Przepisywane, drukowane, powielane…

1 grudnia 2011 na sali konferencyjnej w naszej szkole otwarta została wystawa historyczna poświęcona wydawnictwom drugiego obiegu z czasów PRL. Autor – dziennikarz Piotr Kutkowski zgromadził na niej autentyczne egzemplarze „bibuły” z lat 1976 – 1989. Ogromną atrakcją był także różnorodny sprzet poligraficzny, na jakim drukowane były zaprezentowane wydawnictwa.

 

Historia wydawnictw bezdebitowych nazywanych inaczej wydawnictwami drugiego obiegu, konspiracyjnymi, nieocenzurowanymi, niezależnymi, opozycyjnymi, podziemnymi czy wreszcie tajnymi rozpoczyna się od pierwszych ulotek kolportowanych po śmierci krakowskiego studenta Stanisława Pyjasa. Kolportaż ulotek rozwija się po wydarzeniach 1976 roku  i trwa w latach 80., w okresie stanu wojennego. Koniec tego typu wydawnictw mamy po pierwszych wolnych wyborach 4 czerwca 1989 roku. Zaś likwidacja cenzury  sprawiła, że niektore  z pism niezależnych weszły do oficjalnego obiegu wydawniczego, inne zawiesiły swoją działalność.

 

Wystawa prezentuje bogaty zbiór wydawnictw drugiego obiegu ze zbiorów prywatnych. Otwierajac wystawę, autor przywołał te momenty historii PRL, które doprowadziły do powstania opozycji i niezależnego ruchu wydawniczego. Na wystawie zaprezentowane zostaly ulotki, biuletyny, wydawne w podziemiu książki, komiksy, znaczki i fotografie niezależnych agencji wydawniczych z akcji ulotkowania, demonstracji ulicznych. Najwieksze zainteresowanie ogladających wzbudzil zgromadzony na wystawie sprzęt poligraficzny – powielacz białkowy, ramka wrocławska, znaki linorytowe i nie tylko.

 

Wystawę mogli obejrzeć uczniowie naszej szkoły oraz uczniowie klas III. Publicznego Gimnazjum w Parznicach.

 


Wróć
    cbk (2)