Wycieczka do Sejmu RP

30 stycznia 2023 r. klasy; 8a, 8b i 7a udały się na wycieczkę do Warszawy. Celem wyprawy było zwiedzanie Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Po otrzymaniu przepustek i przejściu przez sejmowe bramki zostaliśmy  powitani przez panie przewodniczki, które oprowadziły  nas po budynku parlamentu gdzie, mogliśmy obejrzeć makietę budynków sejmowych oraz zapoznać się z jego historią. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak sale obrad Sejmu i Senatu. Uczniowie dowiedzieli się, gdzie siedzą poszczególne kluby oraz najważniejsze osoby parlamentu, jak wygląda codzienna praca posłów oraz ich udział w wielu komisjach. Podczas dalszego zwiedzania uczniowie mogli  poznać miejsce przebywania podczas obrad Sejmu dziennikarzy i gości i zrobić tam zdjęcie.

Przemieszczaliśmy  się korytarzami parlamentarnymi, mijając  pracowników Kancelarii  Senatu przygotowujących konferencję prasową ministra zdrowia – Adama Niedzielskiego na temat kształcenia na kierunkach medycznych w akademiach oraz państwowych wyższych szkołach zawodowych.

Mijaliśmy dziennikarzy oraz pracujących w komisjach  posłów i senatorów. Byliśmy świadkami gorączkowych przygotowań w Sali Kolumnowej na chwilę przed posiedzeniem Komisji ws. Ustawy o Sądzie Najwyższym. Niestety, nie mogliśmy zostać… ze względu na młody wiek uczestników wycieczki (senatorem można być wybranym dopiero po skończeniu 30 r. ż.).

Następnie udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest hołdem mieszkańców Warszawy, dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku. Zwiedzając Muzeum Powstania Warszawskiego nie mieliśmy  wrażenia, że jesteśmy  w muzeum. Wchodząc do tego obiektu przenieśliśmy  się w przeszłość i naprawdę przeżywaliśmy historię tak, jakbyśmy byli naocznymi świadkami dziejowych zdarzeń. Miejsce to nie tylko pozwala poznać historię Warszawy i jej mieszkańców, ale co ważniejsze umożliwia lepsze zrozumienie tego okresu w historii Polski oraz istoty samego powstania.

Po krótkim odpoczynku bogatsi w doświadczenia i  wrażenia udaliśmy się w drogę powrotną do Kowali. Wycieczka ta na długo pozostanie w naszej pamięci.


Wróć
    cbk (2)