Życzenia książki – pasowanie na czytelnika.

Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość w miłej i uroczystej atmosferze, a pierwsza wypożyczona książka powinna być na długo zapamiętana. Nic dziwnego, że pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych, które odbyło się 27.04.2015r. było ogromnym przeżyciem dla uczniów klas pierwszych – nowych czytelników szkolnej biblioteki. A wszystko zaczęło się od …

pogadanki, w której pani biblioteka poinformowała dzieci o tym, dlaczego warto czytać książki i jak je szanować książki.. Dzieci zostały też zapoznane z regulaminem wypożyczalni i korzystania ze zbiorów biblioteki.  Pierwszaki doskonale zdawały sobie sprawę z tego, jakie prośby mają książki, wykazały się również bardzo dobrą znajomością postaci bajkowych. Z zainteresowaniem oglądały wystawkę, ,Najładniejsze książki i książki zniszczone”.

Następnie odbyło się pasowanie na czytelnika. Dzieci skupione i poważne uroczyście przyrzekały, że będą kochać i szanować książki. Podczas pasowania bibliotekarka, dotykając wybraną książką prawego ramienia każdego ucznia mówiła: ,,Pasuję Cię na czytelnika naszej biblioteki”.  Na pamiątkę uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy i zakładki do książek. Na zakończenie uroczystości aktyw biblioteczny – uczennice z kl. VI a przedstawiły przygotowany pod okiem pani bibliotekarki montaż poetycki ,,O co prosi książka”. Pierwszaki z uwagą wysłuchały ciekawie przekazanych informacji na temat książki. Przed powrotem na lekcje każdy uczeń mógł samodzielnie wypożyczyć książkę. Mam nadzieję, że od tej pory pierwszaki często będą odwiedzali szkolną bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.


Wróć
    cbk (2)