Choinko piękna jak las, choinko zostań wśród nas….

Gromadząc wiedzę na temat zwyczajów bożonarodzeniowych uczniowie klasy 1 a i 1 b 7 grudnia 2017r. dotarli do Fabryki Bombek w Radomiu . To miejsce niezwykłe i magiczne, w którym jak za dotknięciem  czarodziejskiej różdżki powstają piękne ozdoby choinkowe. Wzbudzają one  zachwyt odwiedzających, ponieważ wszystkie są ręcznie malowane. czytaj więcej »

Wycieczka do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Wokół nas jest wiele ciekawych miejsc i wiele niezwykłych możliwości, takich jak ta , z której skorzystali uczniowie klas szóstych. 8 grudnia 2017r wraz ze swoimi wychowawczyniami aktywnie uczestniczyli oni  w warsztatach ceramiki organizowanych przez pracowników Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Poznali ciekawą technikę plastyczna,. Tworzyli własne  prace, korzystając ze wskazówek plastyka prowadzącego zajęcia. czytaj więcej »

Maraton Pisania Listów…

Uczniowie klas siódmych zaangażowali się w ogólnoświatową akcję organizowaną przez Amnesty International w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który przypada 10 grudnia. Jej idea jest prosta: napisać jak najwięcej listów w obronie ludzi, których prawa są złamane. Taka mobilizacja ogromnej rzeszy ludzi, to widoczny, a często i skuteczny, protest  wobec niesprawiedliwości.  To także szansa na uratowanie wielu skrzywdzonych i więzionych na całym świecie obrońców praw człowieka. czytaj więcej »

Gala Wolontariatu – wyróżniono najaktywniejszych…

5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Zorganizowana po raz kolejny z tej okazji Gala Wolontariatu  to okazja,  aby podziękować i nagrodzić niezwykłe osoby,  które znajdują czas dla innych, wspierają organizacje i instytucje. Na uroczystość przybyli wolontariusze wraz z koordynatorami szkolnych klubów wolontariusza, dyrektorzy szkół, lokalna władza, sympatycy wolontariatu. Zebranych powitała  zastępca kierownika GOPS pani Ewelina Strycharska oraz zastępca wójta pan Dariusz Bulski, którzy złożyli wolontariuszom z okazji ich święta życzenia i podziękowania. czytaj więcej »

Czerwony Kapturek – zabawa w teatr

Każda wycieczka poza szkolne mury może być nie tylko doskonałą zabawą, ale także wspaniałą nauką. O tym przekonali się uczniowie klas IVa i IVb, którzy z okazji zbliżających mikołajek postanowili wybrać się do Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu na spektakl pt. „Czerwony Kapturek – zabawa w teatr”. czytaj więcej »

„Dodaj świętom smaku” – Świąteczna Zbiórka Żywności…

Jak co roku w okresie przedświątecznym wolontariusze podejmują wiele działań, których celem jest wsparcie potrzebujących.  Jedną z takich akcji jest świąteczna zbiórka żywności., w ramach której  1 grudnia 2017 roku od wczesnych godzin porannych wolontariusze z naszej szkoły dyżurowali w sklepach w Kowali, zachęcając mieszkańców do  przekazywania artykułów żywnościowych dla najuboższych.  Podjęte działania wpisują się w  ogólnopolską akcję  świątecznej zbiórki, która w tym roku przebiegała  pod hasłem: „Dodaj świętom smaku” i jak zawsze zorganizowana były we współpracy z  GOPS w Kowali  oraz Radomskim Bankiem Żywności. czytaj więcej »

Magia andrzejkowej zabawy…

Jest taki jeden wieczór w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii i wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby poznać, jaka będzie ich przyszłość. Młodzieńcy, ciekawi co ich spotka w przyszłości, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. czytaj więcej »

Andrzejki klas młodszych…

Kolejną w roku szkolnym okazją do przybliżenia dzieciom i młodzieży dawnej polskiej kultury i zwyczajów, a także zintegrowania społeczności szkolnej przez wspólną zabawę, są przypadające w końcu listopada andrzejki.  Dla klas młodszych  spotkanie andrzejkowe miało miejsce 28.11.2017r.  Dawniej andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Do naszych czasów pozostała tradycja organizowania w tym dniu zabawy, której elementem mogą być  dawne zwyczaje. czytaj więcej »

Na warsztatach w Castoramie.

Młotek, pilnik, wkrętarka, jedna deseczka, druga deseczka i mamy … Tak właśnie uczniowie klasy 2a i 3a w dniu 27.11.2017r. na warsztatach w Castoramie w Radomiu poznały smak samodzielnego majsterkowania. Pod okiem wychowawczyń p. Ilony Bińkowskiej i p. Iwony Więckowskiej oraz z pomocą  wykwalifikowanych pracowników rozwijali swoje zdolności manualne i  poszerzali wiedzę ekologiczną. czytaj więcej »

Najmilsza zabawka dzieciństwa … pluszowy miś

„Czy to wczoraj, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś” – tak skandowały dzieci, które z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia zebrały się w dniu 24 listopada 2017r. na uroczystości poświęconej tej niezwykłej pluszowej zabawce. Na apel organizatorów święta pluszowego misia wiele dzieci przyszło w przebraniu misia lub przyniosło do szkoły swojego pluszowego przyjaciela. czytaj więcej »

Szkolny konkurs recytatorski

Szkoła jest po to, by rozwijać i pielęgnować uczniowskie talenty. Właśnie z tego powodu w dniu 23.11.2017r. odbyły się szkolne eliminacje do konkursu gminnego konkursu recytatorskiego. Uczniowie występowali w dwóch kategoriach: klasy 0-I i II-III. Wszyscy fantastycznie się przygotowali, a komisja miała bardzo trudne zadanie wskazać najlepszych.Do dalszego etapu zostali zakwalifikowani: Jadwiga  Stadryniak (oddział Oa), Oliwia Szczęsna (Ib), Klaudia Stanisławek (IIIb) oraz Bartłomiej Błędowski (III a).

Świąteczne akcje i konkursy…

Wprawdzie do świat jeszcze prawie miesiąc, ale już teraz podejmujemy w szkole działania, które przypominają nam o tych wyjątkowo ciepłych choć grudniowych dniach, a to za sprawą akcji, konkursów i kiermaszów,  o których coraz głośniej… czytaj więcej »

Uczciliśmy rocznicę odzyskania niepodległości…

14 listopada 2017r., tuż po ogólnopolskich obchodach 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości, cała społeczność naszej szkoły obchodziła Święto Niepodległości. Wyjątkową atmosferę tego święta podkreślał strój galowy, a także przygotowane w tym dniu patriotyczne lekcje, akademia oraz  turniej wiedzy historycznej dla kl. 4 – 7.  Drużyny  wszystkich klas wykazały  się znajomością historii naszego kraju sprzed niemal wieku. czytaj więcej »

Promujemy czytanie przez kamishibai…

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła realizuje projekt czytelniczy pt. „Promujemy czytanie”. W każdym miesiącu nauczyciele i uczniowie wykonują konkretne zadania. W listopadzie uczniowie wszystkich klas czwartych i trzecich zapoznali się z teatrzykiem obrazkowym kamishibai. czytaj więcej »

Siódmy raz pobiegliśmy dla Niepodległej …

W centrum Kowali przed pomnikiem lotników Żwirki i Wigury w sobotę 11 listopada o godzinie 11. 00 zebrali się uczestnicy VII  Międzypokoleniowej Sztafety Niepodległości 11.11.11.11.17. Nie zabrakło wśród nich uczniów, nauczycieli i wolontariuszy naszej szkoły. Ta cykliczna impreza to wyjątkowy typ wydarzenia kulturalnego, promujący nowoczesną formę patriotyzmu, angażujący i integrujący całą społeczność lokalną i zachęcający do aktywnego sposobu spędzenia wolnego czasu. czytaj więcej »

Uśmiech dla Żabki….

To tytuł spotkania z pisarzem Przemysławem  Wechterowiczem, w którym uczestniczyli uczniowie klasy 1a i 2a. Dzieci spotkały się z autorem książek dla najmłodszych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kowali. Było to niezwykłe spotkanie, które dostarczyło wielu wrażeń słuchającym. Pisarz niewątpliwie obdarzony również talentem aktorskim bez trudu zainteresował publiczność swoją osobą. czytaj więcej »

Razem z innymi modlili się za rówieśników w Syrii…

18 października o godz. 9.00 czasu lokalnego, dzieci na całym świecie modliły  się  w intencji swoich rówieśników w Syrii. To kolejna odsłona projektu modlitewnego „Różaniec miliona dzieci”, który od 2005 r. łączy młodych katolików na całym świecie, a promuje ją Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.W tym roku  w realizacje tego pięknego dzieła włączyła się również nasza szkoła. czytaj więcej »

Warsztaty ceramiczne „zerówki” w Muzeum Wsi Radomskiej

Glina od dawnych czasów miała bardzo szerokie zastosowanie. Lepiono z niej naczynia użytkowe takie jak garnki czy misy. Ponadto, glina była i jest materiałem, z którego tworzy się różne ozdoby takie jak koraliki, zawieszki, figurki.  O jej niezwykłych właściwościach mogli się przekonać dzieci z oddziału przedszkolnego, które 27 października 2017r. wybrały się do Muzeum Wsi Radomskiej na ciekawą lekcję dawnej ceramiki. czytaj więcej »

Ile w nas pamięci…

Zbliża się dzień, w którym szczególną pamięcią otaczamy tych, którzy odeszli. Jak co roku  uczniowie naszej szkoły w przede dniu Święta Zmarłych odwiedzają mogiły żołnierzy poległych w obronie ojczyzny i groby ludzi zasłużonych dla rozwoju małej ojczyzny. Pamiętamy także o grobach, których od lat nikt już nie odwiedza. Dlatego dnia 26 XI 2017r dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na spacer na cmentarz, aby zapalić znicze na opuszczonych grobach i mogiłach żołnierzy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.  czytaj więcej »

Złota Szkoła w Rymanowie Zdroju…

Rymanów Zdrój to miejscowość o dużych walorach zdrowotnych, turystycznych i kulturalnych położona w Beskidzie Niskim. Tam w dniach od 23 do 27 października 2017r. uczniowie z klas  3b i 3c przebywali  na Złotej Szkole. Celem wyjazdu dzieci, obok odpoczynku i zabawy,  było zdobycie nowych wiadomości  i umiejętności  poprzez aktywny kontakt ze środowiskiem społecznym, przyrodniczym, i kulturalnym.  Nauka połączona z aktywnym wypoczynkiem  na świeżym, górskim powietrzu to doskonały sposób na pozytywny rozwój osobowości dziecka, jego sprawność fizyczną  i ogólny stan zdrowia.  czytaj więcej »

Gminny Konkurs Ortograficzny

W piątek 27 października czworo uczniów – najlepszych znawców polskiej ortografii: Franciszek Pałgan 4b, Julia Domagała 5b, Michalin Błeszyńska 6b oraz Martyna Gomuła 7b reprezentowało nasza szkołę w Gminnym Konkursie Ortograficznym, który odbył się w  Publicznej Szkole Podstawowej w Mazowszanach. Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-V oraz klasy VI-VII i składał się z testu oraz dyktanda. Wielki sukces odniosła Julia Domagała z klasy Vb, która zdobyła I miejsce w kategorii kl. IV-V. czytaj więcej »

Wizyta gości z Policji i Straży Pożarnej …

Bezpieczeństwo każdego ucznia jest w naszej szkole sprawą priorytetową, dlatego  co roku w ramach edukacji związanej z bezpieczeństwem organizowane są spotkania dzieci i młodzieży naszej szkoły z przedstawicielami Policji  i Straży Pożarnej. Wprawdzie prawie wszyscy nasi uczniowie wiedzą, jak zachować się na drodze, czy obchodzić z ogniem, ale prelekcji na ten temat nigdy dosyć, tym bardziej kiedy prowadzone są przez profesjonalistów, jak to miało miejsce w tym roku. czytaj więcej »

Witamy pierwszaków w gronie uczniów naszej szkoły…

Godzinę po występie dzieci z oddziału przedszkolnego odbyła się pierwsza ważna uroczystość dla uczniów klas pierwszych – ślubowanie i pasowanie na ucznia. Pierwszoklasiści w obecności pani dyrektor szkoły Małgorzaty Koniecznej i Joanny Kutkowskiej, zaproszonych gości, wychowawców i rodziców, zostali oficjalnie włączeni do społeczności uczniowskiej szkoły. Uroczystość, do której przygotowywali się od września w dużym stopniu stanowiła zakończenie procesu adaptacyjnego do warunków szkolnych. Dzieci poznały swoje prawa i obowiązki oraz obowiązujące zasady zachowania. Zebrane na sali gimnastycznej 18.10.2017r pierwszaki ubrane na galowo i w czerwonych biretach na głowach prezentowały się bardzo uroczyście. czytaj więcej »

Pasowania nadszedł czas…

Ten dzień był szczególny dla dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg naszej szkoły. Po miesiącu wspólnej pracy  i zabawy maluchy z zerówki  przygotowały  swój  pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością. A wszystko po to, aby dostąpić pasowania na „Żaka Przedszkolaka”. Po przedszkolach przyszedł czas na ślubowanie uczniów z trzech klas pierwszych, które po wstępach maluchów z zerówki miały do pokonania bardzo wysoko postawioną poprzeczkę … czytaj więcej »

„Idźmy naprzód z nadzieją!” – Dzień Papieski

W tym roku  Dzień Papieski obchodziliśmy pod hasłem zaczerpniętym z wypowiedzi Jana Pawła II: „Idźmy naprzód z nadzieją”. Promowanie tej  chrześcijańskiej wizji nadziei przyświecało też treściom uroczystego apelu przygotowanego przez uczniów pod opieka s. Ignacji Marty Tomczyk. Odbył się on 16.10.2017r. na sali gimnastycznej. czytaj więcej »

Sprzątali dla wdzięczności tym, o których już nikt nie pamięta…

Z inicjatywy Szkolnego Koła Caritas działającego przy PSP w Kowali zorganizowana została akcja, którą nazwaliśmy: Sprzątamy, aby nieść miłosierdzie tym, o których już nikt nie pamięta. W sobotę, 7 października 2017r członkowie szkolnych Kół Caritas z Kowali  oraz  z Parznic wraz z opiekunkami s. Ignacją Martą Tomczyk  i p. Agnieszką Piątek stawili się na miejscowym cmentarzu, aby wspólnie uprzątnąć stare zapomniane groby naszych przodków. czytaj więcej »

Mazowieckie obchody Dnia Edukacji Narodowej w Radomiu

Miło nam poinformować, iż 16 października 2017r. wręczono odznaczenia oraz nagrody pracownikom oświaty z terenu Radomia i powiatu radomskiego, w tym aż 5 pracowników nagrodzono z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Nauczyciel stanowi autorytet i wzór dla ucznia. Dzieli się nie tylko swoim doświadczeniem zawodowym, ale również mądrością życiową– powiedziała Kurator Aurelia Michałowska, dziękując wszystkim wyróżnionym.  A znaleźli się wśród nich: PANI ALICJA KRAKOWIAK  – NAGRODA MAZOWIECKIEGO KURATORA OŚWIATY PANI AGNIESZKA KĘDER  PANI ANNA SZYMCZYK  PANI IWONA STEFAŃSKA-STANIK  – MEDAL KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ, PANI ANNA KOWALSKA  – ZŁOTY MEDAL ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ czytaj więcej »

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej …

Dzień Edukacji Narodowej zwany  tradycyjnie Dniem Nauczyciela to szczególne wydarzenie w kalendarzu szkolnych uroczystości.  Jest pamiątką ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej, która powstała 14 października 1773 roku, z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, jako pierwsze w Europie ministerstwo oświaty . Święto zostało ustanowione prawie 200 lat później – w 1972 roku. Zazwyczaj kojarzy się z bukietami kwiatów i uroczystymi apelami, jest bowiem okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim pedagogom za ich trud. czytaj więcej »

„Szlaban na ryzyko” kampania społeczna…

Kampania społeczna Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko”  prowadzona jest przez PKP Polskie linie Kolejowe od 2005 roku. Jej celem jest zmiana postawy społecznej oraz eliminowanie niewłaściwych zachowań wśród wszystkich użytkowników przejazdów, takich jak: lekceważenie znaku STOP, przejazd slalomem pomiędzy zamkniętymi półrogatkami, niezachowanie ostrożności itp.. O tym jak ważna jest edukacja młodych ludzi  w tym zakresie świadczy fakt, że wciąż aż 98% kolizji to skutek ignorowania znaków drogowych, czerwonych świateł i omijania rogatek. Uczniowie naszej szkoły, którzy na co dzień mają do czynienia z przekraczaniem przejazdów kolejowych  w drodze do szkoły i ze szkoły, po raz pierwszy uczestniczyli w tym projekcie. czytaj więcej »

Dzień Papieski w szkolnej świetlicy…

Z okazji zbliżającego się Dnia Papieskiego świetlica szkolna realizowała tematykę Wielki Polak – Jan Paweł II. Uczniom przybliżony został życiorys Jana Pawła II oraz ciekawostki z Jego życia. Dzieci uważnie słuchały informacji na temat Papieża Polaka, a także chętnie brały udział konkursach czy w zajęciach plastycznych, podczas których kolorowały portret Papieża. czytaj więcej »

Świetlicowa akcja BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY.

Gdy zamierzasz przejść przez ulicę

Na chodniku przystań bokiem,

Popatrz w lewo bystrym okiem.

Skieruj w prawo wzrok sokoli,

Znów na lewo spójrz powoli.

Jezdnia wolna – więc swobodnie

Mogą przez nią przejść przechodnie.

Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej brali udział w zajęciach z cyklu „Bezpieczna droga do szkoły”. Obok filmów edukacyjnych brały udział w zajęciach praktycznych i  konkursie dla klas młodszych, a starsi uczestniczyli w w specjalnie dla nich przygotowanym quizie o bezpiecznym poruszaniu się po drodze. czytaj więcej »

Zwiedzanie Warszawy – wycieczka klas szóstych…

Głównym punktem programu wycieczki klas szóstych do stolicy było zwiedzanie „starej” Warszawy, ale także inne miejsca okazały się bardzo atrakcyjne – tak przynajmniej uważają ci, którzy  20 września 2017r. wraz z wychowawczyniami wyjechali do legendarnego grodu Warsa i Sawy i warszawskiej Syrenki. czytaj więcej »

TANECZNA PRZERWA Z IDOLEM

Taniec nowoczesny to wybuchowa pełna ekspresji i radości mieszanka różnych stylów tanecznych, o czym mogli się uczniowie naszej szkoły, którzy 6.10.2017r. uczestniczyli w koncercie promocyjnym Fabryki Tańca IDOL w Radomiu.  Goszczący u nas tancerze tej znanej w Radomiu szkoły tańca zaprezentowali swoje umiejętności i przekonali o tym, że taniec może być świetną zabawą dla wszystkich. czytaj więcej »

„Jaś i Małgosia” – ekologiczne przedstawienie teatralne.

W dniu dzisiejszym gościliśmy w naszej szkole Studio Małych Form Teatralnych „Sztuka” z przedstawieniem pt. „Jaś i Małgosia”. Znani i lubiani bohaterowie bajki, czyli rodzeństwo – Jaś i Małgosia, spacerują po brudnym lesie, spotykają czarownicę, którą udaje im się pokonać dzięki odwadze i sprytowi. czytaj więcej »

Niezwykle smakowita wycieczka

Jak uprawiano dawniej zboże, z czego powstaje mąka,  jak zrobić chleb …. Odpowiedzi na te pytania uzyskali uczniowie klas 2a i 3a w czasie warsztatów „Od ziarenka do bochenka”, na które wraz z wychowawcami panią Iloną Bińkowską i panią Iwoną Więckowską udali się 27.09.2017 roku do Muzeum Wsi Radomskiej.

czytaj więcej »

Drużyna dziewcząt zwycięża na turnieju w Mazowszanach…

O tym, że dziewczęta mogą dorównać chłopcom przekonała nas szkolna drużyna dziewcząt, która 27.09.2017r brała udział brała udział w gminnych zawodach sportowych z mini piłki nożnej dziewcząt,. Turniej odbył się  w Mazowszanach. czytaj więcej »

M@zowszanie – zaproszenie do nauki i zabawy!

Lokalne Centrum Kompetencji, czyli darmowe centrum komputerowe dla mieszkańców gminy Kowala od roku działa w naszej szkole. LCK powstało w ramach projektu M@zowszanie  – Mazowiecka Sieć Społeczeństwa Informacyjnego, realizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Agencję Rozwoju Mazowsza S.A. Jest to bezpłatne centrum komputerowe, którego celem jest rozpowszechnianie i popularyzacja e-usług  wśród mieszkańców gminy Kowala. czytaj więcej »

Mamy nowy Samorząd Uczniowski!

Jak co roku wybory do samorządu uczniowskiego dostarczyły nie lada emocji. W tymroku w głosowaniu brały także udział klasy szóste. W maju uczniowie wybrali swoich przedstawicieli, a  na 9 czerwca wyznaczono wybory. Ten dzień poprzedziła dwudniowa kampania wyborcza, która rozpoczęła się w dniu 6 czerwca 2017r od prezentacji kandydatów i ich programów. czytaj więcej »

Ciekawi świata….

Do  malowniczo położonej wsi Sobanice w powiecie płońskim przyciągnęło nas wiele atrakcji, w tym jedyne  w Polsce Muzeum Afrykańskie. W Centrum Rekreacji i Rozrywki uczniowie klas trzecich naszej szkoły 8 i 9 czerwca 2017 spędzili bardzo aktywnie  czas, sprawdzając przy okazji  swoje możliwości w pokonywaniu mostów peruwiańskich, linowych, w strzelaniu z wiatrówek i łuków,  zjazdów na linie, a także wspinania się na ściankę wspinaczkową. Ogromną radość wszystkim uczestnikom wycieczki sprawiła również jazda na quadach. czytaj więcej »

Mali sportowcy na Olimpiadzie Przedszkolaka…

Sport to zdrowie każdy przedszkolak to powie… zwłaszcza gdy stanie na najwyższym podium tak jak 10 osobowa drużyna dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych, która 6 czerwca 2017r uczestniczyła w XVII Olimpiadzie Przedszkolaka. Naszą szkołę reprezentowali: Adam Błędowski, Miłosz Chylicki, Dominik Chrzanowski, Lena Orzechowska, Patryk Pająk, Wiktor Piszczek,Małgorzata Rogala, Oliwia Szczęsna, Antoni Szczęsny, Przemysław Walczak. czytaj więcej »

Matematyczne Asy 2017 naszej szkoły

Matematyczne zadania i łamigłówki to dla naszych szkolnych asów powód do nie lada dumy. W 2017r tradycyjnie matematyczne zmagania  rozegrały się w trakcie konkursów: Kangur Matematyczny (międzynarodowy), Archimedes Plus (ogólnopolski) i  VIII edycji Gminnego Konkursu Matematycznego. czytaj więcej »

My też palić nie będziemy…

Edukacja prozdrowotna to jeden z priorytetów w tym roku szkolnym. Uczniowie klas trzecich i pierwszej realizowali to zadanie poprzez udział   w programie profilaktycznym Państwowej Inspekcji Sanitarnej pt.:,, Nie pal przy mnie, proszę’’. Adresatami edukacja antynikotynowa byli uczniowie i rodzice. Celem podjętych działań było uświadomienia w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz zmniejszenie zagrożeń dla zdrowia poprzez kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem sytuacji czynnego i biernego palenia tytoniu. czytaj więcej »

Grunt to RODZINA!

W familijnej atmosferze uczciliśmy 1 czerwca Dzień Dziecka, który w naszej szkole jest tradycyjnie Dniem Rodziny. Plac szkolny wypełnił się licznie przybyłymi uczniami i zaproszonymi na tę uroczystość członkami ich rodzin.  W tym dniu każdy z uczestników spotkania mógł spędzić mile czas i skorzystać z przygotowanych atrakcji. czytaj więcej »

Nie jestem sam, ja książkę mam…

„Nie jestem sam, ja książkę mam” – to projekt z zakresu edukacji czytelniczej realizowany w roku szkolnym 2016/2017 w naszej szkole przez uczniów klas I – VI.  Jego celem było propagowanie aktywności i kultury czytelniczej przez stosowanie różnorodnych i interesujących form pracy z książką. Podsumowanie w ramach  Szkolnego Festiwalu Książki miało miejsce 9 maja 2017r, a jego centralnym punktem były inscenizacje fragmentów wybranych lektur pod hasłem „Teatralne Fanaberie”. czytaj więcej »

Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

W dniu 11.05.2017r odbył się w Publicznym Gimnazjum w Parznicach Turniej BRD, w którym uczestniczyły szkoły z terenu gminy Kowala. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy ze znajomości przepisów ruchu drogowego oraz kształtowanie wśród dzieci i młodzieży bezpiecznych i kulturalnych zachowań na drodze. Uczestnicy eliminacji gminnych rozwiązywali test ze znajomości  przepisów ruchu drogowego. Kolejnym etapem były zadania praktyczne polegające na bezbłędnym pokonaniem rowerowego toru przeszkód. Dodatkowo każda  drużyna miała do  wykonania zadanie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

czytaj więcej »

To już tradycja…

30 kwietnia 2017 r. uczniowie klas 0-III wzięli udział w Biegu o flagę. Celem rywalizacji sportowej było uczczenie święta 2 maja-Dnia Flagi. Rangę biegu zawsze podnosi odśpiewanie hymnu państwowego i krótka powtórka z symboli narodowych. Dla wszystkich uczniów to żywa lekcja patriotyzmu. Tym bardziej, że poprowadzona została przez Panią Dyrektor Małgorzatę Konieczną, a to dodało jej wyjątkowości. czytaj więcej »

Gimnastyczne sukcesy…

Gimnastyczne umiejętności uczennic naszej szkoły mogliśmy podziwiać na pokazach organizowanych na hali sportowej oraz na uroczystości stulecia. Dziewczęta od kilku lat systematycznie ćwiczą pod okiem trener Anny Stawczyk w Gimnastycznym Klubie Sportowym Quick Flik – działającym na terenie gminy Kowala. Teraz przyszedł czas na pierwsze i na pewno nie ostatnie sukcesy. W dniu 08.04.2017r. w Garwolinie odbyły się Otwarte Zawody Mazowsza Dziewcząt i Chłopców w Gimnastyce, w których gimnastycy z Kowali zaprezentowali swoje umiejętności. czytaj więcej »

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania…

Dnia 27 kwietnia 2017 roku odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów  klas I-III i dzieci z oddziałów przedszkolnych. Celem konkursu było popularyzowanie czytelnictwa i kultury czytelniczej oraz wdrażanie do staranności przekazu językowego. Prezentacje uczestników oceniano za płynność, bezbłędność, wyrazistość i  interpretację. czytaj więcej »

Sukces naszych recytatorek!

Wygłaszanie z pamięci utworu literackiego w sposób artystyczny i artystyczne czytanie prozy to wcale niełatwa sztuka, ale nasze uczennice Julia Szałas  z klasy 6 i Michalina Błeszyńska z klasy 5 biorące udział w Gminnym Konkursie Literacko-Recytatorskim pod hasłem „Z literaturą polską na ty” organizowanym przez PSP w Bardzicach poradziły sobie z tymi umiejętnościami wspaniale. czytaj więcej »

„Z legendą przez wieki” – Gminny Konkurs Czytelniczy.

Dnia 28 kwietnia 2017r. gościliśmy  uczniów klas IV ze szkół podstawowych z terenu gminy Kowala, które wzięły udział w Gminnym Konkursie „Z legendą przez wieki”. Szkolne ekipy rywalizowały w różnorodnych konkurencjach, które sprawdzały nie tylko znajomość treści lektur, ale także kreatywność, refleks, umiejętność współpracy w grupie, prezentację sceniczną, wykorzystanie wyobraźni. czytaj więcej »

Pasowanie na czytelnika…

Uroczystość przyjęcia uczniów pierwszej klasy do grona czytelników biblioteki to nasza szkolna tradycja. Tegoroczne pasowanie na czytelnika odbyło się w dniu 25 kwietnia 2017 roku.  Przygotowane zostało jak zawsze pod okiem nauczyciela bibliotekarza p. Sylwii Bilskiej i członków aktywu bibliotecznego, do którego należą uczennice klasy 6a. czytaj więcej »

Wielkanocny występ naszych uczniów w Domu Opieki Społecznej

Dnia 20 kwietnia 2017 roku grupa uczniów, która z okazji Świąt Wielkanocnych przygotowała dla szkoły występ o zmartwychwstaniu Jezusa,  pojechała do Domu Opieki Społecznej w Radomiu, aby i tam zaprezentować to przedstawienie. czytaj więcej »

Rekolekcje wielkopostne

Szkolne rekolekcje wielkopostne w tym roku przeżywaliśmy w dniach 5-7 kwietnia. Prowadził je ks. Nazar Biłyk , diecezjalny moderator Ruchu Światło Życie we Lwowie na Ukrainie. czytaj więcej »

Żonkile i Pola Nadziei – akcja Szkolnego Koła Caritas.

Kolejny raz mieszkańcy Kowali wsparli działania Szkolnego Klubu Caritas, który wraz z opiekunem  s. Karoliną włączył się  w ogólnopolską akcję Pola Nadziei 2017. Jej celem jest pozyskiwanie funduszy na pomoc osobom chorym na raka oraz edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los nieuleczalnie chorych. Koordynatorem działań  w naszym regionie jest Caritas Diecezji Radomskiej, a symbolem  wiosenny żonkil, który już w czasach starożytnych był znakiem odrodzenia, nadziei na nowe życie. czytaj więcej »

W przyjaźni z ortografią …

Czy z ortografią można się zaprzyjaźnić?  Jak pokazał XIII Gminny Konkurs Ortograficzny ,, Z ortografią za pan brat” jest to jak najbardziej możliwe.  Konkurs rozegrany został  4 kwietnia 2017 roku w  Publicznej Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kończycach Kolonii. Nasza szkołę reprezentowali  uczniowie z klas drugich i trzecich: Julia Tuszyńska, Bartosz Stanik, Łukasz Smorągiewicz, Gabriela Łyżwińska. czytaj więcej »

Muzyczny sukces w konkursie „Wiosno, wiosennko”…

Nasi uczniowie udziałem w konkursie muzycznym Wiosno, wiosenko zorganizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową w Mazowszanach  śpiewająco powitali te wspaniałą i słoneczną porę roku. Radość tym większa, że nasi przedstawiciele zajęli w tych zmaganiach wysokie miejsca.  czytaj więcej »

Nasza nowa uczennica z Kamerunu…

Od kilku lat nasza szkoła uczestniczy w Adopcji Serca. Pieniądze na pokrycie kosztów utrzymania, zakupu przyborów szkolnych, żywności i lekarstw dla dziecka z Afryki co roku pozyskujemy  z dobrowolnych darowizn od uczniów i nauczycieli. Wszystkim,  którzy wspierają to wartościowe dzieło pomocy afrykańskim dzieciom serdecznie dziękujemy  i  zachęcamy do jego kontynuowania w kolejnych latach. czytaj więcej »

Warsztaty tworzenia pisanek …

Zwyczaj malowania jajek znany jest od czasów starożytnych. W naszej rodzimej tradycji ozdabianie jajek łączy się z tradycją świąt Wielkiej Nocy. Pisanki, kraszanki i drapanki  mają symbolizować budząca się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję rodząca się wraz z wiarą w zmartwychwstanie Chrystusa. Dawniej pisanki powstawały poprzez rysowanie na jajkach wzorów  roztopionym woskiem i barwienie ich poprzez gotowanie w łupinach z cebuli. Obecnie wielkanocne pisanki wykonuje się bardzo różnymi metodami. Jedną  z nich poznali uczniowie naszej szkoły w ramach warsztatów dekorowania jajek metodą decoupage. czytaj więcej »

Czyste powietrze wokół nas…

W bieżącym roku szkolnym przedszkolaki z oddziału 0a i 0b realizują program „Czyste powietrze wokół nas” dotyczący przedszkolnej edukacji antytytoniowej. Podejmowane działania maja na celu ochronę dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego. W realizacji programu biorą udział także rodzice naszych maluchów. Program ma charakter profilaktyczny, a jego podstawowym zadaniem jest wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach bezpośredniego kontaktu z palącymi. czytaj więcej »

Wolontariusze kolejny raz zbierali żywność…

31 marca 2017r po raz kolejny w sklepach w Kowali wolontariusze uczestniczyli w akcji Świąteczna  zbiórka żywności Członkowie Klubu Małego Wolontariusza z naszej szkoły  i uczniowie klasy 5b    zachęcali mieszkańców naszej miejscowości do przekazania artykułów  spożywczych na rzecz potrzebujących.  Akcja podobnie jak w latach poprzednich  została przeprowadzona we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kowali oraz Radomskim Bankiem Żywności. Zebrane produkty zostaną przekazane w formie paczek najuboższym mieszkańcom naszego regionu. Składamy serdeczne podziękowania osobom, które pamiętają o tych, którzy znajdują się w ciężkiej sytuacji materialnej i przyłączyli się do prowadzonej przez nas zbiórki żywności.

czytaj więcej »

Niezwykła inscenizacja …

„ Świadkowie    na  Drodze  Krzyżowej ”  –    „ Nazywa  się  Jezus.  Dawno    temu  został ukrzyżowany.  Znałeś Go?  Widziałeś   jak  umierał?  Przyjdź, daj    świadectwo!   Wzywam    Was,  świadkowie Jezusa ”   – to słowa  wprowadzenia  do   inscenizowanego Nabożeństwo Drogi   Krzyżowej,    które   zostało  przygotowane  przez   uczniów   klas  trzecich  i   poprowadzone 24 marca  2017r.  w kościele  w Kowali.  czytaj więcej »

Innowacje w szkole …

Od II półrocza roku szkolnego 2016/2017 w naszej szkole wprowadzona została   innowacja organizacyjno – metodyczna z języka angielskiego „eTwinning w Publicznej Szkole Podstawowej w Kowali”. czytaj więcej »

ZAGROŻENIA W INTERNECIE

Drodzy Rodzice!

W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń w Internecie, zwracamy się z uprzejmą prośbą do Państwa o zareagowanie na poniższe informacje. czytaj więcej »

Nasza pomoc dla rówieśników z Afryki…

Na kilka dni przez zimową przerwą świąteczną na szkolnym korytarzu niezwykłe ożywienie wywołał kiermasz charytatywnych laleczek wykonanych przez uczniów naszej szkoły. Wydarzenie to koordynowane przez Szkolny Klub Małego Wolontariusza było efektem  naszego udziału w ogólnopolskiej akcji „Wszystkie Kolory Świata organizowanej przez UNICEF. Własnoręcznie  przygotowane specjalne szmaciane laleczki to symbol pomocy, jakiej nasi uczniowie chcieli udzielić swoim rówieśnikom z Angoli, którzy umierają z powodu różnych chorób. czytaj więcej »

Sto lat, sto lat, niech żyją, żyją nam…

Dnia 30 stycznia 2017r wszyscy uczniowie klas młodszych i dzieci z oddziałów przedszkolnych gościli w murach szkolnych niezwykłych gości. Tego dnia uczciliśmy Dzień Babci i Dziadka. Licznie przybyli na nasze zaproszenie seniorzy mogli podziwiać swoje wnuki we wspaniałych występach artystycznych.
czytaj więcej »

„Na szczęście! Na zdrowie! Na ten Nowy Rok!…”

Żyjemy w czasach ogromnego postępu nauki i techniki. Naturalnym biegiem rzeczy zmienia się nasz styl życia, potrzeby i aspiracje. Jednak powracanie do dawnych tradycji jest wyrazem naszego przywiązania do tego co bliskie  sercu, rodzime i znane od dzieciństwa. Dlatego też  od kilku lat  dziecięce grupy kolędnicze z naszej szkoły  w barwnych strojach  wędrują po Kowali, kontynuując piękną polską tradycję kolędowania. Odwiedzają instytucje, sklepy i prywatnych mieszkańców, prezentując krótkie scenki inspirowane biblijną  historią  narodzenia Jezusa,  śpiewając kolędy i składając życzenia „na ten Nowy Rok”.  Nawiązując do starego ludowego obyczaju  ożywiają wspomnienia związane z przeżywanymi niedawno Świętami Bożego Narodzenia. czytaj więcej »

cbk (2)

 

ws_certyfikat_A4_2013_2014_10100127