ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

NASZA GRUPA OA w roku szkolnym 2022/2023

 

KODEKS PRZEDSZKOLAKA

.

1. Jestem pogody i roześmiany każdego dnia.
2. Wiem, że proszę, dziękuję, przepraszam mówić mam.
3. Miły, uprzejmy jestem dla innych, nigdy się nie obrażam.       
4. Słucham dorosłych, chętnie młodszym i starszym pomagam.
5. Swojej pani zawsze mogę powiedzieć co czuję i co mnie interesuje.
6. Wiem, że z kolegami trzeba się dzielić.
7. Uczę się oceniać różne zachowania i rozumiem skutki swojego działania.
8. Tu kolegów wielu mam i dobrze się czuję bez mamy sam.
 .
OPIEKUN GRUPY: mgr Małgorzata Gębska- Orzechowska
Do oddziału przedszkolnego w roku szkolnym 2022/2023  uczęszcza 11 dzieci, 2- 5 latków i 9- sześciolatków w tym 6 dziewczynek oraz 5 chłopców.  Dzieci bardzo szybko zaadoptował się w nowym otoczeniu. Bardzo lubią zabawy ruchowe zarówno te w sali jak i na świeżym powietrzu oraz prace plastyczne wykonywane różnymi technikami.  Przez cały rok mali uczniowie pod okiem wychowawcy poprzez zabawy, gry, literaturę dziecięcą oraz karty pracy ,, Dzieciaki w akcji” będą przygotowywać się do rozpoczęcia nauki w wyższych klasach ( zostaną zapoznani z literami oraz z podstawami matematyki i przyrody). Mali uczniowie uczestniczą również w zajęciach z j. angielskiego,  religii oraz zajęciach logopedycznych.

W bieżącym roku szkolnym  realizowane  są następujące projekty: ,,Mali wielcy odkrywcy”; ,, Razem przez cztery pory roku”, ,, Czyste powietrze wokół nas”.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  • Poznajemy figury geometryczne
  • Praca plastyczna z okazji Dnia Mamy – rozwijanie zdolności manualnych.
  • Zabawy piaskiem kinetycznym

Zabawy z piaskiem kinetycznym  doskonale ćwiczy sprawność małych paluszków dzieci. Maluchy mogą robić z niej babki, tworzyć zamki, wieże lub labirynty.

  • Mikołajki

6 grudnia to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dzień w roku. Od samego rana dzieci z oddziału przedszkolnego  wyczekiwały spotkania z najmilszym gościem.  Święty Mikołaj  odwiedził naszą salę przynosząc wspaniałe prezenty. Oprócz upominków dla każdego dziecka Mikołaj przyniósł worek pełen prezentów do naszej sali. Były w nim gry, klocki, samochody oraz wiele innych wspaniałych zabawek. Dziękując za prezenty przedszkolaki zaśpiewały  świąteczna piosenkę i wyrecytowały wiersz. Żegnając się z dziećmi Mikołaj obiecał, że na pewno wróci za rok.

 …………………………………………………………………………………………………………
  • Ogólnopolski projekt „Razem przez cztery pory roku”
W roku szkolnym 2022/2023 dzieci z najmłodszej grupy przystąpiły do realizacji ogólnopolskiego projektu „Razem przez cztery pory roku”. Projekt ma na celu promowanie treści z zakresu edukacji przyrodniczej, rozwijanie samodzielności i kreatywności dzieci. Założeniem projektu jest również stwarzanie możliwości poznania przez dziecko poszczególnych pór roku i ich charakterystycznych cech, budzenie zainteresowania światem przyrody i wdrażanie do wspólnej aktywności fizycznej i zabawy. Projekt  zawiera 4 moduły, warunkiem zaliczenia każdego z nich jest przeprowadzenie zajęć dydaktycznych z elementami charakterystycznymi dla danej pory roku.
 …………………………………………………………………………………………………………………
  • Dzień Misia 

Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego malucha, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.
O święcie tej postaci nie zapomniały  dzieci z naszego oddziału przedszkolnego. Każdy przedszkolak przyniósł swojego ukochanego pluszaka. Spotkały się misie małe, średnie  i duże, brązowe, szare, czerwone, żółte i różowe, a każdy był kochany, uroczy i wyjątkowy. Dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie recytowały wiersze o misiach,  bawiły się przy piosenkach: „Pluszowy Miś”, „Ja jestem niedźwiadek”, „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”, brały udział w zabawach ruchowych, konkursach, quizach, zgadywankach, degustowały różne rodzaje miodu i  wykonywały prace plastyczne.
Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy.

 ……………………………………………………………………………………………………
  •  Dzień Praw Dziecka
Co roku 20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Data ta związana jest z rocznicą uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Na zajęciach pani wychowawczyni przybliżyła maluchom Prawa Dziecka oraz opowiedziała jak wielka jest ich ranga. Przy tej okazji nie zabrakło też pogadanki o naszym patronie Januszu Korczaku, który twierdził, że „dziecko to też człowiek, tyle, że jest  mały” i  zasługuje na szacunek i przestrzeganie jego praw. Następnie przedszkolaki z pomocą pani Marty Jończyk  z wielkim zaangażowaniem wykonały wspaniały plakat, na którym umieściły poznane prawa dziecka i z dumą zawiesiły go w swojej sali. Ten dzień miał wielkie znaczenie dla przedszkolaków, które uświadomiły sobie, jak ważne są ich prawa i że mimo, iż są mali mają prawo do szacunku i miłości.
   .
…………………………………………………………………………………………………………………
  • Dzień chłopaka 

30 września 2022r. obchodziliśmy w oddziale przedszkolnym DZIEŃ CHŁOPAKA. Z okazji tego święta wszyscy nasi chłopcy zostali obdarowani dyplomami „odlotowego chłopaka”. W tym wyjątkowym dniu wszystkie dziewczynki zaśpiewały chłopakom uroczyste „Sto lat”. Dzień upłynął nam na wspólnej zabawie i tańcach. Mamy nadzieję, że tym drobnym gestem sprawiłyśmy radość naszym chłopcom i z przyjemnością będziemy wspominać ten dzień. Był to dzień, pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.

 

 

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………….
  • Opolski Dzień Przedszkolaka

 

20 września nasi najmłodsi uczniowie obchodzili swoje święto. W tym dniu dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych i muzycznych oraz wspólnie  wykonały prace plastyczną. W prezencie od wychowawcy dzieci dostały dyplomy oraz odznaki Super Przedszkolaka. Małych uczniów odwiedziły również pani dyrektor Małgorzata Konieczna oraz pani wicedyrektor Iwona Więckowska, które złożyły wszystkim życzenia i wręczyły słodkie upominki. Na koniec sala zajęć zamieniła się w salę kinową.

 

 
 …………………………………………………………………………………………………………………………………….
  •  Pasowanie na przedszkolaków

 

Ten dzień był szczególny dla dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg naszej szkoły. Po miesiącu wspólnej pracy  i zabawy maluchy z zerówki  przygotowały  swój  pierwszy publiczny występ. A wszystko po to, aby dostąpić pasowania na „Żaka Przedszkolaka”…

I stało się … 13.10.2020r odbyło się pasowania na „Żaka Przedszkolaka”. Od września przedszkolaki pod okiem p. Małgorzaty Gębskiej-Orzechowskiej przygotowywały się do tej uroczystości.  Maluchy w odświętnych strojach, swobodnie i pewnie recytowały wiersze i śpiewały poznane piosenki. Ich umiejętności i talenty wzbudziły podziw Pani Dyrektor. Na koniec, aby zostać prawdziwym przedszkolakiem należało złożyć przyrzeczenie, w którym dzieci zgodnie zapewniały, że będą słuchać swojej Pani, grzecznie i zgodnie się bawić oraz zawsze będą uśmiechnięte. Uroczyste pasowanie na prawdziwego przedszkolaka potwierdzone zostało przez dyrektora Małgorzatę Konieczną poprzez dotknięcie zaczarowanym ołówkiem każdego dziecka. Miłym akcentem spotkania było wręczenie wychowankom dyplomów, które z pewnością będą wspaniałą pamiątką najmłodszych lat pobytu w szkole. Uśmiechnięte miny oraz powaga przysięgi spowodowały, że ten dzień nasze przedszkolaki zapamiętają na długo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wróć
    cbk (2)