Bliskie spotkania z historią, legendami i… gwiazdą filmową.

Warto się wybrać do Warszawy na wycieczkę. Jest tu wiele ciekawych miejsc i zabytków, muzea, które wcale nie są dla nudziarzy i masa atrakcji. W Warszawie może nas też spotkać niezwykła przygoda… Przekonali się o tym uczniowie klas IV a i IV b , którzy wraz z opiekunami Marzeną Molgą, Martą Myśliwiec i Grażyną Grudzień w piątek 08.05.2015 pojechali na wycieczkę do Warszawy.
Zwiedzanie stolicy Polski rozpoczęli od zwiedzania Starego Miasta. Poznali fakty historyczne i legendy związane z tym miejscem. Zostały barwnie i ciekawie przekazane przez towarzyszącego wycieczkowiczom pana przewodnika. Z zaciekawieniem słuchali między innymi historii dzwonu na ulicy Kanonii. Legenda mówi, że dotkniecie dzwonu i okrążenie go trzy razy odrywania ręki zapewnia spełnienie życzeń. Uczniowie widzieli także najwęższą kamieniczkę i dowiedzieli się dlaczego ma tylko 2 metry szerokości. Następnym punktem wycieczki był Grób Nieznanego Żołnierza i okolice Pałacu Ostrogskich, z którym związana jest jedna z najpiękniejszych legend warszawskich opowiadająca o zaklętej w złotą kaczkę księżniczce pokutującej w olbrzymich piwnicach znajdujących się pod tarasem. Najciekawsza chyba wersja tej legendy mówi o szewczyku ze Starego Miasta, który zakradł się o północy do podziemi pałacu w poszukiwaniu ukrytych tam skarbów. Po wędrówce przez kręte korytarze dotarł do sadzawki, po której pływała Złota Kaczka. Kaczka przemówiła ludzkim głosem, wskazując kamień, pod którym leżało sto dukatów. Obiecała, że jeżeli uda się szewczykowi w ciągu jednej doby przehulać je co do grosza, posiądzie nie tylko ogromne skarby, ale także rękę księżniczki przemienionej w złotą kaczkę przez czarnoksiężnika. Pobiegł szewczyk do miasta, bawił się całą dobę, odwiedził wszystkie karczmy i nazajutrz o północy wrócił do podziemi. Włożył rękę do kieszeni i …, rozległ się przeraźliwy huk, słup ognia i siarki buchnął spod ziemi i nagle wszystko znikło sprzed oczu oniemiałego szewczyny. Dwa niewydane grosze zapomniane w kieszeni przeszkodziły odmianie złotej kaczki w księżniczkę, a biednego szewczyka z powrotem zawiodły do staromiejskiego warsztatu. Współcześnie tę piękną legendę przyobleczono w kształt niewielkiego pomnika- fontanny wyobrażającego postać złotej kaczki ze złotą koroną na głowie, który usytuowano na placyku obok pałacu.
Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie gmachu Telewizji Polskiej. Uczniowie zobaczyli studio uniwersalne tzw. Green Box, w którym można nagrywać wiele programów o różnej tematyce ponieważ ściany tego studia są zielone, nie ma żadnych dekoracji a obrazy są uzyskiwane komputerowo. Uczestnicy wycieczki zobaczyli także reżyserkę no i studio popularnego programu „Pytanie na Śniadanie”. Jednak największą niespodzianką i zarazem niezapomnianym przeżyciem był nieplanowany udział w nagraniu piosenki Lodovici Comell- jednej z głównych bohaterek serialu „Violetta”. Dzieci były przeszczęśliwe, mogąc uczestniczyć w tym nagraniu. Po jego zakończeniu gwiazda rozdała autografy i zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcia z uczniami PSP w Kowali. Nagranie można zobaczyć na stronie internetowej programu „ Świat się kręci” oraz na profilu Facebook tego programu. To była wspaniała wycieczka.

 DSC01929DSC01935DSC01945DSC01947DSC01951DSC01955DSC01960DSC01967DSC01983DSC01978


Wróć
    cbk (2)