Witaj majowa jutrzenko… – Trzeciomajowe potyczki

Witaj majowa jutrzenko … tak śpiewali polscy patrioci, którzy od rozbiorów, pomimo prześladowań i sprzeciwu naszych zaborców, uroczyście obchodzili kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Bardzo ważnym świętem był ten dzień w okresie międzywojennym, o czym możemy przeczytać chociażby w szkolnych kronikach. Był też w naszej historii okres, po II wojnie światowej w czasach PRL, kiedy zakazano obchodzenia tego święta, a za udział w trzeciomajowych uroczystościach groziły poważne sankcje. Od ponad ćwierć wieku na nowo możemy z radością wspominać dzień 3 Maja czyli rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji z 1791 roku.
Tegorocznym obchodom tego święta Samorząd Uczniowski naszej szkoły postanowił nadać nieco inny charakter. Przyjęta została formuła rywalizacji sportowo – historycznej, która miała skłaniać nie tylko do refleksji i chwili zadumy nad losami naszego kraju, ale także zachęcać do interpretacji święta Trzeciego Maja poprzez nawiązanie do tradycji jego radosnego obchodzenia.
Tym razem nie było uroczystej akademii. Dla uczczenia 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w czwartek 30 kwietnia klasy 4-6 wzięły udział w zmaganiach historyczno – sportowych pod nazwą „Potyczki Trzeciomajowe”. Celem tego spotkania było kształtowanie postaw patriotycznych oraz poczucia dumy z dokonań przodków poprzez przypomnienie ważnych faktów z historii Polski XVIII wieku oraz wdrażanie zasad zdrowej sportowej rywalizacji. W części historycznej uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja i jej zapisów. W tej części zwycięzcami okazali się przedstawiciele klasy 6a W części sportowej uczniowie rywalizowali w konkurencjach takich jak: rzut piłką do kosza, sztafeta z obciążeniem, slalom z piłką, rzut do celu i przeciąganie liny. Ostatecznie zwyciężyła klasa 4a. Sportowe i historyczne potyczki wyzwoliły wiele emocji zarówno u uczestników , jak i u widzów, którzy energicznie i radośnie dopingowali swoich przedstawicieli. Nagrodą zarówno w turnieju historycznym jak i sportowym były wysokie oceny przyznane przez nauczyciela historii i wychowania fizycznego. 
Szkolne świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowane zostało pod bacznym okiem p. Małgorzaty Grzesiak – opiekuna SU i Marty Myśliwiec koordynatora klas starszych

 

Z kalendarza historii
Konstytucja 3 Maja uchwalona w 1791 roku kreśliła zasady nowego państwa – monarchii konstytucyjnej i parlamentarnej. Zniesiono wolną elekcję i liberum veto, zlikwidowano odrębność Korony i Litwy, ustalono nowe zasady funkcjonowania rządu, rozdzielono władzę wykonawczą, ustawodawcza i sądowniczą. Zadbano także o bezpieczeństwo państwa, zwiększając liczbę wojsk. Pomimo, że szlachta nadal miała pełnić wiodącą rolę w państwie, twórcy konstytucji zadbali o prawa innych stanów: mieszczan i chłopów.
Konstytucja 3 Maja była pierwszą konstytucją w Europie a drugą na świecie. (Wcześniej konstytucja została uchwalona tylko w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej). Jej uchwalenie oznaczało wielkie zwycięstwo reformatorów nad zwolennikami starego porządku. Niestety, nie wszyscy byli zadowoleni ze zmian, które wnosiła konstytucja. Przeciwnicy reform zwrócili się po pomoc do carycy Rosji Katarzyny, która skierowała przeciwko Polsce stutysięczną armię. Wybuchła wojna w obronie konstytucji. Pomimo bohaterskiej walki patrioci ponieśli klęskę, której skutkiem było obalenie konstytucji i drugi rozbiór Polski.
3 maja został uznany przez Polaków za święto narodowe. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a potem ponownie zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej. Po wojnie władze komunistyczne zabroniły obchodów Święta Konstytucji i zastąpiły je obchodami Święta 1 Maja. Po zmianie ustroju w Polsce, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych świąt narodowych.

DSC01818 DSC01819 DSC01821 DSC01824 DSC01825 DSC01829 DSC01831 DSC01844 DSC01846 DSC01854 DSC01882 DSC01892


Wróć
    cbk (2)