Wycieczka klas szóstych w ramach programu Poznaj Polskę

Uczniowie klas szóstych 5 października uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Wyjazd został zrealizowany w ramach programu Poznaj Polskę – edycja 2023 i odbył się pod hasłem Muzealnie w Warszawie.

Jako pierwszy punkt uczniowie zwiedzili Zamek Królewski, gdzie z dużym zaangażowaniem i zaciekawieniem słuchali opowieści przewodnika, który oprowadzał grupę po pełnych wspaniałych eksponatów komnatach. Uczniowie byli pod wrażeniem dzieł Jana Matejki, wystroju Apartamentów Królewskich, Sal Sejmowych oraz prawdziwego kunsztu z jakim Zamek Królewski  został odbudowany po zniszczeniu w czasie II wojny światowej.

Drugim w kolejności muzeum, które odwiedzili uczniowie było Muzeum Marii Skłodowskiej, gdzie poznali dzieje noblistki i jej rodziny. Mogli poznać jej dorobek oraz wkład w budowanie światowego dziedzictwa naukowego, poprzez zgromadzone pamiątki, eksponaty tj. korespondencję uczonej, zdjęcia i dokumenty rodzinne, zeszyty z wierszami, tłumaczeniami i rysunkami Marii Skłodowskiej, jej notatki z wykładów poświęconych psychologii i etyce, pamiętniki ojca Marii – Władysława, i jej brata – Józefa, oraz portrety i naszyjnik noblistki.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, które wywarło na uczniach ogromne wrażenie. Ekspozycja muzealna, oddziałująca na odbiorcę obrazem, światłem i dźwiękiem wpłynęła na postrzeganie przez uczniów wydarzeń tego tragicznego okresu naszych dziejów, które znali do tej pory z innej perspektywy.  Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżająca powstańczą rzeczywistość wpłynęła na ich wrażliwość i wzbogaciła ich świadomość patriotyczną.


Wróć
    cbk (2)