znany z grupy #RazemDlaMarka to niezwykle pogodny i silny chłopiec. Po najważniejszej wygranej walce, walce o życie został trwały ślad w postaci Mózgowego Porażenia Dziecięcego, to niedowład czterech kończyn. Marek to pogodny chłopiec, który od lat udowadnia, że pomimo wielu ograniczeń nie wolno się nigdy poddawać.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w świątecznym kiermaszu, zarówno organizatorom jak i kupującym.

czytaj więcej »

Spotkanie z przedstawicielami Polskich Kolei Państwowych.

W dniu 20.12.2023 uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielami Polskich Kolei Państwowych. Podczas spotkania edukacyjnego „Bezpieczny przejazd” dzieci uczyły  się podstawowych zasad przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych, poznały znaki, a także dowidziały się, czego nie wolno robić na terenie kolejowym. Koordynatorzy urozmaicili spotkanie  filmami edukacyjnymi, grami, zabawami i konkursami . Po zajęciach uczestnicy otrzymali zeszyty edukacyjne, kolorowanki, odblaski i inne gadżety.

czytaj więcej »

Zajęcia integracyjne – lukrowanie pierniczków.

W ramach świątecznych przygotowań uczniowie z klasy IVb pod opieką wychowawcy p. Elżbiety Tyczyńskiej – Zygarek wspólnie dekorowali pierniczki. Wszyscy mieli doskonałą okazję, aby wykazać się inwencją twórczą i przyozdobić każde ciasteczko według własnego pomysłu. Możliwości było mnóstwo. Smaczne pierniczki były malowane lukrem i polewą czekoladową, ozdabiane posypkami i kolorowymi wzorkami. Ta kulinarna zabawa sprawiła uczniom wiele radości i wzmocniła koleżeńskie relacje.

czytaj więcej »

Wizyta wolontariuszek z Francji i Portugalii

Każdego roku na zaproszenie  Szkolnego Klubu Europejskiego EUROKOWALA odwiedzają  szkołę wolontariusze z  programu Schuman Volunteers oraz  European Solidarity Corps, którzy poprowadzą zajęcia o Europie w języku angielskim.  W grudniu 2023 roku gościmy  p. Mafaldę Costa z Porto w Portugalii, która przygotowała warsztat pt. „Tajemnice praw człowieka w UE”.  Wolontariuszka wyjaśniła, czym są prawa człowieka i jakie jest ich znaczenia w naszym życiu. Natomiast  p. Carla Aziosmanoff z Tuluzy we Francji poprowadziła zajęcia pt. „Odkryj Europę i kulturę francuską”. czytaj więcej »

Wielkie pieczenie świątecznych pierników

Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Grupa przedszkolaków postanowiła trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły. W dniu 20 grudnia 2023 roku w szkole miało miejsce wielkie pieczenie świątecznych pierników, do którego włączyli się również dyrekcja i nauczyciele. A oto efekty ich pracy. czytaj więcej »

Choinka pełna wartości – warsztaty

W piątek 15 grudnia w naszej szkole odbyły się warsztaty pt. „Choinka pełna wartości”, podczas których uczniowie klas 6a oraz 3b, wraz z wychowawcami Panem Łukaszem Podrygałą oraz Panią Wiesławą Rzepecką, a także pedagogiem szkolnym Panią Anną Kowalczyk odkrywali świat wartości w świątecznej odsłonie. Uczniowie mieli za zadanie własnoręcznie zbudować choinkę oraz stworzyć ozdoby świąteczne, na których umieszczali wartości bliskie ich przekonaniom, dążeniom i te którymi kierują się w życiu. Młodsi uczniowie układali z rozsypanek literowych wyrazy oznaczające wartości, które następnie wykorzystane były do stworzenia plakatu. Uwieńczeniem warsztatów było wspólne ubieranie choinki.

czytaj więcej »

XI Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych

W dniu 8 grudnia 2023 roku w hali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali – Stępocinie odbył się XI Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych zorganizowany przez Wójta Gminy Kowala Pana Dariusza Bulskiego, który był również fundatorem nagród. W turnieju uczestniczyły wszystkie szkoły z terenu gminy Kowala. Uczestników wraz z opiekunami przywitała Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Kowali – Stępocinie Pani Małgorzata Konieczna przekazując głos Panu Wójtowi Dariuszowi Bulskiemu, który oficjalnie dokonał otwarcia turnieju. Po bardzo emocjonujących meczach zwyciężyła drużyna PSP w Kowali – Stępocinie.

Kolejne miejsca zajęły drużyny: PSP Parznice, PSP Młodocin Mniejszy, PSP Mazowszany, PSP Bardzice oraz PSP Kończyce Kolonia. Najlepszym zawodnikiem Turnieju został  Sujecki Filip z zespołu PSP w Kowali – Stępocinie. Najlepszym bramkarzem okazał się Błażej Mucha PSP w Młodocina Mniejszego. Królem strzelców został Damian Dujka z PSP w Parznicach, który zdobył 7 bramek. Wszystkie zespoły  otrzymały puchary, medale oraz piłki. Statuetki otrzymali:  najlepszy bramkarz, strzelec oraz zawodnik turnieju.

https://www.kowala.pl/asp/xi-mikolajkowy-turniej-halowej-pilki-noznej-szkol-podstawowych,5,artykul,1,5698

czytaj więcej »

Lekcja z pomysłem ? W krainie Narnii

    W grudniu na lekcji języka polskiego uczniowie klasy Va i Vb   zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, przedstawiając scenki z lektury pt. ?Opowieść z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa?. Piątoklasiści  otworzyli drzwi do starej szafy pełnej futer i przenieśli się do magicznej krainy zwanej Narnią, w której panowała wieczna zima i rządziła zła Czarownica. Odgrywanie postaci książkowych przez dzieci było wspaniałym przeżyciem dla nich samych oraz dla widzów z grupy świetlicowej. Na długo zapamiętają treść książki i emocje, jakie towarzyszyły im w czasie występu. To już kolejna lekcja języka polskiego realizowana metodą dramy, którą uczniowie  uwielbiają i coraz lepiej się czują na małej scenie w sali h3. czytaj więcej »

Maraton pisania listów

Szkolny Klub Europejski EUROKOWALA przyłączył się do największej światowej akcji na rzecz praw człowieka – Maratonu Pisania Listów. Maraton odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który przypada 10 grudnia.
Akcja pisania lisów w naszej szkole odbyła się w piątek 8 grudnia, a wcześniej została wpisana od rejestru organizacji Amnesty International. Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się tydzień wcześniej i polegały na akcji informacyjnej wśród uczniów klas siódmych i ósmych. Młodzież zapoznała się z historią uwięzionego pana Andrzeja Poczobuta, polsko-białoruskiego dziennikarza z Grodna oraz panią Ritą Karasaratovą z Kirgistanu, która jest represjonowaną obrończynią praw człowieka i ekspertką w dziedzinie zarzadzania obywatelskiego.

czytaj więcej »

Uczniowie klasy 5 w Bibliotece Pedagogicznej w Radomiu.

Uczniowie klasy 5 świetnie bawili się w escape roomach, rozwiązując literackie zagadki ?? w Bibliotece  Pedagogicznej w Radomiu.

czytaj więcej »

Mikołajkowy Maraton Filmowy

W dniu 7.12.2023 odbył się w naszej szkole Mikołajkowy Maraton Filmowy. Klasy 4-8 na hali obejrzeli film  „Kronika świąteczna”. Samorząd Uczniowski przygotował konkursy, które wprowadziły wszystkich w dobre humory i cudowną atmosferę do oglądania filmu. Oczywiście nie obyło się bez słodkości i popcornu, który na bieżąco był robiony w maszynie przez klasę 5b.
Na koniec wszyscy wspólnie odśpiewali piosenki świąteczne w języku angielskim.
Wieczór był bardzo udany i już czekamy na kolejny. czytaj więcej »

Mikołajki w naszej szkole :)

6 grudnia był przemiły dzień w naszej szkole, a mianowicie mikołajki. Tego dnia każdy kto mógł, ubrał się na czerwono i założył mikołajową czapkę, to na cześć Świętego Mikołaja.

Dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do szkoły zbliża się Święty Mikołaj we własnej osobie. Oprócz worka pełnego prezentów św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w szkole. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim osobiście wręczał prezenty a dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i wierszykami. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła dzieciom wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci:)

czytaj więcej »

Mikołajki w Muzeum Wsi Radomskiej

6 grudnia uczniowie klas I wraz z opiekunami wybrali się do Muzeum Wsi Radomskiej na lekcje muzealną poświęconą postaci Św. Mikołaja. Uczniowie poznali legendy oraz ludowe podania, przypisujące Świętemu Mikołajowi wiele różnych funkcji np. był on patronem młynarzy, flisaków i notariuszy. Głównym punktem wyjazdu było spotkanie  z Mikołajem , wręczenie upominków, wspólne zdjęcie oraz śpiewanie piosenek. Pierwszoklasiści mogli  również przygotować oraz upiec pierniki, które później zabrali do domu. Wyjazd  ten przybliżył dzieciom tradycję obdarowywania się prezentami oraz nauczył, że warto czynić dobro. 🙂

czytaj więcej »

Warsztaty klasy 4b w pizzerii „Oliwka”

Dnia 5 grudnia 2023 r. dzieci z klasy 4b  były z wizytą w pizzerii ?Oliwka?, która znajduje się przy ulicy Marii Walewskiej 5 w Kowali-Stępocinie. Celem wizyty  było zapoznanie ze sposobem przyrządzania pizzy oraz uwrażliwienie dzieci na kulturalne zachowywanie się w restauracji. Na początek zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani w pizzerii, gdzie Panie tam pracujące zapoznały nas ze sposobem przygotowania smacznej, typowo włoskiej pizzy. Miejsce pracy było wspaniale zorganizowane i bogato zaopatrzone w różne dodatki do wykonania potrawy. Dzieci miały okazję zobaczyć profesjonalne rozciąganie spodu.

Wszystkim pizza bardzo smakowała. Wycieczka była bardzo udana. Wróciliśmy do szkoły bogatsi w nową wiedzę i doświadczenia. Serdecznie dziękujemy Paniom w pizzerii za tak miłą gościnę i tak wspaniałe przyjęcie naszej grupy. Dzięki tej wizycie  mieliśmy okazję poznać tajniki wykonania włoskiej pizzy, a także zobaczyć  jak wygląda praca w pizzerii. Słuchając instruktażu pań pracujących w pizzerii, uczniowie wykładali na nie kawałki kurczaka, pieczarki, kukurydzę, szynkę, paprykę itp. Następnie popijając sok z niecierpliwością oczekiwały na moment, w którym wypieczona pizza trafi na ich stolik.

Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom, a szczególnie mamie Jana  za zorganizowanie  tego spotkania.

czytaj więcej »

Wyniki konkursu „Most ponad pokoleniami”

Stowarzyszenie Przyjaciół Publicznej Szkoły Podstawowej w Kowali – Stępocinie informuje o wynikach konkursu fotograficznego ?Most ponad pokoleniami?.
W kategorii uczniów klas I-III
I miejsce Liliana Czerwińska uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Mazowszanach
II miejsce Filip Porzyczka uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Kowali-Stępocinie
III miejsce Nela Dusza uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Mazowszanach
W kategorii uczniów klas IV-VIII
I miejsce Matylda Kozicka uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Kowali-Stępocinie
II miejsce Nikola Włodarczyk uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej im. J.Pawła II w Parznicach
III miejsce Fabian Zaborski uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej im. J.Pawła II w Parznicach
Gratulujemy ? ?

?Zadanie publiczne pn. Most ponad czasem dofinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego?.

#Mazowszepomaga, #programywsparcia, #solidarnośćmazowiecka.

Audycja w Radio Rekord na temat realizowanych projektów.

W dniu 30.11.2023r. gośćmi Radia Rekord były Małgorzata Konieczna, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Kowali-Stępocinie, a także Iwona Więckowska, wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Kowali-Stępocinie.
Podczas spotkania omówiono działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Publicznej Szkoły Podstawowej w Kowali- Stępocinie oraz
realizowane aktualnie projekty min. „Most ponad czasem”.
?Zadanie publiczne pn. Most ponad czasem dofinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego?.

#Mazowszepomaga, #programywsparcia, #solidarnośćmazowiecka.

https://www.cozadzien.pl/region/konieczna-i-wieckowska-nasze-stowarzyszenie-ma-rozwijac-pasje-uczniow/96818

 

 

Zabawa andrzejkowa klas młodszych.

Kolejną w roku szkolnym okazją do zintegrowania społeczności szkolnej przez wspólną zabawę, są przypadające w końcu listopada andrzejki. Dla klas młodszych spotkanie andrzejkowe miało miejsce 30.11.2023r. Dawniej andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Do naszych czasów pozostała tradycja organizowania w tym dniu zabawy, której elementem mogą być dawne zwyczaje. Mamy nadzieję, że za rok również uda zorganizować podobną imprezę, która cieszyć się będzie także dużym zainteresowaniem.

czytaj więcej »

Podsumowanie projektu pt. „Most ponad czasem”

Stowarzyszenie Przyjaciół Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali ? Stępocinie w okresie od 1 czerwca  2023 roku do 30 listopada 2023 roku realizowała zadanie ?Most ponad czasem?, które miał na celu zwiększenie uczestnictwa w kulturze łączącej przedstawicieli różnych grup wiekowych. Udział w projekcie pozwolił na atrakcyjne spędzanie czasu wolnego, budowanie więzi międzypokoleniowych, poznawanie naszej miejscowości i okolic oraz zbudowanie podstaw do dalszych działań na rzecz społeczności lokalnej.  W ramach projektu uczestnicy mogli skorzystać z:

-Wyjazdu do Muzeum Wsi Radomskiej na warsztaty ludowe,

-Konkursu fotograficznego

-Festynu integracyjnego

-Warsztatów z psychologiem i pedagogiem

-Warsztatów taneczno- ruchowych

Promowaliśmy projekt podczas audycji radiowej

?Zadanie publiczne pn. Most ponad czasem dofinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego?.

#Mazowszepomaga, #programywsparcia, #solidarnośćmazowiecka.

 

 

 

Podsumowanie Andrzejkowego Kiermaszu Charytatywnego

Pragniemy bardzo serdecznie  podziękować  wszystkim tym, którzy włączyli się w Adrzejkowy Kiermasz Charytatywny na rzecz Przemusia Michalskiego.
Zebraliśmy sumę: 2.250,00 zł.
Dziękujemy za zaangażowanie, ogromną wrażliwość i otwarte serca na potrzeby drugiego człowieka.

Jeszcze raz okazało się, że razem możemy więcej! czytaj więcej »

Wycieczka klas młodszych do Kielc

Jak zatańczyć na łące z Gruszką, a o czym rozmawiać z Dynią? W jakim języku śpiewają ptaki i jak się zamienia noc w dzień? Kto może nosić sukienkę z wody i wreszcie – czego szukał roztargniony Król, zanim o tym zapomniał? Czy dzięki Amelce udało mu się odzyskać pamięć?

Tego dowiedziały się dzieci podczas spektaklu teatralnego w teatrze Lalki i Aktora w Kielcach oglądając bajkę pt. ?Amelka, Bóbr i Król na dachu?. Ta przezabawna historia o przyjaźni, miłości i poznawaniu świata, pełna trosk, ale również nadziei  i optymizmu zauroczyła nasze dzieci. Wszystkie z wielką uwagą śledziły losy bohaterki, a kontakt z aktorem przysporzył im wiele pozytywnych emocji. czytaj więcej »

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Kolejny już raz Dzień Życzliwości i Pozdrowień upłynął nam w sympatycznej atmosferze. Nie zabrakło dobrego humoru i zabawy. Ponownie pokazaliśmy, że życzliwość w naszej szkole nie jest abstrakcyjnym pojęciem. „Dobrze, że jesteś”, „Bez Ciebie nie dałbym rady” czy „Miłego dnia!”- znane wszystkim słowa,  wywoływały radość oraz uśmiech na twarzy obdarowanego. Pozytywna energia, którą przekazaliśmy innym, na pewno powróci do nas ze zdwojoną siłą. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. czytaj więcej »

Wyjazd uczniów do Teatru Lalki i Aktora w Kielcach.

W dniu 30 listopada uczniowie klas 0-III udali się do Teatru Lalki i Aktora w Kielcach na spektakl Amelka, Bóbr i Król na dachu w ramach realizowanego projektu przez Stowarzyszenie Przyjaciół Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie.

Jak zatańczyć na łące z Gruszką, a o czym rozmawiać z Dynią? W jakim języku śpiewają ptaki i jak się zamienia noc w dzień? Kto może nosić sukienkę z wody i wreszcie – czego szukał roztargniony Król, zanim o tym zapomniał? Czy dzięki Amelce uda mu się przypomnieć?

Bajka ?Amelka, Bóbr i Król na dachu? autorstwa Tankreda Dorsta to przezabawna historia o przyjaźni, miłości i poznawaniu świata. Choć tytułowej bohaterki nie omijają troski i trudności, nie brak tu nadziei, optymizmu oraz oczywiście pozytywnego finału, w którym dobro wygrywa ze złem. Postaci w tej opowieści są niezwykle barwne i wyraziste, pełne ciepłego humoru. Ich przygody toczą się dynamicznie, często wręcz komediowo, ale bajka o Amelce jest nie tylko dowcipna. To opowieść mądra i pouczająca, dlatego też wystawiana przez teatry na całym świecie.

Zadanie finansowane przez Gminę Kowala w ramach zadania publicznego z zakresu „Młodzi dla swojej ojczyzny”.

Warsztaty udzielania pierwszej pomocy

22 listopada uczniowie klas siódmych brali udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Warsztaty prowadził ratownik medyczny, który na co dzień pracuje w pogotowiu ratunkowym, a odwiedził nas dzięki współpracy naszej szkoły ze Stowarzyszeniem Środowisko Inicjatywa z siedzibą w Radomiu.

Pierwsza pomoc przede wszystkim pomaga ratować życie. Osoba, która doskonale zna zasady udzielania pomocy, jest bardziej pewna siebie, skłonna podjąć natychmiastowe działanie i potrafi zapanować nad sobą w trudnych okolicznościach. czytaj więcej »

III miejsce w konkursie ?Zawody rzemieślnicze w moim środowisku?

Miło nam poinformować, iż uczeń klasy 5a Mateusz Stępień zajął trzecie miejsce w konkursie pt. ?Zawody rzemieślnicze w moim środowisku? zorganizowanym przez Cech Rzemiosł w Radomiu.
Celem konkursu była popularyzacja zawodów rzemieślniczych.
W przygotowanym filmie Mateusz przedstawił specyfikę pracy pszczelarza.
Mateuszowi serdeczne gratulujemy !

czytaj więcej »

BohaterON ? włącz historię! w naszej szkole

Od września do  2023 r. włączyliśmy się do ogólnopolskiej kampanii mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

 Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów ? polskiego ?bohater? oraz angielskiego ?ON?, czyli ?włączyć?. Angielskie ?ON?, zapożyczone z popularnego przymiotnika ?on-off?, dosłownie włącza historię bohatera ? film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą ? osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

W naszej szkole w klasach 1-8 nauczyciele przeprowadzili cykl zajęć dla uczniów. O bohaterstwie  kiedyś i dziś odbyły się lekcje w klasach 1-3. Dzieci wysłuchały opowiadania ?Jak zostałem bohaterem? poruszającego kwestie związane z przeszłością naszego kraju. Miało to na celu przede wszystkim pomóc w kształtowaniu u najmłodszych postaw związanych z empatią i wrażliwością na innych.

czytaj więcej »

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Nasza szkoła dumnie nosi imię Janusza Korczaka, który przez całe swoje życie walczył o Prawa Dzieci. 21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Uczniowie klas 4-8 przygotowali plakaty promujące ten dzień, a Samorząd Uczniowski wyeksponował je na sztalugach na korytarzu szkolnym.
Przedstawicielki SU podczas krótkiej prezentacji przypomniały najważniejsze zapisy z Konwencji Praw Dziecka.Uczniowie wzięli udział w ankiecie: Czy znam swoje Prawa?
Solidaryzując się z dziećmi całego świata przyszliśmy ubrani w kolorze niebieskim.

czytaj więcej »

Konkurs fotograficzny „MOST PONAD POKOLENIAMI”.

Stowarzyszenie Przyjaciół Publicznej Szkoły Podstawowej w Kowali – Stępocinie zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym ?Most ponad pokoleniami?.
Konkurs adresowanym jest dla uczniów klas I-III oraz IV-VIII szkół podstawowych, znajdujących się na terenie Gminy Kowala.
CELE KONKURSU
  • Profilaktyka rodzinna skupiona wokół budowania pozytywnych relacji, więzi i zrozumienia
  • Wzmacnianie więzi międzypokoleniowych w rodzinie
  • Integracja środowiska uczniowskiego.
  • Dostarczenie uczniom satysfakcji , szansy i radości z przeżycia sukcesu.
  • Stworzenie możliwości wyrażania siebie poprzez działania twórcze, kształcenie umiejętności obserwacji i ilustrowania otoczenia.
  • Popularyzację fotografii jako aktywnej i kreatywnej formy spędzania wolnego czasu w gronie najbliższych,
  • Wymiana doświadczeń, upowszechnienie i prezentacja działań artystycznych uczniów

TERMINY:

Zgłoszone prace będą przyjmowane do dnia 28 listopada 2023r.

Odbitki fotografii w technice klasycznej lub drukowane na papierze fotograficznym
(Format: 18×24 cm do 30×40 cm) należy dostarczyć w kopercie z dopiskiem Konkurs  ?MOST PONAD POKOLENIAMI ?do sekretariatu PSP w Kowali-Stępocinie lub drogą e-mail plikiem
w formie elektronicznej na adres sekretariat@pspkowala.pl w tytule wiadomości wpisując: Konkurs ?MOST PONAD POKOLENIAMI?

Uczestnik zgłasza do konkursu 1 pracę. Zdjęcie w formacie JPG, wielkość pliku nie może przekraczać 1 MB. Obróbka zdjęcia może polegać jedynie na rozjaśnianiu, kontrastowaniu, redukcji kolorów. Wszelkie inne zmiany, a zwłaszcza fotomontaż, są niedopuszczalne.

?Zadanie publiczne pn. Most ponad czasem dofinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego?.

#Mazowszepomaga, #programywsparcia, #solidarnośćmazowiecka.

czytaj więcej »

Podziękowania za zbiórkę karmy dla zwierząt

Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji zbierania artykułów dla zwierząt przybywających w Ośrodku adopcyjnym dla zwierząt w Wierzbicy „Pencełkowo”. To miejsce, gdzie można znaleźć cudownego i wyjątkowego przyjaciela na czterech łapach. Zebraliśmy ponad 50 kg żywności dla zwierząt w postaci przekąsek,  karmy suchej i mokrej. Dodatkowo żwirek i ręczniki. Zwierzęta czekają, a ich los jest w pełni zależny od wielkich serc ludzi.

Opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu: E. Krześniak, S. Bilska, K. Śliwa czytaj więcej »

Dzień Tabliczki Mnożenia 2023

Z okazji XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole  odbył się krótki test ze znajomości tabliczki mnożenia dla klas 4-8. Od poniedziałku poprzedzającego akcję na korytarzu i sztalugach przy wejściu do szkoły rozwieszone zostały przykłady przypominające i utrwalające tabliczkę mnożenia.

Jest to już kolejna edycja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole, która cieszy się dużym zaangażowaniem wśród uczniów. 17 listopada uczniowie w ciągu określonego czasu musieli wykazać się znajomością zarówno mnożenia jak i dzielenia w zakresie 100. czytaj więcej »

PRZERWA Z ROBOTEM PHOTON

   W czwartek 16 listopada uczniowie klas 1-3 podczas przerwa uczyli się programować robota Photon. Zajęcia  przygotowane przez nauczyciela informatyki oraz pokaz programowania wykonany przez dziewczęta z klasy 7b zachęciły maluchy do  wspólnej zabawy. Z pomocą aplikacji multimedialnej i tabletu uczniowie tworzyli programy, które nadawały robotowi Photon określony kierunek, dźwięk, kolor oczu i czułek. Największe emocje wzbudzały wyścigi robotów po torze przeszkód, jazda po makiecie miasteczka oraz rysowania masek dla robota. Na koniec zajęć wybraliśmy ?Króla programowania?. Dzieci już czekają na kolejne zajęcia z robotyki. czytaj więcej »

Szkolny konkurs ortograficzny o tytuł „Mistrza Ortografii”

” Źle mówić i pisać, znaczy krzywdzić swoją mową tych, którzy ją budowali”

Janusz Korczak

     W listopadzie z okazji Święta Niepodległości  został przeprowadzony szkolny konkurs ortograficzny o tytuł „Mistrza Ortografii”. Uczniowie pisali test i dyktando niepodległościowe w dwóch kategoriach wiekowych.

W kl.IV-VI tytuł „Mistrza Ortografii” zdobyła Matylda Kozicka z kl.6a, natomiast w kl.VII-VIII najlepsze wyniki uzyskała Małgorzata Rogala z kl.VIIa.

czytaj więcej »

Lekcja z pomysłem w klasach piątych

W listopadzie na lekcjach języka polskiego klasy: Va i Vb zajmowały się lekturą pt. ?Katarynka?. Utwór Bolesława Prusa opowiada o niewidomej, ubogiej dziewczynce, która żyła pod koniec XIX w  Warszaw i jej jedyną radością było słuchanie melodii płynącej z katarynki.
Lektura przedstawia również  przemianę, jaka dokonała się w życiu i charakterze pana Tomasza, który początkowo zakazywał wstępu kataryniarzowi na podwórko. Autor ukazuje, że warto być otwartym na sprawy innych ludzi, dostrzegać je i pomagać potrzebującym.

 Ostatnia lekcja realizowana na podstawie tej książki przebiegała inaczej niż zwykle. Uczniowie podzielili się na grupy i samodzielnie budowali instrument muzyczny ? katarynkę, wyszukiwali melodii, a później wcielili się w postać kataryniarza. Na koniec  zaprezentowali owoce swojej pracy zespołowej i nagrali filmiki.

Zstąpili z Olimpu?.uczniowie klas 5a i 5b

Uczniowie klas piątych na lekcjach historii wcielili się w postacie bogów greckich. Zaprezentowali dziedziny, którymi się opiekują, ich koligacje rodzinne, zalety i wady. Założyli przygotowane przez siebie stroje greckich bogów i bogiń oraz  wykonali atrybuty ich władzy.

Był to pomysł na aktywne zajęcia, który miał na celu utrwalenie wiedzy uczniów na temat starożytnej Grecji oraz poznanie ciekawostek na temat poszczególnych bogów. Wszyscy świetnie bawili się podczas przebierania i prezentowania atrybutów władców Olimpu. Nikogo nie dziwił też fakt, że Zeus ( w jednej klasie było ich kilku) założył trampki?., przecież są o.k..

A oto efekty naszej pracy:

Listopadowe wróżby

Już listopad i niedługo andrzejki. Z tej okazji uczniowie klas młodszych z naszej szkoły wzięli udział w nietypowej lekcji na terenie Muzeum Wsi Radomskiej. Była to świetna okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie źródło szacunku dla naszej tradycji i obrzędów ludowych. czytaj więcej »

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W KOWALI-STĘPOCINIE.

Dla Niepodległej pobiegli przedstawiciele społeczności szkolnej.

11 listopada 2023 roku w centrum Kowali-Stępocina, spotkali się dyrekcja szkoły, nauczyciele, dziadkowie, rodzice i dzieci szkolne,  wszyscy, którzy pragnęli świętować 105 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Wojciecha w Kowali-Stępocinie. Potem nastąpił przemarsz do parku pod Kamień upamiętniający setną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wspólnie został odśpiewany hymn państwowy. Ta cykliczna impreza to wydarzenie kulturalne, promujące nowoczesną formę patriotyzmu, angażującą i integrującą całą społeczność lokalną oraz zachęcający do aktywnego sposobu spędzenia wolnego czasu. Na pierwszym przystanku przy pomniku Powstańców Styczniowych 1863 roku w Dąbrówce Zabłotnej, p. Elżbieta Tyczyńska-Zygarek przybliżyła uczestnikom historię związaną z pomnikiem. Dyrekcja szkoły wraz z nauczycielami i uczniami złożyła kwiaty oraz zapalone znicze pamięci.  Po przekazaniu symbolicznego serduszka kolejnej, grupie biegacze udali się do Rożek pod pomnik ku czci Polaków powieszonych przez hitlerowców w dniu 12 października 1942roku.  Następnie uczestnicy sztafety przez Augustów i Ludwinów dobiegli do Przystanku Historia IPN w Izbie Pamięci Księdza Romana Kotlarza w Pelagowie-Trablicach.

Dziękujemy serdecznie wszystkim nauczycielom, rodzicom oraz uczniom naszej szkoły za tak liczny udział w Sztafecie Niepodległości.

czytaj więcej »

Mamy kolejny sukces sportowy.

 Miło nam poinformować, iż nasze uczennice pod opieką p. Łukasza Podrygały zajęły II miejsce w Gminnych Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłce koszykowej dziewcząt. Gratulujemy ?

czytaj więcej »

Warsztaty budowania relacji międzypokoleniowych.

W dniu 10  listopada 2023 odbyły się warsztaty dla klasy 5a z pedagogiem i psychologiem dotyczące budowania relacji międzypokoleniowych. Relacje międzypokoleniowe w rodzinie stanowią istotne zagadnienie w związku z dokonującymi się zmianami społecznymi. W ostatnich latach dostrzega się postępującą indywidualizację życia oraz nastawienie ku przyszłości. Wszystkie te procesy przyczyniają się do zmiany modelu rodziny, a tym samym zmiany pozycji najstarszego pokolenia i podejścia najmłodszych. Po wspólnej dyskusji uczniowie tworzyli albumy i pamiętniki, w których będą zapisywać wspólnie spędzone chwile z rodziną.

Warsztaty realizowane w ramach projektu pt. ?Most ponad czasem? realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie.

?Zadanie publiczne pn. Most ponad czasem dofinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego?.

#Mazowszepomaga, #programywsparcia, #solidarnośćmazowiecka.

 

 

czytaj więcej »

105 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej szkole.

Rocznica odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego  wielkiego wydarzenia dla wszystkich Polaków, na stałe wpisało się w  kalendarz szkolnych uroczystości naszej szkoły. 11 Listopada to data – symbol walki o wolną Polskę, symbol wiary, miłości i symbol zwycięstwa. Dzień ten uczciliśmy udziałem w akcji #szkoładohymnu  oraz uroczystą akademią z następującym hasłem:

?Pod jedną flagą jesteśmy wszyscy,

Pod jednym znakiem.

Niech nas połączy, by tworzył jedność

Polak z Polakiem.?

 Przeszło  tysiącletnia historia państwa polskiego obfitowała w wiele wzlotów i  upadków, ale najbardziej tragiczny okazał się koniec XVIII wieku, kiedy  utraciliśmy naszą niepodległość. Katastrofa rozbiorów i utrata  państwowości nie złamała narodu polskiego. Jego wola przetrwania i  uparte dążenie do odzyskania niepodległości stały się podstawą do  odrodzenia wolnej Polski. Stało się to możliwe wraz z I wojną światową. W  1918 roku po 123 latach niewoli nasza Ojczyzna ponownie pojawiła się na  mapach Europy. Po powitaniu przybyłych gości przez Dyrektora Szkoły, Panią Małgorzatę Konieczną i przemówieniu uczniowie zaprezentowali montaż słowno- muzyczny przybliżając widzom trudną drogę do niepodległości: od zaborów do współczesności ?????? czytaj więcej »

Dzień Kamizelki Odblaskowej i Odblasków

Dzisiejsza akcja miała na celu przypomnienie, jak ważne jest, aby zadbać o bezpieczeństwo na drodze, szczególnie jesienią, gdy wcześnie zapada zmrok.

CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania

CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna, europejska inicjatywa, której celem jest popularyzacja nauki programowania w różnym wieku i na różne sposoby. Bez barier, bez ograniczeń z czerpaniem radości i spokojnym odczarowywaniem słowa ?kodowanie?.

Nie mogło nas zabraknąć. Nasza szkoła po raz kolejny podjęła wyzwanie. Nauczyciele informatyki przygotowali wydarzenie w CodeWeek 2023 z propozycją wspólnej nauki i? zabawy w różnych aktywnościach. czytaj więcej »

Gminny Turniej Piłki Siatkowej.

W dniu 30 października 2023r. odbył się Gminny Turniej Piłki Siatkowej w Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali – Stępocinie.

wyniki końcowe, kl. 4-6:

dziewczęta: 

1.Publiczna Szkoła Podstawowa w Kowali- Stępocinie

2. Publiczna Szkoła Podstawowa w Mazowszanach

chłopcy:   

1.Publiczna Szkoła Podstawowa w Mazowszanach

2. Publiczna Szkoła Podstawowa w  Kończycach- Kolonii

3. Publiczna Szkoła Podstawowa w Bardzicach

wyniki końcowe, kl. 7-8:

dziewczęta: 

1. Publiczna Szkoła Podstawowa w Kończycach- Kolonii

2. Publiczna Szkoła Podstawowa w Kowali- Stępocinie

3. Publiczna Szkoła Podstawowa w Mazowszanach

 chłopcy: 

1. Publiczna Szkoła Podstawowa  w Mazowszanach

2.Publiczna Szkoła Podstawowa w Kowali- Stępocinie

czytaj więcej »

Ślubowanie klas pierwszych.

26 października 2023r.  odbyła się bardzo ważna uroczystość  ? Pasowanie na Ucznia. Dzieci klas pierwszych przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego pod okiem swoich wychowawczyń: Pani Wioletty Besztygi- Oparcik i Pani Marty Jończyk. Uczyły się dzielnie wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyły podczas prób. Tego dnia panowała świąteczna atmosfera. Dzieci ubrane w świąteczne stroje galowe, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający ? to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.  Wydarzenie to zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród dzieci, jak i ich rodziców. Ślubowanie rozpoczęło się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie pierwszoklasiści, zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała Pani Dyrektor Małgorzata Konieczna poprzez symboliczne dotknięcie ramienia każdego pierwszaka wyjątkowo dużym ołówkiem.   W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona Uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali ? Stępocinie. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i drobnych upominków przez wicedyrektor szkoły Panią Iwonę Więckowską.

czytaj więcej »

Ratowanie życia – ważna sprawa

Życie jest wartością najwyższą, a w sytuacjach zagrożenia trzeba umieć je ratować, dlatego 27 października zostało zorganizowane spotkanie dla uczniów klas 0-3 z ratownikami medycznymi: Panami ? Grzegorzem Nowińskim oraz Sławomirem Grzybem.

 Uczniowie wzięli udział w pogadance z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Ratownicy przypomnieli dzieciom ważne telefony alarmowe. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z wyposażeniem karetki pogotowia oraz poznać działanie urządzeń znajdujących się w niej. Mieli również możliwość sprawdzenia na własnej skórze działania profesjonalnego pulsoksymetru i maski tlenowej. czytaj więcej »

W dniu 27 października uczniowie klasy 8 wraz z wychowawcą p.Marzeną Molgą i p.Anną Kowalczyk pedagogiem szkolnym, uporządkowali teren wokół Pomnika Powstańców Styczniowych , a także oddali należny szacumek Poległym poprzez złożenie własnorecznie wykonanej kompozycji. Dla uczniów był to również czas na przypomnienie wydarzeń tamtych dni, refleksję oraz modlitwę.

Pasowanie na „Żaka Przedszkolaka”.

Ten dzień był szczególny dla dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg naszej szkoły. Po miesiącu wspólnej pracy  i zabawy maluchy z zerówki  przygotowały  swój  pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością. A wszystko po to, aby dostąpić pasowania na ?Żaka Przedszkolaka?. I stało się ? 26.10.2023r  z udziałem dyrekcji szkoły, zaproszonych gości i  rodziców oraz dzieci z oddziału przedszkolnego odbyło się pasowania na ?Żaka Przedszkolaka?. Od września przedszkolaki pod okiem Pani Małgorzaty Gębskiej-Orzechowskiej przygotowywały się do tej uroczystości.  Maluchy w odświętnych strojach, swobodnie i pewnie recytowały wiersze i śpiewały poznane piosenki. Ich umiejętności i talenty wzbudziły podziw dumnych rodziców i zaproszonych gości. Na koniec, aby zostać prawdziwym przedszkolakiem trzeba było złożyć przyrzeczenie, w którym dzieci zgodnie zapewniały, że będą słuchać Pani, grzecznie i zgodnie się bawić oraz zawsze będą uśmiechnięte. Uroczyste pasowanie na prawdziwego przedszkolaka potwierdzone zostało przez Panią dyrektor Małgorzatę Konieczną poprzez dotknięcie zaczarowanym ołówkiem każdego dziecka. Miłym akcentem spotkania było wręczenie wychowankom dyplomów i upominków, które z pewnością będą wspaniałą pamiątką najmłodszych lat pobytu w szkole. Uśmiechnięte miny oraz powaga przysięgi spowodowały, że ten dzień na długo zapamiętają  nasze przedszkolaki. Rodzice w nagrodę za wspaniale popisy swoich pociech przygotowali smakowity poczęstunek.

czytaj więcej »

Uroczysta Gala Finałowa Konkursu Historyczno-Filmowego  ?Patria Nostra? w Centrum Olimpijskim w Warszawie  z udziałem uczniów naszej szkoły.

W dniu 26.10.2023 r. drużyna składająca się z uczniów: Piotra Grymuły z klasy 7a, Alicji Sawczuk z 7a oraz Mateusza Stępnia z 5a oraz opiekuna, P. E. Tyczyńskiej-Zygarek uczestniczyła w uroczystym podsumowaniu konkursu, nad którym pracowała prawie cały ubiegły rok szkolny. Praca polegała  na wykonaniu 45-60 sekundowej animacji komputerowej lub filmu dotyczącego wydarzeń z historii naszego kraju, które miały miejsce w okresie konkretnego tygodnia kalendarza historycznego. Drużyna miała do wyboru 8-10 tematów, które dostępne były po zalogowaniu się do systemu. Wybrali temat  ?Skazanie podporucznika Piotra Wysockiego? i po napisaniu przez opiekuna grupy scenariusza przystąpili do realizacji zadania. Próby, scenografia, kostiumy. Z tymi wyzwaniami zmierzyli się dzięki własnemu zaangażowaniu, wsparciu Dyrekcji naszej szkoły, pomocy P. Sylwii Bilskiej przy nagrywaniu filmu oraz ?obróbce? materiału przez Panią Martę Stępień. Trudno nagrać film 60-sekundowy.  Wypracowali materiał filmowy na parę minut. Dopracował go komputerowo uczeń, Wojciech Masiarz również z klasy 7a. W filmie tym jedną z ról odgrywał też uczeń spoza drużyny, Dawid Wydra z 7a. Filmik ten jest umieszczony na stronie internetowej naszej szkoły. czytaj więcej »

Konkurs „Znam Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa”

W dniu 25.10.20023r. uczeń klasy 7a Ignacy Wójcicki wziął udział w konkursie „Znam Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa”, którego organizatorem było Starostwo Powiatowe w Radomiu.
Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników i mocno trzymamy kciuki za Ignacego.

„Społecznik Roku 2022”

20 października 2023 roku miało miejsce podsumowanie konkursu organizowanego przez Powiat Radomski pod nazwą ?Społecznik Roku 2022?. Powiat Radomski po raz pierwszy zorganizował konkurs, gdzie wyróżniono osoby i organizacje, które walczą skutecznie z problemami społecznymi lub im zapobiegają, podejmując inicjatywy, realizując działania, akcje i przedsięwzięcia społeczne na terenie Powiatu Radomskiego. Serdecznie dziękujemy kapitule konkursu Powiat Radomski za nominacje w kategorii indywidualnej i grupowej.
NOMINOWANI W KONKURSIE SPOŁECZNIK ROKU 2022 POWIATU RADOMSKIEGO:
  •  w kategorii Organizacja Pozarządowa Roku 2022 – Stowarzyszenie Przyjaciół Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie
  •  w kategorii Działacz Organizacji Pozarządowej Roku 2022Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie Pani Małgorzata Konieczna, nominowała do tej NAGRODY Panią Iwonę Więckowską

czytaj więcej »

III MIEJSCE w KONKURSIE RECYTATORSKIM

25 października w PSP im. Jana Pawła II w Parznicach odbył się  IV Gminny Konkurs Recytatorski pn. „Święty Jan Paweł II nie przeminie cały…”. W konkursie uczestniczyły trzy uczennice naszej szkoły: Magda Chełmińska 7a , Zuzanna Kajdan 7b i  Natalia Kramek 8a.

Zuzanna Kajdan  otrzymała  III miejsce za  wiersz  pt. „Pieśń o słońcu niewyczerpanym” .

Serdecznie gratulujemy. czytaj więcej »

Gminy Turniej Piłki Ręcznej w Kowali- Stępocinie.

W dniu  17 października w naszej szkole odbył się  Gminy Turniej Piłki Ręcznej.  W rywalizacji udział wzięły drużyny ze szkół podstawowych z terenu gminy. Impreza zorganizowana została w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży.

Poniżej przedstawiamy wyniki:

Publiczna Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Mazowszanach zajęła 1 miejsce

Publiczna Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Kowali -Stępocinie 2 miejsce

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kończycach- Kolonii 3 miejsce

Gratulujemy !

czytaj więcej »

Realizacja projektu „Renowacja- Aktywacja”

W ramach realizacji projektu „Renowacja – Aktywacja ” seniorzy z gminy Kowala udali się na warsztaty  z Ceramiki realizowane w  Muzeum Wsi Radomskiej. LEPIENIE Z GLINY w Muzeum Wsi Radomskiej wciąga każdego – młodszego i starszego.

Poprzez realizację projektu odpowiadamy na potrzebę aktywnego działania międzypokoleniowego. Ma to ogromną wartość ze względu na aspekt psychologiczny i społeczny, który polega na osobistych spotkaniach po długo trwającej pandemii. To właśnie po tych trudnych czasach kiedy seniorom było naprawdę ciężko osobiste spotkanie mają niezastąpioną wartość.

?Projekt dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO oraz z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu ?Mazowsze Lokalnie? realizowanego przez Stowarzyszenie Europa i My, Stowarzyszenie BORIS, Stowarzyszenie SOKIAL oraz Fundację Fundusz Współpracy?.

@MazowszeLokalnie

 

 

czytaj więcej »

Innowacyjna historia – nowoczesne technologie w służbie edukacji.

W dniu 18.10.2023r. uczniowie klas 7 i klas 8 wraz z panią Dyrektor Małgorzatą Konieczną, panią Elżbietą Tyczyńską-Zygarek, panią Beatą Wójcik oraz  panią Iwoną Stefańską-Stanik wybrali się do Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu. Wzięli udział w II edycji projektu ,,Innowacyjna historia-nowoczesne technologie w służbie edukacji?. Celem projektu jest rozpowszechnienie nowych technologii, podniesienie kompetencji technologicznych młodzieży zwiększając ich szanse na przyszłym rynku pracy oraz zwiększenie wiedzy historycznej. Jest to przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki realizowane wspólnie z Fundacją Arte et Marte z siedzibą w Warszawie.

Uczestnicy obejrzeli dwa filmy ?Kartka z Powstania? (Powstanie Warszawskie) oraz ?Wiktoria 1920? (wojna polsko ? bolszewicka). Oba seanse odbyły się w technologii wirtualnej rzeczywistości.

czytaj więcej »

Dzień Edukacji Narodowej 2023

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. ? powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.

?Szacunek oddany klasie nauczycielskiej jest miarą oświaty narodu, bo im więcej naród jest oświecony, tym wyżej ceni tych, którzy mu światło przynoszą.? – Eliza Orzeszkowa

Tymi słowami 12 października 2023 r. powitała wszystkich zgromadzonych Dyrektor szkoły – Małgorzata Konieczna na uroczystym apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Ponadto, podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie, za pomysły, kreatywność i ciekawe inicjatywy doświadczonych nauczycieli. Życzyła również wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Przekazała podziękowania wszystkim pracownikom obsługi i administracji za pracę na rzecz szkoły. czytaj więcej »

Europejski Dzień Języków Obcych

?Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu? ? te słowa Antoniego Czechowa nabierają szczególnego znaczenia, kiedy  obchodzony jest, ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, Europejski Dzień Języków (EDJ). Jego głównym zadaniem jest uświadamianie konieczności nauki języków obcych, zachęcanie do niej oraz uwrażliwianie na korzyści, jakie płyną z poznawania innych języków. Taki też był cel Europejskiego Dnia Języków Obcych  zorganizowanego w naszej szkole.

W tym roku w naszej szkole również obchodziliśmy  Europejski Dzień Języków. Wszyscy uczniowie byli przebrani za obywateli wybranych przez siebie krajów europejskich. Na korytarzu szkolnym można było spotkać Włochów, Francuzów, Greków, Niemców, Hiszpanów i wielu innych. Europejski Dzień Języków w naszej szkole zorganizowano z inicjatywy nauczycieli języków obcych.

czytaj więcej »

Sprzątamy dla Polski 2023

W ubiegłym tygodniu uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ?Sprzątamy dla Polski?. Sprzątali teren wokół szkoły oraz las w Kowali. czytaj więcej »

Wycieczka klas szóstych w ramach programu Poznaj Polskę

Uczniowie klas szóstych 5 października uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Wyjazd został zrealizowany w ramach programu Poznaj Polskę – edycja 2023 i odbył się pod hasłem Muzealnie w Warszawie.

Jako pierwszy punkt uczniowie zwiedzili Zamek Królewski, gdzie z dużym zaangażowaniem i zaciekawieniem słuchali opowieści przewodnika, który oprowadzał grupę po pełnych wspaniałych eksponatów komnatach. Uczniowie byli pod wrażeniem dzieł Jana Matejki, wystroju Apartamentów Królewskich, Sal Sejmowych oraz prawdziwego kunsztu z jakim Zamek Królewski  został odbudowany po zniszczeniu w czasie II wojny światowej. czytaj więcej »

Klasy czwarte na wycieczce w Górach Świętokrzyskich

W dniu 03.10.2023 r. uczniowie klasy 4a i 4b zwiedzili niektóre miejsca na mapie Kielecczyzny. W Podzamczu koło Chęcin mogli zwiedzić Centrum Nauki Leonardo Da Vinci i  organoleptycznie zapoznać się z wystawami o charakterze multimedialno-mechatronicznym: ?Człowiek ? niezwykła maszyna?, podejmująca zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka oraz ?Człowiek ? trybik w machinie przyrody?, dotycząca zagadnień ekologiczno-przyrodniczych. czytaj więcej »

Metoda Lego ? Logos na lekcji języka polskiego w klasach V

W poniedziałek 2 października uczniowie klasy Va i Vb mieli możliwość kreatywnego obcowania z lekturą szkolną pt. ?Chłopcy z Placu Broni? dzięki metodzie Lego-Logos. Za pomocą klocków Lego tworzyli miejsca charakterystyczne dla akcji lektury, czyli  ogród botaniczny, dom Nemeczka oraz Plac Broni.

czytaj więcej »

Centrum Edukacji Przyrodniczej w Marculach

Uczniowie klasy II a, II b oraz I b pod opieką wychowawczyń  udali się na wycieczkę do Centrum Edukacji Przyrodniczej w Marculach. Podczas zajęć terenowych, dzieci obserwowały przyrodę, odkrywały jej piękno oraz rozmawiały z prowadzącym o tym jak wielką ma ona wartość. Uczniowie dowiedzieli się, że są częścią przyrody i że powinno ją chronić. W trakcie trwania spaceru dzieci poznały różnorodność świata roślin . Zajęcia miały na celu wzbudzenie w dzieciach pozytywnych emocji w stosunku do przyrody, w tym radości z odkrywania jej tajemnic.   Obserwacja mieszkańców zagrody ,,Nasze zwierzęta?? była okazją do poznania niezwykłego świata zwierząt. Wycieczka zakończyła się wspólnym grillowaniem.

czytaj więcej »

Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

2 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy (ang. International Day of Non-Violence). Został on ustanowiony  przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 15 czerwca 2006r., a obchodzony jest corocznie 2 października. To także rocznica urodzin Mahatmy Gandhiego (2.10.1869). Mohandas Karamchand Gandhi jest symbolem wielkiego przywódcy, który potrafił doprowadzić do ważnych przemian społeczno-politycznych całkowicie wyrzekając się przemocy.
Z tej okazji w naszej szkole przez cały tydzień, na godzinach wychowawczych był poruszany ten niewątpliwie ważny temat. Przemoc przybiera różne formy i występuje w różnych miejscach, my skupiliśmy się na przemocy, która może występować w szkolnych murach. Uczniowie poznali czym jest przemoc, jak się objawia i jak wpływa na ludzi, a także jak możemy się jej przeciwstawiać.
Kolejną częścią tej akcji było stworzenie manifestu nawołującego do zaprzestania przemocy pod hasłem: Nasza Szkoła wolna od przemocy. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły odciskali swoje dłonie na znak poparcia akcji.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział i rozpropagowywanie życia bez przemocy.

czytaj więcej »

Wycieczka klas siódmych do Warszawy

 

29 września 2023 r. klasy siódme wybrały się z p. Elżbietą Tyczyńską-Zygarek, p. Iwona Stefańską-Stanik i p. Beatą Wójcik   na wycieczkę do Warszawy.

Pierwszym miejscem na  trasie zwiedzania były Łazienki Królewskie, który zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. W Parku Łazienkowskim, zobaczyliśmy pomnik Fryderyka Chopina przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną mazowiecką wierzbą. Piękny  Amfiteatr wzorowany na budowli antycznej oraz znajdujący się w samym sercu Łazienek  Pałac na Wyspie słynący z ,,obiadów czwartkowych?? u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na które zapraszani byli ówcześni wybitni przedstawiciele kultury oraz Biały Domek, letnia willa króla. Dużą atrakcją były zwierzęta np. biegające po parku oswojone wiewiórki, czy dumnie kroczące pawie.

                Uczniowie klas siódmych, jak przystało na przedstawicieli ?Złotej Szkoły Narodowego Banku Polskiego? odwiedzili również Centrum Pieniądza im. Sławomira Skrzypka. Uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych na temat ?Dziejów pieniądza?. czytaj więcej »

Dzień Muchy i Krawata z okazji Dnia Chłopaka!

Dzień Muchy i Krawata z okazji Dnia Chłopaka!
29 września był kolejnym dniem tematycznym w naszej szkole. Z okazji Dnia Chłopaka uczniowie, nauczyciele założyli muszki i krawaty. Było elegancko, oryginalnie i wesoło. Ciekawe stylizacje możemy zobaczyć na zdjęciach. Dziękujemy za wspólną zabawę.

Samorząd Uczniowski

czytaj więcej »

Dzień Głośnego Czytania 2023

29 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

W tym roku biblioteka szkolna wraz z klasami szóstymi przeprowadziła akcję czytelniczą dla uczniów klas I-III. Podczas zajęć zaprezentowali wiersz Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”, którym zaprosili wszystkich do czytelniczej podróży. Nad bezpieczeństwem tej  podróży czuwali konduktorzy z klasy 6a i 6b: Kacper, Matylda, Lena i Julia, którzy przedstawili własną interpretację znanego wiersza. czytaj więcej »

Spotkanie integrujące międzypokoleniowo.

Dnia 28 września odbył się Festyn Integracyjny z Klubem Seniora. Uczniowie klas trzecich wraz z wychowawczyniami zaprosili do szkoły Klub Seniora działający przy Urzędzie Gminy w Kowali-Stępocinie.
Celem spotkania była integracja międzypokoleniowa oraz dostarczenie dzieciom okazji do atrakcyjnych i nieznanych dotąd form spędzania wolnego czasu. Dzieci, rodzice i seniorzy – dzieli ich wiek, wiedza i bagaż doświadczeń, ale łączy ich to, że wszyscy potrzebują kontaktu, bliskości i zrozumienia. Jak połączyć te światy? czytaj więcej »

Gminne eliminacje dziewcząt w piłce nożnej.

W dniu dzisiejszym nasze uczennice wraz z opiekunem p. Łukaszem Podrygałą uczestniczyły w gminnych eliminacjach dziewcząt w piłce nożnej zajmując II miejsce.

czytaj więcej »

Projekt Edukacyjnym BohaterON w naszej szkole

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła w tym roku szkolnym również została zakwalifikowana do udziału w Projekcie Edukacyjnym BohaterON w Twojej szkole 2023.
Realizacja tego przedsięwzięcia  będzie polegała na przeprowadzeniu przez nauczycieli  zajęć we wszystkich klasach w naszej placówce.

Mamy dostęp do materiałów edukacyjnych dla każdego poziomu nauczania. Scenariusz zajęć, którego podstawę stanowi ebook, audiobook lub animacja możemy realizować na lekcji historii, w ramach godziny wychowawczej bądź pozalekcyjnych spotkań z uczniami. czytaj więcej »

Warsztaty historyczne.

Klasy 2 na warsztatach realizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej w Izbie Pamięci ks. Romana Kotlarza w Trablicach. Podczas prelekcji historycznej uczniowie usłyszeli o życiu i działalności ks. Kotlarza na ziemi gminy Kowala oraz Radomia oraz wykonali prace plastyczne o tematyce patriotycznej. Spotkanie zwieńczyły wspólne gry i zabawy na świeżym powietrzu.

 

czytaj więcej »

Wycieczka klas 6

W dniu 25.09.23 roku uczniowie klas szóstych z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Radomia.

Korzystając z pięknej, słonecznej pogody, najpierw udaliśmy się nad zalew Borki. Spacerowaliśmy po molo i dotarliśmy do raju dla dzieci. Skakaliśmy na trampolinach i ćwiczyliśmy na niewielkiej siłowni. Następnie przeszliśmy malowniczymi uliczkami Radomia do kręgielni. Tam wspólnie zbijaliśmy kręgle i zdobywaliśmy punkty. Gra okazała się pasjonująca. Po aktywności ruchowej zjedliśmy pizzę, która nam  bardzo smakowała. czytaj więcej »

Na leśnej polanie w Nadleśnictwie Marcule

Nowy rok szkolny uczniowie klas młodszych wraz z wychowawcami rozpoczęli wycieczką do Centrum Edukacji Przyrodniczej w Marculach. Celem wyjazdu było poznanie pięknego i różnorodnego świata roślin i zwierząt oraz walorów turystyczno – krajoznawczych Puszczy Iłżeckiej.

W nadleśnictwie zostaliśmy miło przyjęci przez pana leśnika. Zajęcia rozpoczęliśmy od spaceru po Arboretum – ogrodzie botanicznym, gdzie pod fachową opieką mogliśmy podziwiać rośliny z całego świata. Na uwagę zasługuje stary dąb Marcel oraz dąb, który wyrósł z nasion poświęconych przez Ojca św. Jana Pawła II. Na terenie ogrodu oglądaliśmy Leśne cymbały, zegar słoneczny, drewniane rzeźby i maszyny leśne oraz rolnicze. Chłopcom najbardziej podobał się stary wóz strażacki. czytaj więcej »

Lekcja bezpieczeństwa dla najmłodszych

21.09.2023r uczniowie klas 0-3 wzięli udział w ciekawej Lekcji bezpieczeństwa przygotowanej przez policjantkę Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.
Najmłodsi zapoznali się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczyli się jak bezpiecznie przechodzić przez ruchliwą ulicę, korzystać z rowerów i hulajnogi na drodze i chodniku. Wskazywali różne zagrożenia w ruchu i  właściwe zachowania. Podczas spotkania uczniowie kształtowali umiejętność zachowania się w sytuacjach zagrożenia.
Przypomnieli numery alarmowe i przeprowadzili próbną rozmowę wzywając pomoc.
Na koniec dzieci podziękowały za cenne rady wręczając laurkę. Otrzymały znaczki odblaskowe i wykonały wspólne zdjęcie pamiątkowe.

czytaj więcej »

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

20 września – to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. 

czytaj więcej »

Realizacja Projektu „Renowacja – Aktywacja”.

W sobotę 16 września w świetlicy w Ludwinowie odbyło się spotkanie międzypokoleniowe dzieci-rodzice-seniorzy w ramach projektu Renowacja Aktywacja. Były wspólne rozmowy, gry, śpiewy i tańce, a przede wszystkim wspólnie spędzony czas dzieci z rodzicami i seniorami z Koła Gospodyń Wiejskich Ludwinianki. Do tej pory w ramach realizacji projektu uczniowie klasy 1b wzięli udział: w warsztatach kulinarnych organizowanych wspólnie z Klubem Seniora w Kowali-Stępocinie, rodzinnej wyprawie do  Muzeum Regionalnego w Iłży, przejazdu kolejką wąskotorową, wizytą w  Nadleśnictwie Marcule.

?Projekt dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO oraz z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu ?Mazowsze Lokalnie? realizowanego przez Stowarzyszenie Europa i My, Stowarzyszenie BORIS, Stowarzyszenie SOKIAL oraz Fundację Fundusz Współpracy?.

czytaj więcej »

Narodowe Czytanie w Gminnej Bibliotece 2023

W dniu 19.09.2023 odbyło się Narodowe Czytanie w Gminnej Bibliotece w Kowali – Stępocinie. Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania. 

czytaj więcej »

Próbna ewakuacja.

W naszej szkole 18.09.2023r., po tym jak w „pomieszczeniach  na parterze wybuchł pożar, rozległ się alarm przeciwpożarowy”.  Natychmiast przystąpiono do ewakuacji wszystkich osób znajdujących się w budynku. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły  w pośpiechu opuścili budynek szkoły i zgromadzili się na szkolnym boisku.  Na szczęście były to tylko ćwiczenia.

W poniedziałek przeprowadzono próbną ewakuację uczniów i pracowników szkoły.  Akcja miała na celu sprawdzenie przygotowania placówki na wypadek wystąpienia zagrożenia. Ćwiczenia rozpoczął dzwonek alarmowy, po których uczniowie wraz z nauczycielami i innymi pracownikami szkoły niezwłocznie udali się do najbliższych możliwych wyjść ewakuacyjnych, zgodnie z planem ewakuacji. Pracownicy szkoły zabezpieczyli budynek zgodnie z wyznaczonymi w odpowiednich procedurach zadaniami.  Okazało się, że zarówno uczniowie jak i pracownicy szkoły poradzili sobie doskonale. Udało się uniknąć tłoku i chaosu. czytaj więcej »

III Forum Organizacji Pozarządowych ” Sieć na Trakcie”

W dniu 15.09.2023r. w  Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie  odbyło się III Forum Organizacji Pozarządowych ?Sieć na Trakcie?. Głównymi tematami poruszanymi podczas forum było planowanie finansowania projektów organizacji pozarządowych w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju LGD ?Wspólny Trakt? na lata 2023-2027, o których opowiedział Paweł Piasek prezes Zarządu Lgd Wspólny Trakt
Następnie o realizowanej i możliwej współpracy finansowej i pozafinansowej administracji publicznej z sektorem pozarządowym w zakresie pożytku dyskutowali: starosta radomski Waldemar Trelka, wójt Gminy Kowala Dariusz Bulski, Monika Makowiecka z Centrum Wspierania Lokalnej Aktywności CAL, radna Powiatu Radomskiego i inicjatorka KGW Dąbrowianki Małgorzata Klocek, wiceprezes OSP w Jedlance Starej i przedstawiciel KGW Tomasz Wróbel oraz Philipp Zalewski z Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej
?sesja warsztatowa poświęcona poszukiwaniu przepisu na udaną współpracę organizacji pozarządowych z samorządem poprowadzona w grupach gminnych przez Monikę Makowiecką, Tomasza Wróbla, Iwonę Więckowską, Pawła Piaska zaowocowała wyznaczeniem zadań na najbliższy rok dla zsieciowanych organizacji.

czytaj więcej »

Dzień Kropki

Za nami pierwsza akcja tematyczna Samorządu Uczniowskiego! 15 września z okazji Dnia Kropki uczniowie i nauczyciele przyszli ubrani w stroje i dodatki z elementami kropek. Niektórzy wykazali się dużą kreatywnością, tworząc własnoręcznie okulary, krawaty, koszulki przyozdobione kropkami. Wkrótce po raz kolejny ogłosimy dzień tematyczny i zaprosimy wszystkich do zabawy. czytaj więcej »

NARODOWE CZYTANIE 2023

Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w 2012 roku wspólną lekturą ?Pana Tadeusza? Adama Mickiewicza. W roku 2023 po raz dwunasty  cała Polska przyłącza się do akcji Narodowego Czytania powieści Elizy Orzeszkowej pt. ?Nad Niemnem?.

Tradycyjnie do Narodowego Czytania przystąpili również  nasi uczniowie, którzy zaprezentowali  fragment opowiadający legendę o Janie i Cecylii oraz strony przedstawiąjące historię bohatera, który brał udział w walkach w roku 1812.

Spotkanie poprowadzili ósmoklasiści: Oliwia Odzimkowska i Jakub Marchewka. Natomiast lektorami byli uczniowie z kl.VI Ia i b: Alicja Sawczuk, Magda Chełmińska, Piotr Grymuła, Dawid Kurobiowski ? pięknie odczytali utwór. Gościem wyjątkowym była Eliza Orzeszkowa, w którą z dużym zaangażowaniem wcieliła się Natalia Kramek z VIIIa. Widownia zwróciła uwagę na jej stylową fryzurę, długą suknię i perłowe korale. Natalia powiedziała kilka ciekawostek z życia pisarki, m.in. fakt, że pierwsze opowiadanie napisała już w wieku 7 lat. czytaj więcej »

Muzeum Wsi Radomskiej warsztaty dla klas trzecich.

Dnia 14.09. 2023 r. uczniowie klas trzecich zdobywali wiedzę w nietypowych warunkach. Wyjechali do Muzeum Wsi Radomskiej, gdzie odbyły się  warsztaty muzealne pt. ?Certyfikat sprawności pradziadka?. Zajęcia polegały  na  obejrzeniu pokazu i próbie wykonania codziennych czynności ludzi z minionych lat.

Dzieci uczyły się rozdrabniać ziarna w stępach, formować bułki z ciasta drożdżowego, ubijać masło w maselnicy i prać w balii na tarze. Obrabiały również len, skręcały sznurek, tkały na ramkach tkackich. Wszystkie te czynności dzieci wykonywały z dużym zapałem i entuzjazmem. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się pranie na tarze. Za poprawne wykonanie wszystkich zadań każdy uczestnik otrzymał imienny dyplom – CERTYFIKAT SPRAWNOŚCI PRADZIADKA. W przerwie między zadaniami pani przewodnik oprowadziła nas po Skansenie  i ciekawie opowiadała o znajdujących się tam eksponatach. Lekcję muzealną zwieńczył posiłek w postaci własnoręcznie wykonanej bułeczki i ubitego masła. Na koniec dużą radość sprawiły dzieciom swobodne zabawy na placu zabaw. Wszyscy do szkoły wrócili zadowoleni i pełni wrażeń. To był świetnie spędzony czas.

?Kulturalna szkoła na Mazowszu? to program dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego.

czytaj więcej »

CERTYFIKAT SPRAWNOŚCI PRADZIADKA – warsztaty dla klasy pierwszej.

W dniu 12 września uczniowie klasy 1a i 1b  wybrali się na wycieczkę do Muzeum Wsi Radomskiej w ramach realizacji projektu „Renowacja- Aktywacja”.

Celem wyjazdu był udział w warsztatach muzealnych pt. ,, Certyfikat sprawności pradziadka?. Na zajęciach dzieci mogły obejrzeć oraz samodzielnie wykonać następujące czynności: rozdrabnianie ziarna, formowanie bułek z ciasta drożdżowego, ubijanie masła w maselnicy, pranie w balii na tarze, sk

ręcanie sznurka, tkania na ramkach tkackich. Za poprawne wykonanie czynności każdy uczestnik otrzymał imienny Certyfikat. W programie wycieczki było również zw

iedzanie skansenu pod opieką przewodnika . Pierwszoklasiści z wielkim zainteresowaniem obejrzeli przykłady dawnej architektury: wiatraka, kuźni, stodoły, dworku czy chałup z końca XIX i początku XX wieku. Na zakończenie tak udanego wyjazdu dzieci mogły skosztować własnoręcznie wykonanych bułeczek z masłem.

 

?Projekt dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO oraz budżetu  Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu ?Mazowsze Lokalnie? realizowanego przez Stowarzyszenie Europa i My, Stowarzyszenie BORIS, Stowarzyszenie SOKIAL, oraz Fundację Fundusz Współpracy?.

czytaj więcej »

Dbamy o Miejsca Pamięci Narodowej

W dniu 12.09.2023 r. uczniowie klasy 4b wraz z wychowawcą odwiedzili Miejsca Pamięci Narodowej na Cmentarzu Parafialnym w Kowali-Stępocinie. Uporządkowali mogiły pomordowanych w czasie okupacji niemieckiej mieszkańców wsi Romanów oraz grób Nieznanego Żołnierza poległego w Wojnie Obronnej Polski w 1939 roku. Czwartoklasiści  złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach bohaterów z okresu II wojny światowej, a także przy obelisku poświęconemu ks. Stanisławowi Fijałkowskiemu, proboszczowi Parafii Kowala zesłanemu na Syberię za pomoc  Powstańcom Styczniowym.

Cześć Ich Pamięci! czytaj więcej »

Nowa sala terapeutyczna dla uczniów dzięki Fundacji Leroy Merlin.

W dniu 31.08.2023r. nastąpiło oficjalne otwarcie sali terapeutycznej.

Leroy Merlin Polska to nie tylko sieć sklepów z materiałami dla domu i ogrodu, ale także dobry sąsiad służący rozwojowi lokalnych społeczności. Od niedawna to również Przyjaciel Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie.

W naszej szkole zostały wykonane prace remontowe dawnego archiwum, które możliwe było dzięki grantowi pozyskanemu z Fundacji Leroy Merlin Polska.

Chcielibyśmy podziękować Panu Łukaszowi Podrygale, który we współpracy z panią wicedyrektor Iwoną Więckowską napisali projekt pozwalający na otrzymanie grantu z FUNDACJI LEROY MERLIN w wysokości 12000 zł.

Szczególne podziękowania kierujemy dla p. Tomasza Baczkowskiego oraz p. Marty Gliwickiej – Wojciechowskiej.

Pracownicy, wolontariusze sklepu Leroy Merlin, bez których nie udało by się osiągnąć tak pięknego miejsca:  pan Marcin Frąk, pan Kamil Grzelka,  pani Karolina Nogaj, pan Jakub Ostatek, pan Łukasz Podrygała, pan Jakub Rolka, pan Sebastian Sowa, pan Bartek Szewczyk, pani Magdalena Szymańczyk, pan Łukasz Woźniak, pani Elżbieta Zarębska,  oraz  wolontariusze z ramienia szkoły pani Iwona Więckowska, pani Agnieszka Brola, pani Anna Kowalczyk, pana Roberta Głowackiego.

Efekt końcowy przeszedł najśmielsze oczekiwania i wygląda fantastycznie.

Jeszcze raz ogromne podziękowania kierujemy do wszystkich wolontariuszy, którzy wzięli czynny udział w pracach  remontowych sali terapeutycznej w ramach realizacji grantu  FUNDACJI LEROY MERLIN.

Dziękujemy również za przekazanie dekoracji do nowo powstałej sali terapeutycznej pani Jadwidze Frąk. Dziękujemy również panu Mateuszowi Tuzinkowi (firmie MEBLOMAT zakład tapicerski Skaryszew)  za wykonanie i ofiarowanie pięknego fotela wraz z poduszkami dekoracyjnymi.

Dziękujemy za okazane serce na rzecz uczniów z naszej szkoły!

  czytaj więcej »

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

W dniu 4 września 2022 roku uczniowie i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie uroczyście powitali nowy rok szkolny. Szczególnie ciepło witaliśmy w naszych murach zerówkowiczów – dla których był to pierwszy dzień w nowej szkole, a także pierwszoklasistów. Zgromadzeni na hali sportowej: uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście odśpiewali hymn, po czym głos zabrała Dyrektor Szkoły Małgorzata Konieczna.  Pani Dyrektor przywitała wszystkich zebranych przedstawiła uczniom nauczycieli, przypomniała zasady zachowania i bezpieczeństwa panujące w szkole. Oczywiście nie mogło w tym dniu zabraknąć nawiązania do rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości wychowawcy klas spotkali się ze swoimi wychowankami już w salach lekcyjnych.

Przed nami 10 miesięcy pełnych przygód, wspólnie spędzonych chwil i nauki. Życzymy wszystkim wiele radości płynącej poznawania otaczającego świata.

czytaj więcej »

Obiady szkolne

Fundacja Dobry Duszek informuje, iż od dnia 11.09.2023 r. będzie dostarczać obiady do szkół. Stąd prośba Fundacji, by przekazać Rodzicom uczniów wymienione poniżej informacje:

  • każda nieobecność dziecka powinna być zgłaszana do Fundacji Dobry Duszek, WYŁĄCZNIE ZA POŚREDNICTWEM SMS na numer: 504-659-288
  • istotne jest, aby taka informacja trafiała do Fundacji najpóźniej do godziny 08.00 w dniu nieobecności dziecka, zaś w sytuacji, gdy taka informacja do Fundacji nie dotrze, obiad jest dostarczany do szkoły, co wiąże się Z OBOWIĄZKIEM ZAPŁATY ZA NIEGO
  • listy dzieci zapisanych na obiady, muszą zawierać również numer kontaktowy do rodziców.

Ponadto Fundacja informuje, by OPŁATA ZA DANY MIESIĄC BYŁA PŁACONA Z GÓRY do 5 dnia każdego miesiąca, by usprawnić formalności opłat. Przelewy proszę wysyłać na nr. konta – 12 1600 1462 1041 3592 1000 0003. Opłata dzienna za obiad wynosi 10 zł. W przypadku, wystąpienia nadpłaty, za zgłoszoną nieobecność, Fundacja poinformuje o wysokości opłaty, na kolejny miesiąc. Informacja została przekazana także poprzez dziennik elektroniczny LIBRUS.

Dyrekcja PSP w Kowali-Stępocinie czytaj więcej »

Rozbudowa Publicznej Szkoły Podstawowej w Kowali ? Stępocinie zakończona.

W dniu 28 sierpnia miało miejsce uroczyste odebranie nowego budynku. Uczestnikami wydarzenia byli zaproszeni goście  poseł na Sejm RP Pan Andrzej Kosztowniak, Wykonawcę inwestycji ZAKŁAD BUDOWLANO-USŁUGOWO-HANDLOWY z siedzibą w Radomiu reprezentował Pan Jerzy Michalski,  Gminę Kowala reprezentował: Wójt Gminy Pan Dariusz Bulski oraz Kierownik Referatu Budownictwa i Inwestycji Pan Piotr Markiewicz, Obecny był również Inspektor Nadzoru Budowlanego Pan Marian Wachowicz oraz Pani Małgorzata Konieczna ? Dyrektor i Pani Iwona Więckowska ? Wicedyrektor.

W efekcie realizacji zadania inwestycyjnego na parterze budynku szkoły zostały wykonane 2 nowe szatnie, toaleta, pomieszczenie gospodarcze, holl i schody, a na piętrze: 2 sale lekcyjne, toaleta i komunikacja z istniejącym budynkiem szklonym. Zakres inwestycji obejmował roboty: budowlane i elektryczne, roboty instalacyjne: wod.-kan., c.o i c.t, instalacje wentylacji. Przeprowadzone prace pozwolą zapewnić lepsze warunki do nauki dzieciom uczęszczającym do placówki.

Inwestycja jest dofinasowana z Rządowego Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Dzięki udziałowi Gminy Kowala w pierwszym naborze wniosków prowadzonym przez Bank Gospodarstwa Krajowego latem 2021r., inwestycja jest dotowana kwotą 1 312 923,47 zł. czytaj więcej »

Szkolny Zespół Ludowy Przepióreczka na Dożynkach Gminnych.

27 sierpnia Szkolny Zespół Tańca Ludowego ?Przepióreczka? wystąpił podczas Gminnych Dożynek. Dożynki  stały się okazją do kolejnej prezentacji młodych talentów tanecznych członków naszego zespołu ludowego. Na program przygotowany przez nauczycieli A. Szymczyk,  W. Rzepecką i Andrzeja Krzyczkowskiego złożyły się tradycyjne tańce  krakowiak i kujawiak. Mali artyści z zapałem zaprezentowali wyuczone układy taneczne, za co zostali nagrodzeni brawami przez publiczność i słodkim upominkiem od organizatorów.

Projekt finansowany przez Gminę Kowala w ramach zadania publicznego z zakresu „Młodzi dla swojej małej Ojczyzny”.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 

w Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka
w Kowali-Stępocinie nastąpi 
04 września 2023r.

  • o godzinie  8:00 msza św. w kościele pw. Św. Wojciecha w Kowali-Stępocinie
  • o godzinie  9:00 spotkanie uczniów oddziałów klas IV-VIII na sali gimnastycznej z dyrekcją i wychowawcami klas
  • o godzinie  10:15 spotkanie uczniów oddziału przedszkolnego 0A oraz oddziałów klas I-III na sali gimnastycznej
    z dyrekcją i wychowawcami klas

Rodziców uczniów oddziału przedszkolnego 0A oraz rodziców uczniów oddziałów klas IA i IB zachęcamy, by uczestniczyli razem z dziećmi w tej uroczystości.


Wszystkich uczniów obowiązuje strój galowy.

 

Wszystkim Uczniom, życzymy radosnego odkrywania tajemnic nauki w nowym roku szkolnym. Niech to będzie rok pełen świetnych wyników i przyjemności z nauki.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne.

Dowozy uczniów naszej szkoły na dzień rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024 czyli 04.09.2023 r. (poniedziałek), zgodnie z poniższym harmonogramem:

 

DOWÓZ DO PSP
W KOWALI-STĘPOCINIE

NA GODZINĘ

 

TRASA I

 

 

TRASA II

 

I TURA

9.00

UCZNIOWIE KLAS IV-VIII

8.20 Ludwinów

8.35 Kosów

8.40 Rożki Stacja

8.47 Rożki Odlewnia

8.50 Kowala  szkoła

8.25 Ruda Mała

8.40 Dąbrówka Zabłotnia

8.50 Kowala szkoła

ODJAZD UCZNIÓW I TURY (KLAS IV-VIII) ok. 10.00
 

II TURA

10.15

UCZNIOWIE KLAS 0-III

9.30 Ludwinów

9.45 Kosów

9.50 Rożki Stacja

9.57 Rożki Odlewnia

10.00 Kowala  szkoła

 

9.35 Ruda Mała

9.50 Dąbrówka Zabłotnia

10.00 Kowala szkoła

ODJAZD UCZNIÓW II TURY (KLAS 0-III) ok. 11.15

Stowarzyszenie rozpoczęło realizację zadania „Most ponad czasem”.

Stowarzyszenie Przyjaciół Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali – Stępocinie w okresie od 1czerwca  2023 roku do 30 listopada 2023 roku realizuje zadanie ?Most ponad czasem”, które ma na celu zwiększenie uczestnictwa w kulturze łączącej przedstawicieli różnych grup wiekowych. Udział w projekcie pozwoli na atrakcyjne spędzanie czasu wolnego, budowanie więzi międzypokoleniowych, poznawanie naszej miejscowości i okolic oraz zbudowanie podstaw do dalszych działań na rzecz społeczności lokalnej.

Wszystkie nasze działania płyną z ogromnej potrzeby integracji międzypokoleniowej.

„Zadanie publiczne pn. Most ponad czasem dofinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego”.

#Mazowszepomaga, #programywsparcia, #solidarnośćmazowiecka.

Wyniki egzaminów.

Miło nam poinformować, iż nasi uczniowie osiągnęli bardzo wysokie wyniki na egzaminie ósmoklasisty:

Tuszyńska Julia

Jakowienko Jakub

Kozłowska Julia 

Farbiś Partrycja

Nogaj Szymon

Prokop Mateusz

Gratulujemy 🙂

Życzenia na wakacje.

Z okazji zakończenia roku szkolnego 2022/2023 życzymy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom naszej szkoły radosnych wakacji i pełnych niezapomnianych wrażeń. Bawcie się dobrze na złocistych plażach, w górach czy nad jeziorami, pamiętajcie o bezpieczeństwie. Do zobaczenia we wrześniu.

Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne PSP im. Janusza Korczaka w Kowali – Stępocinie.

 

czytaj więcej »

PSP w Kowali -Stępocinie Złotą Szkołą Narodowego Banku Polskiego

Uczniowie naszej szkoły w roku szkolnym 2022/2023 uczestniczyli w III edycji OGÓLNOPOLSKIEGO  PROGRAMU  EDUKACYJNEGO  NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych pod hasłem:?Poznajemy Bank Centralny?.

W celu realizacji tego projektu w naszym środowisku szkolnym zawiązała się Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej składająca się z  dwóch nauczycieli oraz  dziesięciu uczniów z klas 7-8. Na czele drużyny stał nauczyciel-koordynator, który uzyskał zgodę dyrektora szkoły na udział w programie. Drużyna opracowała pomysły na wykonanie trzech zadań, które następnie przeprowadziła w szkole. Na koniec nauczyciele, Pani Anna Kowalczyk i Pani Elżbieta Tyczyńska-Zygarek należący do drużyny  wysłali relację z wykonania zadań za pośrednictwem platformy. Pomocą w realizacji zadanie służyły Panie: Sylwia Bilska i Beata Wójcik. czytaj więcej »

Uroczyste zakończenie roku 2022/23

Po miesiącach wytężonej pracy, 23 czerwca 2023 roku nadszedł czas na upragniony wypoczynek. Uroczyste zakończenie roku 2022/23 odbyło się w dwóch turach. O godzinie 9.00 na sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej  im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie odbyło się zakończenie roku szkolnego dla klas 7-8, a o godzinie 11.00 dla klas 4-6.

    Na początku Pani Dyrektor Małgorzata Konieczna przywitała uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości.

   W podniosłej atmosferze odbyła się najpierw ceremonia przekazania Sztandaru Szkoły i ślubowania absolwentów. Następnie uczniowie klas 8  dziękowali  nauczycielom i rodzicom za pomoc, wsparcie i trud włożony w  ich nauczanie i wychowanie. czytaj więcej »

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 klas młodszych.

Po miesiącach wytężonej pracy, 22 czerwca 2023 roku nadszedł czas na upragniony wypoczynek. O godzinie 9.00 na sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej  im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego2022/2023 dla klas młodszych.

Na początku Pani Dyrektor Małgorzata Konieczna przywitała uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości.

Pani Dyrektor pożegnała odchodzącą na emeryturę nauczycielkę: Panią Alicję Krakowiak. Dyrektor szkoły w imieniu własnym, wszystkich pracowników szkoły, ze wzruszeniem w głosie podziękowała za wieloletnią pracę, zaangażowanie i profesjonalizm  odchodzącym  na zasłużoną emeryturę koleżankom.

Niezwykle miłym akcentem wieńczącym uroczystości zakończenia roku szkolnego był polonez oraz piosenka w języku angielskim w wykonaniu uczniów klas drugich.

Momentem długo wyczekiwanym przez uczniów było wręczenie przez Panią Dyrektor i Wychowawców nagród za wysokie wyniki w nauce, stuprocentową frekwencję  i sukcesy osiągnięte w konkursach.  Podziękowania również zostały złożone rodzicom, którzy aktywnie działali na rzecz szkoły.

Po spotkaniu ogólnym, uczniowie poszczególnych klas udali się wraz z wychowawcami do sal lekcyjnych, by we własnym gronie dokonać refleksji nad minionymi  miesiącami oraz podzielić się wakacyjnymi planami.

czytaj więcej »

Jakub Jakowienko – Laureatem IX Gali Prymusa Gminy Kowala

Świetne wyniki w szkole, osiągnięcia naukowe oraz wzorowe zachowanie decydowały o wyłonieniu najlepszych uczniów w roku szkolnym 2022/2023 w placówkach oświatowych Gminy Kowala.

20 czerwca 2023 r. sześciu Prymusów ze szkół z Gminy Kowala, otrzymało gratulacje i statuetki podczas uroczystej IX Gali Prymusa Gminy Kowala 2023. Gospodarzem tegorocznej Gali Prymusa była dyrektor PSP im. Orła Białego w Kończycach-Kolonii, Pani Anna Lachowicz, która powitała zarówno Współorganizatorów: Wójta Gminy Kowala Pana Dariusza Bulskiego i Panią Annę Zaleszczyk ? Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, jak również zgromadzonych Gości: dyrektorów i wychowawców szkół z terenu Gminy Kowala, rodziców, ale przede wszystkim najlepszych z najlepszych, czyli tegorocznych Prymusów. czytaj więcej »

BAL ÓSMOKLASISTY

W dniu 16.06.2023r.  odbył się bal ósmoklasisty. Oceny wystawione, egzamin ósmoklasisty napisany, więc pora na nieco zabawy. To ostatnie dni naszych ósmoklasistów w murach szkoły. Ta wspaniała impreza rozpoczęła się tradycyjnym polonezem, który w wykonaniu uczniów wypadł oszałamiająco. Taniec wywołał łzy wzruszenia w oczach obecnych na sali rodziców, którzy z zachwytu nie mogli oderwać spojrzeń od swoich córek i synów wyglądających niezwykle elegancko. Dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości.  czytaj więcej »

Klasy piąte przedstawiły „Mit o Syzyfie”

Uczniowie klas piątych przygotowali dla społeczności szkolnej przedstawienie pt. ?Mit o Syzyfie?. Na początku opracowali scenariusz, stworzyli dekorację i rekwizyty, zaprojektowali kostiumy, przygotowali plakaty i zaproszenia. Wszyscy uczniowie z zaangażowaniem przygotowywali się do występu.

14 czerwca odbyła się premiera ?Mitu o Syzyfie, na którą zostali zaproszeni uczniowie klas czwartych, szóstych, nauczyciele i dyrekcja szkoły. Spektakl bardzo podobał się zgromadzonej widowni, która ogromnymi brawami nagrodziła wysiłek młodych aktorów. czytaj więcej »

II Gminny Konkurs ” A Little Singer” 2023

W dniu 5 czerwca br., w naszej szkole odbył się II GMINNY KONKURS ” A Little Singer” 2023, zorganizowany przez nauczycieli języka angielskiego.

WYNIKI II GMINNEGO KONKURSU ” A Little Singer”:

kategoria klas 3:
I miejsce Weronika Skałbania PSP Kowala – Stępocina
II miejsce Blanka Szwed PSP Kończyce Kolonia
III miejsce Maja Gregorczyk PSP Młodocin Mniejszy
kategoria klas 2:
I miejsce Natalia Pawlik PSP Mazowszany
II miejsce Nikola Prusińska PSP Kowala- Stępocina
III miejsce Antoni Rogala PSP Parznice
kategoria klas 1:
I miejsce Zofia Skopek PSP Kowala – Stępocina
II miejsce Liliana Czerwińska PSP Mazowszany
III miejsce Antoni Mucha PSP Parznice

Gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów!
czytaj więcej »

Słodkie Przerwy dla Janka.

Szanowni Państwo, Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy oraz Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali – Stępocinie, z całego serca dziękujemy za bezinteresowną pomoc, życzliwość i wsparcie, które okazaliście Państwo dla Młodego Człowieka – Janka Chłopeckiego. Niezmiernie miło Nam poinformować całą Społeczność Szkolną, iż NASZA szkolna akcja charytatywna pod hasłem: Słodkie Przerwy dla Janka przybliżyła Chłopca do operacji bioder, kolan oraz stóp kwotą 2655 zł.
Janku, życzymy Ci dużo zdrowia.

czytaj więcej »

WYNIKI – WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 2023/24

Dnia 5 czerwca odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego, w których wzięło udział 14 kandydatów z klas 4-7.
Po przeliczeniu wszystkich głosów został wyłoniony
Skład Rady Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2023/2024

Przewodnicząca: Wiktoria Morton
Członkowie: Lena Grzyb
Alicja Sawczuk
Amelia Terchalska
Magda Chełmińska

czytaj więcej »

Zielona Szkoła klas piątych w Trójmieście.

W dniach 29.05. ? 02.06. 2023 r. uczniowie klas piątych pod opieką p. Ewy Bednarczyk , p. Małgorzaty Grzesiak i p. Łukasza Podrygały uczestniczyli w Zielonej Szkole w Trójmieście. Oprócz dydaktycznych zajęć uczniowie aktywnie spędzali czas podczas wspólnych wycieczek, spacerów oraz zabaw na plaży. Poznawali  piękno krajobrazu nadmorskiego  i integrowali się w warunkach pozaszkolnych.

Dzień wyjazdu z Kowali do Ośrodka Wypoczynkowego ?Błękitna Laguna 2? w Rewie był dla wszystkich ekscytującym przeżyciem, a najbardziej oczekiwanym wydarzeniem było powitanie z morzem, szczególnie dla tych, którzy ujrzeli Bałtyk po raz pierwszy. W czasie drogi czekała na uczniów dodatkowa atrakcja – zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Malborku. czytaj więcej »

Maj z ?Laboratorium Przyszłości

Uczniowie klas 4a i 5a, 5b w tym miesiącu poznawali możliwości okularów VR. Po przeszkoleniu z obsługi sprzętu przenieśli się w wirtualny świat. Wszystkie treści odtwarzane w okularach przekazywane były z zasobów platformy edukacyjnej i komputera nauczyciela. Dzięki temu sprawował pełną kontrolę podczas realizowanego zadania, a uczniowie mogli skoncentrować się na przekazywanym materiale edukacyjnym. czytaj więcej »

Uczciliśmy 160. Rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

W tym roku mija 160 lat od bitwy pod Kowala w okresie Powstania Styczniowego.

W związku z tym nasza szkoła wraz z Publiczną Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Parznicach zorganizowała Międzygminny Interdyscyplinarny Turniej Historyczno-Sportowy ?W hołdzie Powstańców Styczniowym?.

Przed rozpoczęciem konkurencji Pan Michał Adamczyk ? asystent prasowy Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu wprowadził zebranych w tematykę  Powstania Styczniowego ze szczególnym uwzględnieniem bitwy pod Kowala 21 sierpnia 1863 r.

Zawody umilał występ Dziecięcego Zespołu Ludowego ?Przepióreczka?, działający przy PSP w Kowali-Stępocinie wykonując tańce narodowe i ludowe pod kierunkiem Pani Anny Szymczyk.

W zawodach historyczno-sportowych uczestniczyli przedstawiciele szkół podstawowych z gmin: Orońsko, Wierzbica i Kowala. Rywalizowali między sobą w różnych konkurencjach sportowych oraz intelektualnych. Między innymi uczniowie  zaprezentowali  historyczne stroje kobiece i męskie z okresu powstania styczniowego. Rzucali piłką do kosza, sprawdzając swoją celność, wszak celne strzały w walce powstańczej miały ogromne znaczenie. Poza tym uczestnicy wydarzenia sprawdzili swoją wiedzę, odpowiadając na pytania dotyczące przebiegu powstania w okolicach Radomia, rozpoznając na ilustracjach dowódców polskiego zrywu oraz rysując na mapie kierunki marszu oddziału powstańczego przed i po bitwie pod Kowalą. czytaj więcej »

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI – klocki KORBO EDU CODE

Klocki KORBO EDU CODE to świetne narzędzie do nauki  kodowania w klasach I-III (bez robotów i komputera). Ćwiczenia rozwijają myślenie komputacyjne (rozłożenie problemu na części składowe) i planowanie, kształtują umiejętność pracy w grupie, uczą komunikacji i asertywności.  Praca z klockami KORBO umożliwia dzieciom manipulowanie elementami kolorowymi, tworzenie metodą prób i błędów, przewidywanie swoich działań.  Zajęcia wdrażają podstawowe pojęcia programowania m.in sekwencje, funkcje, analiza danych, itp. Ideą przyświecającą  zajęciom informatyki w klasa I-III było pomyśl, zbuduj, zakręć.   czytaj więcej »

Wycieczka klas ósmych do Łodzi

Tuż po Egzaminach Ósmoklasisty, klasy 8a i 8b wraz z wychowawczyniami: panią Magdaleną Gajdą i panią Elżbietą Tyczyńską -Zygarek oraz z panią Sylwią Bilską,pojechały na wycieczkę do Łodzi.

Pierwszym przystankiem podczas wycieczki było najnowocześniejsze w Europie ZOO wraz z ORIENTARIUM, pawilonem poświęconym faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej. Tu naszą uwagę zwróciło Akwarium –  jedna z największych tutejszych atrakcji. A w szczególności podwodny szklany 26-metrowy tunel, który pozwala ?zanurzyć? się w głębinach oceanu. czytaj więcej »

Konkurs ?Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy?

 

XIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci pn. ?Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy? rozstrzygnięty.

Wśród laureatów uczniowie naszej szkoły zajęli I i II miejsce w etapie placówkowym:

Dawid Wydra kl. 6a – I miejsce

 Zuzanna Grzyb kl. 2b –  II miejsce

Serdecznie gratulujemy!

czytaj więcej »

Przepióreczka w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

W dniu 28 maja 2023r. uczniowie z Szkolnego Zespołu Przepióreczka wzięli udział w przeglądzie dziecięcych zespołów ludowych organizowanym przez Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Na deskach muzealnego amfiteatru zaśpiewali ? Lipkę? i zatańczyli Polkę. W nagrodę dzieci indywidualnie otrzymały upominki, a zespół – dyplom z podziękowaniem za udział w przeglądzie. W dalszej części programu na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Były zabawy z wiejskiego podwórka, „zielona” dzika kuchnia, pranie na tarce w wodzie ze strumienia, warsztaty kulinarne, zagajnik wspinaczkowy i inne zabawy dla najmłodszych. To był radosny czas zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

czytaj więcej »

Wycieczka do Krakowa klas trzecich.

W tym roku Dzień Dziecka w klasach trzecich był bardzo wyjątkowy. Już 31 maja pełni entuzjazmu uczniowie klasy 3a i 3b z wychowawcami i panią pedagog wybrali się na dwudniową wycieczkę szlakiem Ojcowskiego Parku Narodowego. Wyprawa zakończyła się następnego dnia wizytą w Krakowie. To były dwa intensywne dni, które w ramach programu dla szkół ,,Poznaj Polskę umożliwiły naszym najmłodszym uczniom poznawanie ojczystego kraju.

Pierwszym przystankiem był zamek w Ogrodzieńcu, który zachwycił uczestników swoim pięknem i legendami. Podekscytowani ruszyli dalej szlakiem Ojcowskiego Parku Narodowego, który poprowadził ich do Groty Łokietka. Tam z dużym zaangażowaniem słuchali opowieści przewodnika i szukali nietoperzy. Spacerując szlakami Parku Narodowego dotarli też do Źródełka Miłości i Maczugi Herkulesa. W Krakowie największe wrażenie zrobił na wszystkich ziejący ogniem smok i skarbiec na Wawelu, który skrywał wiele cennych pamiątek narodowych. To był niezwykły czas wypełniony aktywnością, która pogłębiła wiedzę o tych kilku najpiękniejszych miejscach na mapie Polski. Wycieczka dostarczyła uczniom nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Z nostalgią wspominają już przeżyte przez nich przygody w magicznym Krakowie. Wszystkie założone punkty programu wycieczki zostały zrealizowane. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wrócili do domu.

Wycieczka dofinansowana przez MEiN w ramach programu ?Poznaj Polskę?.

czytaj więcej »

DZIEŃ DZIECKA

Z  okazji Dnia Dziecka wszystkim dzieciom życzymy wielu powodów do uśmiechu i radości. Samych sukcesów, rozwijania swoich talentów i pasji.

Życzymy Wam  nieustającej ciekawości świata, bezgranicznej wyobraźni, aby tworzyć i poznawać, oraz wiecznej radości, która dodaje skrzydeł. Niesamowitego Dnia Dziecka!

życzy

  Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

  PSP im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie.

 

 

 

II GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY MEGA MÓZG

W dniu 30.05.2023r. odbył się II Gminny Konkurs Matematyczny Mega Mózg 2023 w Publicznej Szkole Podstawowej im. J. Korczaka w Kowali Stępocinie.
I miejsce zajął Aleksander Tuzimek – PSP im. J. Korczaka w Kowali – Stępocinie
II miejsce Filip Śledź – PSP im. J. Korczaka w Kowali – Stępocinie
III miejsce Weronika Wierzgała PSP im K. Makuszyńskiego w Młodocinie Mniejszym

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

czytaj więcej »

Dzień Rodziny

 

Klasy młodsze we wtorek  świętowały Dzień Rodziny, wiadomo bowiem ile  radości daje wspólna zabawa w gronie bliskich i przyjaciół.

To wyjątkowe wydarzenie, które odbyło się 29 maja 2023 r.  rozpoczęło się od wspólnego tańca pszczół. W promieniach słońca bawili się uczniowie klas 0-III wraz z Dyrekcją szkoły, rodzicami i nauczycielami. Taneczne pląsy wprowadziły dużo uśmiechu i zachęciły do korzystania z licznych atrakcji.

czytaj więcej »

Wycieczka klas szóstych do Łodzi

18 maja klasy 6a i 6b wraz z wychowawczyniami ? p. Iwoną Stefańską-Stanik i p. Beatą Wójcik oraz z panią pedagog Grażyną Grudzień, pojechały na wycieczkę do Łodzi, aby zwiedzić najnowocześniejsze w Europie ZOO – ORIENTARIUM – pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej. czytaj więcej »

Projekt „Siatka Marzeń”

Stowarzyszenie Przyjaciół  PSP im. Janusza Korczaka w Kowali- Stępocinie  realizuje  projekt ? Siatka Marzeń?

W ramach projektu prowadzone są treningi rozwijające kompetencje społeczne, ruchowe oraz treningi piłki siatkowej  dla dzieci i młodzieży z gminy Kowala w trakcie, których uczestnicy zdobywają wiedzę na temat zasad gry w piłkę siatkową.  Efekty pracy zaprezentowane zostaną podczas Gminnego Turnieju Piłki Siatkowej.

Wszystkie nasze działania pozwolą zwiększyć zainteresowanie dzieci piłką siatkową, co pozytywnie wpłynie na wzrost aktywności sportowej.  Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem.

Projekt finansowany jest przez Gminę Kowala w ramach zadania publicznego z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu.

czytaj więcej »

26.05.2023r. DZIEŃ MAMY

Drogie Mamy!

Z okazji Dnia Mamy, tego pięknego i wyjątkowego święta, prosimy wszystkie Mamy o przyjęcie najserdeczniejszych życzeń .

Życzymy Paniom pogody ducha i uśmiechu, aby wśród codziennych starań o dom i rodzinę ? starań, które łączą Panie niejednokrotnie z pracą zawodową ? nigdy nie brakło potrzebnych sił, pomocnych dłoni oraz tak ważnych chwil odpoczynku. Spełnienia takich myśli i marzeń, które dają się urzeczywistnić, pięknych i szlachetnych pomysłów, które podszeptuje serce,
cierpliwości i wytrwałości, aby miłość okazywana dzieciom zrodziła wiele szlachetnych owoców.

W moim bukiecie majowe kwiatki
zakwitły właśnie na ten Dzień Matki.
Małe wiązanki kokardką związane.
Niech żyją sto lat mamy kochane!

Konkurs fotograficzny ?Siła pamięci ? Żołnierze Wyklęci? rozstrzygnięty

Uczeń klasy 6a- Miłosz Chylicki wśród laureatów Konkursu ?Siła pamięci ? Żołnierze Wyklęci?

22 maja  2023 r. Biuro Przystanków Historia Instytutu Pamięci Narodowej rozstrzygnęło  konkurs ?Siła pamięci ? Żołnierze Wyklęci? skierowany do uczniów szkół podstawowych w wieku 10?14 lat uczęszczających do placówek edukacyjnych na terenie Polski.

Miłosz jest wśród 45 laureatów w/w konkursu i wygrał  pobyt na obozie historycznym w Bieszczadach w miejscowości Nasiczne. czytaj więcej »

Egzamin Ósmoklasisty

Drodzy Ósmoklasiści!
Jeśli rozkwitają kasztany i majówka za nami, to niechybny znak, że wkrótce rozpocznie  się egzamin dla uczniów klas ósmych. Wszystkim życzymy połamania piór oraz samych dobrych wyborów na przyszłość! Trzymamy za Was kciuki!

Gminny Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Kowala również pamiętała o swoich dzieciach. Wójt Gminy Kowala Dariusz Bulski, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali- Stępocinie oraz Gminna Biblioteka serdecznie zapraszają na Gminny Dzień Dziecka.
Zapraszamy ?

Afrykańska przygoda na lekcji geografii

 

Uczniowie klas szóstych o Afryce wiedzą już bardzo dużo. Na lekcjach języka polskiego uczyli się o niej podczas pracy z lekturą ?W pustyni i w puszczy?. Brali udział w grze bibliotecznej ?Afrykańska przygoda?. O Afryce uczą się również na lekcjach geografii. Jedna z tych lekcji była wyjątkowa. 16 maja klasę 6b odwiedziła pani Katarzyna Tomasik – mieszkanka naszej gminy i absolwentka naszej szkoły, aby opowiedzieć o swoich podróżach po Afryce. Ten kontynent zachwycił ją swoją różnorodnością, kolorami i egzotyką. czytaj więcej »

Projekt DRUŻYNA INKI

DRUŻYNA INKI to projekt, który jest realizowany przez Biuro Przystanków Historia przy współpracy z oddziałami Instytutu Pamięci Narodowej.

Dnia 18 maja 2023 r. gościła w naszej szkole przedstawicielka Instytutu Pamięci Narodowej – Pani Kinga Smoleń. Podczas zajęć przybliżyła uczniom klas 5 i 7 postać niezłomnej sanitariuszki AK – Danuty Siedzikówny ps. ?Inka?.

Zajęcia odbywały się w dwóch częściach. W pierwszej, uczestnicy poznawali życie „Inki” oraz jej rodziny. W drugiej części przeprowadzano teoretyczne i praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Po spotkaniu  każdy uczeń otrzymywał apteczkę. czytaj więcej »

MAZOWIECKI TYDZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA

 

   Wiosenna aura sprawia, że wszyscy chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Korzystając z ładnej pogody, wyjeżdżamy, podróżujemy, wędrujemy i podejmujemy różne aktywności w plenerze, dlatego warto pochylić się nad szeroko pojętym bezpieczeństwem. Wiosna to pora roku, w której obserwujemy wzmożony ruch samochodowy, rowerowy i pieszy. Mając na uwadze fakt, że jego uczestnikami są także dzieci i młodzież mazowieckich przedszkoli, szkół i placówek, Wojewoda Mazowiecki oraz Mazowiecki Kurator Oświaty zaplanowali w dniach 11?19 maja 2023 r. Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa. czytaj więcej »

DOWOZY UCZNIÓW 23-25.05.2023r.

DOWOZY NA EGZAMIN W DNIACH 23-  25 MAJA 2023 r.

1.SKLEP IWONKA RUDA MAŁA godz. 7:30

2.PRZYSTANEK RUDA MAŁA STRAŻ godz. 7:35

3.PRZYSTANEK RUDA MAŁA DĄBRÓWKA ZABŁOTNIA godz. 7:40

4.PRZYSTANEK DĄBRÓWKA ZABŁOTNIA firma STANMAR  godz.7:45

MARCISZEWSKI ANDRZEJ,  SUŁEK NINA

ODWOZY

23.05.2023r. (wtorek)  godz.12:10

24.05.2023r. (środa) godz. 12:10 

25.05.2023r. (czwartek) godz. 11:10 

 

???????????????????????????????????????????

DOWOZY NA EGZAMIN W DNIACH 23 -25 MAJA 2023 r. PSP KOWALA

 1.PRZYSTANEK  LUDWINÓW godz.  7:30

2.PRZYSTANEK KOWALA KOLONIA godz.  7:35

3.PRZYSTANEK KOSÓW godz. 7:40

4.PRZYSTANEK ROŻKI godz. 7:45

 MAKUCH BOGDAN,  PROKOP  DOROTA

ODWOZY

23.05.2023r. (wtorek)  godz. 12:10

24.05.2023r. (środa) godz. 12:10 

25.05.2023r. (czwartek) godz. 11:10 

 

WSZYSCY DLA JANKA

Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele oraz Pracownicy Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali- Stępocinie…

 

….znany cytat naszego Patrona JANUSZA KORCZKA:

KIEDY ŚMIEJE SIĘ DZIECKO, ŚMIEJE SIĘ CAŁY ŚWIAT

w najbliższych dniach będzie mottem naszej Akcji Charytatywnej SŁODKIE PRZERWY DLA JANKA.

 

Jeśli chcesz poznać historię Janka, zapraszamy do obejrzenia filmu:

 

Koordynatorem Akcji jest p. Katarzyna Śliwa przy współpracy z opiekunami Szkolnego Koła Wolontariatu p. Ewą Krześniak oraz p. Justyną Jagiełło.

 

Chcesz pomóc?

 

Zgłoś chęć udziału w akcji do 2 czerwca br. u p. Katarzyny Śliwy, deklarując przygotowanie ciasta, ciasteczek, deseru, babeczek.
W dniu  7 czerwca br. zorganizujemy w naszej szkole SŁODKIE PRZERWY DLA JANKA, a dochód ze sprzedaży Waszych wypieków przekażemy  na konto zbiórki

czytaj więcej »

MAMY MISTRZA I WICEMISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA

W dniu 16.05.2023r. odbył się Gminny Konkurs Pięknego Czytania w Publicznej Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kończycach- Kolonii.

Tytuł MISTRZA otrzymała Zuzanna Kajdan uczennica klasy 6b.

Tytuł WICEMISTRZA otrzymał Kacper Kicior uczeń klasy 5a.

GRATULUJEMY !!!

czytaj więcej »

KONKURS FILMOWY „Patria Nostra”

Udział społeczności szkolnej w konkursie filmowym ?Patria Nostra?

W VIII edycji Filmowego Konkursu Historycznego obejmującego  swoim zasięgiem całą Polskę wzięła drużyna z naszej szkoły składająca się z następujących uczniów:

Alicja Sawczuk – 6a, Piotr Grymuła- 6a, Mateusz Stępień – 4a oraz Dawid Wydra – 6a . 

Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o historii Polski wśród młodzieży szkolnej, kształtowanie postaw patriotycznych i aktywności obywatelskiej. Formuła Konkursu sprzyja rozwojowi umiejętności animacji komputerowej i montażu filmowego, a także pozwala uczniom na zdobycie wiedzy o zagadnieniach pomijanych w obowiązkowych programach szkolnych. Realizacja prac konkursowych pozwala na wykorzystanie nowoczesnych technologii w edukacji historycznej oraz utrwalaniu tradycji i dziedzictwa narodowego. czytaj więcej »

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

który puste życie napełnia światłem,

a puste serca wzruszeniem.”

Kornel Makuszyński

Dnia 10 maja 2023 r. uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Wydarzenie to doskonale wpisało się w corocznie obchodzone święto bibliotek i entuzjastów czytania – Tydzień Bibliotek, który trwa od 8-15 maja. czytaj więcej »

DZIEŃ EUROPY 2023

Dzień Europy – 9 maja – jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. Właśnie 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej ?deklaracji Schumana?. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r., Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch kolejnej wojny. czytaj więcej »

Gminny Konkurs Profilaktyczny

We wtorek w Publicznej Szkole Podstawowej w  Kowali-Stępocinie odbył się Gminny Konkurs Profilaktyczny. Pani Dyrektor Małgorzata Konieczna powitała gości: Panią kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali-Stępocinie Annę Zaleszczyk, młodszego aspiranta Pana Pawła Ziębę z Posterunku Policji w Kowali-Stępocinie, nauczycieli i  uczniów ze szkół oraz życzyła sukcesów uczestnikom.

Tegoroczny konkurs profilaktyczny realizowany był 2 etapowo. W pierwszym etapie uczestnicy odpowiadali na pytania gdzie wykazali się bardzo dużą wiedzą na temat profilaktyki. Następnie w zespołach 3 osobowych tworzyli plakaty na wylosowane zagadnienie i prezentowani je przed Komisją Konkursową, która dostrzegła i doceniła ich zaangażowanie.  Uczniowie z ochotą przystąpili do realizacji zadań. Prace były pomysłowe  z cennym  przekazem profilaktycznym. czytaj więcej »

Gminny Konkurs Plastyczny MALI ARTYŚCI

Uczniowie Miłosz Pająk i Nikola Hartwich zajęli III miejsce w konkursie.

W dniu 10.05.2023r. w PSP w Młodocinie Mniejszym odbył się IV Gminny Konkurs Plastyczny pn. „Mali artyści”. Wśród uczestników z klas młodszych byli: Aleksandra Wieczorek – 0A, Miłosz Pająk – 1 B,  Antoni Witczak – 2a, Nikola Hartwich – 3a. Zadaniem dzieci było przedstawienie w formie plastycznej dowolną techniką najciekawszego miejsca w Polsce. czytaj więcej »

Konkurs Historyczny ?Siła poświęcenia – Żołnierze wyklęci?

Uczniowie naszej szkoły, Miłosz Chylicki z klasy 6b i Mateusz Stępień z klasy 4a wzięli  udział w Konkursie Historycznym ?Siła poświęcenia – Żołnierze wyklęci? organizowanym przez Biura Przystanków Historia.
Nagrodą dla zwycięzców jest darmowy pobyt na obozie, w formule ?bez telefonu?, w Bieszczadach, z pełnym wyżywieniem, w terminie od 1 do 7 lipca 2023 roku. 

czytaj więcej »

Test Umiejętności Trzecioklasisty za nami

Początek maja to czas najważniejszych sprawdzianów dla maturzystów, ósmoklasistów, ale także trzecioklasistów… W dniach 10.05-12.05. 2023 r. w naszej szkole uczniowie klas trzecich mierzyli się z Testami Umiejętności Trzecioklasisty. Był to czas koncentracji i zaprezentowania wiedzy zdobywanej w klasach młodszych. To pierwszy taki test w ich karierze szkolnej, dlatego pojawił się również i stres, ale na szczęście gościł tylko przez chwilę. czytaj więcej »

Międzynarodowy Konkurs Kangur

Wyróżnienia w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematycznym otrzymali:

Gronek Adam z kl.2A
Jakowienko Jakub z kl.8A
oraz Wiatrowski Dawid z kl.8B

Wyróżnionym gratulujemy! czytaj więcej »

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI – KWIECIEŃ

Miesiąc kwiecień obfitował w zajęcia z robotyki i programowania z robotami PhotonEdu i Klockami Lego Education Spike. Na zajęciach informatyki uczniowie klas 4 i 5 poznawali bliżej aplikację PhotonEdu, a w szczególności pracę na trzecim poziomie Blocks. czytaj więcej »

Spotkanie z Konstytucją 3 Maja

3 MAJA ? rocznica uchwalenia Konstytucji ? to jedno z ważniejszych polskich świąt narodowych. Przez lata zaborów, ale także po odzyskaniu niepodległości data ta stała się symbolem walki Polaków o odzyskanie suwerenności i niezawisłości państwa.

W naszej szkole, w klasach 4-8 odbyły się Spotkania z Konstytucją 3 Maja przygotowane przez uczniów klasy 7a. czytaj więcej »

Europejski Uniwersytet Latający

W piątek 28 kwietnia 2023r. członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego w ramach Europejskiego Uniwersytetu Latającego uczestniczyli w zajęciach na temat  powstania Unii Europejskiej. Zajęcia poprzez platformę ZOOM prowadził dr Błażej Choroś z Team Europe Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Anna Wuls – trenerka i animatorka. W ramach zajęć uczniowie wysłuchali wykładu – krótkiej lekcji historii na temat powstania Unii Europejskiej oraz wartościach europejskich, na których się opiera. Uczniowie byli nie tylko słuchaczami, ale aktywnie uczestniczyli w spotkaniu: rozwiązywali  online quiz  wiedzy o UE
i dyskutowali z prowadzącymi o wartościach. Było to już trzecie spotkanie uczniów naszej szkoły z ekspertami z Europejskiego Uniwersytetu latającego.

czytaj więcej »

Bieg o flagę

Kto Ty jesteś?
Polak mały…
Tymi słowami uczniowie klas 0-III rozpoczęli coroczny Bieg o flagę, który w tym roku szkolnym odbył się 25 kwietnia. Odśpiewany hymn Polski i wyrecytowany wierszyk nadały zawodom bardzo podniosły charakter. W sportowym klimacie najmłodsi upamiętnili Dzień Flagi. Rozgrywki te były piękną lekcją patriotyzmu, ale również okazją do tego, by przypomnieć o konieczności poszanowania symboli narodowych i powodach majowego świętowania. Wszyscy uczestnicy dali się ponieść emocjom, a hala sportowa wypełniła się duchem rywalizacji. Najlepszym udało się wywalczyć flagę. Jesteśmy przekonani, że zdobyta takim wysiłkiem z dumą będzie zdobiła domy zwycięzców… czytaj więcej »

Sukces naszych uczniów w Gminnym Konkursie Poezji i Piosenki Obcojęzycznej dla klas VI-VIII

W środę 26 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Mazowszanach odbył się Gminny Konkurs Poezji i Piosenki Obcojęzycznej dla klas VI-VIII.

Uczniowie prezentowali swoje talenty w trzech kategoriach: recytacja w języku angielskim, recytacja w języku niemieckim i piosenka w języku angielskim.

W konkursie wzięło udział około 30 uczestników, naszą szkołę reprezentowały 4 uczennice: Klaudia Sadowska, Julia Tuszyńska, Małgorzata Rogala i Alicja Sawczuk.

Klaudia Sadowska uczennica klasy 8b, zajęła I miejsce w kategorii recytacja w języku angielskim

Alicja Sawczuk uczennica klasy 6a, zajęła II miejsce w kategorii piosenka w języku angielskim

Julia Tuszyńska uczennica klasy 8b, zajęła II miejsce w kategorii recytacja w języku niemieckim

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

czytaj więcej »

Akcja Czyścioch

Dnia 22 Kwietnia 2023 roku w miejscowości Kosów odbyła się ,,Akcja Czyścioch” zorganizowana przez Koło Gospodyń Wiejskich Kosowianki. Do udziału chętnie zgłosiły się całe rodziny zamieszkujące nie tylko teren Kosowa, ale i całej gminy Kowala. Akcje wsparły  dzieci uczęszczające do świetlicy ,,Szansa” w Kowali jak również uczniowie z naszej szkoły. Obszar sprzątania był odpowiednio dostosowany do wieku i możliwości uczestników, w ten sposób aby zapewnić jak największy poziom bezpieczeństwa dzieciom. Młodzież sprzątająca  tereny lasów połączonych z droga powiatową została wyposażona w kamizelki odblaskowe. Każda grupa otrzymała komplet worków przeznaczonych do segregacji śmieci oraz rękawiczki ochronne.

czytaj więcej »

Sprzątamy Dla Polski.

? ? Przyłączamy się do walki o czystsze środowisko!
Sprzątamy Dla Polski – Nasi uczniowie sprzątali tereny zielone wokół szkoły. ? Koordynatorem akcji była pani Iwona Stefańska- Stanik.

 

czytaj więcej »

Zajęcia z piłki siatkowej.

Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczą w zajęciach sportowych realizowanych przez Pana Marcina Salę. 

Piłka siatkowa jest obecnie jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gier zespołowych w Polsce.  Wymaga przygotowania motorycznego, bardzo dobrej sprawności fizycznej oraz koordynacji ruchowej. Obejmuje wszystkie naturalne formy ruchu: rzut, chwyt, bieg, wyskok. Rozwija wytrzymałość, szybkość, zwinność oraz siłę i współpracę. Proces nauki gry w mini siatkówkę, a w kolejności siatkówkę jest złożony i trudny. Obejmuje on opanowanie elementów taktycznych jak i technicznych.

czytaj więcej »

Wyniki V Gminnego Konkursu Czytelniczego

„Booktalking – zaprezentuj książkę w pięć minut”

Na konkurs wpłynęło 15 filmików (w I kategorii ? 6, w II kategorii ? 9)  z pięciu szkół podstawowych z terenu gminy Kowala-Stępocina. czytaj więcej »

Sukces naszych uczniów na konkursie matematycznym w PSP w Mazowszanach.

W dniu 19.04.2023 uczniowie: Małgorzata Rogala kl. 6a oraz Jakub Jakowienko kl. 8a reprezentowali naszą szkołę w XII Gminnym Konkursie Matematycznym, którego organizatorem była  Publiczna Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Mazowszanach.

Małgorzata Rogala zajęła I miejsce w kategorii klas 5-6,

Jakub Jakowienko zajął III miejsce w kategorii klas 7-8.

Gratulujemy Małgosi i Jakubowi oraz życzymy dalszych sukcesów. czytaj więcej »

I miejsce w XIX Gminnym Konkursie Ortograficznym.

W dniu 18.04.2023 uczennice: Weronika Skałbania 3a oraz Lena Stanisławek 2b reprezentowały naszą szkołę w XIX Gminnym Konkursie Ortograficznym klas młodszych „Z ortografią za pan brat”, którego organizatorem była  Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kończycach-Kolonii. Dziewczynki wykazały się dużą wiedzą oraz umiejętnościami ortograficznymi i zajęły I miejsce w konkursie szklonym ex aequo z uczniami z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kończycach-Kolonii . Gratulujemy Lenie i Weronice. czytaj więcej »

Narodowe Święto Chrztu Polski

9 kwietnia 2019 r. w Dzienniku Ustaw została ogłoszona ustawa ?Święto Chrztu Polski?. Na mocy tej ustawy święto to jest Świętem Państwowym obchodzonym w dniu 14 kwietnia.

 Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, która rozpoczęła chrystianizację naszej Ojczyzny i dała początek naszej państwowości. czytaj więcej »

Edukacyjna podróż historyczna do Warszawy na Kongres Pamięci Narodowej

W dniu 13 kwietnia 2023 r. ok. 100 uczniów z klas 1-3 oraz młodzież  klas ósmych naszej szkoły uczestniczyli w największym wydarzeniu zorganizowanym w przeszło dwudziestoletniej historii Instytutu Pamięci Narodowej. Kongres Pamięci Narodowej  odbył się na stadionie PGE Narodowy.

Uczestnicząc w imprezach mu towarzyszących  nasi uczniowie zdobywali wiedzę o XX-wiecznych dziejach Polski i Polaków w sposób przystępny, ciekawy i nowoczesny. Jako goście na początku musieli przejść przez Strefę Nowych Technologii. Jej odrębność została podkreślona przez fioletowe światło, a  duże wrażenie robiła na nich możliwość wirtualnych podróży w czasie przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu komputerowego. czytaj więcej »

Rekrutacja 2023/2024

Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do oddziału przedszkolnego w Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie na rok szkolny 2023/2024:

Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do oddziału klasy pierwszej w Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie na rok szkolny 2023/2024:

WARSZTATY WIELKANOCNE

Tradycja wypiekania mazurka sięga XVII wieku. Mazurek był nagrodą dla tych, którzy przez czterdzieści dni pościli nie jedząc potraw mięsnych oraz słodkości.

W nawiązaniu do tej tradycji 5 kwietnia uczniowie klasy 6a pod opieką wychowawczyni, pani Iwony Stefańskiej-Stanik oraz pani Sylwii Bilskiej pojechali na wycieczkę, aby wziąć udział w warsztatach kulinarnych. Podczas warsztatów przygotowali wielkanocne mazurki. To tradycyjne słodkie ciasto, które piecze się na święta wielkanocne zwykle jest bogato zdobione, pełne pysznych składników, symbolizuje zakończenie Wielkiego Postu i początek świętowania. Takie też były ciasta przygotowane przez naszych uczniów pod okiem pań z warsztatowni MammaLeo. czytaj więcej »

Akademia z okazji Świąt Wielkanocnych.

Wielkanoc  to  piękne i urokliwe święta, wyjątkowy czas, łączący świat przyrody z tradycją ludową oraz obrzędami religijnymi. Wtedy natura zaczyna żyć na nowo. Każde państwo, a nawet regiony w poszczególnych państwach, mają swoje własne tradycje świąteczne. Staramy się je pieczołowicie kultywować z myślą o kolejnych pokoleniach, ale pamiętamy, że ich twórcami są nasi przodkowie. W dniu 04 kwietnia 2023 r., cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście obejrzeli widowisko w ludowym stylu, które przybliżyło nasze piękne, polskie zwyczaje wielkanocne. Podczas przedstawienia widzowie mieli okazję uczestniczyć w przygotowaniach świątecznych i związanych z nimi tradycjach.

czytaj więcej »

Międzyszkolny Rajd Rowerowy „Kręcimy na niebiesko”.

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który inauguruje Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu.

W Radomiu w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu odbył się Międzyszkolny Rajd Rowerowy ?Kręcimy na niebiesko? zorganizowany przez PSP nr 12 w Radomiu, PSP im. Janusza Korczaka w Kowali ? Stępocinie, KTR PTTK Orkan Radom w którym wzięli udział uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Integracyjnymi im. Władysława Broniewskiego w Radomiu.

Nasi goście przejechali 34 kilometry.

Gratulujemy i zapraszamy ponownie 🙂 czytaj więcej »

Międzyszkolny konkurs w Chwałowicach.

Międzyszkolny konkurs „MÓJ NAJPIĘKNIEJSZY STÓŁ WIELKANOCNY”, który zorganizowany był przez Zespół Szkół i Placówek w Chwałowicach. Konkurs polegał na aranżacji stołu wielkanocnego, na którym powinien znaleźć się koszyczek wielkanocny ze stosowną, tradycyjną zawartością, elementy zastawy stołowej oraz naturalne dekoracje wielkanocne.

Nasze uczennice Maja Włoskowicz i Marta Palińska reprezentowały naszą szkołę.:)

 

ZŁOTE SZKOŁY NBP ? WARSZTAT UCZNIOWSKI

Warsztat uczniowski to już ostatni etap realizacji Programu ?Złote Szkoły Narodowego Banku Polskiego?

Zajęcia poprowadzone zostały przez Drużynę Ambasadorów w dniu 23.04.2023 r.

W Warsztacie uczniowskim uczestniczyli uczniowie klasy 6b. Jeden z członków Drużyny Ambasadorów napisał na tablicy pytanie kluczowe warsztatu: „Czym zajmuje się w Polsce bank centralny?” czytaj więcej »

ZŁOTE SZKOŁY NBP – DEBATA

Drugim etapem realizacji programu Narodowego Banku Polskiego pod patronatem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, który realizuje Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej naszej szkoły jest debata szkolna. Nasza drużyna  zaproponowała dyskusję moderowaną.

Udział w niej wzięła Drużyna Ambasadorów (wybrani uczniowie klas 8a, 8b i 7a) oraz uczniowie  klasy 8b naszej szkoły. Debatę poprowadził jeden z Ambasadorów- Bartłomiej Błędowski. W spotkaniu udział wzięła również Pani wicedyrektor szkoły, Iwona Więckowska. czytaj więcej »

Dzień św. Patryka – fotorelacja.

Lekcje kulturowe, pyszna kawiarenka, wesołe zdjęcia oraz poszukiwanie złotych monet skrzata Leprikona w Dzień św. Patryka w naszej szkole.

Zapraszamy do fotorelacji: https://liblink.pl/jxNDcB6atk
Zespół nauczycieli języka angielskiego

Komitet Pamięci Pileckiego – udział w II konkursie Międzynarodowym.

Kolejny już raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie organizowanym przez Komitet Pamięci Pileckiego.
W II Międzynarodowym Konkursie Historycznym Śladami Historii Polski – skąd nasz ród w kategorii praca plastyczna udział wzięły uczennice   klasy 5a: Matylda Kozicka, Antonina Kryś, Zuzanna Paja.
Natomiast w kategorii pieśń patriotyczna Mateusz Stępień z klasy 4a zaśpiewał utwór: Biały krzyż, którego link jest dostępny poniżej.

https://liblink.pl/bj10o70lNd

 

Sukces na Gminnym Konkursie Przyrodniczym „Woda Źródłem Życia”

22 marca w PSP w Mazowszanach odbył się Gminny Konkurs Przyrodniczy „Woda Źródłem Życia”, na którym praca Leny Chełmińskiej z klasy 6a nt. „Daj drugie życie butelce po wodzie” zajęła II miejsce.  Miło nam poinformować, że uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę – Małgorzata Rogala i Piotr Grymuła z klasy 6a, zajęli również II miejsce w konkursie wiedzy przyrodniczej.

czytaj więcej »

Pierwszy Dzień Wiosny z Samorządem Uczniowskim

21 marca w naszej szkole lekcje odbyły się w niestandardowy sposób. W klasach 4-8 uczniowie wcielili się w rolę nauczyciela i przeprowadzili lekcje według własnych pomysłów. W tym dniu dominowały kolory wiosny: zielony i żółty. Solidaryzując się ze Światowym Dniem Zespołu Downa, założyliśmy dwie kolorowe skarpetki.

            O godzinie 10.10 wszyscy spotkali się na hali sportowej i uczcili ten dzień na sportowo i artystycznie. Turniej poprzedzony był prezentacją pierwszej pomocy poprowadzony przez przedstawicieli Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu. Ratownicy pokazali nam na fantomach, jak ratować życie ludzkie i jak postępować, gdy będziemy w sytuacji alarmowej. Mogliśmy również poćwiczyć sami resuscytację, aby być przygotowanym do niesienia pomocy. czytaj więcej »

Pierwszy Dzień Wiosny w klasach młodszych

21 marca i najmłodsi świętowali Pierwszy Dzień Wiosny. W atmosferze podekscytowania obejrzeli inscenizację ,, Witaj wiosno? przygotowaną przez uczniów klasy 3a. W czasie przedstawienia widzowie wykonywali zadania, które miały pomóc w znalezieniu wiosny. Wspólnie odtańczyli taniec motyli i zaśpiewali piosenkę ,,Pobudka z ogródka?. Z dużym zaangażowaniem układali też napis WIOSNA z własnych ciał. Wszystko po to, by ta tak długo oczekiwana pora roku zawitała w mury naszej szkoły. Wysiłek został nagrodzony?

Zakończeniem tych aktywności było spotkanie z ratownikami medycznymi, którzy poprowadzili lekcję pierwszej pomocy dla najmłodszych. Uczniowie byli bardzo przejęci i ciekawi wszystkich informacji. Bardzo chętnie brali udział w praktycznych ćwiczeniach na fantomach. Okazało się też, że doskonale pamiętają numery alarmowe. Z pewnością taka lekcja na długo zostanie w ich pamięci, a zdobyte wiadomości i umiejętności będą powtarzane na zajęciach z wychowawcami. czytaj więcej »

Orientujemy się w terenie

Choć mogłoby się wydawać, że obecnie kompas i mapę zastąpi smartfon lub tablet, to jednak należy pamiętać, że urządzenia elektroniczne bywają zawodne. Nigdy nie wiadomo, czy w kluczowym momencie nie zabraknie energii bądź sprzęt nie straci połączenia z siecią. Dlatego warto mieć przy sobie praktyczny i niewielki kompas, który w razie potrzeby wskaże drogę oraz mapę.

czytaj więcej »

Z wizytą w Urzędzie Gminy w Kowali-Stępocinie

W dniu 17.03.2023 r. uczniowie klasy 8b pod opieką wychowawczyni, pani Elżbiety Tyczyńskiej-Zygarek udali się do Urzędu Gminy. Tam zostali przywitani przez Sekretarz Gminy Kowala, Panią Alinę Szczęśniak, a następnie oprowadzeni po tej instytucji.  Zwiedzając urząd poznali kompetencje wójta i rady gminy. Kierownicy poszczególnych referatów w przystępny i ciekawy sposób przedstawili uczniom zasady pracy podległych im jednostek. Zachęcali młodzież do podjęcia w przyszłości pracy w tutejszym urzędzie. czytaj więcej »

Wycieczka klas ósmych do Radomia z historią w tle.

    Dnia 13.03.2023 r. uczniowie klas ósmych naszej szkoły pod opieką wychowawczyń, pani Magdaleny Gajdy i pani Elżbiety Tyczyńskiej-Zygarek oraz polonistki, pani Katarzyny Śwital pojechali do Radomia na wycieczkę. Zwiedzili najstarszą część miasta – Grodzisko, zwane ?Piotrówką? (od kościoła p.w. Św. Piotra). Stanowi ono centrum kompleksu osadniczego z okresu wczesnego średniowiecza. Jest usytuowane w dolinie rzeki Mlecznej. czytaj więcej »

Egzamin na Kartę Rowerową

Głównym założeniem egzaminów na kartę rowerową jest propagowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym dzieci i młodzieży. Wydawanie tych kart jest nierozerwalnie związane z odpowiednim szkoleniem i sprawdzeniem wiadomości oraz umiejętności uczniów ubiegających się o pierwsze w życiu prawo jazdy.

Uczniowie klas 4-5, którzy ukończyli 10 rok życia będą mogli przystąpić do Egzaminu na Kartę Rowerową podczas zajęć techniki. czytaj więcej »

Tydzień Bezpiecznego Internetu

Uczniowie i nauczyciele już kolejny raz włączyli się w obchody DBI ? Dnia Bezpiecznego Internetu. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego i pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych przez dzieci i młodzież, zaznajomienie z problematyką bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.

Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI pod hasłem: ?Działajmy razem? realizowane były w terminie od 06 marca do 16 marca 2023 r. czytaj więcej »

Dzień Kobiet w klasach piątych.

Z okazji Dnia Kobiet uczniowie klas piątych z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Radomia. Pierwszym punktem programu był seans ?Szczęście Mikołajka?? animacja produkcji francusko-luksemburskiej z 2022 roku, poświęcona Mikołajkowi – bohaterowi serii komiksów i książek autorstwa René Goscinnego i Jean-Jacques’a Sempego. Ta niezwykle wzruszająca opowieść chwyciła nas za serca i jednocześnie rozbawiła do łez. Kolejną atrakcją tego dnia było zwiedzanie Sądu Rejonowego. Mogliśmy przypatrzeć się bliżej pracy sądu, jego funkcjonowaniu, wyposażeniu i zadaniom. Mnóstwo emocji wzbudziła sala rozpraw, na której wczuliśmy się w role oskarżycieli, obrońców, sędziego. Zobaczyliśmy tymczasowy areszt i specjalną salę kuloodporną. Wizyta w tym miejscu była cenną lekcją, udało nam się wiele dowiedzieć i doświadczyć. Pełni wrażeń wróciliśmy do domów.

czytaj więcej »

Lekcja z pomysłem :)

Książka patrona naszej szkoły – Janusza Korczaka pt. ?Król Maciuś Pierwszy? stała się inspiracją dla uczniów kl. IVa i IVb do tworzenia wspaniałych budowli z klocków lego. Czwartoklasiści pracowali w parach lub indywidualnie i mieli za zadanie zaprezentować z scenki z omawianej lektury. Wykazali się niezwykłą kreatywnością, a owoce swojej pracy zaprezentowali młodszym kolegom, ucząc się również opanowania lęku przed wystąpieniem publicznym. Była to niezapomniana lekcja języka polskiego zwłaszcza dla miłośników kloców lego.

czytaj więcej »

Piłka siatkowa – dodatkowe zajęcia dla uczniów.

Stowarzyszenie Przyjaciół  PSP im. Janusza Korczaka w Kowali- Stępocinie w okresie od 1 marca 2023 roku do 31 grudnia 2023 roku będzie realizowało projekt pt. ? Siatka Marzeń?

W ramach projektu prowadzone będą treningi, warsztaty dla dzieci i młodzieży z gminy Kowala w trakcie, których uczestnicy zdobędą wiedzę na temat zasad gry w piłkę siatkową.  Efekty pracy zaprezentowane zostaną podczas Gminnego Turnieju Piłki Siatkowej.

Wszystkie nasze działania pozwolą zwiększyć zainteresowanie dzieci piłką siatkową, co pozytywnie wpłynie na wzrost aktywności sportowej.  Projekt finansowany jest przez Gminę Kowala w ramach zadania publicznego z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu.

Sleeveface, czyli ubierz się w książkę

Kolejnym działaniem w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2.0 był konkurs fotograficzno-literacki ?Sleeveface, czyli ubierz się w książkę?. Sleeveface polega na odpowiednio dobranej kompozycji zdjęcia i aranżacji tła, której efektem jest złudzenie zespolenia fotografowanej postaci z graficznym motywem okładki książki. Zaprosiliśmy uczniów do szkolnej biblioteki, gdzie mogli znaleźć wiele inspiracji do pracy i liczyć na pomoc bibliotekarza w doborze książek. To doskonała forma promocji książki i czytelnictwa wśród czytelników w każdym wieku, a wykonywanie takich zdjęć to fantastyczna i twórcza zabawa, tym bardziej że do dyspozycji mieliśmy profesjonalny aparat i statyw zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. czytaj więcej »

Dzień Języka Ojczystego

Źle mówić i pisać, znaczy krzywdzić swoja mową tych, którzy ją budowali.

Janusz Korczak

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Corocznie obchodzone jest 21 lutego na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu, gdzie tamtejsza ludność domagała się ustanowienia rodzimego języka jako urzędowego.W tym dniu na całym świecie odbywają się różne akcje promujące narodowe języki. czytaj więcej »

Szanowni Rodzice,

Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie informuje, że rekrutacja na rok szkolny 2023/2024 przeprowadzona będzie na zasadach zawartych w dokumentach załączonych na naszej szkolnej stronie w zakładce (z lewej strony) REKRUTACJA.
.

Dostarczenie wniosku o przyjęcie dzieci/uczniów:

  • od 6 marca 2023 do 24 marca 2023 dla dzieci oddziału przedszkolnego,
  • od 6 marca 2023 do 14 kwietnia 2023 dla uczniów oddziału klasy pierwszej.

Dokumenty należy dostarczyć w wersji papierowej. Prosimy o bardzo uważne i staranne wypełnianie wniosków i o niepozostawianie rejestracji wniosków i przynoszenia dokumentów na ostatnią chwilę.
.
Serdecznie zapraszamy 🙂

Dyrekcja PSP w Kowali-Stępocinie

Warsztaty czekolady

Czekoladowe warsztaty to wspaniały pomysł na zabawę, edukację oraz czekoladową integrację. Pozwalają one poznać historię czekolady, technik jej przygotowania oraz wykorzystania. W dniu 2 marca odwiedziły nas  Panie z warsztatowni Mamma Leo w Radomiu.  Dzieci z klas 1-3 samodzielnie rozprowadzały czekoladę w foremkach, dekorowały je różnymi dodatkami tj.rodzynki, orzechy, posypki. Przygotowały również opakowania do czekolady wg. własnego projektu. czytaj więcej »

I miejsce w Gminnym Konkursie Naukowym

Z przyjemnością informujemy, że nasza uczennica Lena Chełmińska z kl. 6a otrzymała I MIEJSCE w Gminnym Konkursie Naukowym w kategorii Plakat. Konkurs odbył się 1 marca 2023 r.  w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Młodocinie Mniejszym.

Gratulujemy sukcesu! czytaj więcej »

Szkolenie dla organizacji pozarządowych.

W dniu 28.02.2023r. odbyło się w naszej szkole szkolenie na temat „Wykorzystania generatora ofert w konkursach na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe”.  Uczestniczyli w nim członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół PSP im. Janusza Korczaka w Kowali- Stępocinie, przedstawiciele Urzędu Gminy Kowala, Gminnej Biblioteki, Świetlicy „Szansa” oraz inne organizacje pozarządowe działające w ramach współpracy  Sieć na trakcie „Wspólny Trakt” Lokalnej Grupy Działania.  Szkolenie przeprowadził Mazowiecki Ośrodek Wsparcie Ekonomii Społecznej.

czytaj więcej »

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci ?Żołnierzy Wyklętych?

Dzień ten jest poświęcony żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ustanowił go w 2011 r. Parlament Rzeczypospolitej Polskiej ?w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu?. czytaj więcej »

Kolejny sukces Stowarzyszenia Przyjaciół PSP im.Janusza Korczaka w Kowali- Stępocinie

Miło nam poinformować, iż  w terminie od 1.03.2023r. do 30.12.2023r. Stowarzyszenie Przyjaciół PSP im. Janusza Korczaka w Kowali- Stępocinie będzie realizowało dwa projekty.

Dzięki pozyskanym funduszom nasi uczniowie, będąca mogli bezpłatnie uczęszczać na zajęcia z piłki siatkowej oraz zajęcia taneczne.

Serdecznie zapraszamy 🙂

 

 

 

Gra biblioteczna – AFRYKAŃSKA PRZYGODA

Tuż przed feriami, 10 lutego odbyła się w bibliotece gra biblioteczna pn. ?Afrykańska przygoda? oparta na motywach powieści Henryka Sienkiewicza ?W pustyni i w puszczy?. Uczestnikami gry były klasy szóste podzielone na pięcioosobowe zespoły. Gracze rozwiązywali zagadki z rekwizytami przygotowane przez panią bibliotekarkę, natomiast biblioteka została specjalnie zaaranżowana na potrzeby zabawy. Wszystkim drużynom udało się rozwiązać wszystkie przygotowane zawiłości, odszyfrować hasło zakodowane w krzyżówce oraz odnaleźć klucz. czytaj więcej »

Lekcja otwarta w klasie IV ? W krainie baśni

W czwartek 9 lutego w obu klasach czwartych odbyła się lekcja otwarta z języka polskiego na temat: W krainie baśni ? lekcja podsumowująca. Inscenizacja ?Śpiącej królewny?. Dla klasy IVa i IVb było to podsumowanie pracy nad cyklem baśni jako lektury obowiązkowej i z tej okazji przygotowali inscenizację baśni pt. ?Śpiąca królewna?, której widzami byli uczniowie klas 0-III wraz z nauczycielami oraz dyrekcją szkoły. W inscenizacji wzięli udział wszyscy uczniowie danej klasy. Mocną stroną inscenizacji była muzyka, która potęgowała grozę sytuacji
i wprowadzała aurę tajemniczości. Dźwięki przerażającej muzyki, towarzyszące pojawieniu się złej wróżki, spowodowały ciszę wśród najmłodszej publiczności. Natomiast radosna muzyka na zakończenie występu oddawała weselny klimat na ślubie księcia i śpiącej królewny. Widowni szczególnie spodobało się głośne chrapanie króla oraz moment całowania księżniczki Różyczki przez księcia.
Po występie aktorzy otrzymali duże brawa, a następnie opowiadali o swojej roli, mówili dlaczego warto czytać baśnie oraz przypomnieli młodszym kolegom definicję tego gatunku literackiego. czytaj więcej »

Szkolne walentynki…

Walentynkowo zrobiło się w naszej szkole.  Do środy 8 lutego na długich przerwach SU prowadził kiermasz Kartek Walentynkowych i różnych słodkości. Nie zabrakło również balonów w kształcie serca, które sprawiały dużą radość uczniom. W piątek 10 lutego w naszej szkole królował kolor czerwony  i na hasło ?czerwony kolor ubrania zwalnia od pytania!? uczniowie mogli uniknąć przykrych niespodzianek. Samorząd Uczniowski zadbał również o Pocztę Walentynkową, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Ten ostatni dzień przed feriami dostarczył wielu wrażeń i wprawił wszystkich w dobry nastrój.

czytaj więcej »

Ferie zimowe 2023

Z okazji rozpoczynających się ferii zimowych życzymy Wszystkim wspaniałego i bezpiecznego wypoczynku. Ferie zimowe są po to by odpoczywać, bawić się i rozwijać swoje zainteresowania, na które w okresie nauki wszystkim brak czasu.

Życzymy bezpiecznych i radosnych ferii zimowych !!!

 

 

 

Kampania Postaw na rodzinę

Miło nam poinformować, iż nasza szkoła uczestniczy w ogólnopolskiej kampanii  współdziałając z Krakowską Akademią Profilaktyki.

Dzięki kampanii podajemy ważne informacje profilaktyczne rodzinom, nauczycielom, uczniom. Realizujemy działania prorodzinne, a  celem udziału w kampanii jest promowanie wartości rodzinnych. Kampania pomaga nam w podkreślaniu ważności rodziny w działaniach dotyczących profilaktyki uzależnień. Ciekawe materiały promują wspólne spędzanie wolnego czasu i dawanie dobrego przykładu. Przypominają, że siła człowieka tkwi w rodzinie, a bliższe relacje z rodzicami, rodzeństwem czy dziadkami dają nam siłę do pokonywania trudności życiowych.

 

SPOTKANIE EDUKACYJNO -PROFILAKTYCZNE

W trosce o bezpieczeństwo uczniów naszej szkoły, dnia 06.02.2023r. odbył się spotkanie  EDUKACYJNO – PROFILAKTYCZNE dla uczniów oddziałów 0-VIII z przedstawicielami POLICJI w Kowali-Stępocinie, które dotyczyło bezpieczeństwa podczas FERII ZIMOWYCH 2023. Uczniowie  poprzez wiersze, piosenki i zasady przypomnieli najważniejsze zasady obowiązujące podczas bezpiecznych ferii.  Następnie starszy aspirant Pan Paweł Zięba i starsza posterunkowa Pani Karolina Wężykowska radzili i ostrzegali jak należy zachować się
w trakcie wspólnych zabaw na podwórku czy lodowisku oraz bezpiecznie poruszać się na drodze z elementami odblaskowymi. Duży nacisk kładziony był również na budowę poczucia odpowiedzialności młodego człowieka za jego samego, jak również rówieśnika.

czytaj więcej »

Pierwsze spotkanie w ramach programu „Złote Szkoły NBP”

Złote Szkoły NBP to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do środowisk szkolnych. Ideą programu jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów.

Publiczna  Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kowali- Stępocinie dołączyła do programu  i ubiega się o tytuł  ?ZŁOTEJ SZKOŁY? NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO. czytaj więcej »

Wycieczka do Sejmu RP

30 stycznia 2023 r. klasy; 8a, 8b i 7a udały się na wycieczkę do Warszawy. Celem wyprawy było zwiedzanie Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Po otrzymaniu przepustek i przejściu przez sejmowe bramki zostaliśmy  powitani przez panie przewodniczki, które oprowadziły  nas po budynku parlamentu gdzie, mogliśmy obejrzeć makietę budynków sejmowych oraz zapoznać się z jego historią. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak sale obrad Sejmu i Senatu. Uczniowie dowiedzieli się, gdzie siedzą poszczególne kluby oraz najważniejsze osoby parlamentu, jak wygląda codzienna praca posłów oraz ich udział w wielu komisjach. Podczas dalszego zwiedzania uczniowie mogli  poznać miejsce przebywania podczas obrad Sejmu dziennikarzy i gości i zrobić tam zdjęcie. czytaj więcej »

Podsumowanie pracy z lekturą w klasie 6a

Uczniowie klas szóstych po omówieniu książki ?W pustyni i w puszczy? w grupach przygotowali lapbooki. To dobry sposób na integrację uczniów, a także powtórzenie wiadomości. Tworzenie lapbooków motywuje do gromadzenia, porządkowania i utrwalania materiału. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i świetnie poradzili sobie z zadaniem, czego dowodem są prace przygotowane podczas lekcji języka polskiego. czytaj więcej »

Styczeń z Laboratorium Przyszłości

W ramach realizacji programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI odbyły się następujące działania realizowane podczas zajęć informatyki przez szkolne koordynatorki projektu, panie: Beatę Wójcik i Magdalenę Gajdę:

  • Klasy 5 i 4  wykonały zdjęcia aparatem zakupionym w ramach projektu, na konkurs ?Ubierz się w książkę?, czyli sleeveface.
  • Klasy 8 rozpoczęły przygodę z projektowaniem modeli 3D w środowisku TinkerCad. Praca w tym programie rozwija kreatywność uczniów, myślenie przestrzenne, a jej efekty można będziemy podziwiać po wydrukowaniu na szkolnej drukarce. czytaj więcej »

Puchar dla PRZEPIÓRECZKI

?Przepióreczka? zdobyła srebrny puchar, zajmując II miejsce w IX Przeglądzie Kolęd i Pastorałek.

Dziecięcy Zespół Ludowy ?Przepióreczka? nie tylko pięknie tańczy, ale może również poszczycić się zdolnościami wokalnymi.

Dnia 31.01.2023 r. zespół wystąpił podczas IX Regionalnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Gminnym Ośrodku Kultury w Wierzbicy. czytaj więcej »

WYCIECZKA DO TEATRU POWSZECHNEGO W RADOMIU.

18 stycznia uczniowie klas piątych wraz z panią Małgorzatą Grzesiak i panią Anną Kowalczyk wybrali się do Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu na spektakl ?Tajemniczy ogród? w reżyserii Cezarego Domagały. Przedstawienie powstało na podstawie książki Frances Hodgson Burnett pod tym samym tytułem. Klasy piąte po omówieniu lektury miały możliwość  przypomnieć sobie losy bohaterów i porównać różne formy przekazu tej samej historii. czytaj więcej »

Młodzieżowa Akademia Siatki Marzeń

Stowarzyszenie Przyjaciół  PSP im. Janusza Korczaka w Kowali- Stępocinie w okresie od 17 lutego 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku realizowało  projekt „Młodzieżowa Akademia Siatki Marzeń”

W ramach projektu prowadzone były treningi, warsztaty dla dzieci i młodzieży z gminy Kowala w trakcie, których uczestnicy zdobyli wiedzę na temat zasad gry w piłkę siatkową.  Efekty pracy zaprezentowane zostały podczas Gminnego Turnieju Piłki Siatkowej. czytaj więcej »

W mojej małej Ojczyźnie.

Stowarzyszenie Przyjaciół  PSP im. Janusza Korczaka w Kowali- Stępocinie w okresie od 17 lutego 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku realizowało  projekt „W mojej małej Ojczyźnie- Szkolny Zespół Tańca Ludowego Przepióreczka”.

W ramach projektu prowadzone były warsztaty dla dzieci ze szkoły podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali ? Stępocinie w trakcie, których uczestnicy poznali bogatą kulturę muzyczną i taneczną naszych przodków. Efekty pracy zaprezentowały na konkursach, przeglądach, uroczystościach szkolnych oraz gminnych. czytaj więcej »

Bal karnawałowy klas młodszych

Ach, co to był za bal?

W naszej szkole 26 stycznia był dniem niezwykłym. Uczniowie klas młodszych spotkali się na balu karnawałowym. Po długiej przerwie spowodowanej pandemią mogli wreszcie wspólnie się bawić. Zabawę taneczną rozpoczął uroczysty korowód księżniczek, rycerzy, wróżek, zwierzątek, sportowców, postaci z bajek i książek. Do tańca porywały karnawałowe utwory, a zaproponowane zabawy integracyjne zachęcały do jeszcze większej aktywności. Pokaz taneczny w wykonaniu uczennic ze starszych klas był prawdziwą niespodzianką, a zaproponowany przez nich wspólny taniec do utworu ,,Jeruzalema? sprawił wszystkim wiele radości. Pląsy taneczne i zabawy wprawiły najmłodszych w prawdziwie karnawałowy nastrój, który z pewnością utrzyma się jeszcze bardzo długo.? czytaj więcej »

Dzień Babci i Dziadka

Babciu i Dziadziu, dawnym zwyczajem

Z wiązanką życzeń przed Wami staję

I pragnę w pięknych wyrazić słowach

Życzenia, które w serduszku chowam.

Lecz nie potrafię powiedzieć więcej

Niż to, że kocham Was najgoręcej?

Życzenia te wybrzmiały w naszej szkole 24 stycznia, w dniu uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie klas młodszych zaprosili w szkolne mury swoich Dziadków. Uczcili ich święto piosenkami, tańcami i wierszykami. Nasi goście nagradzali młodych artystów gromkimi brawami. Występom towarzyszyło mnóstwo emocji. Były uśmiechy i łzy wzruszenia. Był to wyjątkowy dzień, który sprawił wszystkim wiele radości. Uwieńczeniem tych wyjątkowych chwil były wręczone laurki i prezenty, które uczniowie  wykonali samodzielnie podczas szkolnych warsztatów. czytaj więcej »

Dziękujemy.

Dyrekcja, Nauczyciele oraz Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie 

składają serdeczne podziękowania: 

  • Dla Rodziców za sponsoring gier i zabawek dla uczniów naszej szkoły
  • Radzie Rodziców za zaangażowanie i wsparcie naszych działań  

Dzięki Państwa hojności i zaangażowaniu nasi uczniowie będą aktywnie spędzać czas w szkole.

 

Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej na poziomie międzygminnym.

W dniu 12 stycznia dziewczęta z naszej szkoły z klas 7-8 uczestniczyły w zawodach sportowych w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej na poziomie międzygminnym. Zawody odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Wolanowie. Nasza drużyna wykazała się dużym zaangażowaniem, dziewczęta z poświęceniem walczyły o każdy punkt. Dzięki zaciętej walce i determinacji nasze uczennice  zajęły 3 miejsce. Gratulujemy.

WARSZTATY LEGO

13 stycznia w centrum zainteresowania klas młodszych były klocki Lego. Tego dnia uczniowie oddziałów 0-III uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez firmę BRICKS 4 KIDZ. W czasie zajęć dzieci konstruowały według instrukcji modele z klocków, które później można było uruchomić. Konstruowaniu towarzyszyło mnóstwo przyjemnych emocji. Uczestnicy z ogromnym podekscytowaniem wprawiali w ruch swoje budowle. Kreatywność i umiejętności manualne mogli również wykorzystać podczas tworzenia zapachowych, kolorowych mydełek. Ta lekcja na długo zostanie w pamięci naszych najmłodszych i z pewnością na nowo rozbudziła zainteresowanie klockami? czytaj więcej »

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0

Sprawozdanie z realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa za rok 2022

 W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2.0 dotyczącego rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, nasza szkolna biblioteka otrzymała 15 000,00 zł na zakup książek, z czego 12 000,00 to środki pochodzące z dotacji oraz 3000,00 zł to wkład organu prowadzącego, czyli Urzędu Gminy w Kowali-Stępocinie.

Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 387 książek, w tym 59 to egzemplarze lektur zgodnych z podstawą programową. Zakupiono również elementy wyposażenia biblioteki takie jak: regały do wypożyczalni, fotel obrotowy, pufę sako, drukarkę oraz czytnik kodów. W ramach realizacji zadań promujących czytelnictwo zakupiono książki na nagrody dla uczniów biorących udział w konkursach czytelniczych.

Poza zakupem książek, jako szkoła otrzymująca dofinansowanie zostaliśmy zobligowani do realizacji działań promujących czytelnictwo. Cała wspólnota szkolna zaangażowała się we wcielenie owych wskazań. czytaj więcej »

Z Berlina i Brukseli do Kowali – zajęcia z wolontariuszami.

Każdego roku Szkolny Klub Europejski zaprasza wolontariuszy z Europy. W styczniu 2023 roku do PSP im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie przyjechało dwóch wolontariuszy: studentka z Niemiec ? p. Susanna i student z Belgii ? p. Benjamin. Razem z nimi przybyła p. Aldona Kulesza z Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, która koordynuje działalność SKE. Uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w sześciu zajęciach, podczas których doskonali swój angielski i rozmawiali o faktach, tradycjach i różnicach kulturowych między krajami. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy uczniów na temat UE, promowanie integracji i świadomości międzynarodowej.

Zajęcia zorganizował opiekun SKE – p. Agnieszka Rozwadowska czytaj więcej »

Koncert kolęd i pastorałek.

W dniu 15.01.2023r. w parafii  św. Wojciecha w Kowali – Stępocinie odbył się koncert kolęd i pastorałek. Uczniowie naszej szkoły włączyli się we wspólne kolędowanie poczynając od najmłodszych do najstarszych. Wystąpił również nasz zespół „Przepióreczka” pod opieką pani Anny Szymczyk i pani Wiesławy Rzepeckiej, które specjalnie na te okazję, przygotowały odpowiedni repertuar dla dzieci.  Mali artyści, w barwnych ludowych strojach zaprezentowali kilka kolęd śpiewanych i granych  indywidualnie i zbiorowo. Występ uatrakcyjnili chłopcy grający na instrumentach: Piotruś  Piwoński ? gitara, Antoś Witczak ? akordeon i Marcel Pajek ? drewienka akustyczne.

Był to występ pełen żaru, radości i  przepełniony pozytywnymi emocjami. Nagrodą dla dzieci były gromkie brawa tutejszej społeczności lokalnej  i słodki poczęstunek przygotowany przez naszych księży. Koncert był okazją do wspólnego spotkania uczniów, nauczycieli, rodziców i kultywowania tradycji śpiewania kolęd.

 

czytaj więcej »

Let?s sing Christmas Carols and Songs – sukces uczniów naszej szkoły.

20 grudnia 2022 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Mniszku, gmina Wolanów odbył się Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek śpiewanych w języku angielskim.  Naszą szkołę reprezentowali  uczniowie:  Alicja Sawczuk  i Mateusz Stępień. Pomimo dużej konkurencji i wysokiego poziomu nasi reprezentanci wrócili z nagrodami.

II miejsce Mateusz Stępień – uczeń klasy 4a

wyróżnienie Alicja Sawczuk – uczennica klasy 6a

Serdecznie gratulujemy. czytaj więcej »

Jasełka dzieci z całego świata.

Grudzień to magiczny miesiąc. Oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia to czas pełen radości. Czekamy na choinkę, wspólne świętowanie, opłatek, życzenia, wigilijny nastrój pełen rodzinnego ciepła. Zapowiedzią tego niezwykłego dnia są organizowane w wielu miejscach spotkania wigilijne. 22 grudnia 2022 w Publicznej Szkole Podstawowej w Kowali- Stępocinie miała miejsce taka świąteczna uroczystość, która zgodnie z wieloletnią tradycją uświetniona została jasełkami przygotowanymi przez uczniów. Zaproszonych Gości i społeczność szkolną powitała dyrektor szkoły Pani Małgorzata Konieczna, nawiązując w swoim wystąpieniu do wiersza Kolęda pióra Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, polskiego poety, który jako młody człowiek zginął w czasie Powstania Warszawskiego 04.08.1944 rokuKrzysztof Kamil Baczyński napisał ten wiersz na początku II wojny światowej, kiedy to na oczach młodych ludzi rozpadał się ICH ŚWIAT, bezpieczny do tamtej pory nie tylko w sensie materialnym, lecz głównie etycznym, ale nawet po przeszło 80 latach TREŚĆ jest nadal aktualna, bo oto znowu tuż za naszą wschodnią granicą toczy się przerażająca wojna w Ukrainie. Następnie zaprosiła na JASEŁKA, pochodzące od staropolskiego słowa JASŁO oznaczającego ŻŁÓB czyli widowiska o BOŻYM NARODZENIU, w wykonaniu najmłodszych uczniów naszej szkoły.

Tym razem była to opowieść o dzieciach z całego świata, które przychodziły do Jezuska dziękować mu za to co już mają i prosić o dalsze wsparcie.  Zgodnie z tradycją są to widowiska związane z historią narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Swoje korzenie wywodzą ze średniowiecznych misteriów franciszkańskich, za twórcę których uznawany jest Św. Franciszek z Asyżu.

czytaj więcej »

Dzień Piżamy i Szlafroka!

W środę 20 grudnia z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy Dzień Piżamy i Szlafroka!

czytaj więcej »

Jak żyli nasi pradziadkowie w II Rzeczpospolitej?

W grudniu w ramach spotkań historycznych organizowanych przez Przystanek Historia CE IPN – Izba Pamięci Ks. Romana Kotlarza w Trablicach odbyły się zajęcia poświęcone sytuacji dzieci w okresie międzywojennym.

W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas ósmych z naszej szkoły. Prezentacja, fotografie i interesujący materiał filmowy z zasobów IPN, wywołały bardzo ciekawą wymianę myśli na temat warunków życie dzieci w II RP w kontekście doświadczeń współczesnej młodzieży. czytaj więcej »

„Czekolada dla Ukrainy”- słodki smak pomagania.

Chociaż wojna w Ukrainie to temat zdecydowanie gorzki, pomagać ofiarom tej sytuacji można? na słodko. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji  „Czekolada dla Ukrainy”. Dziękujemy wszystkim którzy włączyli się w akcję, zebrano 65 czekolad i 40 batoników, słodycze już zostały przekazane do  Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła na Ukrainę.

 

Świąteczny kiermasz

Na tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbył się po raz kolejny kiermasz ozdób świątecznych, który jest już naszą szkolną tradycją. Przygotowany został przez wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas pod opieką siostry Barbary Musiał.  czytaj więcej »

Świąteczne dekoracje z długopisami Banach 3 D i drukarką 3D

Święta tuż,tuż? W ramach przygotowania przedświątecznych ozdób choinkowych w klasach trzecich, czwartych oraz szóstych odbyły się zajęcia z użyciem DŁUGOPISÓW 3D, zakupionych dzięki programowi LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Wykonane w ten sposób ozdoby   świąteczne  udekorowały choinki, stroiki i korytarze szkolne. czytaj więcej »

Sukces naszych uczniów w Gminnym Konkursie Plastycznym.

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie  wzięli udział w Gminnym Konkursie  Plastycznym pn. ?Jak segreguję odpady w moim domu?. Konkurs został zorganizowany dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Kowala przez Wójta Gminy Kowala – Pana Dariusza Bulskiego. czytaj więcej »

Lekcja z pomysłem

W poniedziałek 12 grudnia 2022 r.  na lekcji języka polskiego uczniowie klasy VIIa odegrali scenki ze znanej komedii Aleksandra Fredry pt. ?Zemsta?. Wydarzenie to  było związane z zakończeniem omawiania lektury na lekcjach języka polskiego. czytaj więcej »

Maraton Pisania Listów 2022

 Napisz list. Zmień życie

Każdego roku Szkolny Klub Europejski  EUROKOWALA przyłącza się do największej światowej Akcji na rzecz praw człowieka – Maratonu Pisania Listów. Maraton odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który przypada  10 grudnia. czytaj więcej »

Mikołajki 2022

6 grudnia to dzień, na który czekamy z niecierpliwością. Naszą szkołę odwiedził Mikołaj w towarzystwie Elfa i Śnieżynek, którzy rozdali prezenty młodszym, a wszystkich obdarowali cukierkami. Od samego rana mieli mnóstwo pracy. Wiele radości przyniosło nam spotkanie z Mikołajem. Nastrój tego dnia dopełniły piękne, świąteczne dekoracje i mikołajkowe stroje uczniów. czytaj więcej »

DZIEŃ ŁASUCHA :)

28 listopada SU przeprowadził akcję, podczas której można było zakupić nadzwyczaj smakowite słodkości przygotowane przez rodziców i uczniów. Nie zabrakło pierników, rogalików, racuchów, ciast i ciasteczek, które cieszyły się ogromną popularnością. Na przerwach utworzyły się spore kolejki, a wypieki szybko znikały z talerzy. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w Dniu Łasucha 🙂 czytaj więcej »

Sukces uczniów naszej szkoły w konkursie plastycznym ?63 Dni Chwały?.

Z przyjemnością informujemy, że mamy kolejny sukces. Uczniowie biorący udział w konkursie plastycznym  ?63 Dni Chwały? pod kierunkiem Pani Elżbiety Tyczyńskiej-Zygarek zajęli:

  • III miejsce – Dawid Wydra,  klasa 6,
  • Wyróżnienie otrzymała –  Marta Palińska,  klasa 8. 

Konkurs został organizowany przez Fundację Inicjatyw Młodzieżowych oraz Klub Lidera Rzeczypospolitej dla dzieci i młodzieży ze szkół województwa mazowieckiego. Celem konkursu  było uczczenie 78. rocznicy wybuchu POWSTANIA WARSZAWSKIEGO.

 

Projekt edukacyjny ?Wiedzę zdobywam, przyszłość wygrywam?.

Od września 2022r. uczniowie klas ósmych uczestniczą w projekcie edukacyjnym ?Wiedzę zdobywam, przyszłość wygrywam? realizowanym przez Panią Elżbietę Tyczyńską- Zygarek i Panią Magdalenę Gajdę. W ramach projektu uczniowie podczas wyjść, wycieczek zdobywają wiedzę na temat zawodów.  Jesienią uczniowie poznali zawód żupnika – górnika solnego podczas wycieczki do Wieliczki, następnie podczas zajęć z reporterami Radia Radom pozyskali wiedzę na temat  zawodów związanych dziennikarstwem. Odwiedzili też studio radiowe, gdzie zobaczyli, jak pracuje dziennikarz, operator dźwięku, twórca reklamy, grafik. Kolejnym etapem projektu była wizyta w zakładach pracy znajdujących  się na lokalnym rynku pracy. W dniu  02 grudnia  2022 r. uczniowie klas ósmych pod opieką Pani wicedyrektor Iwony Więckowskiej, Pani pedagog Grażyny Grudzień, Pań wychowawczyń Magdaleny Gajdy i Elżbiety Tyczyńskiej- Zygarek odbyli wizytę zawodoznawczą  w  firmie Precision Machine Parts Poland Sp. z o.o.  założonej w 1997 roku.

czytaj więcej »

Stowarzyszenie Przyjaciół Publicznej Szkoły Podstawowej im.Janusza Korczaka w Kowali- Stępocinie – Szkolimy się!

W dniu 2.12.2022r. odbyło się w naszej szkole spotkanie, na które zaproszeni zostali przedstawiciele Stowarzyszeń, z którymi współpracuje nasze szkolne Stowarzyszenie Przyjaciół PSP im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie. Głównym tematem szkolenia były  Źródła finansowania organizacji, przegląd konkursów grantowych. 

Spotkanie rozpoczął  Wójt Gminy Kowala – Pan Dariusz Bulski, który przywitał przedstawicieli Stowarzyszeń oraz zaproszonych Gości. Prowadzącym to spotkanie był Pan Jarosław Szczepaniak, pełniący funkcję doradcy Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. W szkoleniu uczestniczyły organizacje pozarządowe z terenu współpracujących ze sobą Gmin: Kowali, Skaryszewa oraz Wierzbicy.

 Podziękowanie za umożliwienie spotkania, składamy Pani Monice Makowieckiej z Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej oraz Lokalnej Grupy Działania  Wspólny Trakt. 

Robocze spotkanie było okazją do budowania płaszczyzny współpracy między instytucjami, które poruszyły szereg istotnych problemów dotyczących źródeł finansowania oraz uczestniczenia w konkursach grantowych, a tym samym wiedzą, w jaki sposób skutecznie działać na terenie swoich gmin.

 

czytaj więcej »

Kiermasz Książki

Książka jest zawsze dobrym prezentem, dlatego kiermasz  został zorganizowany przed mikołajkami. Celem kiermaszu była promocja czytelnictwa w środowisku lokalnym. czytaj więcej »

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień :)

Chcąc dzielić się pozytywną energią i pokazać, że bycie miłym nie jest nam obce, w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

czytaj więcej »

Gminny Turniej Piłki Siatkowej ?Młodzieżowa Akademia Siatki Marzeń?.

Aktywność sportowa na wielu płaszczyznach jest nieodłącznym elementem rozwoju młodego człowieka. Efekty trudu i potu wylanego na treningach siatkarskich drużyny siatkarskie mogły sprawdzić podczas Gminnego Turnieju Piłki Siatkowej ?Młodzieżowa Akademia Siatki Marzeń?, który odbył się 25 listopada 2022r.

Podczas uroczystego rozpoczęcia dyrektor szkoły Pani Małgorzata Konieczna powitała uczestników i opiekunów drużyn życząc sukcesów. Patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Kowala Pan Dariusz Bulski, który był także fundatorem nagród. czytaj więcej »

„Wokół Powstania Listopadowego 1830-1831r.”

Wydarzenie to odbyło się w przeddzień 192.rocznicy Nocy Listopadowej, a tym samym wybuchu Powstania Listopadowego dążącego do odzyskania utraconej przez Polskę w 1795 roku niepodległości.

Organizatorem internetowego Konkursu Wiedzy Historycznej pn. ?Wokół Powstania Listopadowego 1830-1831 r.? były: Departamenty Szkolnictwa Wojskowego MON oraz Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne im. Kryptologów Polskich w Warszawie. czytaj więcej »

Szkolny Konkurs Poezji Patriotycznej „Jesienna zaduma”

23 listopada odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Jesienna zaduma”.

Cele i motywy Konkursu:

  • krzewienie i podtrzymywanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych;
  • zaakcentowanie niezwykle istotnego dla polskiej poezji wątku patriotycznego;
  • ukazanie piękna polskiej ziemi.

czytaj więcej »

Dzień Pluszowego Misia

Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego malucha, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.
O święcie tej postaci nie zapomniały  dzieci z naszego oddziału przedszkolnego. Każdy przedszkolak przyniósł swojego ukochanego pluszaka. Spotkały się misie małe, średnie  i duże, brązowe, szare, czerwone, żółte i różowe, a każdy był kochany, uroczy i wyjątkowy. czytaj więcej »

Śniadanie daje moc!

W dniu 18 listopada w naszej szkole odbyła się ogólnopolska akcja dla uczniów klas 1-3 „Śniadanie daje moc”. Uczniowie na długich przerwach wspólnie zjedli, przygotowane zdrowe śniadanie.  Wychowawcy udzielili prelekcji na temat zdrowego odżywiania się. Uczniowie przygotowali także plakaty nawiązujące do hasła akcji.

czytaj więcej »

DZIAŁANIA W RAMACH PROGRAMU „Laboratoria Przyszłości”

Lekcje z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu ?Laboratorium Przyszłości?.

Podczas listopadowych zajęć uczniowie z klas: 2, 5, 6b oraz klasy 0 korzystali ze sprzętu ?Laboratorium Przyszłości?

9 i 10 listopada w klasach 5 odbyły się lekcje biologii na temat budowy komórek roślinnych, w czasie których uczniowie korzystali z mikroskopu, zakupionego w ramach programu. Mikroskop jest wyposażony w kamerę, którą uczniowie podłączyli do komputera. Cała klasa mogła dzięki temu zobaczyć przygotowane preparaty na tablicy interaktywnej. czytaj więcej »

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

 Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka  to święto obchodzone corocznie 20 listopada, ustanowione z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka uchwałą uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej 7 listopada 2014 r. Święto obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1989 roku przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka. czytaj więcej »

Z wizytą w Gminnej Bibliotece Publicznej

  W czwartek 17 listopada  uczniowie klasy 4a i 4b  na lekcjach języka polskiego wybrali się z p. Agnieszką Rozwadowską do Gminnej Biblioteki Publicznej w Kowali-Stępocinie. Celem wizyty było przybliżenie dzieciom zawodu bibliotekarza i funkcjonowania biblioteki, poznanie zasad korzystania z książek oraz rozbudzenie zainteresowań czytelnictwem. czytaj więcej »

Zstąpili z Olimpu…

Uczniowie klas piątych poznając historię i kulturę starożytnej Grecji wcielili się w bogów olimpijskich. Bogate stroje i atrybuty przygotowane przez nich, wprowadzały nas w nastrój panujący w rodzinie bogów greckich. czytaj więcej »

Z wizytą w teatrze

Teatr to tajemnicze i intrygujące miejsce, w którym możliwe jest  przeniesienie się w czasie do zupełnie innej epoki oraz spotkanie nietypowych postaci. czytaj więcej »

Dzień Postaci z Bajek

Baśnie odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka, a bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się barwny i radosny. Te pełne magii opowieści są idealnym tematem do wspólnej zabawy, a jednocześnie świetną okazją by zachęcić uczniów do czytania, rozwijania wyobraźni i zdobywania wiedzy. Dla rodziców Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest okazją, by spędzić czas ze swoim dzieckiem czytając wspólnie bajki. czytaj więcej »

?Wolność bycia człowiekiem?- Narodowe Święto Niepodległości 2022

W dniu 08.11.2022 r. jako społeczność szkolna wzięliśmy udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki SZKOŁA DO HYMNU i zaśpiewaliśmy pieśń szczególnie nam bliską ? 4 zwrotkowy Mazurek Dąbrowskiego, po czym  odbyła się uroczysta akademia z okazji 104. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Na uroczystość przybyli udekorowani kotylionami uczniowie wszystkich klas. Projekt uroczystości skoncentrowany był na docenianiu takich wartości jak: wolność, prawa do życia w pokoju, życie w rodzinie, tęsknocie za obrońcami Ojczyzny przebywającymi w ?okopach?, szczęśliwe powroty, świat bez przemocy. czytaj więcej »

Konkurs plastyczny

Wójt Gminy Kowala ogłasza konkurs plastyczny dla uczniów szkól podstawowych z terenu gminy Kowala pn. ?Jak segreguję odpady w moim domu?.

Regulamin konkursu 

 

 

Wyróżnienie dla naszej uczennicy w konkursie plastycznym.

W dniu 7 listopada 2022r. w muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu został rozstrzygnięty Powiatowy Konkurs Plastyczny pt.”Zarażeni Rowerem- zainspirowani  Malczewskim” organizowany przez PSP nr 5 w Radomiu we współpracy z Muzeum Jacka Malczewskiego, WORD i Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu. Ze 189 prac wyróżnienie otrzymała nasza uczennica Nikola Rolnik.  Gratulujemy.

 

Mickiewiczowskie Zaduszki w kl.VIIa

Przypomnijmy za wieszczem Adamem, że Dziady jest to nazwa uroczystości obchodzonej dawniej w wielu powiatach Litwy, Prus i Kurlandii na pamiątkę dziadów, czyli zmarłych przodków. Dziady obchodzono dwa razy w roku- w Zaduszki oraz w okolicy Świąt Wielkanocnych. czytaj więcej »

Październik – miesiącem dobroci dla zwierząt

Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Powołane w jego ramach święta i inicjatywy mają za zadanie zwrócić szczególną uwagę na zwierzęta i zaangażować jak najwięcej osób w działania na rzecz poprawy jakości ich życia.
W większości szkół z terenu gminy Kowala zostały przeprowadzone zbiórki karmy i potrzebnych rzeczy dla zwierzaków z Ośrodka adopcyjnego dla zwierząt w Wierzbicy Pencełkowo. Do ośrodka trafiają porzucone zwierzęta, które czekają na nowe, lepsze domy. Adoptując bezdomnego psa lub kota zyskujesz najlepszego przyjaciela, który będzie zawsze wierny i oddany. Ośrodek adopcyjny to miejsce, w którym zwierzak znajdzie nie tylko bezpieczny kąt i opiekę, ale to również pasja, miłość do zwierząt i chęć pomagania im. czytaj więcej »

Z drogówką o bezpieczeństwie

W dniu 26 października 2022r. gościliśmy w naszej szkole Policjantki Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Radomiu, które  przypomniały całej społeczności szkolnej o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach. W dniu tym obchodziliśmy również Ogólnopolski Dzień Odblasków.
.
czytaj więcej »

Pasowanie na Przedszkolaka

20 października w kl. O a odbyło się uroczyste Pasowanie na Żaka Przedszkolaka. Dzieci zaprezentowały to, czego nauczyły się przez pierwszy miesiąc nauki w szkole. Były wiersze, piosenki oraz taniec integracyjny, w którym udział wzięli również zaproszenie goście. Po część artystycznej dokonało się uroczyste pasowanie każdego dziecka na przedszkolaka przez Panią dyrektor Małgorzatę Konieczną. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy oraz drobne upominki.To był bardzo emocjonujący dzień, który na długo pozostanie w pamięci naszych najmłodszych uczniów. czytaj więcej »

XXII Dzień Papieski 2022

Prawda jest dobrem, a kłamstwo, fałsz, zakłamanie jest złem.? ? Jan Paweł II

Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r. jako wyraz wdzięczności i łączności duchowej z papieżem Janem Pawłem II i promocji jego nauczania. Przypada w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.

Z okazji XXII Dnia Papieskiego 2022 pod hasłem ?Blask prawdy? uczniowie naszej szkoły pod opieką siostry Angeli (Barbary Musiał), przypomnieli nam nauczanie św. Jana Pawła II, zawarte w encyklice ?Veritatis splendor? odnoszące się do takich wartości jak Prawda, Miłość i Wolność. czytaj więcej »

Zakończyliśmy Europejski Tydzień Kodowania CODE WEEK 2022

To już 10 lat inicjatywy promującej naukę programowania. W tym roku  akcja trwała od 8 do 23 października. Miała na celu  pokazanie wszystkim zainteresowanym, że programowanie jest ciekawe i przydatne, rozwija kreatywność,  pomaga rozwiązywać problem, daje okazję do współdziałania w grupie.

Zamiast tradycyjnych lekcji informatyki  w klasach 1-8  mieliśmy czas  na zajęcia związane z kodowaniem i robotyką. Wykorzystaliśmy do programowania stronę http://www.code.org, roboty mBot, zestaw edukacyjny z robotami Photon i długopisy 3D zakupione w ramach projektu  Laboratorium Przyszłości https://www.gov.pl/web/laboratoria

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć czytaj więcej »

HISTORYCZNYM TROPEM – wycieczka ósmoklasistów do Radomia

Czy w muzeum może być nowocześnie? Czy jest sens walczyć za Ojczyznę?

Z tak postawionymi pytaniami 19 października 2022 r. klasy: 8a i 8b pod opieką wychowawczyń: pani Magdaleny Gajdy, pani Elżbiety Tyczyńskiej-Zygarek oraz pani Sylwii Bilskiej wybrały się na wycieczkę do Radomia.

Celem wyjazdu było zwiedzenie jednego z najnowocześniejszych muzeów w Polsce, a mianowicie Muzeum Historii Radomia. Mieści  się ono w zabytkowych kamieniczkach Gąski i Esterki w Rynku. czytaj więcej »

PASOWANIE NA UCZNIA KLAS I

W czwartek 20 października 2022 r. uczniowie klasy I zostali uroczyście przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyli rodzice pierwszoklasistów.
Uroczystość rozpoczęła się występem artystycznym pierwszaków, przygotowanym pod kierunkiem wychowawczyń klas pierwszych: pani Ilony Bińkowskiej i pani Renaty Szary
. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Następnie odbyło się ślubowanie – każdy pierwszoklasista z przejęciem powtarzał słowa ślubowania, mówiące o tym, by sumiennie wywiązywać się z uczniowskich obowiązków i przynosić szkole dumę. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było pasowanie wielkim ołówkiem przez dyrektor szkoły Małgorzatę Konieczną, natomiast wicedyrektor Iwona Więckowska wręczyła pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy i medale.
czytaj więcej »

PRZERWA NA CZYTANIE

Nasz szkoła po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie pn. Przerwa na czytanie. Inicjatorem cyklicznej już akcji jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Wydarzenie odbyło się 19 października w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Podczas bicia rekordu wykorzystano książki zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025.

Szkolni koordynatorzy akcji: Wioletta Besztyga-Oparcik, Sylwia Bilska czytaj więcej »

Dzień Edukacji Narodowej 2022

W dniu 18 października br. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej popularnie zwana Dniem Nauczyciela.
.
Święto wszystkich pracowników oświaty powstało ponad 50 lat temu, dla upamiętnienia utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. W 1773 roku Stanisław August Poniatowski powołał instytucję, która była pierwszym organem przypominającym obecne ministerstwo oświaty nie tylko w Polsce, ale również w Europie. czytaj więcej »

Tydzień Kodowania CodeWeek z DŁUGOPISAMI 3D

W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania CodeWeek w klasie 1a odbyły się zajęcia z użyciem DŁUGOPISÓW 3D, zakupionych dzięki programowi LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

Uczniowie klasy pierwszej wykazali się niesamowitą pomysłowością i kreatywnością podczas tworzenia swoich prac. Długopisy 3D są świetnym sposobem na zaangażowanie uczniów w twórcze działanie, wspierając przy tym pracę wyobraźni przestrzennej. Dzięki możliwościom urządzeń możemy czerpać inspirację od innych i odwzorowywać ją w trójwymiarze. czytaj więcej »

WYRÓŻNIONO NAUCZYCIELI Z REGIONU RADOMSKIEGO.

W poniedziałek 17 października 2022 r., w Szkole Muzycznej w Radomiu, odbyła się GALA WRĘCZENIA ODZNACZEŃ I MEDALI przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty w Warszawie, na której to uhonorowani zostali nauczyciele i pracownicy oświaty z rejonu radomskiego, w tym 2 osoby z PSP im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie.

  MEDALEM KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ odznaczeni zostali:

  • Iwona Więckowska? wicedyrektor, psycholog
  • Agnieszka Rozwadowska – Maj ? nauczyciel polonista

czytaj więcej »

Wielki finał „Złotej 10” Mazowieckiej Szkółki Dziennikarskiej za nami.

W środę 12 września w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia odbył się finał trzeciej edycji ?Złotej 10? czyli Mazowieckiej Szkółki Dziennikarskiej z Radiem Radom.

Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im.Janusza Korczaka  wraz z p. Iwoną Więckowską uczestniczyli w spotkaniu.

czytaj więcej »

Radio Radom rozpoczęło trzecią edycję spotkań w ramach autorskiego projektu pn. „Złota 10”, którego partnerem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

29 września Publiczna Szkoła Podstawowa w Kowali- Stępocinie gościła w swoich murach dziennikarzy z radia Radom.

Spotkanie odbywało się w ramach  autorskiego projektu ?Złota 10?- Mazowiecka Szkoła Dziennikarska, którego partnerem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie miało na celu zainteresowanie młodzieży zawodem dziennikarza oraz zaszczepienie pasji dziennikarskiej. Dziennikarze pracujący w radiu opowiadali młodzieży z klasy 8a,b o swoim zawodzie,  możliwościami  związanymi z ich praca, ścieżkami kształcenia oraz dalszego rozwoju. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali i aktywie uczestniczyli w zajęciach, zadając pytania. Efektem spotkania było zaproszenie naszych uczniów do Radomia  na dalszy cykl działań w ramach projektu  ?Złotą 10?- Mazowiecka Szkoła Dziennikarska,

Europejski Dzień Języków

Kilka dni temu, a mianowicie 5 października w naszej szkole odbyły się obchody Europejskiego Dnia Języków. W tym dniu, było kolorowo, tanecznie i międzynarodowo. Uczniowie oraz nauczyciele odbyli podroż po różnych zakątkach Europy, przywdziewając stroje w kolorach flagi poszczególnych krajów oraz biorąc udział w roztańczonych przerwach. Nad przebiegiem obchodów EDJ czuwały Panie: Marzena Molga, Marta Myśliwiec, Katarzyna Śliwa. Zapraszamy do obejrzenia relacji.

https://tiny.pl/wrqqn

Międzynarodowy Tydzień Głośnego Czytania

W dniach od 26-30 września w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Tydzień Głośnego Czytania.

Uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami odwiedzali bibliotekę, gdzie mieli okazję zapoznać się z nowym księgozbiorem zakupionym w ramach NPRC 2021-25. Odbyło się również głośne czytanie wybranych fragmentów z książek, które najbardziej zaciekawiły czytelników. czytaj więcej »

Ogólnopolski projekt „Razem przez cztery pory roku”.

W roku szkolnym 2022/2023 dzieci z najmłodszej grupy przystąpiły do realizacji ogólnopolskiego projektu ?Razem przez cztery pory roku?.
Projekt ma na celu promowanie treści z zakresu edukacji przyrodniczej, rozwijanie samodzielności i kreatywności dzieci. Założeniem projektu jest również stwarzanie możliwości poznania przez dziecko poszczególnych pór roku i ich charakterystycznych cech, budzenie zainteresowania światem przyrody i wdrażanie do wspólnej aktywności fizycznej i zabawy. Projekt  zawiera 4 moduły, warunkiem zaliczenia każdego z nich jest przeprowadzenie zajęć dydaktycznych z elementami charakterystycznymi dla danej pory roku. czytaj więcej »

Wycieczka do Krakowa klas VIII

Aby uczcić Dzień Chłopaka uczniowie klasy VIII wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Zwiedzanie rozpoczęli od zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce. czytaj więcej »

Pamiętamy

Samorząd Uczniowski włączył się w obchody upamiętniające żołnierza Armii Krajowej ? panią Lucynę Adamkiewicz.

Pani Adamkiewicz podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką Zgrupowania ?Chrobry II?. Po klęsce zrywu z 1944 r. zostałą więźniem dwóch niemieckich obozów śmierci – Auschwitz-Birkenau oraz Mauthausen-Gusen. czytaj więcej »

Sprzątamy dla Polski

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji pn. „Sprzątamy dla Polski”, która odbyła się we wtorek 4 października 2022 roku. Uczniowie klasy 6b sprzątali teren lasu w Kowali-Stępocinie w pobliżu szkoły i Urzędu Gminy. Zebrane śmieci segregowali i wrzucali do odpowiedniego worka. czytaj więcej »

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Miło nam poinformować, że biblioteka w naszej szkole realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2.0 na lata 2021-2025. Zakupiono ponad 300 nowych woluminów. Propozycje podali nauczyciele, rodzice i uczniowie w przeprowadzonej przez bibliotekę ankiecie czytelniczej. Większość czytelniczych marzeń zostało zrealizowanych. Zakupiono nowości wydawnicze, książki z kanonu lektur oraz pozycje popularnonaukowe z kręgu zainteresowań naszych uczniów. Dodatkowo biblioteka wzbogaciła się o drukarkę i  cztery nowe regały, na których będzie można wyeksponować nowy księgozbiór.

Niektóre książki można już wypożyczyć, inne sukcesywnie będą wprowadzane do księgozbioru.

Zachęcamy do czytania! 

Prezentujemy wyposażenie LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

W ramach programu Laboratoria Przyszłości z otrzymanego  wsparcie finansowe zakupiliśmy  sprzęt, który będzie wykorzystywany na zajęć lekcyjnych, pozalekcyjnych podczas uroczystości szkolnych. Dzięki niemu uczniowie  podczas nauki programowania, projektowania i konstruowania rozwiną swoje talenty, umiejętności i zainteresowania.  Środki zostały przeznaczone na zakupienie profesjonalnego sprzętu.

czytaj więcej »

?Pamiętali o poległych Żołnierzach Września?.?

W dniu 23 września 2022 r. klasa 8b wraz z wychowawcą udała się na Miejsca Pamięci Narodowej znajdujące się na terenie cmentarza parafialnego w Kowali- Stępocinie.

Uczniowie uporządkowali grób Nieznanego Żołnierza poległego w dniu 03 Września 1939 r. oraz miejsce upamiętnione rozstrzelaniem kilku mieszkańców miejscowości Romanów przez niemieckiego okupanta w 1943 roku.

Cześć Ich Pamięci! czytaj więcej »

Piechotą do Izby Pamięci Ks. R. Kotlarza na warsztaty z IPN-em

?A jednak wojna!? ? takie m.in. hasła mieli do odgadnięcia szyfranci z klas ósmych naszej szkoły w dniu 27 września 2022 r. na warsztatach historyczno- sportowych w Izbie Pamięci w Trablicach.

Przemaszerowali  wraz z wychowawczyniami ? Magdaleną Gajdą i Elżbietą Tyczyńską-  Zygarek oraz Panem Arturem Bieleckim w porannej mgle, ale z uśmiechem na ustach i w  wojskowym tempie spod szkoły do Trablic.

Warsztaty poprowadziła Pani Joanna Kutkowska i Pani Andżelika Skorża. Obfitowały w bogactwo źródeł historycznych, ciekawostek, quizów i ochoczo wykonywanych przez uczniów zadań, np. pokaz musztry wojskowej, biegi w parach w szarfie, układanie puzzli (IV rozbiór Polski), jaka to bitwa wojny obronnej Polski i wiele innych ciekawych i atrakcyjnych, a zarazem edukacyjnych zadań. czytaj więcej »

Pożegnanie lata w Królewskich Źródłach

Królewskie Źródła to leśny, częściowy rezerwat przyrody położony w Puszczy Kozienickiej. Obejmuje zespół źródeł przy rzece Zagożdżonce. Teren, na którym znajdują się źródła, to częściowo rozlewiska tej rzeki. Pierwsze wzmianki o Puszczy Kozienickiej stanowiącej pozostałość pradawnej Puszczy Radomskiej pochodzą z 1224 roku. Puszcza była ostoją turów, niedźwiedzi, a nawet żubrów. Polował tu sam Władysław Jagiełło, który podobno odwiedził te rejony 23 razy. Legenda mówi, że to właśnie w Królewskich Źródłach, w jednym ze źródełek gasił pragnienie ? stąd nazwa rezerwatu.

Tam właśnie 21 września  wybrali się na pieszą wędrówkę ścieżką dydaktyczną – ?Królewskie źródła? uczniowie klas: 6a, 6b i 7a. Pożegnali lato obserwując przyrodę, poznając różne formy jej ochrony, a także ciekawostki historyczne związane z tym terenem.

czytaj więcej »

Klocki KORBO edu code w edukacji informatycznej

Klocki KORBO EDU CODE to świetne narzędzie do nauki  kodowania w klasach I-III (bez robotów i komputera). Ćwiczenia rozwijają myślenie komputacyjne, planowania, kształtują umiejętność pracy w grupie,  komunikacji, asertywności.  Praca z klockami KORBO umożliwia dzieciom manipulowanie elementami kolorowymi, tworzenie metodą prób i błędów, przewidywanie swoich działań.  Wdrażają podstawowe pojęcia programowania m.in sekwencje, funkcje, analiza danych, itp. czytaj więcej »

Klasy 3 na szlaku krzemienia pasiastego

19 września uczniowie klas trzecich wybrali się szlakiem krzemienia pasiastego i odkrywali tajemnice kopalni w Krzemionkach Opatowskich. Z ogromnym zaciekawieniem słuchali przewodnika, który oprowadził ich po wystawie prezentującej życie człowieka w czasach neolitycznych. Dużo emocji wzbudził spacer korytarzami kopalni i odkrywanie śladów wydobycia krzemienia sprzed wielu tysięcy lat. Zrekonstruowana osada neolityczna rozbudziła wyobraźnię i dała możliwość poznania codziennego życia naszych przodków. czytaj więcej »

Dzień Przedszkolaka

20 września  nasi najmłodsi uczniowie obchodzili swoje święto ? Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W tym dniu dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych i muzycznych oraz wspólnie wykonały pracę plastyczną. W prezencie od wychowawcy dzieci dostały dyplomy oraz odznaki Super Przedszkolaka. Zerówkowiczów odwiedziły również pani dyrektor Małgorzata Konieczny oraz pani wicedyrektor Iwona Więckowska, które zlożyły wszystkim życzenia i wręczyły słodkie upominki. Na koniec nasza sala zamieniła się w salę kinową, by przy chrupkach kukurydziany obejrzeć film animowany. czytaj więcej »

Akcja „Sprzątanie Świata” po raz 29

  W piątek 16 września nastąpił w naszej szkole finał 29 akcji „Sprzątanie Świata”, która w bieżącym roku przebiegała pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze”. W tym dniu nauczyciele  przeprowadzili lekcje o tematyce ekologicznej, a chętni uczniowie klas 4-8 wzięli udział w akcji ekologicznej, polegającej na wykonaniu nakrycia głowy z surowców wtórnych. Uczniowie, którzy dołączyli do akcji, wykonali czapki, kapelusze lub inne pomysłowe nakrycia głowy np. z opakowań tekturowych lub plastikowych. Przedstawiciele poszczególnych klas wykonali również plakaty o tematyce ekologicznej. czytaj więcej »

Ruszyły zajęcia z projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Uczniowie klasy 3b z wielkim zaangażowaniem poznawali możliwości wykorzystania klocków Korbo Edu podczas zajęć edukacyjnych. 🙂

czytaj więcej »

Laboratoria Przyszłości

Od 1 września 2022 roku Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kowali ?Stępocinie bierze udział w programie: Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Otrzymaliśmy wsparcie finansowe na zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych które już wspierają nas w pracy nad rozwojem kompetencji XXI wieku naszych uczniów. czytaj więcej »

Narodowe Czytanie 2022

We wrześniu w całej Polsce odbyła się jedenasta edycja akcji Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej. Tegoroczną lekturą były ?Ballady i romanse? Adama Mickiewicza.

          Narodowe Czytanie w  Gminnej Bibliotece Publicznej w Kowali mieli okazje obejrzeć uczniowie klasy VIIIa we wtorek 6 września, natomiast w naszej szkole uczniowie przystąpili do Narodowego Czytania 9 września i zaprezentowali  jedną z ballad Adama Mickiewicza pt. ?Świtezianka?. czytaj więcej »

Stowarzyszenie Przyjaciół PSP im. Janusza Korczaka w Kowali- Stępocinie.

Stowarzyszenie w okresie od 17 lutego 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku realizuje zadanie z zakresu podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Projekt: ?Młodzi dla swojej małej Ojczyzny” ? zajęcia kulturalne i artystyczne dla dzieci i młodzieży ma na celu propagowanie i kultywowanie polskiej kultury i tradycji. W ramach projektu prowadzone są warsztaty dla dzieci ze szkoły podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie w trakcie, których dzieci będą mogą poznać bogatą kulturę muzyczna i taneczna naszych przodków. Efekty pracy uczniowie zaprezentowali na konkursach, przeglądach oraz uroczystościach szkolnych oraz gminnych. Wszystkie nasze działania pozwolą na zwiększenie zainteresowania dzieci tańcem, co pozytywnie wpłynie na wzrost aktywności i utrzymywania dobrych relacji  międzyludzkich,  radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz rozwijania poczucia własnej wartości. czytaj więcej »

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/23

Pierwszego września 2022 roku, o godzinie 9:00 uczniowie i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie uroczyście powitali nowy rok szkolny. Zgromadzeni na hali sportowej: uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście odśpiewali hymn, po czym głos zabrała Dyrektor Szkoły Małgorzata Konieczna.

Pani Dyrektor przywitała wszystkich zebranych przedstawiła uczniom nauczycieli, przypomniała zasady zachowania i bezpieczeństwa panujące w szkole. Oczywiście nie mogło w tym dniu zabraknąć nawiązania do rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości wychowawcy klas spotkali się ze swoimi wychowankami już w salach lekcyjnych.

Odprężeni, z nowym zapasem sił rozpoczynamy naukę w nowym roku szkolnym. Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce. Rozłóżcie tak swoje siły, by nie zabrakło ich na finiszu. A Wam drodzy nauczyciele dużo cierpliwości w codziennej pracy. czytaj więcej »

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
w PSP im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie nastąpi
01 września 2022 r.

  • o godzinie  8.00 msza św. w kościele pw. Św. Wojciecha w Kowali-Stępocinie
  • o godzinie  9.00 spotkanie uczniów oddziałów klas IV-VIII na sali gimnastycznej z dyrekcją i wychowawcami klas
  • o godzinie 10.15 spotkanie uczniów oddziału przedszkolnego 0A oraz oddziałów klas I-III na sali gimnastycznej
    z dyrekcją i wychowawcami klas
     

Rodziców uczniów oddziału przedszkolnego 0A oraz rodziców uczniów oddziałów klas IA i IB zachęcamy, by uczestniczyli razem z dziećmi w tej uroczystości.


Wszystkich uczniów obowiązuje strój galowy.

Informacja odnośnie dowozów będzie zamieszczona na stronie szkolnej we wtorek 30.08.2022r. oraz  przekazana poprzez dziennik LIBRUS.

 

Szanowni Rodzice,

z uwagi na budowę ronda w Kowali-Stępocinie i utrudnioną komunikację do PSP w Kowali-Stępocinie, dojazd uczniów na mszę św. rozpoczynającą rok szkolny 2022/2023 odbędzie się indywidualnie.

Odbiór zaświadczeń egzaminu ósmoklasisty

PRZYPOMINAMY, IŻ INFORMACJE DOT. ODBIORU ZAŚWIADCZEŃ EGZAMINU ÓSMOKLASISTY, PRZESYŁANE BYŁY JUŻ W MAJU NA SKRZYNKI POCZTOWE DZIENNIKA LIBRUS, SĄ ZAMIESZCZONE NA STRONIE SZKOLNEJ W ZWIĄZKU Z EGZAMINEM ÓSMOKLASISTY 2022 ORAZ BYŁY PRZEKAZYWANE USTNIE PODCZAS ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO ODDZIAŁÓW KLAS VIII ZARÓWNO PRZEZ DYREKTORA JAK I WYCHOWAWCÓW KLAS.

Zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty będą mogli odbierać Absolwenci PSP im. J. Korczaka w Kowali-Stępocinie
w piątek 08.07.2022 r. w sekretariacie szkoły w godzinach 9.00-13.00.

Uczniowie muszą mieć ze sobą legitymację szkolną.

Jeśli uczeń nie może przyjść osobiście, zaświadczenie może odebrać rodzic lub upoważniona przez rodzica osoba.

W takiej sytuacji zarówno rodzic jak i upoważniona osoba muszą okazać swój dowód tożsamości.

Jeśli ktoś z różnych względów nie może zgłosić się po odbiór zaświadczenia w piątek 08.07.2022 r., to proszę o indywidualny kontakt z sekretariatem szkoły.

Dyrekcja PSP w Kowali-Stępocinie

Lato, lato czeka!!!

Minęło 10 miesięcy zmagań szkolnych i tak oto w czwartek 23 czerwca 2022 r. o godz. 16:00 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022 dla uczniów oddziału przedszkolnego oraz oddziałów klas I-III. Nie był to rok łatwy, ale wysiłek uczniów klas młodszych zaprocentował. Świadczyły o tym odbierane z radością i dumą nagrody, dyplomy, wyróżnienia oraz gratulacje dla najzdolniejszych uczniów. Spotkanie zakończyły złożone przez Panią dyrektor życzenia bezpiecznych i radosnych wakacji oraz ostatni szkolny dzwonek!

 

Z kolei w słoneczny piątek 24 czerwca o godzinie 8.30 w sali gimnastycznej, miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022 dla uczniów oddziałów klas ósmych i siódmych, a następnie o godzinie 10.30 dla uczniów oddziałów klas IV-VI. Zaproszonymi Gośćmi byli: Wójt Gminy Kowala Pan Dariusz Bulski, radny gminy Kowala Pan Jarosław Słomka, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Jolanta Stanik, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali- Stępocinie Pani Anna Zaleszczyk oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

czytaj więcej »

Kolejny sukces Julii Wydry z kl. 8c

Drugie miejsce w  IX edycji konkursu ? O laur Kochanowskiego?

Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radomia i okolic, a organizowany przez Samorząd Uczniowski, Radę Rodziców i Stowarzyszenie ?Vade Mecum? działające przy VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. czytaj więcej »

GALA PRYMUSA GMINY KOWALA 2022

Świetne wyniki w szkole, osiągnięcia naukowe oraz wzorowe zachowanie decydowały o wyłonieniu najlepszych uczniów w roku szkolnym 2021/2022 w placówkach oświatowych Gminy Kowala.


22 czerwca 2022 r.
sześciu Prymusów ze szkół z Gminy Kowala, otrzymało gratulacje i nagrody podczas uroczystej VIII Gali Prymusa Gminy Kowala 2022. Gospodarzem tegorocznej Gali Prymusa była dyrektor PSP im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie, Pani Małgorzata Konieczna, która powitała zarówno Współorganizatorów: Wójta Gminy Kowala Pana Dariusza Bulskiego i Panią Annę Zaleszczyk – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, jak również zgromadzonych Gości: dyrektorów i wychowawców szkół z terenu Gminy Kowala, rodziców, ale przede wszystkim najlepszych z najlepszych, czyli tegorocznych Prymusów. czytaj więcej »

Uczennica klasy 8c, Julia Wydra wśród laureatów IX Międzynarodowego Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych.

W dniu 21 czerwca 2022 r. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie odbyła się Uroczysta Gala rozstrzygnięcia IX Międzynarodowego Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych.

Konkurs ten został zorganizowany przez  Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Objęty był Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i skierowany  do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych w Polsce oraz poza granicami naszej Ojczyzny.

 

czytaj więcej »

DNI TEMATYCZNE – CHALLENG

Samorząd Uczniowski PSP Kowala-Stępocina został nominowany przez PSP w Kończycach do zorganizowania  akcji w dniach od 16.05-20.05 (poniedziałek – piątek).
Challeng polegał na przygotowaniu na każdy dzień tygodnia innego stroju.

czytaj więcej »

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Samorząd Uczniowski na rok 2022/2023 już wybrany! 
Przewodniczącym został Bartłomiej Błędowski z klasy 7b, który uzyskał 120 głosów, a wiceprzewodniczącą została Marta Palińska z klasy 7a.
W radzie SU zasiadać będą również uczennice z klas piątych: Magda Chełmińska, Alicja Sawczuk i Amelia Terchalska.

czytaj więcej »

III miejsce w konkursie „Bezpiecznie na wsi mamy,bo ryzyko upadków znamy”

Miło nam poinformować, że Dawid Wydra z kl. 5a zajął III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie
"Bezpiecznie na wsi mamy,bo ryzyko upadków znamy".
14 czerwca w radomskiej siedzibie KRUS, która była organizatorem tego konkursu, odebrał  dyplom i nagrody.
 Gratulujemy sukcesu!

czytaj więcej »

Wycieczka do Wrocławia

Wrocław to jedno z najpiękniejszych  miast w Polsce, zwane też „Wenecją północy”. Jego piękno mogli podziwiać uczniowie klas: 6a, 7a i 7b, którzy  wybrali się tam na wycieczkę  9 i 10 dnia czerwca 2022r.

    Swoją przygodę we Wrocławiu  rozpoczęliśmy od zwiedzania najstarszej części tego miasta,  Ostrowa Tumskiego, którego historia sięga X stulecia. W XIV wieku wyspa przeszła pod władanie kościoła i właśnie zabytki sakralne są najcenniejszymi obiektami tej części Starego Miasta. Zobaczyliśmy m.in. Kościół św. Idziego, będący najstarszym z istniejących wrocławskich kościołów, gotycką Kolegiatę Świętego Krzyża i św. Bartłomieja oraz  największy na świecie pomnik Jana Nepomucena. Przeszliśmy most Tumski, zwany mostem zakochanych.  Zwiedzając miasto, co rusz napotykaliśmy wrocławskie krasnale, które wywoływały uśmiechy na naszych twarzach. czytaj więcej »

?Rodzinny album z wakacji ? czyli czego o dzieciach nie powinien wiedzieć internet?

40% polskich rodziców dzieli się w internecie zdjęciami i filmami, na których są ich dzieci. Rocznie, statystyczny rodzic, wrzuca do sieci średnio 72 zdjęcia i 24 filmy ze swoimi pociechami. W internecie nic nie ginie ? niby wszyscy o tym wiemy, ale myślimy, że nas to nie dotyczy. Błahe z pozoru zdjęcie dziecka w serwisie społecznościowym może jednak wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Jakimi?

Porozmawiamy o tym w trakcie bezpłatnego webinaru Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej ?Rodzinny album z wakacji ? czyli czego o dzieciach nie powinien wiedzieć internet”, który organizowany jest dla rodziców, nauczycieli, pedagogów i psychologów.

 

Spotkanie online, na profilu OSE na Facebooku w dniu 20 czerwca 2022r. o godzinie 17:00.

 

>> Dołącz do wydarzenia już dziś ! <<

Lekcja otwarta w ramach projektu LEKCJA ENTER

W ramach projektu Lekcja Enter w naszej szkole odbyła się lekcja otwarta z wykorzystaniem technik informacyjno-komputerowych. Tematem zajęć była pierwsza pomoc w nagłych wypadkach. Uczniowie poznali sposoby opatrywania ran krwawiących i urazów kostno-stawowych, a także sposób stosowania pozycji bocznej ustalonej i resuscytacji krążeniowo-oddechowej z wykorzystaniem fantoma do RKO.

W zajęciach uczestniczyli uczniowie z klas drugich i trzecich.
Lekcję przeprowadzili mgr Joanna Zawadzka i mgr Artur Bielecki czytaj więcej »

Wyniki Konkursu Szkolnego „Wiosna w Obiektywie”

Przedstawiamy wyniki konkursu fotograficznego ?Wiosna w obiektywie?!
Poniżej prezentujemy najciekawsze fotografie, jednocześnie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w poszukiwaniach wiosennych inspiracji.
I miejsce Krzysztof Bąk 8a
II miejsce Adrian Bilski 6a
III miejsce Nikola Rolnik 5a
Wyróżnienie:
Jakub Sosnowski 8b
Tomasz Fiołna 4b
Weronika Cebula 5b
Wiktoria Błasińska 8b

czytaj więcej »

Konkurs „Booktalking – zaprezentuj książkę w pięć minut”

Ilekroć, odłożywszy książkę, snuć zaczniesz nić własnych myśli, tylekroć książka cel zamierzony osiąga.

                                                                                                                                  Janusz Korczak

Wyniki IV Gminnego Konkursu Czytelniczego

Booktalking – zaprezentuj książkę w pięć minut

 

W piątek 10 czerwca  w Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie miało miejsce uroczyste rozdanie nagród i dyplomów  zwycięzcom w Gminnym Konkursie Czytelniczym  2022r. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV-VII szkół podstawowych  z terenu gminy Kowala  przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych:

  1. klasy 4-5
  2. klasy 6-7

czytaj więcej »

Konkurs „Słynne Budowle Krajów Anglojęzycznych”

Miło nam poinformować, że Kuba Sosnowski z kl. 8b zdobył I miejsce, natomiast Wiktoria Błasińska z kl. 8b zdobyła wyróżnienie w Gminnym Konkursie Plastyczno-Językowym pn. „Słynne Budowle Krajów Anglojęzycznych” zorganizowanym przez  PSP im. Jana Pawła II w Parznicach.

GRATULACJE ??? czytaj więcej »

Radosny piknik z Korczakiem

    31 maja z okazji Dnia Dziecka i Dnia Patrona  na placu szkolnym odbył się piknik, który zintegrował wszystkich uczniów kl. 0- VIII oraz licznie przybyłych rodziców. Młodsze klasy zaprezentowały swoje talenty wokalno-taneczne, a klasy starsze wysłuchały prezentacji programów wyborczych kandydatów do Samorządu Uczniowskiego. W trakcie pikniku można było sprawdzić swoją wiedzę w quizie o Patronie szkoły. Popularnością cieszyły się rozgrywki sportowe,  gry planszowe, malowanie twarzy. Szczególną atrakcją był wóz strażacki oraz pojazd policyjny. Wspólne świętowanie zakończył taniec Jerusalema. Wspaniałej zabawie towarzyszyła słoneczna pogoda.

Oto fotorelacja z tego wydarzenia.

https://tiny.pl/9b47g

 

 

Sandomierz – miasto położone na siedmiu wzgórzach?

   Sandomierz, należący do najstarszych i ważniejszych historycznych ośrodków miejskich w Polsce. Tam też uczniowie klasy 2b 26 maja wybrali się na wycieczkę. Po dotarciu na miejsce razem z przewodnikiem rozpoczęli zwiedzanie zabytków miasta i poznali jego historię. Dowiedzieli się, że ta urocza i malownicza miejscowość położona jest na siedmiu wzgórzach. Stąd też wzięła się jej druga nazwa ?Mały Rzym?. Wiele wrażeń dostarczyła im podziemna trasa turystyczna, która ciągnie się pod sandomierskim rynkiem. Poznali tam legendę o dzielnej Helenie, dziewczyna uratowała miasto przed Tatrami, a sama zginęła. W zbrojowni rycerz Maciej ciekawie opowiadał o obowiązkach rycerza. Uczniowie  przymierzali zbroje, brali do ręki miecze, robili pamiątkowe zdjęcia. czytaj więcej »

Piknik rodzinny

W sobotę 28 maja br. po raz pierwszy od dwóch lat, odbył się przy muszli koncertowej w Kowali-Stępocinie, Powiatowo-Gminny Dzień Dziecka. Organizatorami tej lokalnej imprezy byli: Starostwo Powiatowe w Radomiu Urząd Gminy oraz GOPS w Kowali-Stępocinie. Hasłem przewodnim zaś była rodzina i rola dzieci w jej budowaniu. Sobotnia impreza miała bogaty program, w którym swoje umiejętności artystyczne prezentowali uczniowie szkół i przedszkola z terenu Gminy Kowala, bo przecież dzieci mają swój talent, który tylko trzeba wydobyć. czytaj więcej »

Egzamin ósmoklasisty już za nami!

W dniach 24-26 maja 2022 r. w całej Polsce przeprowadzony został egzamin ósmoklasisty, do którego przystąpiło 61 uczniów PSP im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie.

 

Przez trzy dni egzaminów ósmoklasiści wykazywali się swoją wiedzą zdobytą w czasie nauki w szkole podstawowej. Pierwszego dnia zmierzyli się z pytaniami z języka polskiego, drugiego ? z matematyki, a w ostatnim dniu odpowiadali na zadania z zakresu języka angielskiego. czytaj więcej »

I Gminny Konkurs Matematyczny „Mega Mózg”

W dniu 18.05.2022r odbył się w naszej szkole I Gminny Konkurs Matematyczny „Mega Mózg 2022″dla uczniów klas czwartych z terenu całej gminy.
Wyniki konkursu:
I miejsce: Milana Kaszuba – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Młodocinie Mniejszym
II miejsce: Fabian Porzyczka – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kowali
III miejsce: Jakub Bila- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Noblistów Polskich w Bardzicach
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Organizatorzy Anna Gaca, Ewa Bednarczyk, Magdalena Gajda

czytaj więcej »

DZIEŃ UKRAIŃSKIEJ WYSZYWANKI

Dzień Wyszywanki obchodzony jest w trzeci czwartek maja jako radosne święto, które obchodzą Ukraińcy w ojczyźnie jak i na całym świecie. WYSZYWANKA to charakterystyczna, tradycyjna ukraińska koszula z wesołymi kolorowymi haftami. To dzień łączący światową społeczność ukraińską i właśnie tego dnia Ukraińcy idą do szkoły, na uczelnię, do pracy, na spacer w tradycyjnie wyszywanych bluzkach i koszulach. Jej wygląd jest charakterystyczny dla różnych regionów kraju ? wyjaśniła Pani Natalia Simonova, zatrudniona w naszej szkole jako pomoc nauczyciela. czytaj więcej »

Pięknie czytać… to też sztuka

W PSP im. Orła Białego w Kończycach-Kolonii odbył Gminny Konkurs Czytelniczy pn. „Mistrz Pięknego Czytania”.

Nasza uczennica Zuzanna Kajdan z klasy 5b otrzymała tytuł Wicemistrza Pięknego Czytania, ponadto naszą szkołę w konkursie reprezentowała również Wiktoria Morton z kl. 6a.

Gratulujemy sukcesu i życzymy dalszego rozwijania pasji czytelniczych. czytaj więcej »

RUSZA BUDOWA

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice i Pracownicy PSP w Kowali-Stępocinie

Pragnę podzielić się WSPANIAŁĄ DLA NAS WSZYSTKICH WIADOMOŚCIĄ, dotycząca rozbudowy NASZEJ SZKOŁY.

 

Dzisiaj, 18 maja 2022 r. w Urzędzie Gminy Kowala, podpisana została UMOWA na dobudowę szatni oraz dwóch sal lekcyjnych w Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie, dofinansowana z Rządowego Funduszu Programu Inwestycji Strategicznych.

 

W/w UMOWĘ podpisali:

1) Wójt Gminy Kowala ? Pan Dariusz Bulski,
2) Skarbnik Gminy ? Pani Agnieszka Delikat,
3) Wykonawca ? Pan Jerzy Michalski.

Na powyższe zadanie, został także sporządzony PROTOKÓŁ
Z PRZEKAZANIA TERENU pod budowę szatni i dwóch sal lekcyjnych. czytaj więcej »

PIKNIK RODZINNY

Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie serdecznie zaprasza na PIKNIK RODZINNY z okazji Dnia Dziecka.

II miejsce w konkursie „Posłani w pokoju Chrystusa”

W piątek, 13.05. 2022 r, w Wydziale Katechetycznym Diecezji Radomskiej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Posłani w pokoju Chrystusa”.
Nasza uczennica Jadwiga Stadryniak z kl. 3b zajęła w nim II miejsce. czytaj więcej »

Dzień Europy 2022

Dzień Europy ? 9 maja – to rocznica wygłoszenia w 1950 r. w Paryżu  słynnej deklaracji Schumana, której plan był zalążkiem dzisiejszej Unii Europejskiej. Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali, a głównym celem było zapewnienie długoterminowego pokoju w Europie. czytaj więcej »

Konkurs „Mali artyści”

Miło nam poinformować, iż Maria Jakowienko z klasy 1b zdobyła zaszczytne I MIEJSCE w Gminnym Konkursie Plastycznym „Młodzi artyści”. W konkursie naszą szkołę reprezentowali również: Nikola Hartwich z 2a oraz Miłosz Pająk z grupy „0”. Konkurs odbył się 10 maja 2022 r. w PSP im. Kornela Makuszyńskiego w Młodocinie Mniejszym.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. czytaj więcej »

?IX Międzynarodowy Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych?

 Konkurs Historyczny został zorganizowany przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Celem konkursu jest kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie wiedzy o działalności drugiej konspiracji w latach 1944- 1963 oraz promowanie młodych twórców i zachęcanie ich do doskonalenia umiejętności artystycznych. czytaj więcej »

„Pamiętali o poległych bohaterach?

W ostatni piątek kwietnia- Miesiąca Pamięci Narodowej uczniowie klasy 7b pod opieką s. Urszuli Gałek i wychowawczyni, E. Tyczyńskiej- Zygarek udali się na miejsce upamiętniające powstańców styczniowych przy drodze na Załawie.

Młodzież uporządkowała teren wokół pomnika, oczyściła kostkę brukową z mchu i zanieczyszczeń i zapaliła znicze. czytaj więcej »

MAJOWE ŚWIĘTOWANIE…

 

Zgoda Sejmu to sprawiła
Że nam wolność przywróciła
Wiwat! Krzyczcie wszystkie stany
Niechaj żyje Król kochany! ?
głoszą słowa Poloneza Trzeciego Maja, piosenki powstałej już w 1791 roku.

    W majowe świętowanie z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja włączyła się społeczność całej szkoły, gdyż każdy założył biało-czerwone stroje. Tegorocznym obchodom została nadania formuła rywalizacji sportowo-historycznej. Z okazji Dnia Flagi klasy 0-3 wzięły udział w biegu o flagę, natomiast uczniowie z kl. 4-8 obejrzeli happening na temat Sejmu Wielkiego oraz mogli sprawdzić swoją wiedzę historyczną w quizie dotyczącym ważnych faktów z historii Polski XVIII wieku. czytaj więcej »

SUKCES NA KONKURSIE MATEMATYCZNYM W MAZOWSZANACH

W XI Gminnym Konkursie Matematycznym, który odbył się 28 kwietnia w PSP im. Marii Konopnickiej w  Mazowszanach naszym uczniom udało się wywalczyć:

MIEJSCE II – Jakub Jakowienko 7a

MIEJSCE III – Piotr Woźniak 8b

Gratulujemy i życzymy dalszych  sukcesów! czytaj więcej »

Wycieczka klas piątych do Warszawy

W nowoczesnej dydaktyce cały czas poszukuje się różnych rozwiązań programowych, merytorycznych, metodycznych oraz organizacyjnych, które dałyby szansę na zminimalizowanie rozbicia przedmiotowego i rozdrobnienia treści nauczania. W tym zakresie niepodważalne możliwości posiadają właśnie wycieczki szkolne. Wycieczki szkolne stanowią skuteczną metodę pobudzania dzieci do przezwyciężania barier psychomotorycznych i zapewnienia uczniom bardziej praktycznego zapoznania się z różnymi formami spędzania wolnego czasu i zasadami aktywnego wypoczynku. Spełniają niebagatelną rolę w integracji treści kształcenia, ponieważ pokazują uczniom rzeczywistość w sposób komplementarny. Najbardziej efektywnym sposobem zdobywania wiedzy jest nauczanie przez działanie. Taki właśnie cel miała wycieczka klas 5a i 5b do Warszawy. Uczniowie wraz z wychowawczyniami p. Iwoną Stefańską – Stanik i p. Beata Wójcik oraz p. pedagog Grażyną Grudzień  odwiedzili Muzeum Ewolucji Instytutu Paleontologii PAN, które mieści się w Pałacu Kultury i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. czytaj więcej »

Konkurs Poezji i Piosenki Obcojęzycznej

Laureatkami Gminnego Konkursu Poezji i Piosenki Obcojęzycznej, który odbył się 25 kwietnia w PSP im. Marii Konopnickiej w  Mazowszanach, zostały:

  • w kategorii recytacja w języku angielskim:
  • I miejsce – Błeszyńska Zuzanna, kl. 8a,
  • II miejsce – Stanisławek Klaudia, kl. 7b
  • w kategorii recytacja w języku niemieckim: II miejsce – Wydra Julia, kl. 8c,
  •  wyróżnienie dla Farbiś Weroniki za piosenkę w j. angielskim.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 🙂 czytaj więcej »

Dzień Ziemi 2022

 Światowy Dzień Ziemi corocznie obchodzony jest w naszej szkole. W tym roku upłynął pod hasłem „Zainwestuj w naszą Ziemię”. Uczniowie klas 0-III uczcili ten dzień biorąc udział w następujących działaniach:  klasy 0 i 1 wykonywali prace plastyczne związane z segregacja odpadów. Uczniowie klas 2 napisali krótkie wierszyki i rymowanki, a klasy 3 wykonały laurki dla Ziemi. Wychowawcy przeprowadzili prelekcje i prezentacje dotyczące Dnia Ziemi.

Uczniowie klas IV- VIII wzięli udział w ekologicznym konkursie plastycznym „Ekologiczna makieta”. I miejsce zajął Dawid Zalwert z kl. VIIIa, II miejsce- Gabriela Orłowska z kl. VIIa, a III miejsce- Mateusz Orłowski z kl.Va. Ponadto wyróżnienia otrzymały dwa zespoły uczniów z kl. IVb.

Każda klasa, a także poszczególni uczniowie z klas IV- VIII wykonali kartki z życzeniami dla Ziemi z okazji jej święta.

czytaj więcej »

PASOWANIE NA CZYTELNIKA 2022/23

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów klasy pierwszej do grona czytelników biblioteki. W tym roku szkolnym odbyło się ono 22 kwietnia 2022 r. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, odgadywali zagadki, które przygotowały ?książkowe wróżki? czyli uczennice klasy 6 należące do aktywu bibliotecznego. czytaj więcej »

Otrzymaliśmy dotację z NPRCz 2.0 na lata 2021-2025

Już po raz drugi nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na realizację Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa: Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych. czytaj więcej »

Wielkanocny montaż słowno-muzyczny

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy grupa uczniów pod kierunkiem s. Agnieszki Mastej przygotowała dla całej społeczności szkolnej wzruszający, pełen nadziei montaż słowno-muzyczny z okazji Zmartwychwstania Pańskiego. Na zakończenie odbyło się rozdanie nagród i dyplomów  dla zwycięzców konkursów organizowanych w ostatnim czasie w naszej szkole.

Dziękujemy s. Agnieszce, wszystkim uczniom biorący udział w przedstawieniu za dostarczenie niezapomnianych duchowych wrażeń oraz nauczycielom  zaangażowanym w przygotowanie oprawy muzycznej  oraz scenografii występu. czytaj więcej »

Beza w zerówce…

Nowatorskie metody wspierania rozwoju dziecka cieszą się dużą popularnością, a zajęcia  z udziałem zwierząt to bardzo atrakcyjna forma aktywności  dla dzieci. Mają one formę pokazów i zabaw, które zawsze zachęcają  do aktywnego udziału. czytaj więcej »

Sukces w konkursie „Mój tradycyjny stół wielkanocny”

Miło nam poinformować, iż uczennice z klasy 7a Maja Włoskowicz, Marta Palińska oraz uczennica klasy 8b Oliwia Włoskowicz  zajęły I miejsce w międzyszkolnym konkursie MÓJ TRADYCYJNY STÓŁ WIELKANOCNY zorganizowanym przez Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Chwałowicach.

Uczennicom serdecznie gratulujemy sukcesu! czytaj więcej »

Wycieczka do Hula Parku

 Znaczenie zabawy w rozwoju dziecka odgrywa kluczową rolę i ma ogromny wpływ na kształtowanie się  i rozwój  dziecięcej osobowości. Centrum zabaw, gdzie dzieci mogą doświadczać, ćwiczyć koordynację ruchową oraz integrować się, jest doskonałym pomysłem na aktywne spędzanie czasu. czytaj więcej »

TYDZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Od 28.03.-01.04. w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu. który w tym roku przypadł na 08.02. 2022 i odbywał się pod hasłem ?Działajmy razem?. W ramach obchodów DBI 2022 na terenie szkoły miały miejsce różne inicjatywy, w których udział wzięła cała społeczność szkolna.

Głównym tematem zajęć było bezpieczeństwo w internecie, jego dobre i złe stron, ale przede  wszystkim  poruszały problemy, jak zachować się w wirtualnym świecie, aby być bezpiecznym. Na zajęciach informatyki dużo uwagi poświęcono, także zasadom etyki oraz dobrym praktykom w zakresie bezpiecznego korzystania z technologii informatycznej. czytaj więcej »

Lekcja z pomysłem

Po omówieniu lektury obowiązkowej pt. „Balladyna” chętni uczniowie z klasy 7a przygotowali inscenizację dwóch scen dramatu – „W chacie wdowy” oraz „Zabicie Aliny”. Występ był doskonałą lekcją powtórzeniową przed planowanym sprawdzianem i dostarczył niezapomnianych wrażeń. czytaj więcej »

Europejski Uniwersytet Latający w naszej szkole…

W piątek 1 kwietnia członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego w ramach Europejskiego Uniwersytetu Latającego uczestniczyli w zajęciach na temat praw podstawowych obywateli Unii Europejskiej. czytaj więcej »

Wyróżnienie dla Piotra Grymuły w konkursie mitologicznym

Miło nam poinformować, iż Piotr Grymuła z klasy 5a otrzymał wyróżnienie w Gminnym Konkursie Mitologicznym dla uczniów klas V-VI, który odbył się czwartek 31.03.2022 r. w PSP im Marii Konopnickiej w Mazowszanach. Uczestnicy zmagali się z testem wiedzy o mitologii oraz mieli do  zaprezentowania wybraną postać mitologiczną. Piotr Grymuła w roli Hefajstosa, Alicja Sawczuk 5a w roli Erynie oraz Maja Zawadzka 6a – Demeter.

                        Gratulujemy i życzymy sukcesów! czytaj więcej »

Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych przedłużona.

Informujemy, że od dnia 14.03.2022 roku rozpoczęła się rekrutacja na nowy rok szkolny 2022/2023.

Wnioski o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego należy wypełnić  i złożyć do dnia 11.04.2022r. do godz. 14.00  w sekretariacie szkoły.

I miejsce na konkursie ortograficznym

Z radością informujemy, że Weronika Skałbania z klasy 2a i Julian Grzyb z kl. 3a wywalczyli zaszczytne I miejsce w XVII Gminnym Konkursie Ortograficznym „Z ortografią za pan brat”. Konkurs odbył się  29 marca w PSP im. Orła Białego w Kończycach-Kolonii.

                                                                                                                                                     Gratulujemy! czytaj więcej »

Warsztaty rzeźbiarskie w Orońsku

Doświadczanie dzieł sztuki i  rozwijanie zdolności plastycznych oraz poznawczych to główne cele realizowane w czasie spotkania  pierwszoklasistów ze sztuką na terenie Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. czytaj więcej »

I MIEJSCE w Gminnym Konkursie Przyrodniczym pn. „Woda źródłem życia”

Pragniemy poinformować, że uczniowie naszej szkoły: Marta Palińska, Gabriela Orłowska, Jakub Jakowienko i Mateusz Prokop z klasy 7a zdobyli I miejsce w I Gminnym Konkursie Przyrodniczym dla uczniów klas VI ? VII pn. ?Woda źródłem życia?. Konkurs odbył się 22 marca  w PSP im. Marii Konopnickiej w Mazowszanach.

    Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów. czytaj więcej »

DZIEŃ SAMORZĄDNOŚCI 2022

Coroczną tradycją w naszej szkole jest obchodzony 21 marca Dzień Samorządności. Na ten dzień Rada Samorządu wraz z opiekunami: Małgorzatą Grzesiak i Anną Gacą przygotowała program pełen atrakcji.
Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania na sali gimnastycznej swoich talentów w pokazie Talent Show. Mogliśmy podziwiać profesjonalny pokaz judo, występy akrobatyczne, śpiew, żonglerkę piłką nożną, recytację w języku angielskim, układanie kostki Rubika oraz prace plastyczne.

czytaj więcej »

DNI SUPERMOCY W KLASACH 0-3

,,Zobaczę dziś, czy sił mam dość,

by wejść na szczyt, odmienić los??

21 marca właśnie tą piosenką z bajki ,,Kraina Lodu?? uczniowie klas młodszych powitali wiosnę. W tym roku było to wyjątkowe przywitanie, ponieważ głównym bohaterem tego dnia stały się SuperMoce. Wiosna to czas, gdy przyroda z wielką siłą i energią budzi się do życia, dlatego uczniowie naszej szkoły postanowili również w sobie poszukać tego co najlepsze. czytaj więcej »

Dzień Świętego Patryka/ St. Patrick?s Day

Dzień Świętego Patryka obchodzimy co roku 17 marca na cześć patrona Irlandii ? Świętego Patryka. Tego dnia w naszej szkole ?zazieleniło się? w salach lekcyjnych i na korytarzach. Większość uczniów ubrana była tego dnia na zielono, a sale lekcyjne ?rozkwitły? czterolistnymi koniczynkami, flagami Irlandii, wizerunkami św. Patryka oraz przebiegłego skrzata Leprechauna z irlandzkich legend.  czytaj więcej »

ŚLADAMI ALKA, RUDEGO i ZOŚKI…

Po omówieniu lektury szkolnej ?Kamienie na szaniec? uczniowie klas ósmych wybrali się na wycieczkę do Warszawy śladami Alka, Rudego i Zośki ? bohaterów książki. W piątek 18 marca najpierw zwiedzili Muzeum Więzienia na Pawiaku oraz Muzeum Powstania Warszawskiego, a później odwiedzili miejsca związane z życiem i działalnością harcerzy z  Szarych Szeregów. czytaj więcej »

Konkursy z okazji 80. rocznica utworzenia Armii Krajowej rozstrzygnięte i ? nagrody rozdane!

W konkursach zorganizowanych przez Przystanek Historia CE IPN uczestniczyło w nich ponad 105 uczniów ze szkól podstawowych Gminy Kowala, a patronat  przyjęli Wójt Gminy Kowala Dariusz Bulski oraz  Radomska Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej.

Celem konkursu było zainteresowanie młodzieży historią Armii Krajowej – największej podziemnej siły zbrojnej II wojny światowej.

Rozdanie nagród i wyróżnień z udziałem organizatorów oraz Wójta Gminy Kowala odbyło się 09.03.2022r. w Centrum Edukacyjnym Przystanku Historia w Trablicach o godzinie 16.00.
Dzieci przybyły na uroczystość wraz z opiekunami i nauczycielami historii. czytaj więcej »

„WSPÓLNE KROKI W CYBERŚWIECIE”

WSPÓLNE KROKI W CYBERŚWIECIE to profilaktyczny program edukacji informatycznej zrealizowany w roku szkolnym 2021/202 w klasach 3a i 3b.  Program został opracowany  przez zespół doświadczonych profilaktyków współpracujących z Fundacją ?Poza Schematami? miał na celu przygotowanie najmłodszych do świadomego i rozważnego korzystania z Internetu i mediów społecznościowych. czytaj więcej »

Przyjmowanie dzieci i młodzieży z Ukrainy do szkół w Polsce

Dzieci i młodzież z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do publicznych szkół oraz obejmowani opieką i nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich.

 

Przyjmowanie do szkół odbywa się w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy w której kontynuowana jest nauka odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą.
W celu zapisania dziecka do szkoły należy złożyć wniosek do dyrektora szkoły ? publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy przyjmuje z urzędu, inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe, w miarę posiadania wolnych miejsc.

 

 Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy.

 ?????????? ??? ??????? ?????, ??? ??????????? ? ???????.

 

czytaj więcej »

Dlaczego Żołnierze ?Wyklęci??

1 marca 1951roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość ? Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną  i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę. czytaj więcej »

Regulanin konkursu plastycznego ?Z MIŁOŚCI DO OJCZYZNY?

Organizatorem konkursu jest Przystanek Historia CE IPN przy Izbie Pamięci ks. Romana Kotlarza Trablice 29, 26-624 Kowala ? Stępocina

  1. Patronat: Wójt Gminy Kowala Dariusz Bulski

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu czytaj więcej »

REGULAMIN KONKURSU ?LAPBOOK: AK ? podziemna armia w służbie Ojczyźnie?

1.Organizatorem konkursu jest Przystanek Historia CE IPN przy Izbie Pamięci ks. Romana Kotlarza Trablice 29, 26-624 Kowala ? Stępocina

Patronat: Wójt Gminy Kowala Dariusz Bulski

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu czytaj więcej »

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące. To bardzo ważna data, która ma nam przypomnieć, że chroniąc język ojczysty dbamy również o tożsamość kulturową. 

Z tej okazji uczniowie klas IV-VIII na lekcjach języka polskiego rozwiązywali quizy językowe i  mogli sprawdzić, jak dobrze znają język ojczysty. Bibliotekarz wraz z aktywem bibliotecznym przygotował „łamańce językowe”. Uczniowie i nauczyciele mogli zmierzyć się z trudnymi do wymówienia frazami. Powtarzanie trudnych do wymówienia kombinacji wyrazów jest niesamowitym ćwiczeniem na dykcję, poprawę wymowy i zwróceniem uwagi na właściwe wypowiadanie pewnych zapisów fonetycznych, ale też świetną zabawą. czytaj więcej »

Stowarzyszenie Przyjaciół Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie

Inicjatorem założenia Stowarzyszenia Przyjaciół Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie, była dyrektor szkoły, Pani Małgorzata Konieczna. W listopadzie 2021 r. roku grupa 11 chętnych do współpracy nauczycieli, podjęła słuszną decyzję o założeniu Stowarzyszenia, które zostało zarejestrowane 02 lutego 2022 roku w Ewidencji Stowarzyszeń Zwykłych pod numerem 52/2022. czytaj więcej »

Realizujemy Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego w Gminie Kowala

W czerwcu 2021 r. jako dyrektor PSP im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie, złożyłam do OP Gminy Kowala wniosek dot. projektu Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego, zaś już w lipcu 2021 r. zostaliśmy spośród wnioskodawców do niego zakwalifikowani, jako jedna ze 112 szkół na obszarze Mazowsza. czytaj więcej »

80 rocznica utworzenia Armii Krajowej

14 lutego 2022 obchodzimy80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Była to największa podziemna armia II wojny światowej. W czasie  II wojny światowej przez szeregi ZWZ-AK przeszło blisko 450 tys. osób, których serca biły dla Ojczyzny, zakochanych w wolności i wierzących w niepodległą Polskę.  Armia Krajowa, reprezentująca legalny polski rząd, przebywający w Londynie nie była jednak ramieniem żadnej partii politycznej. W Armii Krajowej było miejsce dla wszystkich, którzy chcieli walczyć z wrogami.

Ogólnopolski program obchodów tej rocznicy obejmuje wiele działań, mających na celu popularyzację wiedzy o Armii Krajowej i jej roli w walce o niepodległość od akcji billboardowejpoprzez konkursy, wystawy i odczyty.  Prezes IPN z okazji rocznicy przygotował także krótki apel, który można obejrzeć na kanale IPNtv w serwisie YouTube 14 lutego od godz. 10.30.

Z historią powstania Armii Krajowej możemy zapoznać się tutaj:

https://przystanekhistoria.pl/pa2/tematy/armia-krajowa/51799,Powstanie-Armii-Krajowej.html

OD 21 lutego 2022 r. SZKOŁY BĘDĄ FUNKCJONOWAŁY STACJONARNIE….

W dniu 9 lutego 2022 r. w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Edukacji i Nauki Pana Przemysława Czarnka oraz Ministra Zdrowia Pana Adama Niedzielskiego. W czasie spotkania zostały przedstawione zasady funkcjonowania szkół oraz decyzje dotyczące zmian w zakresie obostrzeń epidemicznych.

 

Z uwagi na powzięte decyzje, powrót do nauki stacjonarnej ma nastąpić już 21 lutego 2022 r. (zamiast ogłoszonego wcześniej 27 lutego) i obejmie klasy V-VIII szkół podstawowych, a także szkoły ponadpodstawowe.

 

Od 14.02 do 20.02.2022 r.  uczniowie oddziałów klas:
1) 0-IV uczą się stacjonarnie,
2)
V-VIII uczą się zdalnie.

 

OD PONIEDZIAŁKU 21.02.2022 r. WSZYSTKIE ODDZIAŁY SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH BĘDĄ UCZYŁY SIĘ STACJONARNIE.

 

Dyrekcja PSP im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie

WERONIKA FARBIŚ BEZKONKURENCYJNA

Już po raz kolejny, Gminny Ośrodek Kultury w Wierzbicy był organizatorem VIII Regionalnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek.

Przesłuchania uczestników odbyły się 26 stycznia 2022 r., zaś wyniki ogłoszono tuż przed feriami w piątek 28.01.2022 r.

Naszą szkołę reprezentowała solistka z klasy 8C ? Weronika Farbiś, która zachwyciła jury przepięknym głosem i interpretacją dwóch kolęd:

1) MALEŃKA MIŁOŚĆ muzyka Adam Zachner, tekst: Lech Morena

2) ZAŚNIJ DZIECINO muzyka Antoni Uruski, tekst: Franciszek Ryling

W rezultacie Weronika zaśpiewała najpiękniej w grupie solistów IV-VIII i zdobyła 1. miejsce, a NAGRODĘ odbierze wraz z Opiekunem-Nauczycielem muzyki – Panem Andrzejem Krzyczkowskim, który Jej akompaniował.

Więcej na stronie: http://www.gokwierzbica.pl/wyniki-viii-regionalnego-przegladu-koled-i-pastoralek-wierzbica-2022/nggallery/page/2

lub: https://tiny.pl/9jvck czytaj więcej »

SPOTKANIE Z WOLONTARIUSZKAMI

Szkolny Klub Europejski EUROKOWALA  każdego roku zaprasza wolontariuszy, którzy przyjeżdżają do Polski w ramach programu ?Wolontariat Europejski? prowadzonego pod patronem Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. Fundacja i SKE zajmują się rozwijaniem świadomości europejskiej poprzez poznanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu i kraju oraz zdobywanie i szerzenie informacji o Europie i krajach członkowskich Unii Europejskiej. czytaj więcej »

Dzień Babci i Dziadka

,,Babuniu, Dziadziuniu, w dniu Waszego święta,

życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta…”

Zapraszamy do wysłuchania muzycznej laurki przygotowanej przez uczniów klas 0-3.

 

PRACA ZDALNA 27.01.2022 ? 27.02.2022

WRACA NAUKA ZDALNA – DO KOŃCA FERII DLA UCZNIÓW KLAS V-VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ I SZKÓŁ ŚREDNICH

 

Od czwartku, 27 stycznia do 27 lutego br. wszyscy uczniowie klas V-VIII i szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych będą mieli zajęcia w formie zdalnej.

 

Przedszkolaki i uczniowie klas I-IV szkół podstawowych będą kontynuowali kształcenie w trybie stacjonarnym.

 

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w Sejmie stwierdził, iż z uwagi na rosnącą liczbę chorych na koronawirusa i niepokojące dane epidemiologiczne należy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej w szkołach.

czytaj więcej »

Program profilaktyczny „Re@lnie Odpowiedzialni?

„Re@lnie Odpowiedzialni? to profilaktyczny program edukacyjny przygotowany przez ekspertów ze Stowarzyszenia Strefa Wsparcia przeznaczony dla przedszkoli i szkół. Jest on częścią Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej ?Odłącz się. Połącz się.? planowanej na 2022 rok. czytaj więcej »

LEKCJA Z POMYSŁEM

W czwartek 16 grudnia  chętni uczniowie z kl. VIIa zaprezentowali wybrane  sceny z komedii A. Fredry pt. ?Zemsta?.  Inscenizacja była podsumowaniem pracy nad lekturą i próbą zmierzenia się z aktorskim talentem młodych artystów. Wielu uczniów zrozumiało, że lektury szkolne wcale nie muszą być nudne, a jeśli podejdzie się do nich w sposób otwarty i twórczy, potrafią odkryć przed czytelnikiem lub widzem fascynujący świat. Lekcję poprowadziła polonistka p. Agnieszka Rozwadowska.
czytaj więcej »

WYNIKI KONKURSU „MAGICZNA KARTKA ŚWIĄTECZNA”

Święta Bożego Narodzenia to wiele tradycji. Jedną z nich jest wysyłanie kartek świątecznych. Dzisiaj, wiele osób przesyła życzenia za pomocą telefonu lub komputera. W komputerowym programie graficznym możesz przygotować własną kartkę i wysłać do bliskich  np. e-mailem.

A oto wyniki konkursu informatycznego na „Magiczną Kartkę Świąteczną”

klasy IV-VI

I miejsce  Dawid Wydra               5a

II miejsce Wiktor Jelonek             6a

III miejsce  Maja Urbańska           5b

Wyróżnienie – Wiktoria Morton      6a

klasy VII-VIII

I  miejsce    Julia Wydra               8c

II miejsce  Aleksandra Siara         8b

III miejsce  Mateusz Prokop         7a

Wyróżnienie – Julia Tuszyńska      7b

                      Gabriela Orłowska  7a

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim za udziału w konkursie. czytaj więcej »

„BohaterON w naszej szkole”

Uczniowie klas 4-8 wzięli  udziału w akcji ?BohaterON w Twojej szkole?. Była to część ogólnopolskiej kampanii, której celem było upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, a także promocja postaw patriotycznych i popularyzowanie historii Polski XX wieku.

Nasza szkoła, biorąc udział w projekcie, otrzymała zestaw materiałów edukacyjnych, w tym m.in. konspekty zajęć dotyczące Powstania Warszawskiego i edukacji patriotycznej wraz ze specjalnymi materiałami dodatkowymi audio i wideo. Nauczyciel historii przeprowadził zajęcia lekcyjne dotyczące historii Polski XX wieku. czytaj więcej »

PRACA ZDALNA 20.12.2021 ? 09.01.2022

 W poniedziałek 20 grudnia 2021 r. po raz kolejny w czasie pandemii nastąpi zawieszenie stacjonarnego funkcjonowania szkół, bo już od 13.12.2021 r. znana jest treść rozporządzenia regulującego zasady funkcjonowania placówek odnośnie ograniczeń i pracy zdalnej w szkole od 20.12.2021 do 09.01.2022.

czytaj więcej »

RYMCERZE – „Nie zmarnuj swojego życia”

W ramach profilaktyki uzależnień po raz kolejny  w naszej szkole gościła grupa RYMCERZE, czyli dwóch raperów Bęsiu i Dj Yonas, którzy realizują projekt „Nie zmarnuj swojego życia”. Projekt powstał z inicjatywy Fundacji Edukacja z Wartościami oraz samych raperów tworzących skład RYMCERZE. Celami tego przedsięwzięcia są m.in.: profilaktyka uzależnień, uświadomienie zagrożeń związanych z używkami, zmiana postawy u młodzieży, zachęcenie do rozwijania swoich zainteresowań, przedstawienie uniwersalnych wartości. czytaj więcej »

MARATON PISANIA LISTÓW

Szkolny Klub Europejski  EUROKOWALA przyłączył się do największej światowej akcji na rzecz praw człowieka – Maratonu Pisania Listów. Maraton odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który przypada  10 grudnia. czytaj więcej »

MAZOWIECKA SZKÓŁKA DZIENNIKARSKA RADIA RADOM

Mazowiecka Szkółka Dziennikarska to autorski projekt Radia Radom, który obejmuje zajęcia z podstaw dziennikarstwa. Spotkania mają na celu rozbudzenie zainteresowania dziennikarstwem. Na zajęciach z młodzieżą poruszane są zagadnienia takie jak: myślenie krytyczne, umiejętność czytania ze zrozumieniem, czy rzetelne dziennikarstwo.

czytaj więcej »

Podziękowanie za udział w pogrzebie Artura

(skrót przemówienia pożegnalnego wygłoszonego przez dyrektora PSP im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie Panią Małgorzatę Konieczną podczas Mszy Św. Pożegnalnej Pana Artura Kupca)

  

  Arturze?Twoja śmierć przyszła niespodziewanie, niechciana i  żadne słowa nie są w stanie wyrazić tego, co czujemy, jak bardzo jesteśmy wstrząśnięci. Zakradła się jak złodziej, by przekreślić nasze szkolne plany dotyczące już zaplanowanych zawodów sportowych, turniejów, a nawet założonego w listopadzie br. Stowarzyszenia Przyjaciół PSP w Kowali-Stępocinie, w której działania już się zaangażowałeś i miałeś przydzielone zadania? 

  Nadal, tak trudno uwierzyć, że Ciebie już nie ma, że nie zobaczymy Cię na szkolnym korytarzu wśród Twoich wychowanków, że nie obdarzysz nas swoim łagodnym, delikatnym, szczerym uśmiechem.

  Będziemy za Tobą tęsknić? MY-koleżanki i koledzy, ale także uczniowie i ich rodzice, bo byłeś nauczycielem nietuzinkowym, aktywnym, pokazywałeś swoim uczniom, że są dla Ciebie ważni, takim, którego człowiek zapamiętuje i chce znów spotkać. Co szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, nikogo nie obrażałeś, potrafiłeś zdyscyplinować, nie szedłeś na skróty, a jednocześnie potrafiłeś nas rozbawić i sprawić, że Twoje pozytywne spojrzenie na świat, udzielało się także nam? czytaj więcej »

POGRZEB NASZEGO KOLEGI ARTURA?.

Pożegnanie naszego Kolegi Artura Kupca odbędzie się 9 grudnia 2021 o godzinie 11:00 w kaplicy domu pogrzebowego HADES, Radom, ul. Tochtermana 4.

Nabożeństwo żałobne w kościele pw. Opieki NMP (Katedra) zostanie odprawione o godzinie 12:00, po czym nastąpi wyprowadzenie Zmarłego na cmentarz rzymsko-katolicki w Radomiu, przy ul. Limanowskiego (wojskowy).

OSTATNIE POŻEGNANIE….

Z wielkim bólem przyjęliśmy dzisiaj wiadomość o śmierci Artura Kupca naszego serdecznego Kolegi, wspaniałego Nauczyciela i Trenera…

Pozostanie na zawsze w pamięci przyjaciół, wdzięcznych uczniów, rodziców i nauczycieli.

Informacje odnośnie uroczystości pogrzebowych przekażemy w najbliższych dniach.

Pogrążeni w głębokim smutku –
dyrekcja, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, rodzice, uczniowie PSP im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie

Dzień Życzliwości i Pozdrowień :)

?Bądźmy wdzięczni ludziom, którzy czynią nas szczęśliwymi. To uroczy ogrodnicy, dzięki którym rozkwitają nasze dusze.?
Marcel Proust

Życzliwość to wielki skarb, który sprawia, że życie staje się lżejsze. Nasza szkoła kolejny raz włącza się w obchody tego jakże przyjemnego święta. 29 listopada w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. czytaj więcej »

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w klasach młodszych

W ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w  dniu 26 listopada  odbyło się spotkanie zorganizowane przez Panią Agnieszkę Kęder spotkanie klas młodszych ze specjalistami: psychologami  wicedyrektor Iwoną Więckowską oraz panią Wiolettą Besztygą-Oparcik oraz pedagogiem szkolnym panią Grażyną Grudzień. czytaj więcej »

Staropolskim szlakiem…

Zwoleń ? Czarnolas ? Puławy to szlak jaki pokonali uczniowie naszej szkoły na wycieczce, która odbyła się 24 listopada 2021 r. Klasy siódme poznały m. in. miejsca związane z życiem i twórczością Jana Kochanowskiego. czytaj więcej »

?Mistrzowie Słowa ? Patroni Roku 2021?

Miło nam poinformować, że w Szkolnym Konkursie Recytatorski ?Mistrzowie Słowa ? Patroni Roku 2021?  dla klas 4-8 zostały nagrodzone  następujące osoby:

Kategoria kl. 4-5                                     
MIEJSCE I: Alicja Sawczuk 5a  MIEJSCE II: Zuzanna Kajdan 5b   MIEJSCE III: Matylda Kozicka 4a

Kategoria kl. 6-8                                    
MIEJSCE I: Julia Wydra 8c  MIEJSCE II: Gabriela Łyżwińska 8c    MIEJSCE III: Jakub Skopek 7b
Gratulujemy! czytaj więcej »

Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

Miło nam poinformować, że w Szkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej dla klas 1-3 zostały nagrodzone oraz wyróżnione następujące osoby:

Miejsce I: Lena Wieczorek, 1a , Miejsce II: Nikola Sykulska 2a, Julian Grzyb 3a, Miejsce III: Zofia Dypa 3a, Jadwiga Stadryniak 3b, Wyróżnienie: Kalina Gregorczyk 2b
                                                                                                                                                    Gratulujemy! czytaj więcej »

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

W 20 listopada 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa.

czytaj więcej »

Mistrz Ortografii

Miło nam poinformować, że w tym roku szkolnym Mistrzem Ortografii w kl.4-6 została Julia Zawadzka z 5a, natomiast w kl.7-8 tytuł Mistrza Ortografii zdobyła Oliwia Chobot 8a.
Gratulujemy!
                                                                                                               

czytaj więcej »

Zajęcia w ramach akcji „Śniadanie daje moc!”

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, ponieważ to ono daje nam moc do działania. Bez niego czujemy się osłabieni i zmęczeni. Zjedzenie zdrowego śniadania rano poprawia nam także nastrój i myślenie.  czytaj więcej »

Śladami Jana Kochanowskiego

O ileż uboższa byłaby polska literatura i o ile bylibyśmy mniej wrażliwi, gdyby nie Jan z Czarnolasu. Czy można się dziwić, że takie miejsca, jak Czarnolas, Zwoleń, Sycyna, to najjaśniejsze punkty ma Mazowieckim Szlaku Literackim? Dlatego też w środę 10 listopada uczniowie klas ósmych  udali się na wycieczkę do Sycyny, Zwolenia i Czarnolasu śladami Jana Kochanowskiego.

czytaj więcej »

KONCERT PATRIOTYCZNY „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”

Klasy 0-3 w ramach obchodów Święta Niepodległości przygotowały  koncert patriotyczny pod hasłem „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”. Były to utwory, które towarzyszyły Polakom i dodawały ducha w trudnych chwilach i nadal są istotnym elementem tożsamości narodowej. Uroczystość, która odbyła się 10.11.2021 oficjalnie otworzyła przemówieniem Pani dyrektor Małgorzata Konieczna. Celem koncertu było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz rozbudzanie i pogłębianie postaw patriotycznych.  czytaj więcej »

?Gdy wolności nadszedł czas?..?

Tym hasłem uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali rozpoczęli obchody Święta Niepodległości. Uroczystość przygotowana przez przedstawicieli klas: 5a, 7a, 7b, 8a, 8b i 8c miała przypomnieć trudną drogę Polski do upragnionej wolności. czytaj więcej »

PAMIĘTAMY…

Listopad to czas zadumy, wspomnień, a także pamięci o tych, którzy walczyli o wolność ojczyzny. Tradycyjnie każdego roku przypominamy wydarzenia historyczne, które doprowadziły do odzyskania niepodległości w 1918 roku po 123 latach niewoli naszej ojczyzny. Wspominamy bohaterskie postawy Polaków w tych trudnych dziejach, składając im hołd w miejscach pamięci.
czytaj więcej »

KONKURS KALIGRAFII ARTYSTYCZNEJ

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który przypada w październiku odbył się konkurs kaligraficzny poświęcony twórczości literackich Patronów Roku 2021. Uczniowie w swoich pracach wykorzystali utwory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida i Tadeusza Różewicza. czytaj więcej »

CERTYFIKAT EU Code Week 2021 dla PSP w Kowali-Stępocinie

Otrzymaliśmy certyfikat  EU Code Week 2021, czyli Europejskiego  Tygodnia Kodowania!

W tym roku tydzień kodowania świętowaliśmy w dniach 18-22 października. Nasza szkoła już kolejny roku uczestniczyła w tym największym programistycznym wydarzeniu w Europie. W kodowaniu wzięli udział uczniowie klas I-VIII. Na zajęciach informatyki i godzinach do dyspozycji wychowawcy realizując  zaplanowane zadania  uzyskaliśmy certyfikat! czytaj więcej »

Biel, czerń i światło, czyli ?Dziady? inaczej w klasie 7a

Dnia 29 października 2021 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mogli uczestniczyć w lekcji języka polskiego dotyczącej ?Dziadów? cz. II  Adama Mickiewicza. Lekcja otwarta miała na celu przybliżenie pozostałym klasom siódmym i ósmym problematyki II cz. ?Dziadów?, które są lekturą obowiązkową. Dla uczniów kl. VII a zajęcia te były podsumowaniem pracy nad  dramatem Adama Mickiewicza. Scenariusz przedstawienia opracowano na podstawie utworu Adama Mickiewicza o tym samym tytule. Odtwórcami ról bohaterów dramatu byli uczniowie kl. VIIA, natomiast reżyserią i scenografią zajęła się polonistka p. Agnieszka Rozwadowska. czytaj więcej »

I miejsce w konkursie recytatorskim ,,Święty Jan Paweł II nie przeminie cały??

Uczennica naszej szkoły – Gabriela Łyżwińska z klasy 8c zajęła I miejsceII Gminny Konkursie Recytatorskim Poezji Jana Pawła II pod hasłem ,,Święty Jan Paweł II nie przeminie cały?? zorganizowanym 28.10.2021r. przez Publiczną Szkołę Podstawową w Parznicach. Gabrysia wyrecytowała wiersz „List do przyjaciela II”.

Serdecznie gratulujemy  sukcesu! czytaj więcej »

II miejsce w konkursie plastycznym

Miło nam poinformować, iż uczennica klasy 8b Zuzanna Zawadzka zajęła II miejsce w międzyszkolnym konkursie plastycznym pn. „O rzewne, o tajemne paciorki moje! Mój najpiękniejszy różaniec!” zorganizowanym przez Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Chwałowicach. W czwartek 28.10. 2021 r. razem z s. Agnieszką Mastej uczestniczyły w uroczystej gali rozdania nagród w Chwałowicach.

Gratulujemy Zuzannie i życzymy dalszych sukcesów. czytaj więcej »

Szlakiem warszawskich legend

Uczniowie klas drugich i trzecich wybrali się 6 października  na wycieczkę do  stolicy Polski, aby poznać historię dawnej Warszawy zapisaną w legendach i zabytkach Starego Miasta. Spacer po Starówce miał walory edukacyjne. Był okazją poznawania wydarzeń sprzed wielu wieków. Uczniowie spotkali króla  Zygmunta III Wazę, straszliwego Bazyliszka i uroczą Syrenkę Warszawską. czytaj więcej »

WYRÓŻNIONO NAUCZYCIELI Z REJONU RADOMSKIEGO

W poniedziałek 25 października 2021 r., w Szkole Muzycznej w Radomiu, odbyła się GALA WRĘCZENIA ODZNACZEŃ I MEDALI przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty w Warszawie, na której to Krzyżami Zasługi, Medalami za Długoletnią Służbę, odznaczeniami resortowymi i nagrodami z okazji Dnia Edukacji Narodowej uhonorowani zostali nauczyciele i pracownicy oświaty z rejonu radomskiego w tym 9 osób z PSP im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie. czytaj więcej »

HURRRRAAA?MAMY FUNDUSZE NA ROZBUDOWĘ SZKOŁY :)

W listopadzie 2016 r. w imieniu Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali, jako dyrektor szkoły zwróciłam się do ówczesnego Wójta Gminy Kowala, Pana Tadeusza Osińskiego i Rady Gminy z prośbą o sfinansowanie z budżetu Gminy murowanej dobudówki, która miała spełniać rolę szatni szkolnej z prawdziwego zdarzenia. Otrzymaliśmy wówczas zgodę na wykonanie dokumentacji projektowej ?Dobudowa dwukondygnacyjna pomieszczenia jako szatni oraz zaplecza socjalnego i sal lekcyjnych do budynku szkolnego już istniejącego na działce nr 2127 w miejscowości Kowala 103?. Jednak z uwagi na brak funduszy oraz zaistniałą pandemię, realizacja rozbudowy była przesuwana z roku na rok.

czytaj więcej »

Pasowanie na Żaka Przedszkolaka

?Pasowanie na Żaka Przedszkolaka? to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę w szkole. Przedszkolaki przez miesiąc pilnie przygotowywały się do tego wydarzenia pod okiem swojej wychowawczyni  p. Marty Jończyk. czytaj więcej »

EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA – EU Code Week 2021

EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczniów szkół w ciekawy i interesujący sposób. Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom. W dniach 18-22 października 2021 w naszej szkole odbyły się wydarzenia  w ramach CODE WEEK POLSKA 2021 czyli TYDZIEŃ KODOWANIA. czytaj więcej »

Pasowanie na ucznia 2021

Jak co roku w październiku, uczniowie klas pierwszych są uroczyście przyjmowani do uczniowskiej braci. To bardzo ważne i podniosłe wydarzenie w naszym szkolnym kalendarzu. czytaj więcej »

Klasa 5a i 5b na Olimpie

Jak najłatwiej zapamiętać bogów olimpijskich?

W ostatnim tygodniu uczniowie klas piątych wcielili się w greckich bogów olimpijskich. Przygotowali na lekcję historii stroje i prezentację postaci wybranych przez siebie mitologicznych bóstw. czytaj więcej »

Msza w intencji śp. Lucyny Adamkiewicz ps. Ewa – żołnierza Armii Krajowej

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
22 października (piątek) o godz. 16.00 w Kościele Parafialnym w Kowali odbędzie się Msza Św. w intencji zmarłej 22.09.21 (w wieku 94 lat) Pani Lucyny Adamkiewicz ps. Ewa – żołnierza Armii Krajowej, uczestniczki Powstania Warszawskiego, którą mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole 3 marca 2020r. czytaj więcej »

Dzień Edukacji Narodowej

Dzieci rodzą się ze skrzydłami. Nauczyciele pomagają im je rozwinąć…   J. Korczak

Te słowa naszego Patrona w Dniu Edukacji Narodowej nabierają szczególnego znaczenia. Dzień Nauczyciela, jak co roku obchodzony był w naszej szkole bardzo uroczyście. W tym roku również nie obeszło się bez życzeń, podziękowań i serdeczności. czytaj więcej »

Integracyjny wyjazd do Multikina

W piątek 8 października klasy 5a i 5b wraz z wychowawczyniami p. Iwoną Stefańską- Stanik, p. Beatą Wójcik i panią pedagog Grażyną Grudzień wybrały się do Multikina w Radomiu na film „Czarny Młyn”. Film oparty został na motywach jednej z najpopularniejszych książek Marcina Szczygielskiego, która jest opowieścią o przyjaźni, empatii i tolerancji. czytaj więcej »

Historycznie po Zamojszczyźnie

W chłodny, ale słoneczny październikowy poranek klasa 6 i klasy 7  wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę. Celem wycieczki było historyczne miasto Zamość oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. czytaj więcej »

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Już po raz kolejny  nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. czytaj więcej »

Wycieczka klas IV

Ziemia sandomierska to cel wycieczki klas czwartych, która odbyła się 27 września 2021 r. Pierwszym przystankiem był Opatów –  miasto położone na wzgórzach, w którym znajduje się Klasztor i Kościół OO. Bernardynów. Przewodnik  przybliżył  jego dzieje na tle ważnych wydarzeń historycznych Polski. czytaj więcej »

Pamiętali o poległych żołnierzach września 1939?

Uczniowie klasy 7b, pod opieką wychowawczyni Elżbiety Tyczyńskiej – Zygarek i s. Urszuli,  w ubiegły piątek udali się na  cmentarz  parafialny w Kowali-Stępocinie.  Tam uporządkowali  groby bezimiennych żołnierzy polskich poległych w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku.  czytaj więcej »

Taneczna podróż po Europie w Dniu Języków Obcych

?Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu? ? te słowa Antoniego Czechowa nabierają szczególnego znaczenia 26 września, kiedy obchodzony jest Europejski Dzień Języków. To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy. czytaj więcej »

Wybory do Samorządu Uczniowskiego 2021/2022

Na podstawie ilości zdobytych głosów powołany został Samorząd Uczniowski na rok szkolny 2021/2022 w składzie:
PRZEWODNICZĄCA – Wiktoria Chrzanowska kl. 8a
Z-CA PRZEWODNICZĄCEJ – Weronika Farbiś kl. 8c
SEKRETARZ –Anna Stępień kl. 8c
SKARBNIK – Wiktoria Morton kl. 6a
LIDERZY GRUP: Hubert Stawczyk kl. 8a, Oliwia Włoskowicz kl. 8b, Maja Choinacka kl. 8a

czytaj więcej »

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2021

 

Dlaczego propagujemy obchodzenie w szkole świąt czytelniczych? Odpowiedź jest prosta: czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest także wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. czytaj więcej »

800 800 605 ? ?Pomagamy?

Od 6 września 2021 r. działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież oraz rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników. Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Celem infolinii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, w tym następstw izolacji rówieśniczej spowodowanych stanem epidemii COVID-19. czytaj więcej »

Sprzątanie Świata 2021- „Myślę, więc nie śmiecę”

W tym roku już po raz 28. odbyła się akcja Sprzątanie Świata – Polska. To część międzynarodowego ruchu o nazwie „Clean Up the World” .Finał akcji Sprzątanie Świata – Polska już od lat odbywa się w trzeci weekend września,  w tym roku od 17 do 19 dnia miesiąca.
Hasłem tegorocznej akcji jest „Myślę, więc nie śmiecę”, bo – jak podkreślają jej twórcy – w akcji „nie chodzi bowiem o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady”. czytaj więcej »

Bezpieczeństwo przede wszystkim! Spotkanie z Policjantem

W ramach profilaktyki bezpieczeństwa, 21 września uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z  policjantami z Wydziału Prewencji KWP w Radomiu. Dzieci obejrzały film edukacyjny na temat prawidłowych zachowań wobec różnego rodzaju zagrożeń m. in. jak powinny  reagować na kontakty z nieznajomymi dorosłymi. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z policjantami o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły  i poza szkołą. czytaj więcej »

LEKCJA MUZEALNA W SKANSENIE

Chleb, który jemy codziennie, należy do naszych podstawowych pokarmów. Zazwyczaj nie zastanawiamy się jakie były jego początki, gdzie najwcześniej zaczęto uprawiać zboże, jak wytwarzać mąkę, które plemię po raz pierwszy ?zakwasiło? chleb?  Odpowiedź na te pytania uczniowie pierwszych klas uzyskali uczestnicząc w nietypowej lekcji, która odbyła się na terenie Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Jej celem było zapoznanie dzieci z procesem obróbki ziarna od momentu zasiewu do produktu końcowego jakim jest chleb. czytaj więcej »

SPOTKANIE z asp. TOMASZEM KLOCHEM

Przemoc rówieśnicza i odpowiedzialność prawna nieletnich, to tematy poruszone podczas spotkania z uczniami PSP im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie w dniu 16 września 2021r. Pogadankę profilaktyczną z młodzieżą przeprowadził  aspirant Tomasz Kloch – dzielnicowy na posterunku policji w Kowali-Stępocinie. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, kim jest nieletni, co oznaczają pojęcia demoralizacja i czyn karalny oraz co to jest przemoc rówieśnicza i jakie są jej formy. czytaj więcej »

WSPÓLNE KROKI W CYBERŚWIECIE

WSPÓLNE KROKI W CYBERŚWIECIE to profilaktyczny program edukacji informatycznej realizowany po raz kolejny w tym roku szkolnym w klasach trzecich.  Uczniowie w trakcie 10 godzinnych zajęć dowiedzą się o  zasadach  bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych. Spotkania będą dotyczyły nie tylko zagadnień związanym z zasadami bezpieczeństwem w sieci. Posłużą także rozwijaniu innych ważnych umiejętności, takich jak komunikacja, radzenie sobie z emocjami czy trudnymi sytuacjami w Cyberświecie. Koordynatorem programu jest p. Magdalena Gajda.
czytaj więcej »

Narodowe Czytanie 2021

?Kto czyta książki, ten żyje podwójnie? Umberto Eco

We wrześniu w całej Polsce odbyła się ogólnopolska akcja Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej. Dziesiąta edycja poświęcona została książce Gabrieli Zapolskiej pt. ?Moralność pani Dulskiej? .

? To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie ?dulszczyzna? weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji ? napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

Tradycyjnie do Narodowego Czytania przystąpili  również nasi uczniowie z klas ósmych, którzy zaprezentowali  inscenizację kilku scen z dramatu G. Zapolskiej. Nad całością przygotowań czuwały polonistki: p. M. Grzesiak i A. Rozwadowska. czytaj więcej »

LOSOWANIE HULAJNÓG DLA DZIECI …

Szanowni Rodzice,

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówki Terenowej w Radomiu, zwraca się z uprzejmą prośbą do Państwa jako Rodziców uczniów szkół powiatu radomskiego, by zachęcili Państwo swoje dzieci do wzięcia udziału w losowaniu hulajnóg.

Warunkiem udziału jest wykonanie kursu e-learningowego pt. Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy

Działanie skierowane jest do dzieci rolników urodzonych w latach 2007-2015.

Nagrody rzeczowe (hulajnogi) przewidziano dla 100 osób wylosowanych spośród tych, które wyślą do 31 października 2021 r. pocztą tradycyjną lub elektroniczną wymagane dokumenty spełniające wymogi formalne.

Zasady przyznawania nagród zostały zamieszczone na stronie internetowej Kasy.

https://tiny.pl/97m4j

 

HARMONOGRAM SPOTKAŃ WYCHOWAWCÓW Z RODZICAMI

SPOTKANIA WYCHOWAWCÓW ODDZIAŁÓW

0-III w dniu 07.09.2021 (wtorek)

L.P. ODDZIAŁ

IMIĘ I NAZWISKO WYCHOWAWCY

SALA GODZINA
1. 0

M. Gębska- Orzechowska / 

zast. Marta Jończyk

5 16.00
2. 1a Anna Szymczyk 16 17.00
3. 1b Wiesława Rzepecka 16 16.00
4. 2a Wioletta Besztyga-Oparcik 6 16.00
5. 2b Alicja Krakowiak 15 16.00
6. 3a Renata Szary 17 16.00
7. 3b Ilona Bińkowska 2 16.00
SPOTKANIA WYCHOWAWCÓW ODDZIAŁÓW

IV-VIII w dniu 08.09.2021 (środa)

1. 4a Ewa Bednarczyk 2 16.30
2. 4b Małgorzata Grzesiak 6 16.30
3. 5a Iwona Stefańska-Stanik 22 17.00
4. 5b Beata Wójcik 22 16.00
5. 6a Marzena Molga 19 15.30
6. 7a Magdalena Gajda 11 17.00
7. 7b Elżbieta Tyczyńska-Zygarek H2 17.00
8. 8a Anna Gaca 4 16.00
9.  8b   Agnieszka Rowadowska  H3 17.00 
10.  8c   Marta Myśliwiec  H1 17.30 

Zaczynamy nowy rok szkolny

Po dwóch miesiącach powróciliśmy do szkoły, by uroczyście rozpocząć nowy Rok Szkolny 2021/2022. 1 września Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie rozbrzmiewała głosami uczniów.

O godzinie 8.00 odświętnie ubrani i radośni spotkaliśmy się na mszy świętej w kościele Świętego Wojciecha. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego tradycyjnie odbyło się na sali gimnastycznej. Zebranych powitała Pani Dyrektor Małgorzata Konieczna, życząc zarówno uczniom, rodzicom, jak i nauczycielom, by ten rok był spokojny, zdrowy i pełen pięknych chwil. Następnie uczniowie według ustalonego harmonogramu spotkali się z wychowawcami w wyznaczonych salach lekcyjnych.

WSZYSTKIM UCZNIOM,  RODZICOM,

NAUCZYCIELOM I DYREKCJI

ŻYCZYMY WIELU SUKCESÓW W NOWYM ROKU SZKOLNYM!

1939 PAMIĘTAMY

Za nami dwa miesiące wspaniałych beztroskich wakacji. Nie tak łatwo pożegnać jest nam plaże tonące w słońcu, błękit nieba, ścieżki górskie wśród zielonych lasów, szalone  przygody, wakacyjnych przyjaciół. Dzisiaj możemy spokojnie i radośnie rozpocząć nowy rok szkolny.

ALE  BYŁ TAKI WRZESIEŃ, KIEDY KLASY NIE DOCZEKAŁY SIĘ UCZNIÓW. 1 WRZEŚNIA 1939 ROKU ROZPOCZĘŁA SIĘ  II WOJNA     ŚWIATOWA, HITLEROWSKIE NIEMCY ZAATAKOWAŁY GRANICE POLSKI.

82 lata temu, 1 września 1939 r., wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej. Wrześniowa kampania rozpoczęła II wojnę światową. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec. Sowiecka inwazja na wschodnie tereny Rzeczpospolitej z 17 września 1939 roku mimo heroicznych aktów obronny przypieczętowała klęskę Polski.  Konsekwencją stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina.

Dowozy uczniów w dniu 01.09.2021 r.

Dowozy uczniów naszej szkoły na dzień rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022 czyli 01.09.2021 r. (środa), zgodnie z poniższym harmonogramem:

DOWÓZ DO PSP

W KOWALI NA GODZINĘ

TRASA I TRASA II
 

I TURA

8.30

UCZNIOWIE KLAS VI-VIII

7.45 Ludwinów

8.00 Kosów

8.05 Rożki Stacja

8.12 Rożki Odlewnia

8.15Kowala-Stępocina  szkoła

7.50 Ruda Mała

8.05 Dąbrówka Zabłotnia

8.15Kowala-Stępocina szkoła

ODJAZD UCZNIÓW I TURY (KLAS VI-VIII) ok. 9.35  po przywozie II tury na 9.30
 

II TURA

9.30

UCZNIOWIE KLAS II-V

8.45 Ludwinów

9.00 Kosów

9.05 Rożki Stacja

9.12 Rożki Odlewnia

9.15Kowala-Stępocina  szkoła

 

8.50 Ruda Mała

9.05 Dąbrówka Zabłotnia

9.15Kowala-Stępocina szkoła

ODJAZD UCZNIÓW II TURY (KLAS II-V) ok. 10.30  po przywozie III tury na 10.15
 

III TURA

10.15

UCZNIOWIE KLAS 0-I

9.30 Ludwinów

9.45 Kosów

9.50 Rożki Stacja

9.57 Rożki Odlewnia

10.00Kowala-Stępocina  szkoła

9.35 Ruda Mała

9.50 Dąbrówka Zabłotnia

10.00Kowala-Stępocina szkoła

ODJAZD UCZNIÓW III TURY (KLAS 0-I) ok. 11.30 

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022 01 września 2021r.

SPOTKANIE NA HALI

O GODZINIE

INFORMACJA
 

    8.30