Edukacyjna podróż historyczna do Warszawy na Kongres Pamięci Narodowej

W dniu 13 kwietnia 2023 r. ok. 100 uczniów z klas 1-3 oraz młodzież  klas ósmych naszej szkoły uczestniczyli w największym wydarzeniu zorganizowanym w przeszło dwudziestoletniej historii Instytutu Pamięci Narodowej. Kongres Pamięci Narodowej  odbył się na stadionie PGE Narodowy.

Uczestnicząc w imprezach mu towarzyszących  nasi uczniowie zdobywali wiedzę o XX-wiecznych dziejach Polski i Polaków w sposób przystępny, ciekawy i nowoczesny. Jako goście na początku musieli przejść przez Strefę Nowych Technologii. Jej odrębność została podkreślona przez fioletowe światło, a  duże wrażenie robiła na nich możliwość wirtualnych podróży w czasie przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu komputerowego.

„Maluchy” obejrzały teatrzyk o „Misiu Wojtku”, a ósmoklasiści w tym samym czasie uczestniczyli w warsztatach „Drużyny Inki”. Nasi „podróżnicy” mogli poznawać historię, odwiedzając poszczególne działy tematyczne, zatytułowane „Walka o niepodległość i granice”, „II RP”, „II wojna światowa”, „Powojenny opór antykomunistyczny” i „Solidarność”. W dziale „II wojna światowa” uczniowie pogłębiali wiedzę na temat zbrodni katyńskiej oddając tym samym cześć ofiarom rosyjskiej NKWD w Dniu Pamięci Zbrodni Ofiar Katyńskich, właśnie w dniu 13 kwietnia. W Strefie Nowych Technologii dzieci miały  możliwość „dotknięcia” historii – przez wprawienie w ruch starego powielacza, ułożenie puzzli, zagranie w karcianą grę edukacyjną, możliwość ozdobienia torby historycznym symbolem i udział w niezliczonej liczbie innych atrakcji.

Podsumowaniem atrakcji historycznych były spotkania z grupami  rekonstrukcyjnymi oraz organoleptyczne (zobaczyć, dotknąć) stanowiska przygotowane przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zajęcia na stadionie PGE Narodowy te wywoływały uśmiech na twarzach dzieci, zachęcając je do  odkrywania zakamarków przeszłości mimo bardzo wczesnego wstania w tym dniu i wyjazdu spod szkoły w Kowali ok. godz. 6.00.

Uczniowie naszej szkoły powrócili do domu zadowoleni, z licznymi gadżetami, darmowymi pamiątkami i prezentami.

Każda grupa naszych „imprezowiczów historycznych” była pod pieczołowitą opieką pracowników Instytutu Pamięci Narodowej z Radomskiej Delegatury. Natomiast z ramienia naszej szkoły o bezpieczeństwo i potrzeby dzieci dbały następujące nauczycielki: Pani Wioletta Besztyga- Oparcik, Pani Sylwia Bilska, Pani Ilona Bińkowska, Pani Magdalena Gajda, Pani Alicja Krakowiak, Pani Agnieszka Rozwadowska, Pani Wiesława Rzepecka, Pani Renata Szary, Pani Anna Szymczyk, Pani Elżbieta Tyczyńska- Zygarek.

Ta nasycona patriotyzmem impreza odbyła się w przeddzień 1057. Rocznicy Chrztu Polski, który dał początek polskiej państwowości. To Chrzest Polski budował naszą tożsamość, poczucie suwerenności i bezpieczeństwa narodowego, z którego dzisiaj możemy korzystać.

https://www.youtube.com/watch?v=mGyapm8xQOY


Wróć
    cbk (2)