Pamiętajmy o Katyniu!

Drodzy Uczniowie,  w związku z mijającą 13 kwietnia 80. Rocznicą Zbrodni Katyńskiej zwracamy się do WAS z prośbą  o oddanie czci Polakom zamordowanym wiosną 1940 r. przez radzieckich zbrodniarzy na rozkaz Stalina i Berii – przywódców Związku Sowieckiego.

Obejrzyjcie krótki (8 min.) film.  https://liblink.pl/QDjN8Ycuwm

a chętni mogą także zapoznać się z wystawą o zbrodni katyńskiej do pobrania pod adresem : https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/27040,Zbrodnia-Katynska.html

Nauczyciele historii

Pamiętajcie!

19 września 1939 r. szef NKWD Ławrientij Beria nakazał zorganizowanie sieci obozów dla Polaków, którzy po tragicznym Wrześniu 1939r na mocy paktu Ribbentrop – Mołotow znaleźli się na terenach zajętych przez Sowietów. Na początku października 1939 r. podjęto decyzję o utworzeniu dwóch „obozów oficerskich” w Starobielsku i Kozielsku oraz obozu w Ostaszkowie, przeznaczonego dla polskich funkcjonariuszy policji, Korpusu Ochrony Pogranicza i więziennictwa. Pod koniec lutego 1940 r. więziono w nich 6192 policjantów i funkcjonariuszy innych służb oraz 8376 oficerów. Wśród nich znajdowała się duża grupa oficerów rezerwy. Większość z nich reprezentowała polską inteligencję.

80 lat temu, 5 marca 1940 r., polityczni przywódcy Związku Sowieckiego podjęli decyzję o rozstrzelaniu polskich jeńców przebywających w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej. Ten masowy mord przeszedł do historii jako zbrodnia katyńska. Wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD, na mocy decyzji Stalina i jego politbiura,  rozstrzelali 22 tysiące polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i więzieniach na terenie Związku Sowieckiego.


Wróć
    cbk (2)     ws_certyfikat_A4_2013_2014_10100127