Niezwykły Dzień Edukacji w naszej szkole ?

imagesASEIHYSKNiezapomniane młodzieńcze lata!

Szkolne wspomnienia niezapomniane!
Na ciężkich drogach chmurnego świata
Wyście jak balsam na krwawą ranę!
Gdy wstecz obrócę wzrok, taki łzawy,
Wnet się jak czarem byt złoci szary
Niech żyje przyjaźń od szkolnej ławy!
Niech żyją nasze szkolne lata.
Niezapomniane młodzieńcze lata!
Te słowa poety Artura Oppmana są doskonałym mottem dla niezwykłego Dnia Edukacji Narodowej, jaki miał miejsce w naszej szkole 13.10.2015r. Zamiast tradycyjnej akademii przed zebranymi na sali uczniami i gośćmi wystąpili absolwenci i byli nauczyciele, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami o szkole. Były to wspomnienia niezwykłe i pełne żywych emocji. Towarzyszyła im prezentacja złożona z fotografii życia szkolnego z minionych lat. Wywołała ona żywe reakcje zebranych.
A wszystko zaczęło się zgodnie ze szkolnym ceremoniałem. Był sztandar, hymn i okolicznościowe wystąpienie dyrektora szkoły Łucji Byzdry. Razem z życzeniami dla nauczycieli i pracowników szkoły wręczone zostały nagrody z okazji tradycyjnego Dnia Nauczyciela. W drugiej części wicedyrektor Joanna Kutkowska zaprosiła do rozmowy o szkole byłych nauczycieli Kazimierę Odzimek i Alicję Orzechowską oraz absolwentów: mieszkankę Kowali Janinę Błeszyńską, z-cę wójta Dariusza Bulskiego, radnego Tadeusza Skopka. Wśród absolwentów znalazły się także Alicja Krakowiak i Wioletta Besztyga ? Oparcik, które związały swoje dorosłe życie z naszą szkołą jako nauczycielki. Wszyscy z ogromnym wzruszeniem opowiadali o swoich szkolnych czasach. Dzięki tym wspomnieniom zebrani na uroczystości uczniowie, rodzice i goście odbyli niezwykłą podróż do lat minionych, aby wydobyć z szarej mgły przeszłości atmosferę dawnej szkoły. Absolwenci i nauczyciele wskazywali na podobieństwa i różnice między dawną a obecną szkołą. Wspominali szkolne wybryki, modę i nauczycieli, którzy mimo braku wielu pomocy, szczególnie w latach powojennych, przekazywali z uporem wiedzę. Obecni uczniowie mogli dowiedzieć się, jak ich poprzednicy spędzali czas wolny, jakie przedmioty były najtrudniejsze i jakie kary wymierzano za brak pracy domowej czy niewłaściwe zachowanie. Wspomnień było więcej. Największą wesołość budziły te, które wiązały się z wybrykami sprzed lat. Spotkanie stało się wspaniałą okazją powrotu do ?tamtych czasów i tamtych miejsc?, które dzisiaj być może wyglądają już nieco inaczej?, ale ciągle są żywe we wspomnieniach. Mimo upływu czasu zarówno absolwenci jak i nauczyciele emeryci czas spędzony w murach naszej szkoły wspominali z radością i wzruszeniem.
Spotkanie wzbogaciły wiersze o szkole napisane przez uczniów oraz piosenki wykonane przez szkolny zespół wokalny ?Camerton? prowadzony przez Marka Zdyba. Ten niecodzienny Dzień Nauczyciela był kolejnym wydarzeniem towarzyszącym obchodom Jubileuszu 100lecia szkoły w Kowali. Kolejne wydarzenia z jubileuszowego kalendarza przed nami?

DSC03271OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERADSC03282DSC03277DSC03276DSC03275    

 

 

 

DSC03278 DSC03279 DSC03280


Wróć
    cbk (2)