105 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej szkole.

Rocznica odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego  wielkiego wydarzenia dla wszystkich Polaków, na stałe wpisało się w  kalendarz szkolnych uroczystości naszej szkoły. 11 Listopada to data – symbol walki o wolną Polskę, symbol wiary, miłości i symbol zwycięstwa. Dzień ten uczciliśmy udziałem w akcji #szkoładohymnu  oraz uroczystą akademią z następującym hasłem:

?Pod jedną flagą jesteśmy wszyscy,

Pod jednym znakiem.

Niech nas połączy, by tworzył jedność

Polak z Polakiem.?

 Przeszło  tysiącletnia historia państwa polskiego obfitowała w wiele wzlotów i  upadków, ale najbardziej tragiczny okazał się koniec XVIII wieku, kiedy  utraciliśmy naszą niepodległość. Katastrofa rozbiorów i utrata  państwowości nie złamała narodu polskiego. Jego wola przetrwania i  uparte dążenie do odzyskania niepodległości stały się podstawą do  odrodzenia wolnej Polski. Stało się to możliwe wraz z I wojną światową. W  1918 roku po 123 latach niewoli nasza Ojczyzna ponownie pojawiła się na  mapach Europy. Po powitaniu przybyłych gości przez Dyrektora Szkoły, Panią Małgorzatę Konieczną i przemówieniu uczniowie zaprezentowali montaż słowno- muzyczny przybliżając widzom trudną drogę do niepodległości: od zaborów do współczesności ??????

Nasi szkolni aktorzy to: Amelia Terchalska z 7b jako zbuntowana nastolatka Wiktoria. Rolę zabieganej współczesnej mamy odegrała Lena Orzechowska również z 7b. Tejże  lekcji historii towarzyszyły ?duchy przeszłości Polski?. Duchem Przeszłości XVIII wieku był Kacper Kicior
z klasy 6a. Dawid Kurobiowski z 7b wcielił się w ducha czasu walk narodowowyzwoleńczych, czyli wieku XIX. Po odzyskaniu Niepodległości w XX wieku Polacy pracowali nad odbudową Ojczyzny. Przedstawicielem tego okresu był duch XX wieku, czyli Ignacy Wójcicki z 7a.

Uczniowie przypomnieli,  że wolność i niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze i że od  każdego z nas zależy jakość naszej niepodległości. Występowi towarzyszyły pieśni patriotyczne w wykonaniu Mateusza Stępnia z klasy 5a oraz szkolnego chóru. Mimo że akademii towarzyszył poważny i podniosły nastrój,  piosenka „Polska to mój kraj” wykonana przez klasę Ib porwała wszystkich do wspólnego śpiewania. Nad całością czuwali: p. Elżbieta Tyczyńska-Zygarek, p. Magdalena Gajda, p. Sylwia Bilska, p. Andrzej Krzyczkowski.  Scenografia  to dzieło Pani Magdaleny Gajdy i Pani Beaty Wójcik.


Wróć

    cbk (2)