Wizyta w Muzeum Wsi Radomskiej…

Wizyta w Muzeum Wsi Radomskiej…

 

13 listopada 2012r. uczniowie z kl. IV – VI z PSP w Kowali i PSP w Mazowszanach w ramach projektu Dziecięca Akademia Przyszłości uczestniczyli niezwykle interesujących zajęciach w Muzeum Wsi Radomskiej. Na lekcji muzealnej „Od rośliny do tkaniny” uczniowie poznali teoretycznie i praktycznie produkcję tkanin, która dawniej była powszechnie znana wśród kobiet wiejskich. Potrafiły one przygotować surowiec oraz posługiwać się narzędziami tkackimi. Jedną z roślin dostarczających surowiec – przędzę – na tkaniny był len.

 

Na zajęciach tych uczniowie obejrzeli film edukacyjny dotyczący pozyskiwania włókna lnianego przy użyciu tradycyjnych narzędzi, procesu tkania na kołowrotkach oraz gotowe wyroby tkackie, min. narzuty na łóżka, kilimy na ściany. Największą frajdę sprawiło jednak tkanie na ramkach kolorowych dywaników. Film, pogadanka oraz zajęcia manualne uświadomiły uczniom, jak w codziennym życiu można praktycznie wykorzystać umiejętności zdobyte na lekcjach przyrody, techniki czy nawet matematyki. Wiadomości i umiejętności zdobyte w czasie zajęć muzealnych uczestnicy projektu wykorzystają na innych zajęciach realizowanych w ramach projektu.

 

Uczestnicy wycieczki zwiedzili również zagrody chłopskie, dwór z Pieczysk z 1789r., sześcioboczną stodołę z Grójca, w której urządzono ekspozycję wiejskich środków transportu oraz wiatraki. Uczniowie dowiedzieli się dużo o życiu na wsi, obrzędach, zwyczajach chłopów i ich ciężkiej pracy, a także o życiu polskiej szlachty.

 

Zadowoleni i w doskonałych humorach wróciliśmy do Kowali. Więcej zdjęć w Galerii…

 

Opracowała:

Marzena Molga

Iwona Stefańska – Stanik

STP80239STP80214

 

 


Wróć
    cbk (2)     ws_certyfikat_A4_2013_2014_10100127