Maraton pisania listów

Szkolny Klub Europejski EUROKOWALA przyłączył się do największej światowej akcji na rzecz praw człowieka – Maratonu Pisania Listów. Maraton odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który przypada 10 grudnia.
Akcja pisania lisów w naszej szkole odbyła się w piątek 8 grudnia, a wcześniej została wpisana od rejestru organizacji Amnesty International. Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się tydzień wcześniej i polegały na akcji informacyjnej wśród uczniów klas siódmych i ósmych. Młodzież zapoznała się z historią uwięzionego pana Andrzeja Poczobuta, polsko-białoruskiego dziennikarza z Grodna oraz panią Ritą Karasaratovą z Kirgistanu, która jest represjonowaną obrończynią praw człowieka i ekspertką w dziedzinie zarzadzania obywatelskiego.

Prawa człowieka są podstawowymi swobodami i gwarancjami przysługującymi każdemu z nas. Opierają się na godności, równości oraz wzajemnym szacunku ? niezależnie od wieku, narodowości, płci, pochodzenia, wyznawanej religii czy światopoglądu. Niestety są na świecie kraje, gdzie podstawowe prawa człowieka nie są respektowane i dlatego nasi uczniowie oraz nauczyciele przyłączyli się do tej akcji napisali 40 listów w obronie więzionych osób.
Zrób pierwszy krok z wiarą. Nie musisz widzieć całej drogi. Po prostu zrób pierwszy krok.
Martin Luther King


Wróć
    cbk (2)