Wycieczka klas siódmych do Warszawy

 

29 września 2023 r. klasy siódme wybrały się z p. Elżbietą Tyczyńską-Zygarek, p. Iwona Stefańską-Stanik i p. Beatą Wójcik   na wycieczkę do Warszawy.

Pierwszym miejscem na  trasie zwiedzania były Łazienki Królewskie, który zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. W Parku Łazienkowskim, zobaczyliśmy pomnik Fryderyka Chopina przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną mazowiecką wierzbą. Piękny  Amfiteatr wzorowany na budowli antycznej oraz znajdujący się w samym sercu Łazienek  Pałac na Wyspie słynący z ,,obiadów czwartkowych?? u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na które zapraszani byli ówcześni wybitni przedstawiciele kultury oraz Biały Domek, letnia willa króla. Dużą atrakcją były zwierzęta np. biegające po parku oswojone wiewiórki, czy dumnie kroczące pawie.

                Uczniowie klas siódmych, jak przystało na przedstawicieli ?Złotej Szkoły Narodowego Banku Polskiego? odwiedzili również Centrum Pieniądza im. Sławomira Skrzypka. Uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych na temat ?Dziejów pieniądza?.

Podczas zajęć poznaliśmy historię polskiej waluty, począwszy od denara Bolesława Chrobrego, poprzez ?złoty wiek? Rzeczypospolitej, okres międzywojenny, aż do denominacji z 1995 r. Dowiedzieliśmy  się, w jaki sposób najważniejsze wydarzenia w dziejach Polski znalazły odzwierciedlenie w rozwoju złotego.

Następnie weszliśmy do Skarbca, gdzie mogliśmy wziąć do ręki sztabę złota wartą jedynie 3,5 miliona złotych.

Fascynującą podróż po Centrum Pieniądza zakończyła animacja zatytułowana ?Spotkanie z pieniądzem? ? gdy wykazywaliśmy  się cierpliwością, mogliśmy zgromadzić fortunę i usypać przysłowiową górę złotych monet. Wystarczył jednak jeden nierozważny ruch i straciliśmy wszystko! Przesłanie, jakie niesie ze sobą ta zwracająca uwagę rozmachem ? złota ? animacja, powinno w  towarzyszyć nam także w codziennym życiu, które jest wypełnione ekonomicznymi decyzjami.

Kolejnym punktem zwiedzania był Zamek Królewski, poznanie jego historii: powstania, przebudowy w stylu barokowym, zburzenia w czasie II wojny światowej i trudnej obudowy z datków całego narodu. Przed Zamkiem Królewskim powitał nas Zygmunt III Waza ze swojej słynnej kolumny. W komnatach zamku  uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej ?Z Wizytą u Króla?, dowiedzieliśmy się m.in. jak i gdzie król przyjmował gości w zamku, co jadł, gdzie spał, gdzie odbywały się słynne obiady czwartkowe. Ćwiczyliśmy ukłony mężczyzn i kobiet przed królem, obejrzeliśmy salę tronową, oraz poznaliśmy wiele interesujących ciekawostek i zwyczajów dotyczących  życia  Stanisława Augusta Poniatowskiego – ostatniego króla Polski.  Mieliśmy  okazję zobaczyć na obrazach nie tylko sławnych królów polskich, ale także Warszawę z czasów Canaletta.

Spacerowaliśmy również Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem, widzieliśmy ważne miejsca np. Pałac Prezydencki, gmach Sejmu.

Wycieczka do Warszawy okazała się dla wszystkich uczestników bardzo interesująca, obfitowała w wiele atrakcji, a przede wszystkim była ciekawą lekcją historii. Nowe doświadczenia, zdobyta wiedza i chwile wspólnie spędzonego czasu pozostaną na długo w naszej pamięci.

 


Wróć