Nie jestem sam, ja książkę mam…Szkolny Festiwal Książki

?Nie jestem sam, ja książkę mam? – to projekt z zakresu edukacji czytelniczej realizowany w roku szkolnym 2016/2017 w naszej szkole przez uczniów klas I ? VI.  Jego celem było propagowanie aktywności i kultury czytelniczej przez stosowanie różnorodnych i interesujących form pracy z książką. Podsumowanie w ramach  Szkolnego Festiwalu Książki miało miejsce 9 maja 2017r, a jego centralnym punktem były inscenizacje fragmentów wybranych lektur pod hasłem ?Teatralne Fanaberie?.

Pierwsza części imprezy to teatralne występy uczniów klas młodszych. Dzieci z klasy 2a zaprezentowały barwną inscenizację pt. Czym las darzy nas?. Uczniowie 2b doskonale odegrali fragment znanej baśni ?Szewczyka Dratewki?, a klasa 3c wystąpiła w inscenizacji fragmentu książki Astrid Lindgren ?Dzieci z Bullerbyn?. Barwne kostiumy, świetnie odegrane role oraz przyjazna atmosfera to największe zalety tego przedsięwzięcia. Najciekawszą teatralną prezentację zdaniem szkolnego jury przygotowała klasy 2a, która zdobyła I nagrodę bilety do kina. Równocześnie z teatralnymi występami rozstrzygnięto konkurs Parady Literackich Postaci. Uczniowie wcielili się w znanych bohaterów lektur, przygotowując ich kreacje według własnych pomysłów. Zwycięzcy: Aleksandry Stadryniak z kl. 2c, Pauliny Koryckiej z kl. 1a, Aleksandry Masiarz z kl. 3a oraz ???????.. otrzymali nagrody książkowe. W dalszej części spotkania wręczono pamiątkowe dyplomy  laureatom konkursu plastycznego pn. ?Mój ulubiony bohater z bajki?. Otrzymali je:  Aleksandra Stadryniak 2c (I miejsce), Paulina Korycka 1a (II miejsce) i  Natalia Kramek 1a (III miejsce). Wyróżnienie w tym konkursie przyznano Natalii Domagale z oddziału 0b.

Druga część ?Teatralnych fanaberii? należała do klas starszych. Młodzi aktorzy na kilka chwil przenieśli widzów w literacki świat bohaterów znanych i lubianych książek. Wystąpiło sześć zespołów teatralnych. Opracowane scenariusze i samodzielnie wyreżyserowane inscenizacje utworów literackich zachwycały pomysłowością i bogactwem teatralnych środków wyrazu. Ogromne zaangażowanie uczniów w pracę nad teatralnymi  adaptacjami okazało się doskonałą lekcją rozbudzania twórczej wyobraźnię i własnej ekspresji. Zaprezentowano fragmenty: ?Kopciuszka?, ?Baśni i legendy?, ?Dynastii Miziołków? , ?Mitologii?, ?Chłopców z Placu Broni?, ?Tajemniczego Ogrodu? oraz ?Ani z Zielonego Wzgórza?. Jury konkursowe miało nie lada problem z werdyktem, ponieważ każda z inscenizacji na swój sposób była interesująca. Ostatecznie wyróżnione zostały prezentacje  kl. 6a za ?Tajemniczy ogród?, 5b ?Mity? i ?Dynastia Miziołków? oraz 4b za inscenizację pt. ?Baśnie i legendy?. Zwycięzcy zostali nagrodzeni biletami na wybrane seanse filmowe. Pomiędzy występami klas uczniowie prezentowali swoje plakaty zachęcające do czytania i zawierające aforyzmy i złote myśli o książce. Rozstrzygnięto również konkurs czytelniczy pn. ?Po cytacie, mnie poznacie?.

Uczestniczący w realizacji projektu uczniowie mieli okazję przekonać się, że czytanie książek może być okazją do wspaniałej i pouczającej zabawy. Wykonane zadania przysłużyły się do odnowienia przyjaźni z książką , rozwijania zainteresowań czytelniczych, a także wyrabiania nawyków pożytecznego spędzania wolnego czasu. Szkolny Festiwal Książki był wydarzeniem, które na długo zapadnie w pamięci uczniów. Koordynatorem projektu była Sylwia Bilska – nauczyciel bibliotekarz.


Wróć