BohaterON – włącz historię! w naszej szkole

Od września do  2023 r. włączyliśmy się do ogólnopolskiej kampanii mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

 Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

W naszej szkole w klasach 1-8 nauczyciele przeprowadzili cykl zajęć dla uczniów. O bohaterstwie  kiedyś i dziś odbyły się lekcje w klasach 1-3. Dzieci wysłuchały opowiadania „Jak zostałem bohaterem” poruszającego kwestie związane z przeszłością naszego kraju. Miało to na celu przede wszystkim pomóc w kształtowaniu u najmłodszych postaw związanych z empatią i wrażliwością na innych.

Nieco starsi uczniowie, klasy 4-6 pracowali na bazie  opowiadania Magdaleny Górskiej „Iskra nadziei”, którego bohaterką jest 11-letnia Janka mieszkająca – w czasach II wojny światowej – w Warszawie przy ulicy Złotej. Dzięki prowadzonemu przez dziewczynkę pamiętnikowi, odbiorcy mogli poznać wydarzenia sprzed prawie 80 lat.

Zajęcia dla najstarszych uczniów oparte zostały na emocjonalnej narracji, dyskusji na temat spotów kampanii BohaterON Godzina „W” Natłok myśli i nerwowe poszukiwanie odpowiedzi na pytanie “czy warto?”. Obnażenie skrywanych lęków. Proste zachowania pozbawione heroizmu. Chęć przeciwstawienia się okupantowi była jednak na tyle silna, że potrafiła zmienić rozpacz w wolę walki. Wspólny cel jednoczył, a nadzieja na odzyskanie wolności dodawała odwagi.

Ponadto każdy z uczestników projektu ma możliwość dodania wpisu pamięci o Powstańcach Warszawskich i umieszczeniu go na mapie Polski. Oto adres strony do umieszczenia wpisu dający możliwość podziękowania powstańcom za ich bohaterstwo: https://wpis.dumnizpowstancow.pl/

Koordynatorkami projektu w naszej szkole były panie: Wiesława Rzepecka i Elżbieta Tyczyńska-Zygarek.

 

 

 


Wróć
    cbk (2)