ODBIÓR ZAŚWIADCZEŃ PRZEZ ÓSMOKLASISTÓW

Wakacje w pełni, ale naszych absolwentów zapraszamy w poniedziałek 3.08 2020r od godziny 12.00 do szkoły po odbiór zaświadczeń z egzaminu ósmoklasisty 2020. Szczegółowa informacja została przez Librusa  wysłana  do uczniów, rodziców i wychowawców .

Wyniki z egzaminu można sprowadzić już 31.07.2020r. Jak to zrobić? W tym celu prosimy o zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi tutaj: https://www.oke.waw.pl/artykuly/podglad.php?id_artykulu=3452

 

Zakończenie roku 2019/2020 w obrazach…

Ten rok szkolny zapamiętamy na długo. Z powodu epidemii Covid-19 uczniowie od marca rozpoczęli edukację w sposób zdalny. Z tego samego powodu nie było też uroczystego zakończenia roku i wręczania świadectw z wyróżnieniem na forum szkoły. Wychowawcy, zgodnie z opracowanym na tą okoliczność harmonogramem, na krótkich spotkaniach w klasach pożegnali swoich uczniów i wręczyli świadectwa. Ci, którzy nie mogli z różnych przyczyn przybyć do szkoły, mogą odebrać świadectwo w terminie późniejszym w sekretariacie. Teraz czas na zasłużony odpoczynek!  Z tej okazji, wszystkim uczennicom i uczniom, życzymy ciekawy, atrakcyjnych i bezpiecznych wakacji. Tego lata, pamiętajcie o zasadach ostrożności – noście maseczki, zachowujcie dystans.

 

Fotorelacja z zakończenia roku szkolnego 2019/2020: czytaj więcej »

Koniec roku szkolnego inny niż zwykle…

Nie było uroczystego apelu, szkolnego hymnu i przekazania sztandaru. Uczniowie podczas krótkich spotkań z wychowawcami w klasach odbierali świadectwa. Z powodu zakazu gromadzenia się uczniowie najstarszej klasy musieli zapomnieć o uroczystym pożegnaniu i tradycyjnym polonezie na zakończenie szkoły podstawowej. Jednak postanowiliśmy im to wynagrodzić, przygotowując – przy zachowaniu procedur bezpieczeństwa – pożegnalne spotkanie na hali sportowej. Wśród uczniów  i nauczycieli  czuło się uroczystą atmosferę i powagę chwili… Były gratulacje i podziękowania… czytaj więcej »

PSYCHOLOG O BEZPIECZNYCH WAKACJACH

Drodzy Rodzice i Uczniowie,

Wyczekiwany czas odpoczynku i wakacji nadchodzi. Warto w tych chwilach odetchnąć i nabrać sił na powakacyjny czas. Ważne, by pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji po to, by każdy wrócił wypoczęty i pełen zdrowia. Propozycje szkolnego psychologa: czytaj więcej »

BEZPIECZNE WAKACJE -TO JEST WAŻNE

Drodzy Rodzice i Uczniowie, przed nami ostanie dni roku szkolnego 2019/2020. Nie był on łatwy ani dla Uczniów, ani dla Rodziców, ani dla nas, Nauczycieli i Dyrekcji Szkoły. Po wielu miesiącach nauki i wytężonej pracy nadszedł czas wypoczynku i wytchnienie. Przed nami dwa miesiące pełne beztroskiej zabawy, niezapomnianych przygód oraz wrażeń. Warto jednak pamiętać, że podczas wypoczynku, chociaż można zapomnieć o nauce i innych obowiązkach, nie można zapomnieć o bezpieczeństwie. Jest to czas szczególny, ze względu na sytuację zagrożenie zarażenia się koronawirusem. Nie zapominajmy o tym, chrońmy się i dbajmy o swoje bezpieczeństwo.

czytaj więcej »

Kilka uwag o zakończeniu roku szkolnego…

Przed rozpoczęciem wakacji chcielibyśmy spotkać się Naszymi Uczniami chociaż na krótką chwilę, aby  pogratulować wszystkim wytrwałości oraz wspaniałych wyników w nauce, zdobytych w tak trudnych i nietypowych warunkach. Z wielką przykrością informujemy,  że tym razem w uroczystości zakończenia roku mogą brać udział TYLKO UCZNIOWIE, z uwagi na konieczność ograniczenia do minimum liczby uczestników spotkania. Wyjątkowo zrezygnowaliśmy także z przyznawania nagród książkowych za wyniki w nauce w klasach I – VII. Ta forma wyróżnienia dotyczyć będzie jedynie uczniów klas VIII. Przyznane natomiast zostaną wyróżnienia: NAJLEPSZY ABSOLWENTZuzannie Bieniek   oraz  PRYMUS SZKOŁY Aleksandrze Stadryniak i  Dawidowi Zalwert. Rozdamy również stypendia pieniężne za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe. Ich przyznanie to nagroda dla najlepszych uczniów za pracowitość i umiejętność  jak  najlepszego wykorzystania swoich zdolności oraz promowanie szkoły w środowisku. W tym roku mamy 29 takich liderów. czytaj więcej »

Zakończenie roku szkolnego – harmonogram

Rok szkolny 2019/2020 powoli dobiega końca. Był wyjątkowo dziwny i nieprzewidywalny.  Każdy z nas: uczeń, nauczyciel i rodzic starał się sprostać nowej wirtualnej edukacji. 26 czerwca 2020r oficjalnie zakończymy rok szkolny, zakończymy go jednak inaczej niż zawsze.

Dyrekcja szkoły  ze względu na ilość uczniów i konieczność dostosowania się do wytycznych MEN i GIS  nie planuje spotkania ogólnego z uczniami klas I – VII i oddziału przedszkolnego. Świadectwa promocyjne i świadectwa ukończenia szkoły podstawowej zostaną rozdane przez wychowawców w ustalonych godzinach w wyznaczonych miejscach z zachowaniem środków bezpieczeństwa tj. zakrywanie ust i nosa maseczkami ochronnymi, zachowanie bezpiecznej odległości, dezynfekcja rąk przed wejściem do budynku. Do szkoły mogą przyjść jedynie uczniowie zdrowi. Prosimy, aby rodzice nie wchodzili na teren szkoły.

Na uroczyste zakończenie roku szkolnego oraz wręczenie nagród i świadectw uczniom klas VIII dyrekcja szkoły zaprasza o godzinie 8.30Spotkanie odbędzie się w sali gimnastycznej.

Wszystkich uczniów zapraszamy na uroczyste wręczenie świadectw  według harmonogramu zamieszczonego poniżej: czytaj więcej »

Damy radę…!. Egzamin ósmoklasistów w cieniu pandemii

„Trzymamy kciuki” – taki napis przywitał ósmoklasistów, którzy we wtorek, 16 czerwca 2020 stawili się na pierwszy poważny sprawdzian – egzamin na zakończenie szkoły podstawowej. Tegoroczny egzamin ósmoklasisty był  szczególny, bo odbywał się w nietypowym terminie i przeprowadzony był w reżimie sanitarnym. Jedno i drugie spowodowane było koronawirusem. Pierwotnie plany pokrzyżowała pandemia, która wymusiła także niezwykłe środki ostrożności. Były obawy o to, czy egzamin się odbędzie. Wreszcie po długiej nieobecności w szkole związanej ze zdalnym nauczaniem, do  trzydniowego maratonu przystąpiło 32 uczniów naszej szkoły. Od 16 do 18 czerwca wszyscy byli w  pełnej, wyjątkowej gotowości! We wtorek uczniowie sprawdzali swoją wiedzę z języka polskiego , a w kolejnych dniach umiejętności matematyczne i językowe. Każdego dnia egzamin rozpoczynał się o godzinie 9. czytaj więcej »

UWAGA ÓSMOKASIŚCI

Egzaminy ósmoklasistów w toku. Trzymamy za nich kciuki i życzymy powodzenia! Równocześnie od 15.06.2020 r. na stronie Vulcan rusza rekrutacja  do szkół ponadpodstawowych  – LINK DO STRONY: https://naborpp.oswiatawradomiu.pl/kandydat/app/index.html.

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem poświęconym tegorocznym naborom do szkół ponadpodstawowych https://www.se.pl/radom/radom-ruszyla-rekrutacja-do-szkol-ponadpodstawowych-jak-i-kiedy-zlozyc-dokumenty-aa-J6xX-yvEE-Jhbc.html
Serdecznie polecamy także zajrzenie do  zamieszczonego na stronie szkoły  Poradnika dla ósmoklasistów przygotowanego przez psychologa i nauczyciela doradztwa zawodowego
http://www.pspkowala.pl/wp-content/uploads/2020/05/Poradnik-dla-osmoklasistow_nowa-wersja_1905.pdf

 

Brawo Magda!

Prawie pół roku 13-stka naszych ósmoklasistów realizowała zadania w ramach projektu „Ferie z ekonomią 3”. Ostatnim etapem był konkurs Wiedzy Ekonomiczno- Finansowej.  Razem z 138 uczniami ze szkół z całej Polski wzięła w nim udział drużyna z naszej szkoły. Test wiedzy składał się z 25 losowo wybranych pytań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, z pytań otwartych i opisowych, pytań prawda-fałsz oraz pytań przeciągnij-upuść, wybieranych z banku pytań. Test był przeprowadzony drogą elektroniczną. Na jego rozwiązanie każdy uczeń miał 18 minut.. Każda poprawna odpowiedź była punktowana. Miło nam poinformować, że sukces w indywidualnym konkursie indywidualnym i tytuł laureata przypadł naszej uczennicy Magdalenie Szydłowskiej z klasy 8a. czytaj więcej »

3 czerwca – Światowy Dzień Roweru

Jazda na rowerze należy do jednej z najpopularniejszych aktywności fizycznych. Na ten jednoślad, szczególnie wiosną i latem, wsiadają i młodzi, i starsi na całym świecie od ponad 200 lat. Nic więc dziwnego, że ma on swoje święto. Światowy Dzień Roweru to młode święto. Zostało  ustanowione  przez ONZ w 2018 r i przypada 3 czerwca. Aby promować  ten ekologiczny i niezawodny środek transportu, nasi uczniowie postanowili właśnie w tym dniu, 3 czerwca, odbyć krótkie wycieczki rowerowe po najbliższej okolicy. Pamiętali  przy tym, że aby jazda na rowerze była przyjemnością,  należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i odpowiednim wyposażeniu.

Tak przebiegał u nas Światowy Dzień Roweru…

czytaj więcej »

Organizacja roku szkolnego 2019/2020 do wakacji

W dniu dzisiejszym, 1 czerwca 2020 r podczas konferencji Minister Dariusz Piontkowski poinformował,  że 1 czerwca rozpoczyna się kolejny etap stopniowego przywracania pracy szkół i placówek oświatowych.

Od dziś uruchomione zostały konsultacje z nauczycielami dla wszystkich dzieci w szkole, zgodnie z opracowanymi przez dyrekcję PSP w Kowali i przesłanymi do uczniów i ich rodziców, PLANAMI KONSULTACJI I DYŻURÓW.

Minister Dariusz Piontkowski przypomniał także o zbliżających się egzaminach, które dla uczniów klas VIII rozpoczynają się już 16 czerwca.

Szef MEN zapowiedział ponadto, że nauka z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, którą wprowadzono 25 marca br., zostanie przedłużona do 26 czerwca.

O sposobie realizacji zdalnej nauki decyduje dyrektor szkoły lub placówki, przy współpracy z nauczycielami i po uwzględnieniu możliwości uczniów i rodziców.

ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ ZE SZCZEGÓŁAMI DOTYCZĄCYMI ORGANIZACJI ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 ZGODNIE Z NAJNOWSZYMI WSKAZANIAMI  tu czytaj>>> Organizacja roku szkolnego  2020.VI

KROPLA POZYTYWNEJ ENERGII

Drodzy Uczniowie,

Pewnie nie raz zastanawialiście się co zrobicie, kiedy ograniczenia związane z koronawirusem zostaną zniesione. Możliwe, że ktoś z Was marzy o wyjściu do kina, do teatru czy swobodnym spotkaniu ze znajomymi na świeżym powietrzu. Niestety, nie możemy podać Wam konkretnej daty, w której będzie to możliwe. Chcielibyśmy jednak przekazać Wam, że to, co możecie zrobić nawet w domu może być niezwykle odkrywcze i kreatywne! Zachęcam Was do obejrzenia krótkiego  filmiku i spojrzenia na codzienność w trochę inny sposób. Pamiętajcie, głowa do góry! Już jesteście zwycięzcami!

https://biteable.com/watch/gowa-do-gry-2549368

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Psycholog 

Naszym wyjątkowym Mamom – wyjątkowe podziękowania…

Dziś  26 maja obchodzimy szczególne święto – Dzień Mamy celebrowane w Polsce od 1914roku.  To krótkie słowo „mama” kryje w sobie wiele treści. Z nim związane są pierwsze  wspomnienia z dzieciństwa, pierwsze radości, troski, marzenia, tęsknoty. W tym dniu nasze Mamy obdarzamy szczególnymi dowodami wdzięczności i z  tej pięknej  i radosnej okazji pragniemy złożyć im najserdeczniejsze życzenia długich lat w zdrowiu, szczęścia i wszelkiej pomyślności, spełnienia najskrytszych pragnień, samych cudownych chwil w życiu i zawsze pociechy z dzieci.

Niestety, w maju tego roku, nie możemy spotkać się z naszymi mamami w szkole, ale o ich  święcie pamiętamy i pamiętają nasi uczniowie, którzy wykazali się wielką kreatywnością,  przygotowując dla swoich Mam  upominki.  Nie zapominamy także o Ojcach, którzy nieco później obchodzą swoje święto, dla nich także mamy niespodzianki od pełnych pomysłów dzieciaków.

Oto niektóre z nadesłanych prac – wszystkie zamieszczamy w naszej galerii z czasów kwarantanny → GALERIATANNA czytaj więcej »

ZWROTY KSIĄŻEK WYPOŻYCZONYCH Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Począwszy od dnia 25.05.2020 roku prosimy o zwroty książek wypożyczonych z biblioteki szkolnej. Książki należy opatrzyć odpowiednią informacją, najlepiej na kartce samoprzylepnej (imię i nazwisko ucznia zwracającego książkę oraz klasa). Nie podpisana książka będzie traktowana jako niezwrócona. Termin zwrotu książek  zakończy się z dniem 02.06.2020. O zasadach oddawania woluminów do biblioteki  informujemy poniżej.
czytaj więcej »

Rok Jana Pawła II w naszej szkole…

2 kwietnia obchodziliśmy 15. rocznicę śmierci, a 18 maja 100. rocznicę urodzin papieża. W normalnych okolicznościach w większości szkół trwałyby przygotowania do akademii lub apeli z tej okazji. Z uwagi na konieczność pracy zdalnej zaproponowaliśmy inne formy uczczenia pamięci naszego wielkiego Rodaka. 

Szkolny Klub Europejski zorganizował konkurs  wiedzy o naszym Papieżu. Dnia 18 maja uczniowie rozwiązywali quizy na platformie edukacyjnej Learning Apps. Największą wiedzą na temat życia Karola Wojtyły oraz szybkością w rozwiązaniu zadań wykazali się następujący uczniowie: Gabriela O.(5a), Kacper K., Jakub S. (6b), Julia W.(6c), Tomasz R.(7a). Gratulacje dla wyróżnionych osób oraz podziękowania dla wszystkich uczestników konkursu, którzy w życiu kierują słowami Jana Pawła II: „wymagajcie od siebie, choćby inni nie wymagali”

Biblioteka szkolna z okazji  setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II zachęca do obejrzenia prezentacji przygotowanej z tej okazji przez czasopismo „Biblioteka w szkole” : Święty Jan Paweł II do młodzieży”

Pamiętajcie, że możecie jeszcze wziąć udział w kolejnym zadaniu związanym z postacią Jana Pawła II, które polega na wykonaniu lapbooka Opowieść o Janie Pawle II – proroku naszych czasów. Podpowiedzi szukajcie w zakładce: Uczniowie w działaniu. Czekamy na Wasze prace!.

 

ASY INTERNETU POWRACAJĄ!

Po krótkiej przerwie program Asy Internetu znów jest realizowany. Uczniowie klasy 5a i 5b świetnie sobie radzą wykonując kolejne zadania i odkrywając tajniki bezpiecznego korzystania z Internetu. Chcielibyśmy Wam zaprezentować galerię zdjęć z kartami pracy uczniów, którzy mieli za zadanie opisać siebie za pomocą emotek i symboli na koszulce. Ciekawe czy łatwo jest rozpoznać kto jest kim

czytaj więcej »

NOWE TERMINY REKRUTACJI 2020/2021

W dniu dzisiejszym czyli 19.05.2020r. MEN ogłosiło nowy harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021, w tym podane zostały terminy postępowania rekrutacyjnego, składania dokumentów do klas I szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych.

Wszelkie informacje dotyczące terminów postępowania rekrutacyjnego, a także terminów składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych, zostały przesłane na konta indywidualne ósmoklasistów i ich Rodziców poprzez dziennik elektroniczny LIBRUS.

 

1-TERMINY REKRUTACJI NA ROK 2020-2021

2-HARMONOGRAM E8

 

PORADNIK DLA ÓSMOKLASISTY

Drodzy Uczniowie klas ósmych ,

Wychodzimy do Was z propozycją poradnika, przygotowanego specjalnie po to, by pomóc Wam w wyborze przyszłej szkoły i zawodu. Stajecie przed bardzo ważną dla Was decyzją. Być może już ją podjęliście, a może jeszcze się wahacie. Chcemy, abyście po przeczytaniu naszej szkolnej publikacji, mogli ze spokojem podejść do tego tematu wiedząc, że są osoby i instytucje, które w razie wątpliwości i trudności chętnie Wam pomogą. Na końcu poradnika zamieszczona została także część dla rodziców.

W poradniku przygotowanym przez psychologa szkolnego Katarzynę Tomakę-Zając i nauczyciela doradztwa zawodowego Elżbietę Tyczyńską-Zygarek znajdziecie m.in.:

 • listę radomskich szkół wraz z numerami telefonów i odnośnikami do stron internetowych,
 • wskazówki doradców zawodowych na temat wyboru ścieżki edukacyjnej,
 • najnowsze informacje odnośnie terminów rekrutacji,
 • przydatne strony internetowe, które pomogą w wyborze szkoły.

Zapraszamy do czytania!

PORADNIK DLA ÓSMOKLASISTÓW 2020 – aktualizacja 19.05.2020 r.

Bliżej Świętego Jana Pawła II…

W poniedziałek 18 maja 2020 r. przypada setna rocznica urodzin wielkiego Polaka i Europejczyka Jana Pawła II. Z tej okazji Szkolny Klub Europejski postanowił zorganizować konkursy  o naszym Papieżu skierowane do uczniów klas IV-V oraz VI-VII. W najbliższych dniach  w mediach możecie obejrzeć i posłuchać wielu ciekawych programów poświęconych temu niezwykłemu „prorokowi naszych czasów”. A już w poniedziałek 18 maja w godzinach 13.00-14.00 na platformie edukacyjnej LearningApps chętni uczniowie będą mogli wykazać się swoją wiedzą o Janie Pawle II. czytaj więcej »

Książkowe mole na start!

Biblioteka Szkolna w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek organizuje na platformie Kahoot  niezwykłe spotkanie dla młodszych i starszych moli książkowych. Uczniowie będą mogli wziąć udział w grach czytelniczych. Zalogujcie się i zagrajcie:

Uczniowie klas I – IV :

https://kahoot.it/challenge/f096a56d-94a8-4eb3-b246-8c643a0e574b_1588842066077

Uczniowie klas V-VIII:

https://kahoot.it/challenge/f096a56d-94a8-4eb3-b246-8c643a0e574b_1588842010424

Serdecznie zapraszam do wspólnej zabawy.

Bibliotekarka:)

PRACA ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH OD 13.05.2020 r.

Dyrekcja PSP im. Janusza Korczaka w Kowali informuje, iż zgodnie z decyzją Wójta Gminy Kowala i wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także  MEN oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od 13 maja 2020 r. planuje się otwarcie przedszkola i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych znajdujących się na terenie Gminy Kowala.

W związku z niewielkim zainteresowaniem rodziców w sprawie uczęszczania dzieci do oddziałów przedszkolnych przy PSP im. Janusza Korczaka w Kowali w dniach od 13 – 15 maja 2020 r.  (3 dni) dyrektor podjął decyzję o pracy zdalnej z dziećmi z oddziałów przedszkolnych 0A i 0B.

Z uwagi jednak na uruchamianie kolejnych etapów stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół, od dnia 18 maja 2020 r., na terenie placówki możliwe będzie wznowienie zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla  grup przedszkolnych.  W celu zapewnienia bezpiecznego pobytu dzieci na ternie placówki  prosimy, tych z Państwa, którzy podejmą decyzję o  przysłaniu  dziecka do grupy przedszkolnej od poniedziałku 18.05.2020 r. ,o wypełnienie DEKLARACJI UCZESTNICTWA dziecka w zajęciach opiekuńczych. Deklaracja została przesłana na konto LIBRUS każdego z Rodziców i zostaje zamieszczona poniżej na stronie internetowej szkoły.

do pobrania:  KARTA DEKLARACJI  UCZESTNICTWA DZIECKA W ZAJĘCIACH GRUP PRZEDSZKOLNYCH

Rodziców prosimy także o zapoznanie się z zamieszczoną poniżej,  obowiązująca w oddziałach przedszkolnych procedurą bhp na czas epidemii.

tu czytaj: PROCEDURA-COVID19 DLA ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH 2020

Dodatkowo prosimy o zapoznanie się z KOMUNIKATEM MEN, w którym zamieszczone jest więcej informacji w sprawie stopniowego powrotu dzieci do szkół oraz kalendarz zmian w szkołach i placówkach do wakacji. W najbliższych dniach zostaną wydane przez MEN odpowiednie regulacje prawne oraz szczegółowe wytyczne sanitarne. Wszystkie materiały udostępnione są na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

tu czytaj: KALENDARZ ZMIAN-MEN

Dyrekcja PSP w Kowali

WYZWANIE NA DZIŚ I NIE TYLKO

Drodzy Uczniowie,

Mamy dla Was propozycję pozytywnego wyzwania na dziś i nie tylko. Pomimo trudności, jakie napotykamy każdego dnia, zniechęcenia, to warto jednak uśmiechnąć się i zrobić coś, co nie tylko Wam poprawi nastrój. Każdy może zapanować nad swoim humorem i wprowadzić w życie jeszcze więcej radości. Zachęcamy Was do tego, byście spróbowali sprostać temu wyzwaniu. Mamy nadzieję, że spodoba Wam się taka aktywność i będziecie poprawiać humory nie tylko sobie, ale także innym.

Psycholog 🙂  czytaj więcej »

Szkolna biblioteka włącza się w obchody Dnia Bibliotekarza.

Już po raz 37. obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto to zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek, trwający od 8 do 15 maja. Biblioteka szkolna na tę okoliczność przygotowała kilka atrakcji. czytaj więcej »

Konkurs o Unii Europejskiej

Z okazji Dnia Europy (9 maja) Szkolny Klub Europejski EUROKOWALA zorganizował dla uczniów klas V-VII konkurs wiedzy o państwach europejskich i historii UE. Konkurs odbył się 7 maja  na platformie edukacyjnej LearningApps. Zadaniem uczestników było rozwiązanie dwóch quizów w jak najkrótszym czasie. Z każdej klasy została wyróżniona osoba, która najszybciej rozwiązała zadania. Oto najlepsi uczniowie to: Aleksandra S. (Va), Hanna C. (Vb), Kuba K. (VIa), Jakub S. (VIb), Julia W. (VIc), Tomasz R. (VIIa),  Julia W. (VIIb). Wielkie gratulacje dla wyróżnionych uczniów!

Nagrody zostaną rozdane w dniu zakończenia roku szkolnego.

Szkolny konkurs z okazji Dnia Europy

Dzień Europy (9 maja) jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie.  Każdego roku Szkolny Klub Europejski EUROKOWALA  świętował ten dzień w Warszawie, gdzie na Paradzie Schumana spotykały się kluby europejskie z całej Polski oraz wolontariusze z Europy. W tym roku z powodu pandemii obchody Dnia Europy zostały przeniesione do internetu.  Członkowie SKE EUROKOWALA  spotkali się on-line i przygotowali selfie, aby przypomnieć społeczności szkolnej o tym święcie. W czwartek 7 maja o godz.13 na platformie edukacyjnej LearningApps odbędzie się quiz wiedzy o państwach Unii Europejskiej dla uczniów klas V-VII. Link aktywacyjny dla chętnych uczniów został  już wysłany przez pocztę w LIBRUSIE. Dla najlepszych uczniów przewidziane są punkty dodatnie i nagrody rzeczowe.

czytaj więcej »

SĄ POŻEGNANIA, NA KTÓRE NIGDY NIE JESTEŚMY GOTOWI….


Z  przykrością podajemy wiadomość

o nagłej śmierci naszej byłej uczennicy

JULKI ROMELCZYK.

O okolicznościach tej tragedii napisało 30.04.2020r Echo Dnia (https://echodnia.eu/radomskie/ogromna-tragedia-zmarla-15-letnia-judoczka-z-kowali/ar/c2-14947932).

Nieoczekiwana i przedwczesna śmierć zawsze jest – dla tych, którzy zostają – trudnym doświadczeniem, na które nie jesteśmy przygotowani.

Kierujemy tę smutną informację do wszystkich Uczniów i  Rodziców, bo …

NIE UMIERA TEN, KTO JEST W NASZEJ PAMIĘCI….

ŻEGNAMY CIĘ JULKO….


 

Majowe święta! Wywieśmy flagę!

Przed nami majowe dni świąteczne: 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i 3Maja  Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja. Będziemy je obchodzić zupełnie inaczej  niż do tej pory. Pandemia koranowirusa uniemożliwia organizowanie radosnych szkolnych i lokalnych uroczystości, a majówki spędzimy nie na festynach, lecz w domu. Po raz pierwszy od wielu lat te święta obchodzimy w obliczu zagrożenia i troski o to, co przyniesie przyszłość. I choć obecne warunki nie pozwalają, aby być w tych dniach razem, to postarajmy się pamiętać i czcić te święta, wywieszając biało-czerwone flagi.

Święta majowe w dzisiejszych warunkach to także dobry moment, aby wraz z rodziną przypomnieć sobie ważne wydarzenia z historii Polski.

Majowe święta- prezentacja

czytaj więcej »

MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO ON-LINE

Na czas zawieszenia zajęć szkolnych instytucje kultury, takie jak  np. Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało wiele ciekawych propozycji ze swoich zasobów on-line, które wspomagają naukę zdalną.  Jedną z nich są historyczne lekcje muzealne w sieci.  Muzeum Powstania Warszawskiego codzienne od poniedziałku do piątku proponuje spotkania na żywo z ekspertami, którzy dzielą się swoją historyczną wiedzą i pasją. Zachęcamy uczniów do korzystania z tych propozycji. Streaming i szczegółowe programy na kolejne dni na profilu FB Muzeum >> https://www.facebook.com/1944pl/ . 

Wkrótce opublikujemy inne ciekawe propozycje spotkań z kulturą w sieci dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców.

Dziękujemy!!!

Samorząd Szkolny PSP w Kowali, w imieniu szkolnej społeczności, wyraża WIELKIE podziękowanie  i uznanie Tym, którzy z powodu wykonywanego zawodu z narażeniem własnego zdrowia  dbają w czasie pandemii koronowirusa o nasze bezpieczeństwo, o to aby żyło nam się lżej w obecnej trudnej, niecodziennej sytuacji. To Oni: lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki stanęli na pierwszej linii „frontu” i walczą z niewidzialnym przeciwnikiem.

TYM BOHATEROM naszych czasów za odwagę i poświęcenie- DZIĘKUJEMY 

SAMORZĄD  UCZNIOWSKI  PSP W KOWALI włącza się do ogólnopolskiej akcji  #dziekujebohaterom

A oto nasze podziękowania

WSPARCIE W KRYZYSIE

DRODZY UCZNIOWIE, RODZICE I NAUCZYCIELE

W tak trudnym czasie dla nas wszystkich jesteśmy atakowani z każdej strony informacjami o wirusie. Śledząc statystyki zachorowań, słuchając o dramatycznej sytuacji służb medycznych, pokonując trudności izolacji –  można się przestraszyć, załamać, wpaść w panikę. U każdego człowieka w pewnym momencie uruchomił się silny stres, obawa, lęk, czy niepewność co do przyszłości. W normalnych warunkach, gdy uczniowie przeżywali trudne sytuacje mogli przyjść także do nas, do pedagoga, psychologa, do wychowawców, nauczycieli. By rozwiązać problem czasem wystarczyła szczera rozmowa w cztery oczy. Dziś jesteśmy daleko od swoich uczniów, łączymy się z nimi on-line, ale wiemy, że to nie to samo co kontakt osobisty. Jeszcze przed wybuchem pandemii w wielu szkołach, nie tylko w naszej obserwowaliśmy wiele przypadków jak krucha potrafi być kondycja psychiczna dzieci i młodzieży, jak są mało odporni na niepowodzenia, jak szybko się załamują. czytaj więcej »

WIADOMOŚĆ Z OSTATNIEJ CHWILI

Szanowni Państwo Nauczyciele i Rodzice, Drodzy Uczniowie

Zgodnie z  APELEM przewodniczącego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Zbigniewa Marciniaka, wystosowanym do MEN 20.04.2020 r. :

 „egzaminy zewnętrzne stanowią obiektywną i porównywalną w skali kraju miarę poziomu przygotowania kandydatów do podjęcia dalszej nauki, co stwarza równe szanse w staraniu się o dostęp do następnego etapu edukacji. Dlatego w opinii Rady także w roku pandemii rekrutacja powinna zostać przeprowadzona w oparciu o wyniki centralnych egzaminów zewnętrznych”

Egzaminy naszych ósmoklasistów odbędą się w terminach:

16.06.2020 J.POLSKI

17.06.2020 MATEMATYKA

18.06.2020 J.OBCY (ANGIELSKI lub NIEMIECKI)

PRACA ZDALNA jest przewidziana do 24 maja, co dla nas oznacza powrót do szkoły w poniedziałek 25 maja 2020r.

Dyrekcja PSP w Kowali

Jak zdobyć kartę rowerową…

Głównym założeniem egzaminów na kartę rowerową jest propagowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym dzieci i młodzieży. Wydawanie tych kart jest nierozerwalnie związane z odpowiednim szkoleniem i sprawdzeniem wiadomości oraz umiejętności uczniów ubiegających się o pierwsze w życiu prawo jazdy.  O tym, jak będzie wyglądał tegoroczny egzamin na kartę rowerową, poinformujemy w późniejszym terminie. Wszystkich, którzy będą chcieli do niego przystąpić zachęcam do samodzielnej pracy i zapoznania się z informacjami zamieszczonymi poniżej.  czytaj więcej »

Razem możemy uratować Ziemię

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. W tym roku zupełnie inny niż w latach ubiegłych. Nie ma happeningów, apeli i innych działań, do jakich zdążyliśmy się przyzwyczaić. Tegoroczny Dzień Ziemi w cieniu pandemii COVID-19 i innych jakże tragicznych zdarzeń, takich jak liczne pożary i ogromna susza, nabiera szczególnej wymowy. W wielu sytuacjach jesteśmy bezradni, ale w innych możemy i musimy działać rozważnie. Musimy pamiętać, że Ziemia – nasza planeta jest pięknym, niepowtarzalnym miejscem w znanym nam wszechświecie i od naszej postawy w dużej mierze zależy, czy tak zostanie. czytaj więcej »

JAK POMÓC DZIECIOM W NAUCE DOMOWEJ

Kolejne dni zdalnej nauki za nami. Niektórym przejście na taki system kształcenia sprawiło dużo kłopotu. Ale w obecnych okolicznościach nie mamy innego wyjścia – musimy odnaleźć się w tej trudnej sytuacji. Trzeba przyznać, że idzie nam to coraz lepiej. Żeby jeszcze bardziej usprawnić i ułatwić te działania, przesyłamy kilka wskazówek i sprawdzonych zasad organizacji pracy on-line dzieciom. Powodzenia! W razie pytań czy trudności pozostajemy do Państwa dyspozycji.

JAK POMÓC DZIECKU UCZYĆ SIĘ W DOMU – WSKAZÓWKI SZKOLNEGO PSYCHOLOGA

14 kwietnia Święto Chrztu Polski.

14 kwietnia 2020 roku obchodzimy 1054 rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę. Było to wydarzenie nie tylko religijne. Zmieniło ono bowiem na zawsze Europę. Przyjęcie Chrztu przez Polskę jest uznawane za początek Państwa Polskiego. Święto to zostało ustanowione w 2019 roku. Mimo iż jest to święto narodowe tak jak m.in. Święto Konstytucji 3 maja, czy też 11 listopada, to nie jest to dzień wolny od pracy. 14 kwietnia w sposób symboliczny wspominamy narodziny naszego kraju. czytaj więcej »

Pamiętajmy o Katyniu!

Drodzy Uczniowie,  w związku z mijającą 13 kwietnia 80. Rocznicą Zbrodni Katyńskiej zwracamy się do WAS z prośbą  o oddanie czci Polakom zamordowanym wiosną 1940 r. przez radzieckich zbrodniarzy na rozkaz Stalina i Berii – przywódców Związku Sowieckiego.

Obejrzyjcie krótki (8 min.) film.  https://liblink.pl/QDjN8Ycuwm

a chętni mogą także zapoznać się z wystawą o zbrodni katyńskiej do pobrania pod adresem : https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/27040,Zbrodnia-Katynska.html

Nauczyciele historii czytaj więcej »

Gmina Kowala informuje… Koronawirus informacje i zalecenia

Na stronie internetowej Gminy Kowala zebrane zostały najważniejsze informacje dotyczące aktualnych zaleceń obowiązujących w związku z działaniami mającymi na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się epidemii koronowirusa. W trosce o bezpieczeństwo i jak najszersze upowszechnienie obowiązujących zaleceń polecamy ten tekst uwadze naszych Uczniów i Rodziców:

czytaj>>> www.kowala.pl  -Aktualności – Koronawirus – aktualne informacje i zalecenia  

 

 

Do kreatywnych zadań! Start!

Na naszej stronie internetowej uruchamiamy dwie nowe zakładki. Jedna Galeriatanna  poświęcona będzie twórczości uczniów z okresu nauki zdalnej.  Zachęcamy nauczycieli, uczniów i rodziców do przesyłania zdjęć  wykonanych prac na e-mail: jkutkowska61@gmail.com.pl lub sylwia.bil@o2.pl

Druga zakładka to wideo-galeria konkursu fotograficzno –medialnego: siedzewdomu -nienudzesie.  Poprzez przysłane zdjęcia i nagrane filmiki chcemy pokazać innym, co można zrobić,  aby izolacja i nauka on-line nie były nudne. Na pewno macie wiele ciekawych i kreatywnych pomysłów na wykorzystanie czasu spędzonego we własnym domu. Pokażcie to, wysyłając zdjęcie lub nagrany krótki film (do 2 min.). Filmiki mogą nagrywać uczniowie i rodzice. Czekamy na Wasze propozycje, wyślijcie nam  – oczywiście obowiązkowo za  zgodą rodziców – zdjęcie/film na e-mail: jkutkowska@o2.pl lub sylwia.bil@o2.pl . Najciekawsze materiały zostaną nagrodzone. czytaj więcej »

WIOSENNA PRZERWA ŚWIĄTECZNA

Szanowni Rodzice, Uczniowie i Pracownicy ,

Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali informuje, że  od 9 do 14 kwietnia br. trwać będzie wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość, ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów. Natomiast przedszkola, jako placówki nieferyjne, do 10 kwietnia br. prowadzą swoją działalność z dziećmi zgodnie z przepisami prawa o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty.

Informacja o terminie wiosennej przerwy świątecznej została opublikowana na stronie MEN: https://www.gov.pl/web/edukacja/wiosenna-przerwa-swiateczna-2020-r i Kuratorium Oświaty w Warszawie: https://www.kuratorium.waw.pl/pl/informacje/aktualnosci/14645,Wiosenna-przerwa-swiateczna-w-szkolach-od-9-do-14-kwietnia-2020-r.html.

 

APEL POLICJI

Szanowni Rodzice i Uczniowie,

 w związku z nowymi obostrzeniami  w kwestii bezpieczeństwa publicznego, Mazowiecka Policja przygotowała kolejny apel do rodziców i uczniów. Poniżej zamieszczamy prezentację Policji o  nowych obostrzeniach i zasadach.

MAZOWIECKA POLICJA APELUJE – NOWE ZASADY I OBOSTRZENIA W ZWIĄZKU Z EPIDEMIĄ KORONA-WIRUSA – PREZENTACJA

APEL POLICJI DO UCZNIÓW

Drodzy uczniowie!
Mazowiecka Policja apeluje:

W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!

 • Od 1 kwietnia do odwołania, osoby które nie ukończyły 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki osób dorosłych.
 • Dlatego na ulicach i innych miejscach publicznych możecie przebywać tylko pod opieką rodzica, opiekuna prawnego lub jakiegoś innego dorosłego.
 • Zaniechajcie wychodzenia z domu jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne!
 • Unikajcie miejsc publicznych!
 • Respektujcie wszelkie zasady bezpieczeństwa pamiętając, że za nieprzestrzeganie przepisów możecie być pociągnięci do odpowiedzialności prawnej!

 

APEL POLICJI DO RODZICÓW

Mazowiecka Policja Apeluje!

Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!

Od 1 kwietnia do odwołania, osoby do 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki dorosłego opiekuna.

Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego, usprawiedliwia obecność dzieci i młodzieży na ulicach i innych miejscach publicznych.

Wprowadzony został obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi, który dotyczy także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku będą:

– rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),

– a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Ponadto został wprowadzony zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich, a także terenów zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich.

czytaj więcej »

REKRUTACJA 2020/2021

Informujemy o zakończeniu I etapu rekrutacji do klas pierwszych i oddziału przedszkolnego. Szkolna Komisja Rekrutacyjna zakwalifikowała do klasy pierwszej wszystkie dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły w Kowali oraz do  oddziału przedszkolnego dzieci kontynuujące edukację przedszkolną i wszystkie dzieci, których rodzice/opiekunowie prawni złożyli wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego. W związku z powyższym informujemy  o utworzeniu 2 oddziałów klas pierwszych w roku szkolnym 2020/2021 oraz 1 oddziału przedszkolnego.

Tu czytaj>>>Informacja o wynikach rekrutacji 2020-2021 do klas pierwszych

 

 

Wznawiamy rekrutację!

Od dnia 24.03.2020r – wznawiamy rekrutację do oddziałów przedszkolnych oraz oddziałów klas I.  Dokumenty rekrutacyjne ( karty, deklaracje i wnioski) do pobrania ze strony szkoły – zakładka REKRUTACJA  lub w szkole. Od godziny 9.00 do godziny 12.00 w dniach 24- 30.03 wprowadzamy dyżury,  w  czasie których można pobrać lub zostawić wypełnione dokumenty. Prosimy o dokładne ich wypełnienie i podpisanie.

 

UWAGA!

W związku z obecną sytuacją , jako poświadczenie odbycia przez dziecko rocznego przygotowania przedszkolnego wystarczy OŚWIADCZENIE PODPISANE RODZICA

Propozycje dla uczniów i nauczycieli…

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,

w tej niecodziennej i trudnej dla nas wszystkich sytuacji, zgodnie z zaleceniami MEN,  polecamy naszym uczniom w miarę możliwości samodzielną pracę w domu. Do kontaktów między uczniami i nauczycielami służyć będzie  dziennik elektroniczny LIBRUS.  Warto także skorzystać z  oferty programów telewizyjnych dla utrwalania  bieżącego materiału programowego. Zachęcamy do samodzielnej pracy i korzystania z zamieszczonych poniżej propozycji.  

Jeśli ktoś z Państwa nie ma kodu dostępu do Librusa, prosimy o wysłanie informacji poprzez adres mailowy szkoły: pspkowala@o2.pl

 

PROPOZYCJE PROGRAMÓW TELEWIZYJNYCH I MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH REKOMENDOWANYCH PRZEZ MEN

PRZESUNIĘCIE TERMINU REKRUTACJI

Działając na podstawie art. 28 USTAWY z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2020 poz. 374) w związku z NOWYM art. 30b i 30 c USTAWY z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, poz. 2248, poz. 374),

dyrekcja PSP im. Janusza Korczaka w Kowali informuje, iż

w związku z nadzwyczajnymi okolicznościami i czasowo zawieszoną działalnością funkcjonowania jednostek systemu oświaty na obszarze kraju, PRZEPROWADZANIE POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO będzie przesunięte o tydzień.

Składanie do sekretariatu PSP w Kowali, w formie papierowej REKRUTACYJNYCH OŚWIADCZEŃ, KART ZGŁOSZENIOWYCH CZY WNIOSKÓW będzie możliwe od dnia 23 marca 2020 r.,  na zasadach dotychczas  określonych.

DYREKCJA PSP W KOWALI.

ZAWIESZENIE ZAJĘĆ W SZKOLE!

Od 12 do 25 marca br. , decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, wynikającą  z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje zawieszone.

Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Jednym z tych działań jest zawieszenie zajęć dydaktycznych.

 • W naszej szkole zajęcia  będą zawieszone na 2 tygodnie.
 • 12 i 13 marca br. nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze;
 • Od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą szkoły. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy;

Szczegółowe informacje dla nauczycieli, uczniów i rodziców zamieszczamy poniżej. Zostaną one także przekazane przez dziennik elektroniczny oraz wywieszone na tablicach informacyjnych w szkole.

Prosimy o śledzenie na bieżąco komunikatów Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju.

O dalszych krokach będziemy informować na bieżąco.

Dyrekcja PSP w Kowali

Informacja dla Rodziców – czytaj tutaj>>>

Informacja dla Uczniów – czytaj tutaj>>>

Informacja dla Nauczycieli – czytaj tutaj>>>

OPIEKA NAD DZIEĆMI – czytaj tutaj>>>

REKRUTACJA 2020/2021

Rozpoczął się proces rekrutacji do oddziału przedszkolnego  i  klasy I Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali

Więcej informacji w zakładce REKRUTACJA.

Wyróżnienie dla Szkolnego Klubu Europejskiego!

Szkolny Klub Europejski EUROKOWALA,  który realizował projekt „ Klimat to przyszłość”  pod patronatem Polskiej Fundacji im. Roberta Szumana oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, zdobył ogólnopolskie wyróżnienie. Gratulujemy autorom wyróżnionych prac Natalii Dziurzyńskiej, Angelice Słomce, Jakubowi Pietruszce, Kacprowi Pietruszce, Oli Masiarz, Filipowi Górce, Krzysztofowi Bieniek, Mai Choinackiej z kl. VIa  oraz  Oliwii Włoskowicz, Piotrowi Woźniakowi, Wiktorii Błasińskiej, Oldze Grzyb, Aleksandrze Grzyb, Oli Siara  z kl.VIb. czytaj więcej »

Niezwykła lekcja w muzeum…

Eksponaty, ekspozycja, sala wystawowa……. Te i jeszcze wiele innych pojęć związanych z muzeum mogli poznać uczniowie klas 3a, 3b i 2b, którzy  wraz z wychowawcami 10 marca 2020r odwiedzili Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Ta wyjątkowa lekcja muzealna rozpoczęła się od obejrzenia wystawy malarstwa XIX i XX wieku. Pani przewodnik wprowadziła dzieci w magiczny świat utrwalony na obrazach wybitnych artystów. Uczniowie poprzez szukanie odpowiedzi na zagadkowe pytania przewodnika poznawali dzieła sztuki. czytaj więcej »

Kulinarna edukacja klasy 2a

Zdobywać wiedzę i umiejętności można  na wiele sposobów. Niekonwencjonalny sposób wybrali uczniowie  2a, którzy wspólnie z wychowawczynią p. Anną Szymczyk wzięli  udział w warsztatach kulinarnych w radomskiej restauracji „Mama Leo”. Dzieci doskonaliły umiejętność uważnego słuchania oraz wykorzystania wiedzy w praktyce. Instruowane przez prowadzącego warsztaty wykonały drożdżowe bułeczki śniadaniowe i pastę serową w różnych smakach. Uczniowie zdobyli  również podstawowe informacje dotyczące zdrowego odżywiania się.  czytaj więcej »

Dzień Kobiet w teatrze…

Uczniowie klas szóstych świętowanie Dnia Kobiet połączyli z ucztą kulturalną a to za sprwą wizyty w teatrze.  Nastrojowa muzyka, barwne kostiumy i niezwykła scenografia spektaklu „Tajemniczy Ogród” przeniosły widzów do ogromnego i mrocznego domu oraz do otaczającego go zaniedbanego ogrodu, skrywającego bolesną tajemnicę. czytaj więcej »

Pamięci „żołnierzy wyklętych” – wystawa i spotkanie ze świadkiem historii

1 marca 2020r  obchodziliśmy po raz kolejny Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.  O  ludziach, którzy po zakończeniu II wojny światowej  walczyli z narzuconym nam siłą systemem komunistycznym, nie zapomnieliśmy także w naszej szkole.  Uczniowie mogli obejrzeć wystawę „Bić się do końca” poświęconą żołnierzom wyklętym regionu radomskiego, nauczyciele historii przygotowali specjalne lekcje okolicznościowe, a klasa 7b wraz z wychowawcą przygotowała dla uczniów klas siódmych i ósmych spotkanie ze świadkiem historii p. Lucyną Adamkiewicz, żołnierzem AK, uczestniczką Powstania Warszawskiego 1944 i więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych. czytaj więcej »

Szkolny konkurs pięknego pisania rozstrzygnięty!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony był 21 lutego, a u nas w szkole dnia 28 lutego 2020 r. odbył się szkolny z tej okazji konkurs kaligraficzny pod hasłem  „ MISTRZ KALIGRAFII  KLAS I-III”. Celem konkursu było rozbudzanie oraz mobilizowanie uczniów do kształtnego, starannego i estetycznego pisania, rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego oraz odkrywanie  zainteresowań  i talentów. Szkolna komisja konkursowa  Tytuł Mistrza Kaligrafii 2020 przyznała:Lenie Grzyb z kl. Ib,Zuzannie Paja z kl. IIa i Lenie Orzechowskiej z kl.IIIc, czytaj więcej »

Klimat to przyszłość.

Od działań Unii Europejskiej w obszarze ochrony klimatu do lokalnych akcji uczniowskich.

W lutym nasz Szkolny Klub Europejski EUROKOWALA realizował projekt „ Klimat to przyszłość”. Przedsięwzięciu patronują Polska Fundacja im. Roberta Szumana oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Zadaniem uczniów, którzy pracowali w trzy i czteroosobowych zespołach,  było szukanie odpowiedzi na pytanie: „Jakie wyzwania wiążą się  z ochroną środowiska w naszej gminie Kowala?”. czytaj więcej »

Bezpiecznie wkraczamy w cyberświat…

Od lutego 2020r. po raz kolejny przystępujemy do  realizacji programu profilaktycznego „Wspólne kroki w Cyberświecie”. Jego podstawowym celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom, na jakie narażeni są najmłodsi użytkownicy Internetu oraz kształtowanie wiedzy i umiejętności, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu, a także chronią przed uzależnieniem. Uczestnicy programu uczniowie klas 3a i 3b na dodatkowych zajęciach będą uczyli się bezpiecznego korzystania z Internetu, a swoje działania przedstawią na blogu klasowym prowadzonym przy pomocy nauczyciela. czytaj więcej »

Czy ferie w szkole mogą być ciekawe?

„Ferie z ekonomią” to dodatkowe zajęcia z ekonomii, przedsiębiorczości oraz planowania osobistych finansów realizowane już po raz trzeci przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Dla młodych uczestników projektu to szansa na niecodzienną zimową przygodę odkrywania tajników ekonomii – dziedziny niezbędnej w dorosłym życiu. Z takiej szansy skorzystała grupa uczniów z klas ósmych Publicznej Szkoły Podstawowej w Kowali,  która jako jedyna z gminy Kowala wzięła udział w tegorocznej edycji tego przedsięwzięcia. Jego I etap odbył się w pierwszym tygodniu ferii zimowych.  Wsparcia w realizacji zadania udzieliły władze Gminy Kowala oraz dyrekcja szkoły. czytaj więcej »

Bo karnawał jest od tego, by się bawić mój kolego!

Bale karnawałowe co roku sprawiają  wiele radości zarówno tym małym jak i większym dzieciom. To właśnie podczas takich imprez spełniają się dziecięce marzenia. Nic więc dziwnego, że zabawa karnawałowa cieszy się ogromną popularnością i co roku dzieci oczekują jej z niecierpliwością. W tym roku ten oczekiwany  dzień przypadł 5 lutego 2020r. Klasy młodsze rozpoczęły swój bal o godzinie 9.00. na  szkolnej hali sportowej zamienionej w salę balową, a po południu karnawałowa zabawę rozpoczęły klasy starsze. czytaj więcej »

Rozpoczynamy realizację programu „Asy Internetu”.

We współczesnym świecie internet jest wszechobecny. W wielu sytuacjach pomaga i ułatwia życie. W edukacji jest skarbnicą wiedzy i inspiracji wspomagających rozwój. Jego potencjał pomaga dzieciom lepiej kierować swoim uczeniem się i  funkcjonowaniem w szkole. Jednak, aby  mądrze i bezpiecznie wykorzystać ten dar współczesnej technologii, musimy nauczyć się odpowiedzialnie i bezpiecznie z niego korzystać.  Temu celowi służy profilaktyczny program Asy Internetu, w którym od stycznia 2020r uczestniczą uczniowie klas  5a i 5b. Jego celem jest uczenie bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z internetu w oparciu o podstawowe wartości takie jak: rozsądek, uważność, siła, życzliwość i odwaga, główne fundamenty programu, które pomogą im uniknąć zagrożeń w sieci. czytaj więcej »

W bajkowej krainie – lekcja otwarta szkolnej bibliotece.

Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie.

„Zerówkowicze” z grupy 0a i 0b odwiedzili w poniedziałek 3.02.2020 r. bibliotekę na zaproszenie pani bibliotekarki Sylwii Bilskiej, która dla maluchów przygotowała specjalną lekcję poświęconą bajkom. Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania wiersza Barbary Stępień „Co mówi książka?”.

czytaj więcej »

Z Puchatkiem bezpiecznej…

Sprawozdanie z realizacji programu „Akademia  Bezpiecznego Puchatka” realizowanego w klasach pierwszych

Rozpoczęcie szkoły to dla dziecka jedna z najważniejszych chwil w życiu. Temu  wyjątkowemu wydarzeniu towarzyszy eks­cytacja, ale też stres i niepewność. Pierwszoklasista przechodzi bowiem swój pierwszy prawdziwy test samo­dzielności. W szkole nabywa umiejętności, zdobywa wiedzę i tworzy więzi z rówieśnikami. Szkolna przygoda jest wyzwaniem nie tylko dla ucznia, ale również dla jego Rodziców – czekają ich zarówno sukcesy, jak i zupełnie nowe, trudne sytuacje, które będą wymagały wspólnego rozwiązania. To właśnie takie pobudki sprawiły, że uczniowie klasy Ia i Ib pod kierunkiem swoich wychowawców mgr Renaty Szary i mgr Ilony Bińkowskiej przystąpili do XI edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, realizowanego od dnia 10.09.2019 do dnia 31.01.2020r. W Programie wzięło udział 32 uczniów naszej szkoły. czytaj więcej »

Uczniowie klas siódmych w stolicy … w teatrze i w muzeum.

Szkolne wycieczki są źródłem wielu obserwacji i doświadczeń, których nie jest w stanie dostarczyć nawet najbardziej ciekawie przeprowadzona lekcja w klasie. Poza tym uczniowie mają możność nabywania nieznanych im dotąd informacji oraz poszerzenia kręgu swych zainteresowań. Mogli się o tym przekonać uczniowie klas siódmych, którzy w dniu 27 stycznia 2020r udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Program  zakładał wizytę w jednym ze stołecznych teatrów oraz zwiedzenie nowoczesnego, multimedialnego Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniom towarzyszyli wychowawcy i nauczyciel historii. Wycieczka była ciekawym doświadczeniem, które pozostawiło  wiele niezapomnianych wrażeń,  przeżyć, emocji.    czytaj więcej »

Plastyczny sukces w ogólnopolskim konkursie

Jest nam miło poinformować,  że w VI Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Niebo w Kolorze – Spotkanie z Zorzą Polarna” -Płock 2019 uczennica naszej szkoły Kamila Woźniak z klasy VII b zdobyła wyróżnienie. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród miało miejsce 24.01.2020 r. w Płocku. czytaj więcej »

Bezpieczne ferie

Centrum Rozwoju Lokalnego kontynuując swoją misję edukacyjną w tak ważnym obszarze jak bezpieczeństwo, we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Zawierciu przygotowało materiał filmowy zawierający 10 porad dotyczących bezpieczeństwa dzieci podczas zimowego wypoczynku. Adresatami przygotowanego materiału są rodzice. Film powstał w ramach organizowanej przez Centrum Rozwoju Lokalnego, objętej honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”, w której uczestniczy już 2500 szkół i przedszkoli z całej Polski.  Zachęcamy rodziców uczniów naszej szkoły do zapoznania się z materiałem filmowym w zakładce „Zobacz i posłuchaj” lub pod linkiem: 

Link do filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=3UMLbjkEzAE

 

Bez Was smutny byłby świat! Babciu, Dziadku żyj 100 lat!

Dziadkowie to osoby szczególnie ważne dla każdego dziecka. Przytulą, pocieszą, cierpliwie wysłuchają zwierzeń, zawsze mają dobre słowo dla swoich wnucząt i nie tylko .. Dlatego obchodzony 21 stycznia Dzień Babci i dzień później Dzień  Dziadka  to każdego roku wyjątkowe dni, jedne z najsympatyczniejszych i najmilszych w kalendarzu szkolnych uroczystości. Tak było i w tym roku. czytaj więcej »

Zbiórka dla Burka- pomagamy zwierzętom.

Klub Małego Wolontariusza działający w naszej szkole w Kowali wystąpił z inicjatywą przeprowadzenia na terenie szkoły zbiórki artykułów dla bezdomnych zwierząt, które przebywają w schronisku w Radomiu. Zbiórka ta trwała przez ostatnich kilka miesięcy. Teraz przyszedł czas na podsumowanie  akcji. czytaj więcej »

Dzień Babci i Dziadka w Polskim Radiu Dzieciom

„Laurka dla dziadków”, telefoniczna skrzynka życzeń i audycje tematyczne nawiązujące do nadchodzącego święta. Z okazji Dnia Babci i Dziadka  Polskie Radio Dzieciom oferuje najmłodszym słuchaczom niezwykłą możliwość przygotowania wyjątkowych prezentów dla wyjątkowych dziadków! Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka pod numerem (22) 645 20 00 uruchomiona została skrzynka głosowa, na którą dzieci mogą dzwonić i składać życzenia swoim dziadkom. Zachęcamy do skorzystania z tej niezwykle ciekawej propozycji upominku dla naszych wspaniałych seniorów. Szczegóły poniżej… czytaj więcej »

Czy wyrosną z nas programiści?

Grupa uczniów naszej szkoły uczestniczy w realizacji ogólnopolskiego projektu CMI (Centrum Mistrzostwa Informatycznego). Tematyka zajęć jest dość urozmaicona, jednak głównie nauka dotyczy zagadnień algorytmiki i programowania.  Na zajęciach często wykorzystywane są roboty mBot, które mali informatycy programują za pomocą środowiska mBlock. Dzięki temu doskonalą logiczne myślenie i tworzą własne programy, korzystając  z różnych aplikacji on-line. Wspólne działania na zajęciach rozwijają umiejętność współpracy  w grupie. Opiekunem projektu szkolnego jest p. Beata Wójcik. czytaj więcej »

Sportowy sukces w Nowym Roku

W dniu 09.01.2020 w naszej szkole na hali sportowej odbywały się gminne zawody sportowe w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców.  Nasze drużyny świetnie rozpoczęły Nowy Rok, bo zarówno dziewczęta jak i chłopcy  zajęli w tych  rozgrywkach  I miejsca, co pozwala im na pokazanie  swoich możliwości na szczeblu międzygminnym. czytaj więcej »

Kolędnicy Misyjni z Kowali dzieciom w Kamerunie

Głoszenie Dobrej Nowiny, dzielenie się radością i wiarą, zapraszanie do misyjnego zaangażowania i pomocy rówieśnikom w żyjących trudnych warunkach –  to hasła tradycyjnej już  wędrówki dzieci z Koła Misyjnego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Kowali po naszej miejscowości. Wprawdzie  za oknem pogoda przypomina bardziej przedwiośnie niż zimę, jednak to nie przeszkodziło grupie kolędników misyjnych, by z krótkim programem jasełkowym, z kolędą na ustach i z gwiazdą wyruszyć na ulice i do urzędów naszej gminy. Kolorowy korowód kolędników 9 stycznia 2020 zawitał m.in. do Urzędu Gminy, gdzie został miło przyjęty przez Pana Wójta i Panią Sekretarz Gminy. Mali misjonarze odwiedzili także  Bibliotekę Publiczną, Przychodnię Zdrowia, Policję, Sklep „Duet”. Kolędnicy dotarli także do Przedszkola i do swoich klasowych rówieśników. czytaj więcej »

Młodzi poznają tajniki finansów

Nasz szkoła została zakwalifikowana do projektu „Ferie z ekonomią” realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Projekt jest realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach Programu Edukacji Ekonomicznej. Są to dodatkowe zajęcia z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości skierowane do uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych z gmin wiejskich i terenów wiejskich gmin miejsko-wiejskich. Zajęcia w ramach projektu są realizowane w okresie jednego tygodnia ferii zimowych, natomiast ich kontynuację stanowi przygotowanie pracy projektowej – modelu biznesowego własnej firmy, który uczniowie przygotowują w okresie 2 miesięcy od zakończenia ferii. Zapraszamy do udziału w projekcie „Ferie z ekonomią”.  Zgłoszenia  przyjmuje p. Elżbieta Tyczyńska – Zygarek.   czytaj więcej »

Przygotowania do świat i piernikowa akcja w „zerówce”.

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym można oderwać się od zgiełku codziennych obowiązków. Również uczniowie naszej szkoły poczuli świąteczną atmosferę  i włączyli się aktywnie w świąteczne przygotowania. W każdej klasie pojawiła się choinka własnoręcznie ubrana przez dzieci. Korytarze zostały przyozdobione świątecznymi dekoracjami. W klasach siódmych odbyły się warsztaty tradycji, na których uczniowie pod okiem florysty p Katarzyny Pszczółki wykonywali bożonarodzeniowe stroiki, z których część została przekazana na kiermasz świąteczny. Na zajęciach plastyki i techniki  wykonywano  oraz ozdoby związane z tematyką zbliżających się świąt.  Przedświąteczna „gorączka” stała się też doskonałą okazją do zorganizowania w naszej szkole szybkiej nauki pieczenia pierniczków dla najmłodszych. czytaj więcej »

Kiermasz świąteczny

Na tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbył się po raz kolejny kiermasz ozdób świątecznych przygotowany przez wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas wspieranego przez Koło Małego Wolontariusza. Kiermasz bożonarodzeniowy stał się już naszą szkolną  tradycją. Na stoiskach  przygotowanych na szkolnym korytarzu znalazły się własnoręcznie wykonane bożonarodzeniowe dekoracje, m.in. choinki z szyszek, makaronu, wspaniałe stroiki, bombki, aniołki i inne ozdoby. Kupujących  wabił zapach świeżego igliwia oraz barwne i pomysłowe  świąteczne świecidełka. czytaj więcej »

Słodki Mikołaj – wspaniały dar serca, dzieci – dzieciom.

Zakończyła  się kolejna akcja szkolnego Samorządu Uczniowskiego  – Słodki Mikołaj.  Jest to akcja prowadzona w naszej szkole od wielu lat. Z okazji świat nasi uczniowie zbierają słodycze, aby podzielić się nimi z rówieśnikami z uboższych rodzin, którzy również czekają na podarunki od świętego Mikołaja.  Społeczność szkolna okazała się w tym roku naprawdę szczodra. czytaj więcej »

Ho, ho, ho czy są tu jakieś grzeczne dzieci?

Co roku wizyta Świętego Mikołaja to doskonała okazja do oderwania się od tradycyjnego szkolnego planu dnia. Tak też było i w tym roku…. Radość była wielka, gdy zgodnie z tradycją 6 grudnia Mikołaj zawitał w nasze progi. Przybył w towarzystwie pięknych Śnieżynek. czytaj więcej »

Na andrzejki, katarzynki bawią się chłopcy i dziewczynki…

Zgodnie z tradycją naszej szkoły w ostatni czwartek listopada odbyła się zabawa andrzejkowa. W dniu imprezy klasy ósme, z przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego na czele, zmieniły salę gimnastyczną w salę balową, przygotowując wspaniałe dekoracje. Uczniowie z klas IV – VIII nie mogli doczekać się rozpoczęcia imprezy. Zabawa rozpoczęła się o godz.16.30. Dyskotekę poprowadził profesjonalny DJ, nie zabrakło także oprawy świetlnej. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się doskonale, nikomu nie brakowało sił do tańców i zabaw. czytaj więcej »

Spotkanie autorskie z Danutą Parlak…

Danuta Parlak jest psychologiem, autorką słuchowisk radiowych oraz sztuk teatralnych, a przede wszystkim książek dla dzieci „Kapelusz Pani Wrony”, „Krokodyl”, „O Mikołaju, który zgubił prezent”.  Jedna z jej książek „Obcy w lesie” otrzymała wyróżnienie w konkursie na Książkę Roku IBBY 2015, a inna „Pan Mruczek i Mysia Rodzina” była nominowana w konkursie „Przecinek i Kropka”.  Z pisarką i jej twórczością mieli  niepowtarzalną okazję zapoznać się uczniowie klas młodszych uczestniczący w spotkaniu autorskim, które odbyło się 4 grudnia 2019 r. czytaj więcej »

Stoliczku nakryj się – Świąteczna Zbiórka Żywności

Szkolne organizacje wolontariackie co roku biorą udział w wielu akcjach charytatywnych na rzecz potrzebujących.  Jedną z nich jest  Świąteczna Zbiórka Żywności organizowana we współpracy z Gminnym Centrum Wolontariatu działającym przy Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kowali oraz Radomskim Bankiem Żywności.  W piątek 29 listopada wolontariusze z Klubu Małego Wolontariusza z naszej szkoły w miejscowych sklepach zachęcali klientów do zakupu dodatkowych produktów spożywczych  i przekazanie ich osobom potrzebującym.  czytaj więcej »

Wizyta gości z programu „Wolontariat Europejski”

Wizyty studentów z Europy w ramach programu „Wolontariat Europejski” na stałe zagościły w naszej szkole.  W tym roku gościliśmy Elenę Sauce z Rumunii i Hannesa Gasser z Austrii, którzy 02.12.2019r  poprowadzili 4 spotkania z naszymi uczniami. Na zajęciach wolontariusze opowiadali o kulturze i tradycjach swoich ojczystych krajów. Lekcje prowadzone były w języku angielskim, co dało możliwość praktycznego sprawdzenia umiejętności konwersacji i znajomości słownictwa. czytaj więcej »

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień po raz kolejny

Hasłem tegorocznego Dnia Życzliwości i Pozdrowień  były słowa Matki Teresy z Kalkuty „Życzliwe słowa przyjaciół mogą być krótkie i łatwe do wypowiedzenia, ale ich działanie jest naprawdę wielkie”. Wydarzenie to 27.11.2019 r.  zorganizowano w naszej szkole po raz drugi. Wzięła w nim udział  cała społeczność szkolna, aby dzielić się pozytywną energią i pokazać, że bycie miłym jest bardzo przyjemne dla nas i dla innych. W szkole w tym jakże miłym dniu w strojach uczniów i nauczycieli dominował kolor żółty  – symbol radości, optymizmu i uśmiechu. Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji. czytaj więcej »

Piszemy listy do Świętego Mikołaja

Święta tuż, tuż, więc najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego postanowiły, zgodnie z tradycją,  zabrać się za pisanie listów do Świętego Mikołaja. W ruch poszły kredki, flamastry i kartki, bo każdy chciał napisać najpiękniejszy list z prośbą o wymarzone gwiazdkowe podarunki… Mocno wierząc w magiczną moc Świętego Mikołaja, maluchy tworzyły barwne listy z prośbami o zabawki, książki, pluszaki i wiele innych prezentów.  Nie zabrakło także pozdrowień i miłych życzeń dla Mikołaja. Dzieci bardzo dbały o to, żeby ich kolorowe kartki  wyglądały estetycznie, co na pewno ucieszy Świętego Mikołaja i skłoni do spełnienia marzeń najmłodszych. Już nie długo się o tym przekonamy.

„Przepióreczka” odwiedziła Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze

Szkolny zespół taneczny „ Przepióreczka” wraz z opiekunami p. Anną Szymczyk i p. Wiesławą Rzepecką 26.11.2019 r. wyjechał do Otrębus, matecznika Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”.  Nasi mali tancerze z 2a i 2b spotkali się tam oko w oko z  członkami,  słynnego na cały świat, narodowego zespołu ludowego.  Program wizyty był bardzo bogaty i pouczający. czytaj więcej »

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych, przyjacielem – powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Miękki, puchaty i taki z łatką – najmilsza zabawka i bohater wielu książek i filmów dla dzieci.  25 listopada Pluszowy Miś po raz kolejny obchodził swoje święto.  Wśród nowoczesnych i atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” czytaj więcej »

Czar wakacji…

Wprawdzie wakacje już dawno za nami, ale w chłodne listopadowe dni warto powspominać gorące  słoneczne miesiące i wakacyjne klimaty. Teraz jest to możliwe za sprawą szkolnego konkursu fotograficznego „Czar wakacji 2019”. Adresowany był on do uczniów klas VII i mimo niewielkiego zainteresowania ( 7 uczniów) udało się wyłonić laureatów. Komisja konkursowa w składzie p.Henryka Lech i p.Magdalena Gajda. postanowiła przyznać I miejsce Aleksandrze Kramek, II miejsce  Julii Szyszce a III miejsce Patrycji Fijałkowskiej. Wyróżnienia otrzymali: Oskar Kasprzak, Gabriela Grymuła, Urszula Rogala.

Kwesta na ratowanie zabytkowych grobów w Kowali.

Z inicjatywy proboszcza parafii w Kowali po raz pierwszy przeprowadzono na miejscowym cmentarzu zbiórkę pieniędzy na odnowienie zabytkowego grobowca Leona Jasieńskiego. Przez trzy dni wolontariusze z identyfikatorami i puszkami  zbierali datki hojnie ofiarowywane przez odwiedzających cmentarz. czytaj więcej »

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Dlatego ten dzień w oddziałach przedszkolnych w naszej szkole był dniem szczególnym.  czytaj więcej »

Dużo wiedzą z historii…

3 listopada 2019 r. odbył się w naszej szkole etap szkolny przedmiotowego konkursu z historii. Wzięło w nim udział kilku uczniów. Najlepsi okazali się: Franciszek Pałgan z klasy VI b i Jan Sadowski z klasy VIII b.

19 listopada Rejonowa Komisja Konkursowa zakwalifikowała ich do etapu, w którym zmierzą się najlepsi „mali historycy” z regionu radomskiego. Przed uczniami i ich opiekunem p. Elżbietą Tyczyńską – Zygarek nie lada wyzwanie. Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia na etapie rejonowym.

Śpiewali i recytowali w obcym języku…

I miejsce w recytacji wiersza po angielsku dla Zuzanny Błeszyńskiej , II miejsce  dla Gabrieli Łyżwińskiej w kategorii piosenka obcojęzyczna i 3 wyróżnienia to  to efekt udziału naszych uczniów w  Gminnym Konkursie Poezji i Piosenki Obcojęzycznej. Jego organizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Mazowszanach. Konkurs odbył się 20 listopada 2019r. Naszą szkołę reprezentowało osiem uczennic. Uczniowie startowali w trzech kategoriach: piosenka w języku angielskim, recytacja wiersza w języku angielskim oraz niemieckim. czytaj więcej »

Brawa dla Kamili…

Uczennica naszej szkoły Kamila Woźniak z klasy VIIb została w swojej kategorii laureatką II  etapu ogólnopolskiego konkursu plastycznego  „Odpoczywaj na wsi” oraz laureatką IV Edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt.: „Jesienne klimaty”. czytaj więcej »

Szkolny Dzień Praw Dziecka

We wtorek 20 listopada 2019r w naszej szkole dominował kolor niebieski. Tak uczniowie nauczyciele i pracownicy szkoły odpowiedzieli na apel samorządu uczniowskiego, który w ten sposób zachęcał do włączenia się naszej szkoły w światowe obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka z UNICEF – strażnika Konwencji. W tym roku były one wyjątkowe ze względu na 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to wydarzenie radosne, ale z poważnym przesłaniem.  Organizatorzy Szkolnego Dnia Praw Dziecka zwrócili uwagę na to, iż dzieci mają prawo do szczególnej troski i pomocy, bo jak blisko sto lat temu napisał patron naszej szkoły Janusz Korczak: „Nie ma dzieci – są ludzie.” czytaj więcej »

Zakręceni na dobro…

Zbieranie plastikowych nakrętek to akcja, która na stałe zagościła w wielu szkołach i przedszkolach w całej Polsce. W  naszej szkole od wielu lat prowadzona jest ona pod hasłem „Zakręceni na dobro.” Zbieramy wszystkie plastikowe nakrętki po produktach spożywczych i po chemii gospodarczej. Każdy może przyłączyć się do naszej akcji wystarczy prosty gest. Zbierając nakrętki pomagamy przyrodzie i chorym dzieciom. czytaj więcej »

Sztafetą Niepodległości uczciliśmy 101 urodziny Niepodległej…

W gminie Kowala 101 urodziny Niepodległej uczczono 11 listopada 9. Sztafetą Niepodległości 1111111119.  Trasa biegu wiodła sprzed pomnika Żwirki i Wigury pod pomnik powstańców 1864r na Załawiu,  następnie do pomnika pomordowanych w czasie II wojny światowej w Rożkach  przez Augustów, Ludwinów  do do Izby Pamięci ks. Romana Kotlarza w Trablicach. czytaj więcej »

101 urodziny Niepodległej w naszej szkole

Dnia 8 listopada 2019 roku na sali gimnastycznej udekorowanej biało-czerwonymi barwami odbył się uroczysty apel  z okazji 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W uroczystości wzięli udział uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście.  Po wprowadzeniu sztandaru wszyscy zgromadzeni w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu” odśpiewali  cztery zwrotki ,,Mazurka Dąbrowskiego”. czytaj więcej »

Jesteśmy w projekcie CMI

Nasza szkoła jest uczestnikiem projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego. To cykl BEZPŁATNYCH zajęć z algorytmiki i programowania. Grant realizowany jest w ramach projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020. Od października uczniowie klas 5 i 6  biorą udział  w zajęciach pozalekcyjnych z informatyki w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Opiekunem projektu jest p. Beata Wójcik – nauczyciel informatyki. Zgodnie z założeniami zadaniem projektu jest zaktywizowanie uczniów uzdolnionych informatycznie, pobudzanie kreatywności oraz promowanie współpracy zespołowej w ramach kół informatycznych. Realizacja podstawowych celów wzmocni u uczniów chęć rozwoju zainteresowań  z zakresu algorytmiki  i programowania. czytaj więcej »

Europejski Tydzień Kodowania

Programowanie to frajda!. Przekonali się o tym ci uczniowie naszej szkoły, którzy w ostatnim tygodniu października wzięli udział w szkolnym projekcie programowania i kreatywności. Wydarzenie to zorganizowano w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania, czyli #CodeWeek2019. czytaj więcej »

Wyjazd do teatru na spektakl pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”

W ostatni dzień października klasy VI a i VIb wraz z wychowawcami wybrała się do Teatru Powszechnego w Radomiu im. Jana Kochanowskiego na spektakl pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Uczniowie w przede dniu Święta Zmarłych odwiedzili także najstarszy radomski cmentarz  rzymskokatolicki  oraz cmentarz wojskowy przy ul. Limanowskiego. czytaj więcej »

Spotkajmy się w bibliotece…

Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2019

W naszej szkolnej bibliotece dużo się dzieje… Ostatnio biblioteka zaproponował swoim czytelnikom kilka ciekawych imprez czytelniczych. Pierwsza z nich to „Poranek z bajką o zwierzętach”  – cotygodniowe spotkania z bajką z morałem, podczas których starsze koleżanki z aktywu bibliotecznego czytały przedszkolakom bajki, których bohaterami były zwierzęta. Na zakończenie każdego spotkania odbywał się krótki quiz dla uważnych słuchaczy z zerówki. czytaj więcej »

Afrykańska przygoda w bibliotece szkolnej…

Biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas 6 do gry bibliotecznej pn. „Afrykańska przygoda”. W czwartek 24.10.2019r. pomieszczenie biblioteki zamieniło się w afrykańską puszczę. Gra została oparta na motywach powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. W zabawie rywalizowało pięć drużyn z klas szóstych. Zadaniem uczniów było rozwiązanie związanych z treścią utworu zagadek, znajdujących się w karcie pracy. czytaj więcej »

W przeddzień Święta Zmarłych…

Koniec października to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz. Zbliża się bowiem 1 listopada, dzień, w którym szczególną pamięcią otaczamy tych, którzy odeszli. czytaj więcej »

Rozmawiajmy o bezpieczeństwie

Zajęcia z  funkcjonariuszem Policji to jedne z działań  profilaktyczno- wychowawczych prowadzonych przez szkołę i realizowanych w ramach programu profilaktyki. 29  październiku 2019r. miała miejsce druga wizyta sierżanta sztabowego p. Renaty Sikorskiej z Wydziału  Ruchu Drogowego  Powiatowej Komendy Policji w Radomiu w naszej szkole.  To spotkanie z uczniami  klas IV –VII  w ramach prewencji poświęcone zostało bezpieczeństwu w ruchu drogowym. czytaj więcej »

Złożyli ślubowanie, a potem było pasowanie wielkim ołówkiem…

Pierwszoklasiści zostali przyjęci w poczet uczniów

Grupa trzydziestu dwóch zadowolonych pierwszaków złożyła uroczyste ślubowanie i tym samym stała się  dołączyła do grona uczniów naszej szkoły. Ta wyjątkowa i pełna emocji uroczystość miała miejsce 22 października 2019r. Dzieciom w tym ważniejszym dniu towarzyszyli rodzice i to dla nich pierwszaki przygotowały część artystyczną. czytaj więcej »

Nasze „żaki przedszkolaki” po pasowaniu…

I stało się … 23.10.2019  z udziałem dyrekcji szkoły,  rodziców oraz dzieci z oddziału przedszkolnego odbyło się pasowania na „Żaka Przedszkolaka”. Od września przedszkolaki pod okiem p. Małgorzaty Gębskiej-Orzechowskiej i p. Grażyny Jóźwik przygotowywały się do tej uroczystości.  Maluchy w odświętnych strojach, swobodnie i pewnie recytowały wiersze, zatańczyły poloneza i śpiewały  piosenki. Ich umiejętności i talenty wzbudziły podziw dumnych rodziców. czytaj więcej »

II miejsce Kamili Woźniak w konkursie „Odpoczywaj na wsi”

Uczennica naszej szkoły  Kamila Woźniak zajęła 2 miejsca w swojej  grupie wiekowej i przeszła do II etapu ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Odpoczywaj na wsi” . Celem konkursu jest m.in. promowanie wśród uczniów wypoczynku na polskiej wsi i kreowanie wizerunku obszarów wiejskich jako turystycznego rynku oferującego zróżnicowane i całoroczne atrakcje. Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi  w ramach projektu „Odpoczywaj na wsi”. Kamili i opiekunce p. Henryce Lech gratulujemy i czekamy na kolejne dobre wiadomości.

MEN informuje

Od 1.10.2019r. została uruchomiona całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Każda młoda osoba, która zechce porozmawiać o swoich problemach, może zadzwonić pod bezpłatny numer 800 080 222 i uzyskać pomoc od doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników. czytaj więcej »

Zapraszamy na pierwsze spotkanie z rodzicami

SZANOWNI RODZICE

Zapraszamy  na spotkanie z dyrekcją  PSP w Kowali w czwartek 05 września 2019r. celem omówienia spraw bieżących oraz zasad funkcjonowania w naszej szkole DZIENNIKA ELEKTRONICZNEGO LIBRUS.

Na spotkanie OGÓLNE  Rodziców uczniów klas 0-III z dyrekcją PSP w Kowali zapraszamy na halę sportową o godz. 16.30, a po jego zakończeniu na spotkania w salach  z Wychowawcami według zamieszczonego poniżej porządku:
czytaj więcej »

Jak zdobyć kartę rowerową …

Głównym założeniem egzaminów na kartę rowerową jest propagowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym dzieci i młodzieży. Wydawanie tych kart jest nierozerwalnie związane z odpowiednim szkoleniem i sprawdzeniem wiadomości oraz umiejętności uczniów ubiegających się o pierwsze w życiu prawo jazdy.

Już w najbliższym czasie odbędą się egzaminy na kartę rowerową. Uczniowie, którzy ukończyli 10 rok życia mogą przystąpić do Egzaminu na Kartę Rowerową. Chętni powinni zgłosić się po kartę zaliczeń do p. Magdaleny Gajdy – nauczycielki techniki, która udzieli także szczegółowych informacji dotyczących warunków uzyskania „rowerowego prawa jazdy” czytaj więcej »

III Gminny Konkurs Czytelniczy

W tym roku  III Gminny Konkurs Czytelniczy odbył się pod hasłem: Janusz Korczak – przyjaciel dzieci. Nawiązywał on do świętowanego w tym roku w naszej szkole 40-lecia nadania jej imienia Janusza Korczaka. Konkurs adresowany był  do uczniów klas IV – VII szkół z terenu gminy Kowala. Jego uczestnicy musieli wykazać się znajomością biografii Janusza Korczaka oraz treści jego książek: „Król Maciuś Pierwszy” oraz  „Bankructwo małego Dżeka”. czytaj więcej »

Matematyczne sukcesy naszych uczniów

Co roku uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursach matematycznych na szczeblu gminnym i ogólnopolskim. Ich celami są: rozwijanie matematycznych pasji, odkrywanie talentów, upowszechnianie nawyku matematycznego myślenia. To sposób na poszerzanie horyzontów i rozbudzanie motywacji. Udział w nich pozwala uczniom czerpać radość z odkrywania tajników matematyki, a ich sukcesy cieszą nauczycieli, rodziców i kolegów. Chcemy się więc nimi podzielić z całą społecznością szkolną … czytaj więcej »

SKE EUROKOWALA na Paradzie Schumana w Warszawie

Szkolny Klub Europejski EUROKOWALA z naszej szkoły współpracuje z Polską Fundacją im. Roberta Schumana w Warszawie, która 11 maja 2019r. zorganizowała z okazji Dnia Europy XXVI Spotkania Europejskie pod hasłem „ Wybieramy Europę”. W europejskiej majówce wzięli udział członkowie SKE z kl. IVa, Va, Vb, VIIb wraz z opiekunami: p. A. Rozwadowską i A. Gacą. czytaj więcej »

Wizyta w Gminnej Bibliotece

„Książka  i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji” twierdziła znana polska pisarka     Maria Dąbrowska.  Aby ten cud pojąć od najmłodszych lat musimy obcować z książką, poznawać niezwykłe światy tworzone przez pisarzy i poetów i rozwijać zainteresowania czytelnicze. Dlatego uczniowie klasy 2b i 2c 27 lutego 2019r postanowili odwiedzić miejsce, w którym królują książki, czyli wybrać się z wizytą do Gminnej Biblioteki.

czytaj więcej »

Działajmy razem …

W tym roku szkolnym obchody Dnia Bezpiecznego Internetu realizowane były w formie projektu „ Tydzień Bezpiecznego Internetu’’- pod hasłem „Działajmy razem”. Projekt miał za zadanie propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych, zaznajomienie z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Realizacja zadań odbywała się w dniach 25.02 – 6.03.2019r. Podsumowanie projektu i wręczenie nagród  za udział w konkursach odbyło się 07 marca 2019r. na hali sportowej. Zakończenie poprzedzone zostało  prelekcją na temat: „Cyberprzemocy   i udostępnianiu informacji o sobie w sieci”   przez zaproszonego gościa panią podkomisarz Alicję Wasik, pracownika Policji Wydziału Prewencji w Radomiu. czytaj więcej »

Wiadomość z ostatniej chwili…

Od 3 marca 2019r działa blog klasy 3a założony w ramach programu „Wspólne kroki w Cyberświecie”, którego koordynatorem jest pani Magda Gajda. Po każdych zajęciach będzie on wzbogacany treścią opisującą tematykę i zdjęciami z zajęć. Zapraszamy do śledzenia działań uczestników programu.

Adres: https://czadowagrupa3a.blogspot.com/

 

Rozważne wkraczanie w Cyberświat.

Dynamiczny rozwój Internetu zmienił rzeczywistość, w  jakiej dorastają dzieci. Poza niewątpliwymi korzyściami płynącymi z użytkowania mediów i Internetu, niosą one także szereg zagrożeń dla prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. Niekontrolowane i nieumiarkowane korzystanie z nowych mediów, niebezpieczne treści, niebezpieczne znajomości, cyberprzemoc, hejtowanie to tylko niektóre z nich. Na te zagrożenia narażeni są najmłodsi użytkownicy Internetu. Aby temu przeciwdziałać podejmowane są różne działania profilaktyczno – edukacyjne w szkołach. Jednym z nich jest program profilaktyczny „Wspólne kroki w Cyberświecie” realizowany przez klasę 3a w Szkole Podstawowej w Kowali. Program został opracowany został przez zespół doświadczonych profilaktyków współpracujących z Fundacją „Poza Schematami”. czytaj więcej »

Przedstawienie kukiełkowe w wykonaniu klasy 1a…

Uczniowie klasy Ia pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani Anny Szymczyk przygotowali przedstawienie kukiełkowe do treści opowiadania „ Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele”. Premiera kukiełkowego teatru miała miejsce w dniu 6.03.2019r. Mali aktorzy za pomocą własnoręcznie wykonanych kukiełek promowali zdrowy styl życia oraz udzielali praktycznych  wskazówek dotyczących szybkiego powrotu do zdrowia. czytaj więcej »

„Czyste Powietrze wokół nas”. Przyłącz się!

Serdecznie zapraszamy przedszkolaki w wieku 5 i 6 lat oraz ich rodziców do udziału w programie „Czyste powietrze wokół nas” – program przedszkolnej edukacji antytytoniowej. Jego założeniem jest ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego. Podejmowane działania skierowane do dzieci i dorosłych to pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych. Koordynatorem programu jest Małgorzata Gębska-Orzechowska. czytaj więcej »

Za nami kolejna X edycja „Akademii Bezpiecznego Puchatka”

Rozpoczęcie szkoły to dla dziecka jedna z najważniejszych chwil w życiu. Towarzyszy jej eks­cytacja, ale też stres i niepewność. Dla dzieci to pierwszy test samo­dzielności, czas nabywania nowych umiejętności, zdobywania wiedzy i tworze­nia więzi z rówieśnikami.  Przygoda ze szkołą jest wyzwaniem nie tylko dla ucznia, ale również dla  rodziców, którzy muszą się zmierzyć z nowymi sytuacjami wymagającymi rozwagi i współpracy z nauczycielami i szkołą. To właśnie takie pobudki sprawiły, że uczniowie klasy Ia i Ib Szkoły Podstawowej w Kowali pod kierunkiem swoich wychowawców mgr Anny Szymczyk i mgr Wiesławy Rzepeckiej przystąpili do X edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, realizowanego od dnia 03.09.2018 do dnia 31.01.2019. W Programie wzięło udział 33 uczniów szkoły w  Kowali . czytaj więcej »

Spotkania z książką

15 lutego w klasie 2c odbyła się lekcja z ciekawą książką.Wszyscy uczniowie przynieśli do szkoły książeczki z domowej biblioteczki. Zaprezentowali je i zachęcali do ich przeczytania. Wśród książeczek był bajki, książki przyrodnicze i przygodowe. Duże zainteresowanie wzbudziła książka o historii gołębi. Na koniec dzieci wymieniły się książeczkami między sobą. czytaj więcej »

Internetowe love…

Co wspólnego ma Internet z teatrem? Okazuje się, że dużo, o czym mogli się przekonać uczniowie klasy 7, którzy  26.02.2019r.  wybrali się na spektakl „Pierwsza miłość – internetowe love”. Udział w przedstawieniu to jedna z kilku form działań profilaktycznych zaplanowanych w ramach szkolnego projektu „Tydzień Bezpiecznego Internetu”. czytaj więcej »

Lekcja otwarta w klasie IVa

W czwartek 14 lutego w kl. IVa odbyła się lekcja otwarta z języka polskiego na temat: Ucieczka z krainy baśni – lekcja podsumowująca. Inscenizacja „Śpiącej królewny”. Dla klasy IVa było to podsumowanie pracy nad cyklem baśni jako lektury obowiązkowej. Z tej okazji przygotowali inscenizację baśni pt. „Śpiąca królewna”, której widzami byli uczniowie klas 0-III wraz z nauczycielami, pani wicedyrektor oraz wychowawca  czwartoklasistów. Scenariusz przedstawienia został opracowany tak, aby odtwórcami ról bohaterów baśniowych byli wszyscy uczniowie klasy IVa. czytaj więcej »

Piątoklasiści z wizytą na Olimpie…

W poniedziałek 11 lutego sala języka  polskiego na trzy godziny  zamieniła się w górę Olimp, gdzie spotkali się najważniejsi greccy bogowie, w których wcielili się uczniowie  z klas piątych.  Były to zajęcia prowadzone metoda projektu: uczniowie dokładnie zapoznali się z 9 mitami, napisali sprawdzian, wybrali postać, przygotowali autoprezentację, pomysłowe kostiumy oraz atrybuty poszczególnych bohaterów.   czytaj więcej »

Pocztówkowa wymiana

Przez okres pierwszego semestru klasa 2a wraz ze swoim wychowawcą p. Angeliką Chmielewska brała aktywny udział w akcji, która stała się już prawdziwym hitem wśród szkół i przedszkoli. Co to jest i jak działa? Wymiana pocztówkowa pomiędzy szkołami to akcja, której zasada działania jest niezwykle prosta. Szkoły z całej Polski, chętne do współpracy przesyłają do siebie wzajemnie pocztówki z widokami i miejscami charakterystycznymi dla danej miejscowości. Dzieci poznają geografię Polski, interesują się turystyką i podróżami, uczą się jak wysyłać i adresować kartkę.   czytaj więcej »

Bezpiecznie spędzamy ferie zimowe 2019r.

Dla wszystkich uczniów ferie zimowe to wymarzony czas odpoczynku i zabaw z kolegami. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swoich obowiązków szkolnych należy przestrzegać podstawowych zasadach bezpiecznego spędzania wolnego czasu. A przede wszystkim pamiętać, że nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych.  czytaj więcej »

Czas na bale w karnawale…

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, bo to czas na organizowanie hucznych zabaw! Taka właśnie impreza jak co roku odbyła się w naszej szkole 24 stycznia 2019r. Jest atrakcją bardzo lubianą  przez dzieci i młodzież, dostarczającą im wielu niezapomnianych przeżyć i radości. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową za sprawą kolorowych balonów, serpentyn z bibuły i papierowych elementów ozdobnych przygotowanych specjalnie na tę okazję. czytaj więcej »

Zapraszamy na spotkanie wigilijne….

Boże Narodzenie to szczególny dzień, który spędzamy w gronie rodziny i przyjaciół, a że społeczność szkolna to także wielka rodzina, w ten radosny czas zapraszamy na szkolne spotkanie wigilijne w dniu 20.12.2018 o godzinie 11.oo. Odbędzie się ono na sali gimnastycznej.
W dniu tj 20.XII.2018r. ze względu egzamin próbny klas ósmych  zajęcia dla klas O- VII rozpoczynają się o godzinie 9.00. Klasy ósme od 7.30 do 9.00 piszą egzamin próbny z języka angielskiego. 
Odjazd wszystkich klas o godzinie 12.00. 
Świetlica szkolna czynna jak zwykle od 7.00 do 16.00.

Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek.

5 grudnia 2018 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Agnieszką Frączek autorką wielu książek dla dzieci. W swoich utworach pisarka zachęca dzieci do nauki języka oraz odkrywa przed nimi jego fascynujące tajemnice. Na swoim koncie posiada takie książki, jak „Kanapka i innych wierszy kapka”, „Za płotem z ostów”, „Jedna literka, a zmiana wielka”, „O rany Julek. O tym, jak Julian Tuwim został poetą” i wiele innych. Prywatnie leksykograf, doktor habilitowany językoznawstwa, germanistka i wielka miłośniczka kotów. czytaj więcej »

6 grudnia – jak dobrze wiecie, Święty Mikołaj chodzi po świecie…

Na dworze aura raczej jesienna, śniegu brak, ale świąteczny klimat zagościł na dobre w murach naszej szkoły. A wszystko za sprawą niezwykłego gościa świętego Mikołaja, który zgodnie z tradycją w dniu 6 grudnia 2018r razem z wesołymi Śnieżynkami odwiedził uczniów i nauczycieli, wprowadzając  wszystkich w świąteczny nastrój.  Dotarł on do nas z workiem pełnym słodkości, co uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Było dużo radości. czytaj więcej »

Gratulacje dla drużyny siatkarek!

W dniu 06.12.2018.w Gimnazjum w Parznicach odbyły się zawody gminne w piłce siatkowej dziewcząt. Oczywiście nie mogło zabraknąć tam reprezentacji naszej szkoły. Dziewczyny jak zwykle dały  z siebie wszystko i zajęły  2 miejsce, ulegając jedynie drużynie gospodarzy, która była po za zasięgiem innych drużyn. Jest to kolejny sukces naszej reprezentacji , która zagrała w składzie : Paulina Chełmińska, Ola i Martyna Gomuła, Zuzanna Bieniek, Aleksandra Kozłowska, Julia Szałas, Michalina Błeszyńska i Natalia Wożniak. Opiekunem zespołu był Artur Kupiec.

Wolontariusze w akcji…

Tegoroczna 22. Świąteczna Zbiórka Żywności przebiegała pod hasłem „Podaruj potrzebującym jedzenie na świąteczny stół”.  Akcję,  tak jak w latach poprzednich, wsparli wolontariusze z naszej szkoły. W dniach  30 listopada i 1 grudnia zbierali oni w sklepach w Kowali artykuły spożywcze, z których zostaną przygotowane paczki świąteczne dla potrzebujących. czytaj więcej »

WESOŁY TYDZIEŃ Z MIKOŁAJKIEM

Zapraszamy czytania wyjątkowych opowiadań o Mikołajku autorstwa Jean-Jacques Sempe i  Rene Goscinnego. Mikołajek, Joachim, Euzebiusz, Maksencjusz, Alcest, Ananiasz… To imiona najpopularniejszych łobuziaków  w historii literatury dziecięcej. Ich przygody bawią czytelników już od pół wieku!  Przez lata książki ukazywały się w niezmienionej szacie graficznej – ten charakterystyczny kwadratowy format rozpoznawał każdy fan serii. Książki  o Mikołajku to gwarancja fantastycznej  zabawy i „ubaw po pachy”, zapraszamy więc do biblioteki  szkolnej.

czytaj więcej »

Z Belgradu i Paryża do Kowali – wizyta wolontariuszy

Szkolny Klub Europejski EUROKOWALA zajmuje się rozwijaniem świadomości europejskiej poprzez poznanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu i kraju oraz zdobywanie i szerzenie informacji o Europie i krajach członkowskich Unii Europejskiej. Klub współpracuje z Polską Fundacją im. Roberta Schumana w Warszawie, dzięki której udało się w listopadzie  zaprosić do szkoły dwie wolontariuszki: Alice Perier z Francji i Jana Maletic z Serbii. czytaj więcej »

Z wizytą w Elektrowni

Klasa 4b wraz z wychowawczynią p. Elżbietą Tyczyńską – Zygarek udała się do Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w celu poznania postaw patriotycznych Polek w czasie zaborów. Ekspozycja wzbudziła ogromne zainteresowanie uczniów. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu. Tam uczniowie poznali zasady pracy i korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Na zakończenie uczniowie udali się na małe co nieco … i zjedli smaczne zapiekanki.  Uczestnicy wycieczki bardzo zadowoleni z wyjazdu wrócili do szkoły. czytaj więcej »

Przedszkolaki przygotowują się do spotkania z Mikołajem….

Mikołaj tuż, tuż, więc przedszkolaki z grupy 0a zabrały się do „pisania” listów. Każdy przedstawił swoje marzenie na kartce papieru, która  trafiła do koperty, a ta po umieszczeniu jej w skrzynce  pocztowej, powędrowała prosto do Mikołaja. Na tym nie koniec … Każde dziecko z niecierpliwością wyczekuje Świętego Mikołaja. Maluchy w oczekiwaniu na przyjście Mikołaja postanowiły za namową wychowawcy umilić sobie czas, wykonując prostą pracę plastyczną.  Zabawa była doskonała. czytaj więcej »

NIETYPOWE LEKCJE W KLASACH SIÓDMYCH

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie …. A były to inspirowane lekturą „Dziadów cz. II nietypowe lekcje języka polskiego w klasach 7a i 7b, które miały miejsce w  dniach 26 i 28 listopada 2018r. Uczniowie, którzy przygotowali inscenizację Mickiewiczowskiego dramatu świetnie poradzili sobie z powierzonym zadaniem. Z dużym zaangażowaniem i teatralnym talentem wcielili się w postacie utworu. czytaj więcej »

Śniadanie daje moc!

Codzienne śniadanie pomaga dzieciom dobrze zacząć dzień i daje równy start w szkolne obowiązki. Dowiodły tego badania przeprowadzane w ramach ogólnopolskiego programu ŚNIADANIE DAJE MOC. Dlatego w tym roku szkolnym  klasy 0 – III w ramach edukacji zdrowotnej przyłączyły się do jego VIII edycji. Cele programu, którego organizatorem  jest Partnerstwo dla Zdrowia, to: zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz promocja prawidłowego żywienia wśród najmłodszych. czytaj więcej »

Miś na smutki i radości…

W naszej szkole z okazji Dnia Pluszowego Misia odbyło się kilka działań mających na celu zainteresowanie dzieci literaturą związaną z postacią Misia. Program obchodów przygotowały panie Sylwia Bilska i Małgorzata Gębska-Orzechowska. A wszystko miało miejsce  23 i 26 listopada 2018 roku. czytaj więcej »

Uczeń naszej szkoły wygrał gminny konkurs historyczny…

W ramach gminnych obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i powrotu Polski na mapy Europy w Publicznej Szkole Podstawowej im. Noblistów Polskich w Bardzicach  23 listopada 2018 roku zorganizowany został  Międzyszkolny Konkurs Historyczny „Nasza Niepodległa”. W zmaganiach młodych historyków, przeprowadzonych na zasadach turnieju „1 z 6”, wzięli udział uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Kowala.  Naszą szkołę reprezentował Adam Morton z klasy VIII a., który wykazał się rozległą wiedzą historyczną nt. dążeń i walki Polaków o odzyskanie niepodległości, co ostatecznie pozwoliło mu zająć I miejsce. czytaj więcej »

Piszemy wiersze o naszej – wolnej Ojczyźnie …

Z okazji  setnej  rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Szkolny Klub Europejski EUROKOWALA zorganizował w listopadzie  Akcję dla Niepodległej: STO WIERSZY NA STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI! Do akcji mógł włączyć się każdy patriota: uczeń, rodzic, pracownik szkoły, każdy, kto napisał lub napisze wiersz o naszej- wolnej Ojczyźnie. Owocem tej patriotycznej akcji będzie książeczka, w której zostanie opublikowanych 100 wierszy. Do finału akcji brakuje jeszcze kilkunastu wierszy.  SKE serdecznie zachęca do wspólnego tworzenia wierszy, które będą czytały kolejne pokolenia za sto lat. Prace mogą być indywidualne lub grupowe ( razem z rodzicami, dziadkami) i koniecznie podpisane. Napisane na komputerze lub odręcznie. Wiersze można przynosić w formie papierowej do sali H3 lub  oddać wychowawcom. czytaj więcej »

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych – Konwencji o prawach dziecka przypada 20 listopada. Tego dnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, dlatego uwaga  wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Nasza szkolna społeczność włącza się w obchody tego niezwykle ważnego święta. czytaj więcej »

Urodziny Niepodległej w klasach młodszych…

Dzisiaj wielka jest rocznica  -11 Listopada!

Tym co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa.

 

Klasy młodsze dołączyły się do świętowania 100 urodzin Niepodległej, przygotowując 13 listopada 2018 roku akademię z okazji tego wyjątkowego Narodowego Jubileuszu.  Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem czterech zwrotek naszego hymnu „Mazurka Dąbrowskiego”. czytaj więcej »

Dla Niepodległej – relacja ze Sztafety 11.11.11.11.18

11 listopada Polacy na całym świecie obchodzą jedno z najważniejszych świąt państwowych – Narodowe Święto Niepodległości.  W roku 2018 jest to jednak dzień wyjątkowy, ponieważ właśnie w tym roku przypada 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Razem z mieszkańcami Kowali uczciliśmy ten dzień w sposób szczególnie uroczysty i radosny. czytaj więcej »

Uczniowie „Świętym Mikołajem”

Już w tym tygodniu rozpoczynamy po raz ósmy akcję charytatywną Jestem Świętym Mikołajem, której pomysłodawcą jest   p. Edyta Suwała. Chętni uczniowie z ogromnym zaangażowaniem uczestniczą w przydzielonych im zadaniach a jednym z nich będzie zbiórka słodyczy w kilku sklepach na terenie gminy. Liczymy jak zwykle na hojność mieszkańców. Prosimy wszystkich o wsparcie:  16 – 17 listopada(piątek, sobota) – zbiórka w sklepach spożywczych w Kowali, Kotarwicach, Mazowszanach, Trablicach, Parznicach, Bardzicach, Maliszewie. Słodycze w formie mikołajkowych paczek zostaną rozdane najbardziej potrzebującym dzieciom  w naszej gminie.  O efektach akcji poinformujemy po jej zakończeniu.

 

 

Nasza szkoła składa hołd Niepodległej…

Narodowe Święto Niepodległości  to ważna i piękna data – święto każdego Polaka. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia nasza szkoła zorganizowała szereg działań upamiętniających 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Punktem kulminacyjnym „Roku dla Niepodległej” była  uroczystość zorganizowana 9 listopada 2018r, którą społeczność szkolna wraz z gośćmi  upamiętniła datę odrodzenia Polski, która 11 listopada 1918r., po 123 latach niewoli, stała się wolnym niepodległym państwem.  czytaj więcej »

Śpiewająco oddali hołd Niepodległej…

Za nami kolejne wydarzenie, którego głównym celem było uczczenie  100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 31 października 2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Parznicach odbył się Gminny Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Z Pieśnią na ustach”, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. czytaj więcej »

„Rekord dla Niepodległej”

W odpowiedzi na apel Minister Edukacji  i Rady Dzieci i Młodzieży nasz szkoła przyłącza się do  akcji „Rekord dla Niepodległej”.  W piątek, 9 listopada 2018 r. o o symbolicznej godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zaśpiewajmy  wspólnie  4-zwrotkowy hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”. Zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców do czynnego włączenia się do bicia Rekordu dla Niepodległej.

Świętujmy razem 100-lecie odzyskania niepodległości! 

„Bądź świadomy – walcz ze smogiem”

Uczniowie klas drugich chętnie wzięli udział w Konkursie Ekologicznym „Bądź świadomy – walcz ze smogiem”. Organizatorem XVI edycji konkursu jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Uczniowie wykazali zaangażowanie i wykonali wiele ciekawych prac plastycznych. Szkolna komisja konkursowa miała trudności z wybraniem jednej pracy do II- go etapu. czytaj więcej »

Uczciliśmy pamięć tych, którzy odeszli…

„Nie jest wart przyszłości ten, kto nie pamięta o przeszłości”
Pamiętając o tych, którzy odeszli, uczniowie klas młodszych, jak co roku, odwiedzili pobliski cmentarz. Zapalili znicze i złożyli wiązanki na grobach nieznanych żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku. Minutą ciszy uczcili pamięć obrońców naszej ojczyzny.

czytaj więcej »

Recytuj Herberta – konkurs recytatorski

Dnia 29.10.2018 roku w bibliotece szkolnej odbył się szkolny konkurs recytatorski poświęcony twórczości Zbigniewa Herberta pn. Recytuj Herberta. Do udziału w konkursie zgłosiło się siedmioro uczniów z klas siódmych i ósmych. Najlepszymi recytatorami okazali się Julia Szałas, Szymon Adamczyk oraz Julia Nogaj. czytaj więcej »

Selfie z Ojczyzną …

Uczennica klasy VIIIa –Magdalena Stępień wzięła udział w międzyszkolnym konkursie „ Moje selfie z ojczyzną”. Konkurs został zorganizowany przez PSP nr 29 w Radomiu w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasza uczennica przygotowała zdjęcie, które komisja doceniła spośród 50 prac i przyznała wyróżnienie. W piątek 26 października podczas rozdania nagród  Magda odebrała nagrodę z rąk Marszałka Senatu, który objął patronat nad konkursem. czytaj więcej »

Czas ślubowania i pasowania…

To był wyjątkowy dzień…pierwszoklasiści  i przedszkolaki z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali zostali przyjęcie w poczet pełnoprawnych członków społeczności szkolnej. A miało to miejsce w dniu 24 października  2018r.  Pasowanie i ślubowanie  przedszkolaków i uczniów klas pierwszych to jedna z piękniejszych uroczystości w szkolnym kalendarzu. Zgodnie z tradycją przed uzyskaniem pełni uczniowskich praw dzieci muszą się  wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami. Aby nikt nie miał wątpliwości, że zasługują na miano ucznia, najmłodsi członkowie naszej społeczności szkolnej  wspólnie z wychowawcami przez długi czas przygotowywali popisowe programy. czytaj więcej »

Dyktando niepodległościowe…

Dobry patriota to także ten, kto dba o kulturę i poprawność języka ojczystego. Dlatego w roku 100lecia Niepodległości  przygotowany został przez nauczycieli polonistów szkolny konkurs ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii. Uczniowie  w dwóch kategoriach wiekowych kl. IV-VI oraz VII-VIII zmierzyli się z zawiłościami pisowni polskiej w dyktandzie o historii Niepodległej. czytaj więcej »

„Ojcowie niepodległości” na wystawie w Kowali…

W 2018 roku  obchodzimy 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji na terenie gminy Kowala organizowane są liczne wydarzenia dla uczczenia tego wyjątkowego jubileuszu.  Jednym z nich jest prezentowana w naszej szkole wystawa Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowaną „Ojcowie Niepodległości’. Symboliczne otwarcie ekspozycji z prelekcją pracownika Radomskiej Delegatury IPN Bogusława Beka miało miejsce 24.10.2018r o godzinie 10.oo. W spotkaniu uczestniczyli z-ca wójta Dariusz Bulski, przedstawiciele Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali uczniowie, nauczyciele i dyrekcja naszej szkoły. czytaj więcej »

Milion dzieci modli się na różańcu…

Każdego roku 18 października na wszystkich kontynentach odbywa się akcja „Milion dzieci modli się na różańcu” w intencji pokoju. W modlitwę różańcową we czwartek 18 października 2018 r. po raz kolejny włączyli się także uczniowie naszej szkoły. czytaj więcej »

Kolejny Dzień Papieski

Każdy  16 październik to  kolejna rocznica wyboru na  Stolicę Piotrową naszego Rodaka – Karola Wojtyłę. W 2018 roku minęło już 40  lat od tamtego pamiętnego wieczoru. A pontyfikat i nauczanie Jana Pawła II są przez kolejne pokolenia młodych Polaków odkrywane na nowo. W tym roku XVIII Dzień Papieski przeżywaliśmy pod hasłem:” Promieniowanie Ojcostwa”. czytaj więcej »

Uwaga! Konkurs!

Nauczyciele języka angielskiego zapraszają do udziału w szkolnym konkursie językowym Mistrz Literowania Dla Niepodległej, organizowanym z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. czytaj więcej »

3 miejsce dziewcząt w powiecie…

Czas na kolejną odsłonę zmagań naszej szkolnej drużyny dziewcząt w mini piłce nożnej. W dniu 16.10.2018r w Jedlińsku odbyły się zawody sportowe w tej kategorii na szczeblu powiatowym. Nasz dziewczęcy team wywalczył w tych rozgrywkach 3 miejsce. Naszą szkołę reprezentowały: Edyta Bąk, Zuzanna Bieniek, Michalina Błeszyńska, Katarzyna Błach, Paulina Chełmińska, Aleksandra Kozłowska, Ola i Martyna Gomuła. Opiekunem zespołu był Artur Kupiec.

czytaj więcej »

Podziękowali nauczycielom uśmiechem i ciepłym słowem…

Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!   (B. Conklin)

Dzień Edukacji Narodowej potocznie nazywany Dniem Nauczyciela to w całym naszym kraju święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. W naszej szkole uroczyście obchodzono ten szczególny dzień w kalendarzu oświaty 12 października 2018r. czytaj więcej »

Spotkanie z autorką książek dla dzieci

Anna Litwinek, autorka powieści, opowiadań i książek dla dzieci,  była gościem spotkania, które miało miejsce 10 października 2018r w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kowali. Ta znana i ceniona pisarka jest autorką ponad 40 książek napisanych dla dzieci. Są to między innymi: „Szczurek Krokodylek”, „Krówka Modnisia”, „Robak Lolek i Przyjaciele”, „Robak Lolek w Podróży”, cykl baśni i wiele innych.

czytaj więcej »

Góry Świętokrzyskie z historią niepodległej Polski w tle…

W roku jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości klasy piąte wybrały się w Góry Świętokrzyskie. Wycieczka okazała się wspaniałą okazja do podziwiania piękna świętokrzyskiego krajobrazu, poznawania przeszłości naszej ojczyzny oraz wspaniałych postaci, które walczyły o jej wolność  i budowały  jej niepodległość . czytaj więcej »

Dyskoteka na Dzień Chłopaka…

Tradycyjnie wszystkie dziewczęta z naszej szkoły z okazji Dnia Chłopaka  przygotowały niespodzianki dla swoich kolegów, a Samorząd Uczniowski  zorganizował dyskotekę szkolną. Odbyła się ona 27.o9.2018r.  W zabawie uczestniczyli  uczniowie klas 4 -8. Impreza  udała się znakomicie, o czym świadczą opinie wygłaszane przez uczniów, którzy bawili się wspaniale. czytaj więcej »

Sukcesy w konkursie recytatorskim

Uczniowie z klas starszych – Piotr Fila, Maja Kozłowska, Michalina Błeszyńska i Julia Szałas wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim Niepodległość Poetycką Strofą Pisana zorganizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową w Mazowszanach. Piotr Fila (opiekun p. Rozwadowska) zajął miejsca I  w kategorii klas V-VI , a Julia Szałas (opiekun p. Grzesiak)   – I miejsca I w kategorii klas VII-VIII i III gimnazjów. czytaj więcej »

„Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia ( w skrócie: ŚDTM) to międzynarodowa akcja, której celem jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki, a w sposób szczególny przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. To jednodniowe święto tabliczki mnożenia odbywało się na świecie już po raz ósmy, a  w naszej szkole po raz pierwszy. Zostało ono przeprowadzone w piątek 28 września 2018r., a jego pomysłodawcami byli nauczyciele z zespołu   przedmiotów matematyczno – przyrodniczych. czytaj więcej »

Z historią na rowerze – rajd rowerowy…

W sobotę o godz. 10.oo wystartował z PRZYSTANKU HISTORIA – Centrum Edukacyjne  IPN przy Izbie Ks. Romana Kotlarza w Tablicach rajd rowerowy pod hasłem: „Z historią na rowerze – Szlakiem Niepodległości”. Współorganizatorami wydarzenia, które wpisało się w obchody 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali oraz IPN Delegatura w Radomiu.  Wśród uczestników rajdu nie zabrakło cyklistów z  naszej szkoły, którzy wraz z opiekunem p. Arturem Bieleckim aktywnie włączyli się w realizację historycznych zadań przygotowanych przez organizatorów. czytaj więcej »

Pierwsze sukcesy sportowe…

Dobrze nowy rok szkolny zaczęła nasza szkolna drużyna dziewcząt, która w dniu 1.10. 2018. brała udział w gminnych zawody sportowych w mini piłce nożnej dziewcząt. Młode piłkarki z Kowali awansowały do rozgrywek międzygminnych w Przytyku. Zmagania drużyn szkolnych z terenu gminy miały miejsce w  PSP w Mazowszanach. czytaj więcej »

Zabawa i nauka w Akademii Robotyki LEGO

RoboCAMP to przygotowany przez psychologów i inżynierów nowatorski trening twórczości, oparty na wykorzystaniu klocków LEGO i nauk ścisłych w rozwoju kreatywności u dzieci. W dniu  28.09.2018r. dzieci z grupy 0a na takich zajęciach robotyki mogły poznać tajniki robotyki i programowania,  wykorzystując niezwykłe możliwości zestawów klocków LEGO WeDo oraz LEGO Mindstorms EV3. czytaj więcej »

Sprzątanie Świata – happening ekologiczny

W tym roku obchodzimy jubileuszową- 25 akcję „Sprzątanie Świata- Polska 2018”. Tegoroczne hasło to: „Akcja – segregacja! 2x więcej, 2x czyściej”. Tym razem celem działań było promowanie selektywnej zbiórki odpadów, do czego aktywnie włączyli się wolontariusze – ekolodzy z naszej szkoły razem z opiekunką p. Iwoną Stefańską – Stanik.  czytaj więcej »

Relacja z Narodowego Czytania w naszej szkole…

Rok 2018  to rok,  w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.   W związku z tą, wyjątkową dla każdego Polaka, rocznicą nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji: NARODOWE CZYTANIE, która z inicjatywy Prezydenta RP organizowana jest od 2012 roku. W tegorocznej  7. odsłonie akcji czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. czytaj więcej »

Informacja ze spotkania Dyrektorów

W dniu 14 września 2018r. w auli UTH w Radomiu odbyło się spotkanie MAZOWIECKIEGO KURATORA Z DYREKTORAMI SZKÓŁ.

Najważniejsze ustalenia przekazujemy poniżej:

 • OGÓLNONARODOWA FORMA UCZCZENIA 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI. 09 listopada 2018 r. o godz. 11.11 we wszystkich szkołach w całej Polsce i poza jej granicami, wybrzmi  4-zwrotkowy Mazurek Dąbrowskiego.
 •  OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TORNISTRA 01 października 2018 r. Ogólnopolskim Dniem Tornistra. W całym kraju będziemy sprawdzać, jak wygląda szkolny plecak, co uczeń w nim nosi na co dzień i czy rodzice oraz dzieci zwracają uwagę na to, w jaki sposób właściwie zapakować przybory szkolne.

Europejski Dzień Języków – świętuj razem z nami!

„Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu” – te słowa Antoniego Czechowa nabierają szczególnego znaczenia  26 września, kiedy  obchodzony jest, ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, Europejski Dzień Języków (EDJ). Jego głównym zadaniem jest uświadamianie konieczności nauki języków obcych, zachęcanie do niej oraz uwrażliwianie na korzyści, jakie płyną z poznawania innych języków. Taki też był cel Europejskiego Dnia Języków Obcych  zorganizowanego w naszej szkole w środę 26 września 2018r. czytaj więcej »

Promocja filmu o Marii z Kuźnickich Walewskiej…

Film dokumentalny przedstawiający  sylwetkę i losy urodzonej w Mircu koło Iłży Marii z Kuźnickich Walewskiej, którego reżyserem jest Elwira Dzikowska, to kolejny obraz z cyklu „Radomskie Portrety” wyprodukowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”.  Bohaterka dokumentu Maria Walewska z Kuźnickich (1895-1980) – ziemianka, od 1920 roku wraz z mężem, gospodarowała odziedziczonym po ojcu w majątku ziemskim Kowala Stępocina, prowadząc równocześnie aktywną działalność społeczną na terenie regionu radomskiego. czytaj więcej »

ZAPROSZENIE

SZANOWNI RODZICE

W  środę 05 września 2018r. odbędzie się na hali sportowej spotkanie dyrektora PSP w Kowali:

z rodzicami uczniów oddziałów  0-III o godz. 16.30 

z rodzicami uczniów oddziałów  IV-VII o godz. 17.30 

celem omówienia spraw bieżących dotyczących REFORMY OŚWIATOWEJ oraz zasad funkcjonowania w PSP w Kowali DZIENNIKA ELEKTRONICZNEGO LIBRUS.

Następnie odbędą się zebrania z wychowawcami klas według harmonogramu: czytaj więcej »

WITAJ SZKOŁO! POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO 2018/2019.

Wakacje się kończą, czas na szkołę!

3 września 2018r uczniowie naszej szkoły uroczyście pożegnali wakacje, a przywitali nowy rok szkolny. Wielu z nich przybyło z optymistycznym nastawieniem i ogromnym zapałem do pracy.  Przed oficjalną inauguracją roku szkolnego  tradycyjnie uczniowie, nauczyciele i rodzice uczestniczyli we  Mszy Świętej w kościele parafialnym w Kowali. O godzinie 9.15 na sali gimnastycznej w PSP w Kowali 363 uczniów z 19. oddziałów oficjalne rozpoczęło rok szkolny 2018/2019. czytaj więcej »

Wakacje czas zacząć…

Oficjalnie 22 czerwca 2018r przygoda ze szkołą w roku szkolnym 2017/2018 dobiegła końca. Nadszedł najbardziej wyczekiwany dzień roku szkolnego. Mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha rozpoczęła się oficjalnie uroczystość zakończenia roku szkolnego 2017/2018. Następnie uczniowie, rodzice i zaproszeni goście zgromadzili się na szkole, by ostatecznie zakończyć 10 miesięcy wytężonej pracy. Wszystkich w tym ostatnim dniu w szkole przywitała dyrektor Małgorzata Konieczna.  czytaj więcej »

V Gala Prymus Gminy Kowala za nami…

20 czerwca 2018 roku odbyła się V  Gala Prymus Gminy Kowala. Gospodarzem uroczystości była Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kończycach- Kolonii.  Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VII B Martyna Gomuła. Tradycyjne w programie W programie gali znalazło się  spotkanie z gościem specjalnym, którym w tym roku była  Pani Elżbieta Siek, absolwentka Szkoły Podstawowej w Kończycach Kolonii , a obecnie dr nauk ekonomicznych, pracownik Katedry Biznesu i Finansów Międzynarodowych na Uniwersytecie Technologiczno- Humanistycznym w Radomiu. Dodatkowa atrakcją była wystawa numizmatyczna zorganizowana przez Pana Tomasza Różyckiego, członka Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego poświęcona wizerunkowi orła na polskich monetach na przestrzeni wieków. czytaj więcej »

Uczennica klasy II zwyciężczynią konkursu ogólnopolskiego

W ostatnich dniach przed końcem roku otrzymaliśmy miłą wiadomość. Paulina Korycka z klasy II a zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie graficznym realizowanym w ramach projektu ,,Myślę,  decyduję, działam-finanse dla najmłodszych” Konkurs, który odbył się pod koniec roku szkolnego przeprowadzono  we współpracy z Narodowym Bakiem Polskim. Wzięli w nim udział uczniowie klas II z terenu całej Polski. czytaj więcej »

Z wizytą w teatrze…

„Opowieści z Lodowej Krainy” to  autorska inscenizacja Teatru Współczesnego z Krakowa oparta na motywach jednego z najpopularniejszych animowanych filmów ostatniego okresu – „Krainy Lodu”. Tą wspaniałą opowieść muzyczną z pięknymi piosenkami 15 czerwca 2018r mogły podziwiać dzieci z klas 1b,2a,3a,3b,3c  wraz z wychowawcami.  Przedstawiona na teatralnej scenie historia okazała się  zarówno  zabawna jak i wzruszająca.  Jej bohaterowie Olaf, Elza, Anna i Kris znowu przeżyli mroźną przygodę… czytaj więcej »

Pierwszaki na Świętokrzyskiej Polanie…

Kompleks Świętokrzyska Polana to nowe miejsce na turystycznej mapie Polski. Położone na terenie Suchedniowsko – Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego  w Chrustach koło Kielc. Tam 6 czerwca 2018r. klasy Ia i Ib wybrały się na swoją pierwszą szkolną wycieczkę. czytaj więcej »

Zwrot podręczników!

DYREKCJA PSP w Kowali przypomina UCZNIOM, WYCHOWAWCOM I RODZICOM UCZNIÓW, że zgodnie z zapisami Szkolnego regulaminu korzystania z darmowych podręczników,materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych  obowiązkiem uczniów po zakończeniu zajęć dydaktycznych (nie później niż do 20 czerwca danego roku)  jest zwrot darmowych podręczników, poprzez wychowawców klasy. do biblioteki szkolnej
Szczegółowe zasady zamieszczamy poniżej

czytaj więcej »

List Prezesa KRUS

List Prezesa KRUS adresowany do rolników i dzieci na temat ich bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych.

LIST PREZESA KRUS

 

Dobry Start – program wsparcia dla dzieci

Program „Dobry Start” to nowa forma wsparcia   i inwestycja w edukację polskich dzieci. Dzięki programowi „Dobry Start” rodzina, bez względu na dochód,  otrzyma na każde  dziecko 300 zł wsparcia na skompletowanie wyprawki szkolnej . Wsparcie będzie przysługiwało raz w roku na dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20 roku życia  ( lub do ukończenia 24 lat w przypadku dzieci niepełnosprawnych)

Poniżej zamieszczamy szczegóły dotyczące programu „Dobry Start”

Ulotka dotyczą ca programu „Dobry-Start”

 

 

Z kartą rowerową bezpieczniej!

Dnia 29.05.2018 r. w naszej szkole odbył się Egzamin Praktyczny uprawniający do zdobycia Karty Rowerowej. Wzięło w nim udział dwadzieścia dwie osoby, które uzyskały pozytywną ocenę testu teoretycznego ze znajomości: zasad ruchu drogowego, obsługi technicznej roweru oraz pierwszej pomocy przedlekarskiej. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w Egzaminie uzyskali pozytywną ocenę. czytaj więcej »

Mamy nowy Samorząd Uczniowski…

W ostatnich dniach maja na szkolnych korytarzach pojawiły się ciekawe i barwne plakaty wyborcze, a kandydaci do Szkolnego Uczniowskiego rozdawali ulotki z hasłami zaczerpniętymi z precyzyjnie opracowanych programów wyborczych. Tak po raz kolejny rozpoczęła się kampania wyborcza  do Samorządu Uczniowskiego. Do rywalizacji o miejsce w Radzie SU stanęło  15 kandydatów z klas 4-7.  Dnia 30 maja 2018r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego i wiemy już, kto nim pokieruje w przyszłym roku.  Komisja Wyborcza po podliczeniu wszystkich oddanych głosów poinformowała, że funkcję przewodniczącej SU w roku szkolnym 2018/2019 pełnić będzie Paulina Chełmińska. Jej zastępcą będzie  Szymon Adamczyk , a członkami Rady SU:  Nikola Kacprzak, Natalia Zięba, Franciszek Pałgan.
czytaj więcej »

Występy szkolnego zespołu cheerleaderek…

Cheerleading  to forma aktywności,  która staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju. Łączy ona  elementy tańca z gimnastyką i ćwiczeniami rozciągającymi, a wszystko to z wykorzystaniem różnokolorowych, puszystych pomponów. Taka grupa, dzięki inicjatywie samych uczniów,  działa w naszej szkole, a jej występy cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dziewczęta zaprezentowały się między innymi podczas turniejów sportowych rozgrywanych w naszej szkole, na festynie rodzinnym, a ostatnio także na festynach środowiskowych organizowanych na terenie naszej gminy.   czytaj więcej »

Afrykańska przygoda na zielonej szkole…

Do  malowniczo położonej wsi Sobanice w powiecie płońskim uczniowie klasy drugiej i trzeciej wybrali się do jedynego  w Polsce Muzeum Afrykańskiego.

czytaj więcej »

„Farma Iluzji” – „gdzie nic nie jest takie, jakie się wydaje…”.

Farma Iluzji to park edukacji i rozrywki, gdzie 07 czerwca 2018 r. dzieci z klasy 0a i Ic przeżyły niezapomnianą, inspirująca i magiczną przygodę. Słoneczna aura pozwoliła maluchom na przyjemny odpoczynek na świeżym powietrzu przy równoczesnym poznawaniu niesamowitych iluzji, które na długo pozostaną w ich pamięci. Na „Farmie Iluzji” dzieci przekonały się, że „nic nie jest takie, jakie się z pozoru wydaje…”. Opiekę nad sporą, bo 30 – osobową grupą sprawowały panie Małgorzata Gębska-Orzechowska, Grażyna Grudzień i Bernadetta Ciesak. czytaj więcej »

Klauzula informacyjna dla rodziców.

Poniżej zamieszczamy informację – „Klauzula informacyjna dla rodziców uczniów PSP Kowala” stosowana zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy  95/46/WE (Dz.Urz. UE. L nr 119). Została ona przesłana do wszystkich rodziców także przez e-Dziennik Librus oraz zamieszczona na stronie internetowej szkoły w zakładce RODZICE W SZKOLE

Klauzula informacyjna dla rodziców uczniów PSP Kowala.

Stolica da się lubić – wycieczka czwartoklasistów

Z okazji Dnia Dziecka klasy czwarte udały się na jednodniową wycieczkę do stolicy. Pogoda tego dnia była wyśmienita, a podróż rozpoczęła się śpiewająca przy piosence „Stolica da się lubić, tu szczęście można znaleźć, to serce  można zgubić”. czytaj więcej »

Program „Dobry start” – informacja dla rodziców

Dyrekcja PSP w Kowali informuje Rodziców, iż 01 czerwca 2018 r. weszło w życie ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”

czytaj więcej »

Akcja „Podziel się odblaskiem”

Wójt Gminy Kowala zaprasza Kluby Wolontariusza przy szkołach podstawowych do  zorganizowania Akcji ,,Podziel się odblaskiem”. Jej celem jest zebranie jak największej liczby używanych odblasków. Przekazane zostaną one innym uczestnikom ruchu drogowego, co zwiększy ich bezpieczeństwo w czasie wakacji.   Akcja potrwa na terenie szkoły do 8 czerwca 2018 roku. czytaj więcej »

Dzień Rodziny – uroczyście, zdrowo i sportowo…

W  miesiącu maju obchodzimy jedne z najważniejszych świąt Dzień Matki i Ojca.  O swoich rodzicach i ich wyjątkowej roli w życiu każdego dziecka pamiętali,  jak co roku, uczniowie klas młodszych. Zaprosili swoich bliskich 25.05.2018r. na uroczyste klasowe spotkania przygotowane pod okiem wychowawców. Były wiersze, piosenki i chwile ogromnych wzruszeń, gdy dzieci składały życzenia i obdarowywały swoich rodziców własnoręcznie wykonanymi upominkami.  Klasy trzecie w tym roku szkolnym postanowiły połączyć  tak ważne dla rodziny Święto Mamy i Taty oraz wyczekiwany, co roku przez uczniów, Dzień Dziecka i zorganizowały wspólnie Dzień Rodziny. czytaj więcej »

Przedszkolaki na podium

Po raz osiemnasty dziesięcioosobowa drużyna z oddziału przedszkolnego z naszej szkoły wzięła udział  w Międzygminnej Olimpiadzie Przedszkolaków w Bardzicach .To ważne wydarzenie miało miejsce we wtorek 29.05.2018r.  Przedszkolaki dzielnie walczyły z drużynami z siedmiu oddziałów przedszkolnych szkół podstawowych. Nagrodą za sportowy wysiłek było pierwsze miejsce w tegorocznej olimpiadzie. czytaj więcej »

List Minister Edukacji Narodowej

Wprowadzanie kolejnych etapów reformy edukacji wiąże się z naturalnymi pytaniami oraz wątpliwościami. Jedną z takich kwestii jest organizacja naboru na rok szkolny 2019/2020 do szkół ponadpodstawowych i klas szkół ponadgimnazjalnych. Wówczas o przyjęcie będą ubiegali się pierwsi absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej oraz ostatniej klasy gimnazjum. Postępowania rekrutacyjne dla tych dwóch grup uczniów zostaną przeprowadzone oddzielnie, według odrębnych kryteriów rekrutacyjnych. W związku z tym udostępniamy rodzicom i opiekunom uczniów klas VII szkoły podstawowej oraz klas II gimnazjum list kierowany do nich przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską.

List Minister Edukacji Narodowej do rodziców i opiekunów uczniów_2018.05.18

Promujemy czytanie przez sleeveface.

Co to jest sleeveface? To fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące czasem zabawne, czasem kreatywne połączenie osobowości czytelnika z jego książkowym wcieleniem.  Ten sposób obcowania z książką okazał  się bardzo atrakcyjną  formą realizowanego w naszej szkole projektu „Promujemy czytanie”.  Uczniowie tą technikę wykonywania  zdjęć poznali  na zajęciach informatycznych. Aranżowali tło i przestrzeń, projektowali strój do wybranej przez siebie książki. Niektóre fotografie wykonywane były podczas wizyt uczniów w bibliotece szkolnej. Poszukiwanie książkowych inspiracji mobilizowało również do zainteresowania się zbiorami bibliotecznymi. czytaj więcej »

Czas na muzyczny sukces i to po angielsku …

Przeboje w języku angielskim w wykonaniu uczniów szkół podstawowych można było usłyszeć na II Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej ‘Impressed by Music’ w Wolanowie.  Nasza reprezentantka uczennica kl. 7b Paulina Chełmińska zaśpiewała piosenkę Hallujah Aleksandry Burke Zachwyciła jury muzykalnością, poczuciem rytmu, walorami głosowymi, czystością dźwięku oraz poprawnością językową. Występ naszej wokalistki został  nagrodzony wyróżnieniem i my wszyscy też gratulujemy! czytaj więcej »

Matematyczne sukcesy naszych uczniów…

Matematyka jest królową nauk, ale bardzo wymagającą o czym wiedzą uczniowie, którzy co roku biorą udział w konkursach matematycznych. Ten rok był dla nas niezwykle owocny.  Nie tak dawno uczeń naszej szkoły Paweł Piasecki został matematycznym mistrzem gminy, a teraz przekazujemy dobre wyniki  naszych uczniów biorących udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur. czytaj więcej »

Kolejny puchar dla Przepióreczki!

Szkolny zespół tańca ludowego Przepióreczka” bierze udział przy każdej okazji w prezentacjach i konkursach. Młodzi tancerze chętnie popisują się umiejętnościami zdobytymi w ramach szkolnej innowacji i przekonują koleżanki i  kolegów, że tańce ludowe także mogą dostarczać  wiele satysfakcji.   Ostatnio,  14.05.2018 roku zespół z sukcesem uczestniczył w IX Międzyszkolnych Spotkaniach Artystycznych „Raz na ludowo”, zdobywając I miejsce w swojej kategorii wiekowej . czytaj więcej »

Szkolny Klub Europejski „EUROKOWALA” w Warszawie.

Szkolny Klub Europejski EUROKOWALA współpracuje z Polską Fundacją im. Roberta Schumana w Warszawie, która w 12 maja 2018 zorganizowała XXV Spotkania Europejskie. W europejskiej majówce wzięli udział członkowie SKE z kl. IV-VII wraz z opiekunami: p. A. Rozwadowską,  A. Gaca i  I. Stefańską-Stanik. Głównym punktem przyjazdu do Warszawy był udział w Paradzie Schumana oraz spotkania w Miasteczku Schumana. czytaj więcej »

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA Z RODZICAMI

SZANOWNI RODZICE !

Dyrekcja PSP w Kowali zaprasza Państwa na spotkania z Wychowawcami, zaś  w czwartek 17.05.2018r. o godzinie 15.30 na spotkanie  z Radą Rodziców w sali nr 4.

Uwaga!!!  Spotkania klasowe odbędą się według zamieszczonego poniżej harmonogramu... czytaj więcej »

Uroczyste pasowanie na czytelnika…

„Książka to przyjaciel, który nigdy nie zdradzi” – tak twierdził  Jaques Velle des Bavveaux i o tym chcieli przekonań najmłodszych czytelników z klas pierwszych organizatorzy tegorocznego pasowania na czytelnika. Aktyw biblioteczny  wraz z opiekunką szkolnej biblioteki p. Sylwią Bilską 20.04. 2018r. przygotowali pełną niespodzianek lekcję biblioteczną, dzięki której nowi czytelniczy zostali wprowadzeni w fascynujący świat książek. czytaj więcej »

Europejski happening w szkole…

Szkolny Klub Europejski EUROKOWALA W środę 9 maja  2018r zorganizował w naszej szkole obchody Dnia Europy. Członkowie SKE wraz z opiekunką p. Agnieszką Rozwadowską oraz inni chętni uczniowie założyli żółto-niebieskie stroje i kotyliony. Przez dwie godziny prowadzili na terenie szkoły akcję informacyjną na temat SKE, Unii Europejskiej, Roberta Schumana. czytaj więcej »

Egzamin na kartę rowerową w 2018 r.

Głównym założeniem egzaminów na kartę rowerową jest propagowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym dzieci i młodzieży. Wydawanie tych kart jest nierozerwalnie związane z odpowiednim szkoleniem i sprawdzeniem wiadomości oraz umiejętności uczniów ubiegających się o pierwsze w życiu prawo jazdy. Uwaga uczniowie, którzy ukończyli 10 rok życia i chcą przystąpić do Egzaminu na Kartę Rowerową w dniu 22.05.2018 (wtorek) mogą przystąpić do Egzaminu Teoretycznego na Kartę Rowerową, który odbędzie się o godzinie  12.00-12.45 lub o godzinie 13.00-13.45 w sali nr 4. czytaj więcej »

Kolejny Bieg o flagę…

Tradycją naszej szkoły jest organizowanie w klasach młodszych w przededniu Święta Flagi biegu, w którym zwycięzcy otrzymują jako nagrodę polską flagę. Rangę biegu zawsze podnosi odśpiewanie hymnu państwowego i krótka powtórka z symboli narodowych. W tym Jubileuszowym dla naszej Ojczyzny roku roku Bieg o flagę miał on miejsce  27 kwietnia 2018 r. Celem rywalizacji sportowej było jak zwykle uczczenie święta 2 maja – Dnia Flagi, a także zaakcentowanie 100.rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę .  czytaj więcej »

Jesteś Polakiem – wywieś flagę…

2. maja 2018r po raz kolejny będziemy obchodzić Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Z tej okazji 27.04.2018r. klasy siódme przygotowały niecodzienny happening skierowany do mieszkańców Kowali pod hasłem: „Jesteś Polakiem – wywieś flagę”. Jego celem było  zachęcenie do wywieszania flagi narodowej w  czasie majowych świąt. Młodzież w biało-czerwonych strojach i z biało-czerwonymi chorągiewkami przy dźwiękach pieśni patriotycznych wyruszyła  w godzinach porannych w różne miejsca Kowali. Napotkanym mieszkańcom rozdawała ulotki przypominające o Dniu Flagi.   czytaj więcej »

WAŻNY KOMUNIKAT

Zgodnie z UCHWAŁĄ NR 6.2017/2018 z dnia 14 września 2017 r., dotyczącą zaopiniowania dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, o których mowa w § 5 ust. 1 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego oraz art. 47 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59, 949 i 2203)

DYREKCJA PSP w Kowali przypomina, że najbliższe dni tzn.

PONIEDZIAŁEK          30.04.2018r.

ŚRODA                          02.05.2018r.

PIĄTEK                         04.05.2018r.

są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.

Kolejne zajęcia dydaktyczne rozpoczną się w poniedziałek 07.05.2018r.

DYREKCJA PSP W KOWALI

Porcja pozytywnej energii .

Klasy czwarte przystąpiły do V edycji  programu edukacyjnego „Porcja pozytywnej energii”. W tym roku temat przewodni to: Warzywa i owoce – spożywam codziennie”. Głównym celem programu jest zainteresowanie uczniów tematem zdrowego żywienia i spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców każdego dnia.  Nauczyciele otrzymali scenariusze lekcji, natomiast uczniowie książeczki  z przepisami kulinarnymi na bazie naturalnych składników. Do projektu włączyli się również rodzice, który razem z dziećmi przygotowują smaczne i zdrowe dania, a na lekcji wychowawczej odbywa się  przyjemna degustacja. czytaj więcej »

I Regionalnego Konkursu Recytatorskiego z języka angielskiego ,, The Little Poet”

W dniu 20.04.2018 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Radomiu odbył się półfinał I Regionalnego Konkursu Recytatorskiego z języka angielskiego ,,The Little Poet” . Wzięło w nim udział 4 uczniów naszej szkoły: Olga Orzechowska z klasy 3c, Julia Sujecka, Zuzia Błeszyńska i Dawid Zalwert z klasy 4a. Sukcesem zakończył się popis recytatorski Zuzanny Błeszyńskiej, która zakwalifikowała się do finału konkursu. czytaj więcej »

Czyścioch – czysto i ekologicznie wokół nas …

Kolejny raz w gminie Kowala została zorganizowana akcja Czyścioch. Uczniowie naszej szkoły 24 kwietnia 2018r  w Światowy Dzień Ziemi przyłączyli się do porządkowania zaśmieconych terenów. Takie akcje mają za zadanie propagowanie postaw ekologicznych.  Uczniowie z dużym zaangażowaniem podjęli zadanie. czytaj więcej »

Pierwsze miejsce w Turnieju Tańca dla Bartka z 3a…

Turniej Tańca Szkół Podstawowych to impreza, która odbywa się cyklicznie w Publicznej Szkole Podstawowej nr 15 w Radomiu. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 3a Bartłomiej Błędowski. czytaj więcej »

Gminny Konkurs czytelniczy

W tym roku Gminny Konkurs Czytelniczy odbył się pod hasłem: A to Polska właśnie i nawiązywał do świętowania w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj.  Konkurs adresowany był  do wszystkich czwartoklasistów z terenu gminy Kowala i wymagał dokładnej znajomości sześciu legend związanych z początkami państwa polskiego, powiatu radomskiego oraz  gminy Kowala. czytaj więcej »

Mistrzowie pięknego czytania…

W dniu 25.04.2018r. odbył się konkurs pięknego czytania. Uczniowie klas I-III walczyli o tytuł:,, Mistrza pięknego czytania”. Podczas czytania ocenie podlegała płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu. Dodatkowe punkty przyznane były za teksty z dialogami.
W kategorii klas  I-II  tytuł „Mistrza pięknego czytania” zdobyła Morton Wiktoria kl. 2a, wicemistrzem pięknego czytania został Dawid Kurobiowski kl.1b, a wyróżnienie przyznano Gabrielii Szpak kl.2a.
W kategorii klas III „Mistrzem pięknego czytania” został Mikołaj Łukomski kl. 3a, tytuł „Wicemistrza pięknego czytania” zdobyła Olga Orzechowska kl.3c, a wyróżnienie otrzymała Klaudia Stanisławek kl.3b

Sukces w konkursie „Ojczyzna barwą malowana”…

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości  w szkołach naszej gminy realizowany jest program „Świętujemy z Niepodległą. W ramach jego realizacji w Publicznej Szkole Podstawowej im Kornela Makuszyńskiego w Młodocinie Mniejszym w dniu 24.04 odbył się gminny konkurs plastyczny ,,Ojczyzna barwą malowana” dla uczniów klas I – III i dzieci z oddziałów przedszkolnych. Praca plastyczna wykonana przez  uczennicę naszej szkoły Paulinę Korycką (2a) zajęła I miejsce.   czytaj więcej »

Wyniki międzyszkolnego konkursu językowo- plastycznego…

Nasz uczeń Oskar Kacprzak z kl. 5a zdobył wyróżnienie w I Miedzyszkolnym Konkursie Językowo – Plastycznym zorganizowanym przez Publiczne Gimnazjum w Parznicach. czytaj więcej »

XV Rajd Europejski

Dnia 13.04.2018 r. uczniowie klasy IVA wraz z wychowawcą Anną Gacą i nauczycielem wychowania fizycznego Arturem Kupcem uczestniczyli w Rajdzie Europejskim, który został zorganizowany już po raz XV. Celem rajdu było promowanie zabytków i pomników przyrody gminy Kowala-Stępocina, a także popularyzowanie czynnych form wypoczynku. Organizatorzy kładli również duży nacisk na kształtowanie nawyków prawidłowego poruszania się po drogach publicznych. czytaj więcej »

IX Gminny Konkurs Matematyczny – zwycięża Paweł Piasecki.

W dniu 11 kwietnia 2018 roku odbył się II etap IX Gminnego Konkursu Matematycznego w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mazowszanach. Czteroosobowe reprezentacje szkół z Kowali, Mazowszan, Młodocina, Kończyc, Parznic i Bardzic rozwiązywały przygotowane przez organizatora zadania matematyczne w dwóch kategoriach: klasy IV-V i klasy VI-VII. Naszą szkołę reprezentowali: Woźniak Piotr kl. 4B, Kramek Aleksandra kl. 5A, Nogaj Julia kl. 7A oraz Piasecki Paweł kl. 7A. Matematyczne zmagania w kategorii klas VI – VII wygrał Paweł Piasecki. Gratulujemy.  czytaj więcej »

Rekolekcje

Nasi uczniowie chcąc jak najlepiej przygotować się do świąt , działają w wielu obszarach. Ozdabiają sale lekcyjne, wykonują kartki świąteczne i dekoracje dla najbliższych, uczą się piosenek i wierszyków o tematyce świątecznej. Rozmowy na temat zwyczajów wielkanocnych słychać za drzwiami każdej sali lekcyjnej. Dopełnieniem wszystkiego jest oczywiście uczestnictwo w rekolekcjach wielkopostnych. Motywem przewodnim tegorocznych spotkań rekolekcyjnych głoszonych  przez ks. Piotr Nojek w dniach 21- 23 marca 2018r  był  „ SUPER BOHATER”.   czytaj więcej »

To był nasz dzień – Dzień Wiosny i Samorządności!

Już od wielu lat radośnie, twórczo i demokratycznie obchodzimy pierwszy dzień wiosny. Celem tej imprezy jest przede wszystkim wdrażanie do życia w demokracji oraz rozwijanie zainteresowań. Początek  nowej pory roku, gdy robi się cieplej, weselej, jest także dobrą okazją do przekazania treści profilaktycznych. W tym roku hasło przewodnie Dnia Samorządności brzmiało: „Mamy marzenia! czytaj więcej »

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych …

Już wkrótce Święta Wielkanocne…  to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycje ludowe i świat przyrody splatają się w jedno. Warto obserwować te przemiany, warto pamiętać i kontynuować tradycje i zwyczajach naszej rodzimej kultury. W przedświątecznej krzątaninie o tym wszystkim przypominamy  uczniom w naszej szkole, a w świąteczny klimat wprowadzają nas wykonane zajęciach artystycznych i technicznych tradycyjne palmy, wielkanocne pisanki oraz inne ozdoby świąteczne. czytaj więcej »

Wieczór w szkole, czyli kulturalny maraton filmowy

Samorząd Uczniowski przygotował dla uczniów klas starszych spotkanie, którego celem była integracja oraz  ukazanie alternatywy na spędzanie czasu wolnego,  a także wzbudzanie entuzjazmu sztuką filmową. Ten kulturalny maraton filmowy 2 marca 2018r. testowali uczniowie  klas siódmych.  W godzinach wieczornych spotkali się oni w szkole, by spędzić czas na rozmowach o filmach, wziąć udział w karaoke oraz obejrzeć wybrany film. Wybór siódmoklasistów padł na film z gatunku fantastyki pt. „Osobliwy dom Pani Peregrine”. czytaj więcej »

„W Dzień Świętego Patryka wszyscy są Irlandczykami…”

Jak mawiają rdzenni mieszkańcy Zielonej Wyspy: „W Dzień Świętego Patryka wszyscy są Irlandczykami”.  I tak się stało w naszej szkole 16 i 19 marca 2018r  podczas obchodów Dnia św. Patryka  – patrona Irlandii,. Zostały one   zorganizowane w ramach poznawania tradycji i kultury krajów anglojęzycznych.  Uczniowie przygotowując się do „zielonego  dnia” wzięli udział w  specjalnie przygotowanych lekcjach języka angielskiego, podczas których dowiedzieli się więcej o Zielonej Wyspie.  Ich efektem była imponująca wystawa plakatów o Irlandii wykonanych przez uczniów  klas starszych, zaprezentowana w Dniu św. Patryka. czytaj więcej »

Tajemnice muzyki odkrywały świetliki…

W świetlicy szkolnej ostatni tydzień marca 2018r upłynął nam bardzo muzycznie. A to dzięki najsłynniejszemu polskiemu kompozytorowi – Fryderykowi Chopinowi, którego życie i twórczość poznawaliśmy pod bacznym okiem pań wychowawczyń.   W pierwszych dniach dzieci poznawały życiorysu i ciekawostek z życia wielkiego polskiego kompozytora i pianisty. Dowiedziały się m.in. jak wyglądało dzieciństwo Frycka oraz początki jego wielkiej kariery. Świetliki zafascynowane postacią Chopina chętnie uczestniczyły w ćwiczeniach przy dźwiękach muzyki klasycznej. czytaj więcej »

Maluchy robią pisanki metodą decoupage.

Święta Wielkanocne już tuz tuż, a więc i coraz częściej na lekcjach i w działaniach uczniów pojawia się tematyka świąteczna.  Na zajęciach artystycznych uczniowie od najmłodszych oddziałów przygotowują wielkanocne ozdoby.  W oddziale przedszkolnym maluchy wykonały filcowe zajączki i wspólnie z klasą 1 c  uczestniczyły w warsztatach  decoupage.   czytaj więcej »

Happy St. Patrick’s Day – irlandzkie święto w naszej szkole

W piątek, 16 marca, w naszej szkole, w ramach kulturowych zajęć z języka angielskiego w oddziałach 0 – 3 obchodziliśmy  Dzień Świętego Patryka – patrona Irlandii. Celem zajęć było przybliżenie uczniom historii, tradycji i kultury irlandzkiej. W tygodniu poprzedzającym uroczystość uczniowie klas młodszych na lekcjach języka angielskiego oraz plastyki wykonali prace plastyczne poświęcone Irlandii. Powstałe w ten sposób: trójlistne koniczynki w barwach Irlandii, garnki złota skrzata Leprikona, kolorowe tęcze, wykonane różnymi technikami, ozdobiły szkolny korytarz klas młodszych. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób Irlandczycy obchodzą Dzień Świętego Patryka oraz poznały legendę o Leprikonie. czytaj więcej »

Ortograficzne zmagania w Kończycach Kolonii

Już po raz XIV  13.03. 2018r Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orla Białego zorganizowała Gminny Konkurs  Ortograficzny dla uczniów klas młodszych. Tegoroczna edycja była dla nas bardzo udana. Tekst dyktanda oraz inne zadania nie sprawiły naszym uczniom większej trudności. Sprawnie pokonali ortograficzne przeszkody. W kategorii klas II uczennica Gabriela Szpak uzyskała tytuł  Mistrza Ortografii, zaś uczestniczący w konkursie przedstawiciele klas III Julia Tuszyńska, Łukomski Mikołaj, Marcel Grzyb wywalczyli III miejsce. czytaj więcej »

Dzień Kobiet w naszej szkole.

Co roku 8 marca w naszej szkole to dzień pełen radości i uśmiechu. I nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież to Dzień Kobiet, święto  wszystkich pań i dziewczynek. 08.03.2018r każda kobieta i dziewczyna mogła poczuć się wyjątkowo. Już od samego rana nasi panowie składali życzenia swoim nauczycielkom  i koleżankom, wręczali im kwiaty i drobne upominki. Z dziewczęcych buź nie schodził przez calutki dzień uśmiech, a chłopcy byli wyjątkowo przemili i  uczynni.  Było bardzo miło  i sympatycznie. czytaj więcej »

W naszej świetlicy co tydzień zmienia się tematyka zajęć.

Świetlicowe zajęcia w pierwszych tygodniach marca 2018r  zostały poświęcone wybranym baśniom, bajkami oraz legendami. Realizując zajęcia wspólnie czytaliśmy i słuchaliśmy fragmentów wybranych opowiadań, a także oglądaliśmy filmy animowane. Szczególnym zainteresowaniem dzieci cieszyły się baśnie:  ,,Jaś i Małgosia”, ,,Czerwony Kapturek” oraz ,,Brzydkie Kaczątko”, chętnie dyskutowały więc na temat poruszanych w nich treści. czytaj więcej »

„Be Irish for a Day „

Każdy, kto uczy się języka angielskiego, odczyta z pewnością powyższy tytuł, który łączy się ze świętem obchodzonym przez Irlandczyków 17 marca. Jest dzień patrona tego kraju –  Św. Patryka. Jak mawiają mieszkańcy Szmaragdowej Wyspy: „W Dzień Świętego Patryka wszyscy są Irlandczykami”. Spróbujmy i my… !  W dniu 16 marca ( piątek) ogłaszamy konkurs dla oddziałów 0-3 na najlepiej przebraną klasę. Dominującym kolorem stroju ma być oczywiście ukochana przez Irlandczyków zieleń. Szczegóły konkursu w załączeniu. Zapraszamy do zabawy!

Tu czytaj→ Konkurs dla klas I – III i oddziału przedszkolnego „Be Irish for a Day”

Mity greckie inaczej…

Klasy piąte z wychowawczyniami 21 lutego 2018r wybrały się do Radomia. Głównym celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu pt. :”Mity greckie”. Dla uatrakcyjnienia wyjazdu zaplanowano także śniadanie w naleśnikarni. Zarówno spektakl jak i wspaniałe naleśniki sprawiły, że wycieczka, chociaż krótka, pozostanie  w pamięci jej uczestników na długo… czytaj więcej »

Mazurek Dąbrowskiego – pieśń, która podbiła serca Polaków

Uroczysty apel w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Mazurek Dąbrowskiego od 1927 roku jest hymnem narodowym i znają go wszyscy Polacy. Pieśń ta towarzyszyła naszym przodkom walczącym w wieku XIX i  XX o niepodległość. Śpiewana w chwilach  trudnych i w chwilach chwały była wyrazem patriotycznego ducha narodu. Nic więc dziwnego, że 91.rocznica ogłoszenia pieśni hymnem Polski została uznana za najbardziej odpowiednią datą do inauguracji obchodów 100.rocznicy odzyskania niepodległości Polski na terenie gminy Kowala. czytaj więcej »

Pobiegliśmy dla Niepodległej…

Mróz i chłód nie były przeszkodą dla biegaczy, którzy 24.02.2018. w sobotę o godz.14.00 zgłosili się na starcie II etapu 100 kilometrowego maratonu dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości zainicjowanego przez sołtysa Jarosława Słomkę. Wśród zgromadzonych przed szkołą w Kowali uczestników znaleźli się nasi uczniowie, którzy  razem z nauczycielem wychowania fizycznego Arturem Bieleckim postanowili przyłączyć się do tego wyjątkowego biegu. Organizator i pomysłodawca imprezy sołtys Jarosław Słomka zapoznał z trasą II etapu, która prowadziła z Kowali przez Augustów, Ludwinów, Kowalówkę do Kowali i wręczył  biegaczom pamiątkowe koszulki  oraz upominki. czytaj więcej »

Tydzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu 2018 realizowaliśmy w szkole pod hasłem Bezpieczny Internet: tworzymy kulturę szacunku w sieci. Nasza szkoła realizacją tego zadania włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji, w celu podwyższenia poziomu wiedzy i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Działania profilaktyczne podejmowane cały rok zostały szczególnie zintensyfikowane w lutym, a to ze względu na obchodzony w tym roku 6. lutego Dzień Bezpiecznego Internetu. Od 5 do 9 lutego uczniowie wszystkich oddziałów I-VII pod kierunkiem i bacznym okiem nauczycieli zajęć komputerowych, plastyki, wychowawców klas realizowali szkolny projekt Tydzień Bezpiecznego Internetu opracowany i koordynowany przez nauczyciela informatyki p. Beatę Wójcik. czytaj więcej »

W baśniowej krainie – inscenizacja baśni „Śpiąca królewna”

Klasy IVa i IVb na lekcjach języka polskiego przygotowały inscenizację baśni pt. „Śpiąca królewna”. Występ miał miejsce 8 lutego, a widzami byli uczniowie klas I-III wraz z nauczycielami, pani dyrektor oraz rodzice czwartoklasistów. Dla uczniów klas czwartych było to podsumowanie pracy nad cyklem baśni jako lektury obowiązkowej. Scenariusz przedstawienia został specjalnie dostosowany do każdej klasy, aby odtwórcami ról bohaterów baśni byli wszyscy uczniowie. czytaj więcej »

Magia teatru

W dniu 15 lutego 2018r. uczniowie  klasy 6a i 6b wraz z wychowawczyniami w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu obejrzeli teatralną adaptację powieści pt. „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson-Burnett. Spektakl, będący wzruszającą opowieścią o przyjaźni, która potrafi odmienić smutną rzeczywistość i przywrócić radość życia, wywarł ogromne wrażenie na młodych widzach i skłonił po powrocie do szkoły do ożywionej dyskusji nad poruszanymi na scenie problemami . czytaj więcej »

ESCAPE ROOM pn. Latarnia w Aspinwall.

Escape The Room to nowoczesna i ostatnio bardzo modna rozrywka. Polega na rozwiązywaniu szeregu zagadek logicznych i zręcznościowych, które zostają ukryte w zaaranżowanym zamkniętym pokoju. Aby się z niego wydostać konieczna jest umiejętność pracy w grupie oraz dobra komunikacja, które pomogą rozwikłać łamigłówki i zagadki prowadzące do wyjścia.  Do takiej zabawy 9 lutego 2018 roku zaprosili uczniów klas siódmych p.Małgorzata Grzesiak i p.  Sylwia Bilska, które zamieniły bibliotekę szkolną w ESCAPE ROOM pn. Latarnia w Aspinwall. czytaj więcej »

Bezpiecznie na wsi – konkurs KRUS

Już po raz ósmy Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, pn. „Bezpiecznie na wsi mamy – UPADKOM ZAPOBIEGAMY’’

Celem Konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego, popularyzowanie „Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat”, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z zapobieganiem upadkom osób w gospodarstwie rolnym… więcej>>>

Udany początek sezonu …

Jak informuje nas trenerka ULKS JUDO KOWALA Małgorzata Okólska, 3 lutego 2018r  na  Mistrzostwach Mazowsza Judo w Mysiadle bardzo dobrze spisali się  judocy z naszej szkoły.  W zawodach wystartowało prawie 300 młodych sportowców. Na 6 medali zdobytych przez zawodników ULKS Judo Kowala, aż 3 należy do uczniów naszej szkoły trenujący w klubie. czytaj więcej »

Gminny turniej mini koszykówki w naszej szkole.

Po raz kolejny na szkolnej hali sportowej miał gminny turniej sportowy. Tym razem były to rozgrywki gminne w mini piłce koszykowej dziewcząt i chłopców.  Zawody rozgrywane 7.02.2018 roku  stały na bardzo wysokim poziomie sportowym. Mimo ostrej rywalizacji przebiegały w przyjaznej atmosferze,  o którą postarały się nasze szkolne cheeleaderki, których  występy  wzbudziły zainteresowanie uczestników turnieju  i zostały nagrodzone gorącymi brawami.  czytaj więcej »

„Rzucam i czytam” po raz kolejny…

W tym roku jednym z priorytetowych zadań w naszej szkole jest promowanie czytelnictwa i czytania, a to za sprawą realizowanego w naszej gminie wspólnie z MSCDN w Radomiu projektu „Promujemy czytanie”.  Podejmowane  przez nas działania mają na celu wdrażanie dzieci i młodzież do częstych i samodzielnych kontaktów z książką. Dzięki różnorodnym działaniom chcemy pokazać, że czytanie może być pouczającym i wzruszającym doświadczeniem wzbogacającym wiedzę,  budującym system wartości i kształtującym świat dziecięcej wyobraźni. czytaj więcej »

W baśniowym świecie – inscenizacja „Kopciuszka”

We wtorek 6 lutego 2018r dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I oraz dyrekcja naszej szkoły uczestniczyli w otwartej lekcji języka polskiego dotyczącej baśni przygotowanej przez uczniów klasy 4c.  To niecodzienne spotkanie miało na celu zapoznanie klas młodszych z problematyką baśni pt. Kopciuszek”  i równocześnie było podsumowaniem pracy czwartoklasistów nad  cyklem baśni jako lektury obowiązkowej.  czytaj więcej »

Czytanie z TKI w tle – konkurs na audiobooka

W ramach promowania czytania i czytelnictwa nauczyciele i uczniowie naszej szkoły podejmują wiele działań, które angażują całą społeczność szkolną. Niektórzy zaś podejmują  indywidualne wyzwania taki, jakie było udziałem uczniów klasy 7b Pauliny Chełmińskiej i Szymona Adamczyka. Z dużym sukcesem wystartowali oni w międzyszkolnym konkursie na prezentację książki metodą booktalkingu lub audiobooka. W II edycji tego konkursu organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową  nr 29 z Oddziałami Integracyjnymi im. Władysława Broniewskiego w Radomiu nasi uczniowie zajęli pierwsze i trzecie miejsce. czytaj więcej »

Szkolne cheerleaderki

Czy warto jest zawalczyć o swoje marzenia? Na to pytanie mogą odpowiedzieć dziewczęta z powstałej w naszej szkole grupy cheerleaderek. Pomysł powstania tej formy zajęć sportowo – tanecznych od dawna kiełkował wśród uczennic klas starszych naszej szkoły. Pod koniec zeszłego roku szkolnego z ich inicjatywy  przeprowadzony został nabór do szkolnego zespołu cheerleaderek. W październiku 2017r pojawiła się kolejna szansa. Dzięki projektowi sfinansowanemu ze środków Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rozpoczęły się zajęcia prowadzone przez profesjonalną instruktorkę  p. Ewę Arczewską. Koordynator projektu  i opiekun grupy p. Iwona Więckowska zadbała o właściwą organizuję treningów i zabezpieczyła inne potrzeby, jak chociażby zakup pomponów. czytaj więcej »

Dobre rady na zimowe wypady.

Zbliżający się okres ferii zimowych to przede wszystkim czas wypoczynku i zabawy. Nie można jednak zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego też dnia 11 stycznia 2018 r. dla uczniów klas I – III i  IV-VII odbyło się spotkania, na których przypomniano o zagrożeniach czyhających na dzieci zimą oraz sposobach ich unikania. czytaj więcej »

Z sercem na dłoni kolędowali na rzecz misji…

W naszej szkole jest żywa tradycja Kolędników misyjnych, którzy od kilku lat poprzez śpiew kolęd, krótkie inscenizacje i zbieranie ofiar pieniężnych wspierają swoich rówieśników z różnych krajów. Przedsięwzięcie prowadzone jest pod patronatem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Także w tym roku grupa uczniów naszej szkoły w wielobarwnych strojach, ze śpiewem rozpoczęła kolędowanie po Kowali na rzecz misji. To radosne wędrowanie poprzedziły wielogodzinne przygotowania pod okiem s. Aliny Wandy Niebrzydowskiej opiekunki szkolnego koła misyjnego. Dzięki temu dzieci odegrały swoje role najlepiej jak potrafiły. czytaj więcej »

Z Puchatkiem bezpiecznej…

Wystartowała IX edycja Akademii Bezpiecznego Puchatka. Jej uczestnikami po raz kolejny są uczniowie klas pierwszych naszej szkoły. W ramach zajęć prowadzonych metodami gier i zabaw zdobywają oni umiejętności i wiedzę, które służą poprawie bezpieczeństwa najmłodszych uczniów w szkole, w domu i podczas zabaw. Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny o charakterze społecznym prowadzony przez markę Puchatek we współpracy z Biurem Prewencji oraz Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i pod  Patronem Honorowym  Komendanta Głównego Policji. Uczestniczący  w nim uczniowie klas pierwszych pod okiem Puchatka na zajęciach edukacyjnych i świetlicowych poznają znaki drogowe  i zasady udzielania pierwszej pomocy.

czytaj więcej »

„Myślę, decyduję, działam – finanse dla najmłodszych”

 

Nasza szkoła od kwietnia 2017 roku realizuje 2,5 letni projekt „Myślę, decyduję, działam – finanse dla najmłodszych” w ramach programu edukacji ekonomicznej współfinansowanego przez Narodowy Bank Polski. Pakiet edukacyjny został opracowany przez ekspertów: dr hab. Małgorzatę Żytko, prof. UW, dr Alinę Kalinowską z UWM w Olsztynie i Ewę Kruk ze Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej. Ma on innowacyjny charakter dzięki odejściu od tradycyjnej „podręcznikowej” metody realizacji na rzecz pracy metodą projektu i jest ściśle związany z edukacją matematyczną i społeczną.

czytaj więcej »

„Aktywna Tablica” w naszej szkole

Nasza szkoła w roku 2017 z sukcesem przystąpiła do Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017-2019 – „AKTYWNA TABLICA”. Złożony przez naszą szkołę wniosek został pozytywnie rozpatrzony dzięki temu  szkoła otrzymała wsparcie finansowe w formie dotacji celowej w wysokości 14000,00 zł. Dotacja stanowiła 80% kosztów realizacji zadania. Wkład własny wyniósł 3500,00 zł. Za kwotę 17.500 zł zakupiliśmy  2 tablice interaktywne PROMETHEAN ActivBoard 10Touch 78V DryErase oraz 2  projektory Epson EB-670 3LCD XGA 3100ANSI 14.000:1 2xVGA 3xHDMI wraz z głośnikami. Mamy nadzieję, że podjęte działania pozytywnie wpłyną na poprawę efektów kształcenia w naszej placówce. czytaj więcej »

Z Rotterdamu do Kowali – wizyta wolontariusza z Holandii

W bieżącym roku szkolnym rozpoczął swoją działalność Szkolny Klub Europejski EUROKOWALA.  Klub zajmuje się rozwijaniem świadomości europejskiej poprzez poznanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu i kraju oraz zdobywanie i szerzenie informacji o Europie i krajach członkowskich Unii Europejskiej. Klub współpracuje z Polską Fundacją im. Roberta Schumana w Warszawie, dzięki której udało się zaprosić do naszej szkoły wolontariusza z Holandii – Paula van Vliet.

czytaj więcej »

Spotkanie z robotyką

Czy roboty w przyszłości we wszystkim zastąpią człowieka?  Nie wiadomo, ale warto sprawdzić, jakie możliwości daje współczesna technika . Dlatego też uczniowie klasy 2a i 3a  w dniu 18.12.2017r. chętnie odwiedzili Akademię robotyki LEGO. W czasie warsztatów jak zwykle znalazł się czas na naukę i zabawę. czytaj więcej »

Bałwanki, szopki i inne ozdoby świąteczne…

Okres przedświąteczny to okazja do pokazania dzieciom, że stroiki i ozdoby świąteczne można nie tylko kupić w supermarketach, ale także wykonać samodzielnie, wykazując się przy tym kreatywnością i pomysłowością. Nie trzeba też specjalnych materiałów plastycznych, wystarczą te, które każdy może znaleźć w domu.  Nauczyciele w naszej szkole zachęcają uczniów do takich działań, czego efektem są prace, jakie możemy podziwiać na wystawkach w klasach czy na szkolnym kiermaszu świątecznym. czytaj więcej »

Wycieczka do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Wokół nas jest wiele ciekawych miejsc i wiele niezwykłych możliwości, takich jak ta , z której skorzystali uczniowie klas szóstych. 8 grudnia 2017r wraz ze swoimi wychowawczyniami aktywnie uczestniczyli oni  w warsztatach ceramiki organizowanych przez pracowników Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Poznali ciekawą technikę plastyczna,. Tworzyli własne  prace, korzystając ze wskazówek plastyka prowadzącego zajęcia. czytaj więcej »

Andrzejki klas młodszych…

Kolejną w roku szkolnym okazją do przybliżenia dzieciom i młodzieży dawnej polskiej kultury i zwyczajów, a także zintegrowania społeczności szkolnej przez wspólną zabawę, są przypadające w końcu listopada andrzejki.  Dla klas młodszych  spotkanie andrzejkowe miało miejsce 28.11.2017r.  Dawniej andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Do naszych czasów pozostała tradycja organizowania w tym dniu zabawy, której elementem mogą być  dawne zwyczaje. czytaj więcej »

Na warsztatach w Castoramie.

Młotek, pilnik, wkrętarka, jedna deseczka, druga deseczka i mamy … Tak właśnie uczniowie klasy 2a i 3a w dniu 27.11.2017r. na warsztatach w Castoramie w Radomiu poznały smak samodzielnego majsterkowania. Pod okiem wychowawczyń p. Ilony Bińkowskiej i p. Iwony Więckowskiej oraz z pomocą  wykwalifikowanych pracowników rozwijali swoje zdolności manualne i  poszerzali wiedzę ekologiczną. czytaj więcej »

Uczciliśmy rocznicę odzyskania niepodległości…

Święto Niepodległości obchodziliśmy w dniu 14 listopada 2017r., tuż po ogólnopolskich obchodach 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wyjątkową atmosferę tego dnia podkreślał strój galowy, a także przygotowane w tym dniu patriotyczne lekcje, akademia oraz  turniej wiedzy historycznej dla kl. 4 – 7.  czytaj więcej »

cbk (2)

 

ws_certyfikat_A4_2013_2014_10100127