Stuletnie urodziny Szkoły Podstawowej w Kowali

EmblematOdsłonięcie tablicy upamiętniającej kierowników i dyrektorów, przemówienia, życzenia, róże pamięci, sentymentalne wystawy, niezwykły, pełen wspomnień program artystyczny i wzruszające spotkania po latach… Tak Publiczna Szkoła Podstawowa w Kowali 10 czerwca 2016r świętowała swoje 100-lecie. Dzień ten zapisze się jako ważne i piękne wydarzenie w historii szkoły powołanej  do życia w  1916 roku decyzją Komisji Szkolnej Ziemi Radomskiej.

 

Jubileuszowe spotkanie rozpoczęła Msza Święta w intencji nauczycieli, uczniów, absolwentów, i pracowników  szkoły. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bpa Henryka Tomasika Ordynariusza Diecezji Radomskiej. Po nabożeństwie wszyscy udali się na teren szkoły. Główną część obchodów zorganizowano na  hali sportowej, która w tym dniu zamieniała się w salę widowiskową. Po oficjalnym powitaniu przez dyrektora Łucję Byzdrę przybyłych  gości: ks. bpa Henryka Tomasika, przedstawicieli władz oświatowych, powiatowych,  gminnych, księży, dyrektorów szkół, absolwentów, byłych pracowników, dyrektorów, nauczycieli, przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji, sponsorów i mieszkańców, nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej kierowników i dyrektorów oraz uczczenie  minutą ciszy pamięci zmarłych pracowników i absolwentów szkoły. Następnie dyr. Łucja Byzdra w okolicznościowym przemówieniu przybliżyła bogatą historię i tradycje sędziwej, acz duchem młodej, jubilatki i wyraziła nadzieję, że jeszcze przez długie lata będzie mogła rozwijać się, służąc kolejnym pokoleniom.

Jubileusz uświetnił wzruszający  i ambitny występ artystyczny w wykonaniu trzech pokoleń: uczniów, absolwentów i rodziców. Jego przesłaniem było hasło: Łączymy przeszłość z teraźniejszością. Scena na hali sportowej na godzinę stała się miejscem sentymentalnej podróży z przeszłości ku współczesności wzbogaconej recytacjami, pięknym śpiewem, budzącymi zachwyt tańcami w wykonaniu zespołu ludowego „Przepióreczka”  oraz fascynującym  pokazem akrobatycznym w wykonaniu uczniów. Tłem była wzruszającą prezentacja starych i współczesnych obrazów z życia szkoły. Po zakończeniu części  artystycznej przeszedł czas na życzenia i nie było w tym dniu  nikogo, kto nie życzyłby Jubilatce kolejnych tak wspaniałych i owocnych lat.

Z okazji jubileuszu 100lecia przygotowano ciekawą wystawę historyczną prezentująca dzieje tej najstarszej w gminie Kowala szkoły. W sali historycznej można było zasiąść przy dawnej ławce z pulpitem, przypomnieć sobie do czego służył kałamarz, pióro ze stalówką czy drewniany piórnik, Eksponaty te udostępniło Muzeum Wsi  Radomskiej. Na wystawie znalazła się także makieta pierwszej szkoły, zlokalizowanej w starej, nieistniejącej już karczmie, podarowana przez absolwenta ppłk. Mariana Janczyka.  Goście mogli także obejrzeć dawne kroniki  prowadzone od roku 1919, a  salach lekcyjnych tematyczne wystawy oraz prezentacje poświęcone wielu pokoleniom uczniów,  ich osiągnięciom i działaniom na przestrzeni lat.  Goście zostali obdarowani przez organizatorów stulecia pamiątkowymi gadżetami i okolicznościowym folderem.

Po obejrzeniu wystaw przyszedł czas na bardziej osobiste spotkania. Przybyli na uroczystość absolwenci – seniorzy z łezką w oku wspominali szkolne lata, z radością witali się z dawno niewidzianymi kolegami, koleżankami i nauczycielami.  Szkolne czasy to lata młodości, beztroski, wspaniałych przyjaźni, które postawiają głęboko wyryte w sercu niezatarte wspomnienia, to najpiękniejsze lata w życiu każdego człowieka, do których powraca się z radością i rozrzewnieniem. Stulecie szkoły w Kowali pozwoliło choć na krótki czas powrócić do tych wspomnień, a niezwykła atmosfera oraz nastrój tej uroczystości starszym i młodszym uczestnikom tego wydarzenia  pozostaną na długo w pamięci.

Wszystko, co tego dnia miało miejsce w murach Publicznej Szkoły Podstawowej w Kowali zawdzięczamy ogromnemu zaangażowaniu dyrekcji –  p. Łucji Byzdrze i p. Joannie Kutkowskiej, nauczycieli i przyjaciół szkoły. Ich zapał i energia  pobudzały do działania pozostałych organizatorów jubileuszu.

DSC_0392 DSC_0382 DSC_0374 DSC_0433 DSC_0597 DSC_0663 DSC_0676

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

więcej zdjęć w GALERII…


Wróć
    cbk (2)