Razem możemy więcej…

Podejmowana przez uczniów-wolontariuszy aktywność wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowości, jest okazją do budowania świata wartości, szukania autorytetów i rozwoju zainteresowań . Wolontariat  jest jednym ze sposobów ukazania młodemu człowiekowi alternatywnych form spędzania wolnego czasu poprzez czynienie dobra dla innych, czerpania z tego co się wspólnie robi radości i własnej satysfakcji. Wykorzystując otwartość i ciekawość świata poprzez wolontariat można odcisnąć dobroczynne piętno we wszystkich dziedzinach ich życia.  Działając w Szkolnym Klubie Małego Wolontariusza  nie tylko uczymy się nieść pomoc potrzebującym różnych stron kraju i świata. Dodatkowym efektem naszych działań jest uczenie się bezinteresowności,  aktywne uczestnictwo w życiu społecznym,  poznawanie idei wolontariatu oraz budowanie pozytywnego świata wartości zgodnie z myślą  ks. J. Twardowskiego : „ Realizujemy się najpełniej, jeśli potrafimy żyć dla innych”

  • We wrześniu została przeprowadzona akcja zbierania pieniędzy na leczenie chłopca Mateusza Romanowskiego, który jest chory na białaczkę.
  • Zbieramy plastikowe nakrętki „Zakręceni na dobro.” Dzięki pieniądzom zebranym ze sprzedaży nakrętek niepełnosprawne dzieci mogą uczestniczyć w rehabilitacji, zakupić sprzęt pomocny w codziennym funkcjonowaniu.
  • Po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do akcji „ Przywróćmy Dzieciom Uśmiech” organizowanej przez Fundację Przyjazny Świat Dziecka. Uczniowie w trakcie roku szkolnego biorą udział w zbiórce makulatury, która będzie odebrana przez organizatorów następnie sprzedana, a zebrane fundusze zostaną przekazana na rzecz rodzinnych domów dziecka.
  • W listopadzie szkoła przyłączyła się do projektu „Wszystkie kolory świata” to globalna akcja UNICEF, która już po raz czwarty jest realizowana w polskich szkołach. Jej celem jest wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata. W ramach akcji uczniowie własnoręcznie projektują i szyją szmaciane laleczki. Każda z nich będzie miała nadane imię i przypisany kraj, z którego pochodzi. Po zakończeniu pracy, w szkole odbędzie się wystawa laleczek. Podczas kiermaszu każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku w Afryce przekazując na ten cel darowiznę. W tym roku pomoc polskich uczniów będzie kierowana do Angoli, gdzie każdego dnia dzieciom zagrażają takie choroby jak cholera, odra, polio, gruźlica czy żółta febra. Projekt „Wszystkie Kolory Świata” wspiera Majka Jeżowska, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.
  • Od kilku lat prowadzimy „Świąteczną zbiórkę żywności”. Działanie to jest prowadzone we współpracy z Radomskim Bankiem Żywności, Centrum Wolontariatu w Kowali i Stowarzyszeniem Wspierania Rozwoju Gminy Kowala. Z produktów żywnościowych tworzone są paczki świąteczne, dla rodzin gminy Kowala, które znajdują się w ciężkiej sytuacji materialnej.
  • W okresie zimowym przeprowadzimy akcję „Podaj łapę”, która polega na zbiórce karmy dla zwierząt, znajdują się w schronisku  w Radomiu. Będziemy również zbierali stare koce, kołdry, które posłużą do ocieplenia miejsc w których przebywają psy.
  • W kwietniu weźmiemy udział w akcji „Czyścioch”- porządkowanie zaśmieconych terenów, które są wokół nas.
  • KLASA Z SERCEM-akcja w której biorą udział uczniowie klas I-VI

Uczniowie włączają się w akcje charytatywne, wykonując określone zadania. Za każde zadanie klasa otrzymuje serduszko. Uczniowie danej klasy mogą także podejmować działania wolontarystyczne z własnej inicjatywy będą one również honorowane serduszkami. Klasy na bieżąco mogą obserwować swoją aktywność ( serce z przydzielonymi punktami dla każdej klasy). Klasa, która zdobędzie najwięcej punktów w czerwcu otrzyma tytuł „ Klasa z sercem.”

  • Ponadto uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariatu przyłączą się do realizacji projektów, które są realizowane na terenie naszej szkoły np. czytanie książek dzieciom oddziałów zerowych. Wykonujemy również zadania, które w ciągu roku szkolnego przydzieli nam Centrum Wolontariatu w Kowali.

Ewa Krześniak  – opiekun Klubu Małego Wolontariusza


Wróć