2012/2013

Rodzinny Piknik Naukowy…

imagesWB162TE6Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kowali oraz Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala zorganizowali  w dniu 24 maja 2013 na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Kowali na Rodzinny Piknik Naukowy. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjum z terenu gminy Kowala. Licznie stoiska przygotowane przez organizatorów odwiedzili także rodzice. A dziwów w tym dniu nie brakowało…

więcej>>>

 Życzenia ciepłe jak tchnienie wiosny, składamy wszystkim w ten czas radosny. 

 Odwielu lat w naszej szkole kultywowany jest sympatyczny zwyczaj podtrzymywania pięknych polskich tradycji. Jedną z nich jest organizowanie szkolnych spotkań wielkanocnych. Tegoroczne miało miejsce w środę 27 marca 2013r. Było jajeczko przybrane borówką, wielkanocne baby i mazurki i oczywiście przedwczesny śmigus-dyngus, a wszystko po to, aby tradycji stało się za dość.

więcej>>>

Kolejne spotkanie z historią – Bić się do końca…

1 marca w całej Polsce odbędą się po raz 3 obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To ważne święto przypominające o powojennym niepodległościowym wysiłku ludzi sprzeciwiających się celom, jakie w Polsce stawiali sobie komuniści, nastawieni na eliminację polskich elit niepodległościowych. Zdecydowana większość Polaków nie chciała sowieckich porządków ustrojowych. Zwalczała je na polu politycznym, a gdy to się okazywało niemożliwe – także z bronią w ręku.  Dla wielu oznaczało to dramatyczną walkę o życie w ustroju, który nie tolerował jakiejkolwiek opozycji. Kto chciał uniknąć represji ze strony aparatu bezpieczeństwa musiał „iść do lasu” lub emigrować.  Ponad 20 tys. „Żołnierzy Wyklętych” zginęło po wojnie z bronią w ręku, kolejne tysiące trafiło do więzień komunistycznych, gdzie także czekała ich śmierć. W sumie w latach 1944-1955 wykonano ok. 4500 kar śmierci, spośród ponad 8 tys. orzeczonych. Kolejne setki tysięcy przeciwników ówczesnej władzy politycznej trafiło do więzień i obozów pracy, z wieloletnimi wyrokami, także najmłodsi – harcerze i uczniowie.

 O tych wszystkich znanych i nieznanych postaciach niepodległościowego podziemia  Ziemi Radomskiej opowiada wystawa poświęcona Żołnierzom Wyklętym. „Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945-50”przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie– Delegatura w Radomiu. Możemy ją obejrzeć w naszej szkole na sali konferencyjnej. Ekspozycję będzie można zwiedzać do końca lutego 2013r.

więcej>>>

„Do broni Narodzie, wybiła godzina wspólnego wyzwolenia!”

W 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego  – 22 stycznia 2013r zapłonęły znicze w miejscach pamięci  związanych z powstańczym zrywem Polaków  1863r.na terenie Kowali. Uczniowie klas szóstych naszej szkoły ze swoimi wychowawcami uczcili pamięć powstańców, składając  wiązanki kwiatów przy obelisku poświęconemu ks. Fijałkowskiemu  i powstańczym pomniku  przy drodze na Załawie.  

więcej>>>

Dzień babci i Dziadka w naszej szkole to dzień wyjątkowo gorący…

Styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, ale dwa spośród nich są wyjątkowo ciepłe – to święto naszych kochanych babć i dziadków obchodzone 21 i 22 stycznia. To Babcie i Dziakowie rozpieszczają swoje wnuki, świetnie gotują, służą dobrą radą, a co najważniejsze zawsze mają dla nich czas. To z nimi kojarzą się najmilsze chwile z dzieciństwa. Za te  miłe wspomnienia i ciepłe ręce 21 stycznia 2013r. dziękowały dzieci na uroczystości zorganizowanej dla swoich wspaniałych Babć i Dziadków.  Był to dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości…

więcej>>>

…lecą z chmur ferie zimowe…

Ferie za pasem… Z niecierpliwością oczekujemy na zbliżające się ferie zimowe. To dla uczniów czas wolny od nauki,  czas wypoczynku i zabaw na śniegu. A panująca aura jest typowo zimowa. Rzucanie śnieżkami, lepienie bałwana, jazda na nartach i sankach, jazda na łyżwach sprawiają dużo radości, ale musimy pamiętać, że każda zabawa na śniegu powinna być bezpieczna! Aby wesoły okres zimowej przerwy w nauce dobrze wykorzystać i spędzić bezpiecznie, musimy przestrzegać pewnych zasad, o których  przypomnieli uczniowie na szkolnych apelach. Odbyły się one w ostatnim dniu przez feriami. 

 więcej>>>

Jak karnawał, to karnawał –  taneczne szaleństwa naszych uczniów.

Tradycja organizacji zabaw choinkowych w naszej szkole jest bardzo odległa. Nikt już nie pamięta, od kiedy istnieje, ale bez niej nie wyobrażamy sobie zakończenia semestru. Tak było i w tym roku. Zabawa choinkowa przyniosła wiele radości oraz niezapomnianych wrażeń i była miłym akcentem na zakończenie półrocznych zmagań z  trudami nauki. Niestety, do następnej trzeba czekać aż rok.

więcej>>>

„Ksiądz musi zaprzestać…” wystawa o życiu i działalności ks. Romana Kotlarza

15 stycznia 2013r. w naszej szkole miało miejsce otwarcie wystawy ”..ksiądz musi zaprzestać…”, której bohaterem  jest legendarny  kapelana robotników radomskiego Czerwca 1976 śp. ks. Roman Kotlarza. Organizatorami spotkania byli Wójt Gminy Kowala, Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala oraz Radomska Delegatura IPN.  Przedstawione na ekspozycji fotografie, dokumenty i pamiątki wywarły duże wrażenie na oglądających i  wzbudziły zainteresowaniu zarówno wśród starszych jak i młodszych uczestników uroczystości.

więcej>>>

 

Z okazji Nowego Roku…

images (2) Niech magiczna noc

Wigilijnego Wieczoru
Przyniesie spokój i radość.
Niech każda chwila

Świąt Bożego Narodzenia
Żyje własnym pięknem,
A Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem.
Niech spełniają się wszystkie marzenia.

Tego życzą z okazji zbliżających się  Świąt Bożego Narodzenia Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy  oraz cała społeczność uczniowska Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Kowali

 

Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy…

imagesNFC7BJG2Maryja,  Józef i mały Jezus, Trzej królowie, pastuszkowie oraz przepiękne kolędy wprowadziły w magię Świat Bożego Narodzenia uczniów, nauczycieli rodziców i zaproszonych gości uczestniczących 20 grudnia 2012r w spotkaniu wigilijnym, które zostało wzbogacone zgodnie z naszą szkolną tradycją jasełkami.

więcej>>>

 

 

 

W przedświątecznej atmosferze…

boże narodzenieŚwięta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy i najbardziej rodzinny czas, a wieczór wigilijny z jego magiczną atmosferą, ciepłem i pięknymi polskimi tradycjami  jest  najbardziej wzruszającym wieczorem w roku. Magia tych świąt zapanowała także w naszej szkole, a to za sprawą klasowych spotkań wigilijnych, poprzedzających szkolne jasełka, na które serdecznie zapraszamy  w czwartek 20 grudnia o godzinie 12.oo.  Niech będzie to dzień, który spędzimy  w atmosferze  tradycyjnej  nocy wigilijnej, dzieląc się opłatkiem i składając sobie życzenia świąteczne.

Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.

więcej>>>

 Świąteczna pomoc po raz kolejny…

Tradycją stał się udział naszych wolontariuszy w świątecznej zbiórce żywności organizowanej z inicjatywy Radomskiego Banku Żywności.7 grudnia 2012r uczniowie należący do Szkolnego Klubu Małego Wolontariusza w sklepach na terenie Kowali zachęcali mieszkańców do przekazania produktów spożywczych na rzecz potrzebujących. Z zebranej żywności będą tworzone paczki dla rodzin najbardziej potrzebujących wsparcia.

czytaj>>>

Nasz udział w przeglądzie teatrzyków profilaktycznych.

W dniu 28 listopada 2012 r. uczestniczyliśmy w II Gminnym Przeglądzie Teatrzyków Profilaktycznych, który odbył się  w PSP im. M. Konopnickiej w Mazowszanach. Hasło przewodnie przeglądu brzmiało: „Złe nawyki to nie dla mnie, czyli jak unikać zagrożenia, by spełniły się marzenia”. Organizatorami przeglądu byli: GOPS, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kowali oraz PSP im. M. Konopnickiej w Mazowszanach

więcej>>>

 

Pasowanie na świetlika

22 listopada 2012 roku o godzinie 12.10 rozpoczęła się w świetlicy szkolnej uroczystość pasowania na świetlika uczniów klas zerowych, pierwszych, drugich i trzecich. Taka uroczystość w naszej szkole miała miejsce po raz drugi. I tak jak w zeszłym roku była ogromnym przeżyciem dla dzieci. Wychowawczyni świetlicy Małgorzata Orzechowska przygotowała dla swoich podopiecznych kilka zadań do wykonania…  więcej>>>

 

Wszystkich Świętych – P a m i ę t a m y . . .

Zgodnie z tradycją naszej szkoły uczniowie w przeddzień Wszystkich Świętych porządkują miejsca pamięci narodowej, którymi opiekuje się nasza szkoła. Klasy IV a i b posprzątała groby nieznanych żołnierzy na cmentarzu parafialnym w Kowali, klasy V a i b – grób lotników Franciszka Żwirko i Stanisława Wigury w parku w Kowali, a klasy VI a i b – pomnik Powstańców Styczniowych z 1863r., znajdujący się w pobliżu Dąbrówki Zabłotniej.

 Klasy młodsze I – III oraz przedszkolaki z oddziału O a i b również odwiedziły cmentarz w Kowali. Na grobach nieznanych żołnierzy zapalili znicze oraz położyli wiązanki, a także odmówili modlitwę za dusze zmarłych.

Opracowała:

Marzena Molga

 Tym, co odeszli … apel z okazji Wszystkich Świętych  

 images4Początek listopada kojarzy się nam ze świętem Wszystkich Świętych, z Dniem Zadusznym. W tych dniach udajemy się na cmentarze, by uczcić pamięć bliskich, znajomych, bezimiennych bohaterów, żołnierzy oraz ludzi zapomnianych. To czas zadumy i refleksji nad życiem, nad śmiercią i przemijaniem. To czas modlitwy za dusze zmarłych z naszych rodzin, a także tych, za których nikt się już nie modli

więcej>

Różańcowe inspiracje…

Różaniec był umiłowaną modlitwą Jana Pawła II, a miesiąc październik jest poświęcony Matce Bożej Różańcowej, dlatego też dzieci z kl. IVa i IVb przygotowały wystawę zrobionych przez siebie różańców. Materiałem do ich wykonania były, obok tradycyjnych materiałów plastycznych, owoce jesiennej przyrody. Pomysłów naszym koleżankom i kolegom nie brakowało, co możemy sprawdzić, gdyż prace uczniów można podziwiać na wystawie zorganizowanej przez s. Angelę.

Dzień Papieski w naszej szkole…

images516 października 2012r ,w 34 rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Tron Piotrowy, odbył się uroczysty apel, w czasie którego uczniowie klasy 6a pod kierunkiem s. Angeli Barbary Musiał przypomnieli i przybliżyli sylwetkę wybitnego Polaka – Ojca Świętego Jana Pawła II. Dzień Papieski , który był obchodzony po raz 12, został ustanowiony po to, by nie tylko być dniem podniosłych uroczystości, ale także okazją dla każdego z nas do zastanowienia się, co możemy zrobić, aby coś z nauczania papieża Jana Pawła II wprowadzić w życie — tu, gdzie żyjemy, w naszej rodzinie, szkole… Tym razem montaż przygotowany przez uczniów przypominał o miłości i rodzinie.

W ten sposób chcieliśmy wyrazić podziw i ogromną wdzięczność naszemu wybitnemu Rodakowi za Jego naukę o miłości do człowieka i Kościoła.

                                                                                                                                               oprac. s. Angeala Barbara Musiał

 

Święto Nauczyciela w naszej szkole… 

…wykształcenie to jeden z piękniejszych prezentów,

jakim można obdarować drugiego człowieka…

 

imagesCAMI6WFWDzień 14 października obchodzimy każdego roku wyjątkowo. To szczególna data. W tym dniu świętujemy Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie nazywany Dniem Nauczyciela. Nie bez powodu, gdyż to właśnie tego dnia mamy okazję obdarować naszych pedagogów kwiatami i złożyć im życzenia, dziękując za ciężką pracę i wysiłek włożony w naszą edukację.

więcej>

I znowu posprzątaliśmy świat?  

images6W piątek 14 września po raz kolejny uczestniczyliśmy w ekologicznej kampanii Sprzątanie Świata – Polska 2012. Jest to już 19 edycja akcji, która polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Tegoroczne sprzątanie przebiegało pod hasłem „Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę”. Fotoreportaż z akcji w galerii …

więcej>

Uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości …   

 

images7Rocznica  odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego  wielkiego wydarzenia dla wszystkich Polaków, na stałe wpisało się w  kalendarz szkolnych uroczystości naszej szkoły. W tym roku uczciliśmy 94  Rocznicę Odzyskania Niepodległości, uczestnicząc w dniu 11 listopada  2012r. w Sztafecie Niepodległości 11.11.11.11.12. Razem z mieszkańcami naszej gminy, przedstawicielami organizacji i różnych grup reprezentanci naszej placówki przebiegli ok. 5 km. trasę drogami naszej gminy. 12 listopada zaś  w szkole odbył się uroczysty apel, który uświetniły pieśni patriotyczne oraz koncert w wykonaniu międzypokoleniowego zespołu wokalnego.

więcej>

Pamięć przeszłości …   

beznazwyW piątek 12 października w 70 rocznicę publicznej egzekucji na  stacji w Rożkach delegacja naszej szkoły i poczet sztandarowy, wspólnie  z przedstawicielami innych placówek oświatowych, władz samorządowych,  rodzin pomordowanych i mieszkańców, uczciły  pamięć 15 osób zamordowanych w tym miejscu przez hitlerowców w 1942  roku. Uroczystość została przygotowana przez nauczycieli i uczniów  szkoły w Młodocinie Mniejszym, którzy opiekują się tym miejscem pamięci.

więcej>

Międzypokoleniowe spotkanie…   

DSC02189W ramach przypadającego na 1 pażdziernika Dnia Osób Starszych w  naszej szkole miało miejsce niezwykle miłe spotkanie integracyjne,  którego uczestnikami byli członkowie Klubu Seniora oraz uczniowie klasy  IIIb. Czas  jest sprawiedliwy i nieubłagalny, starość jest jednym z etapów życia,  który czeka każdego, ale nie musi to być okres pozbawiony radości i  celu. To właśnie pokazała niezwykła lekcja lepienia pierogów i nie  tylko….

więcej>


Wróć
    cbk (2)