Jasełka dzieci z całego świata.

Grudzień to magiczny miesiąc. Oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia to czas pełen radości. Czekamy na choinkę, wspólne świętowanie, opłatek, życzenia, wigilijny nastrój pełen rodzinnego ciepła. Zapowiedzią tego niezwykłego dnia są organizowane w wielu miejscach spotkania wigilijne. 22 grudnia 2022 w Publicznej Szkole Podstawowej w Kowali- Stępocinie miała miejsce taka świąteczna uroczystość, która zgodnie z wieloletnią tradycją uświetniona została jasełkami przygotowanymi przez uczniów. Zaproszonych Gości i społeczność szkolną powitała dyrektor szkoły Pani Małgorzata Konieczna, nawiązując w swoim wystąpieniu do wiersza Kolęda pióra Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, polskiego poety, który jako młody człowiek zginął w czasie Powstania Warszawskiego 04.08.1944 rokuKrzysztof Kamil Baczyński napisał ten wiersz na początku II wojny światowej, kiedy to na oczach młodych ludzi rozpadał się ICH ŚWIAT, bezpieczny do tamtej pory nie tylko w sensie materialnym, lecz głównie etycznym, ale nawet po przeszło 80 latach TREŚĆ jest nadal aktualna, bo oto znowu tuż za naszą wschodnią granicą toczy się przerażająca wojna w Ukrainie. Następnie zaprosiła na JASEŁKA, pochodzące od staropolskiego słowa JASŁO oznaczającego ŻŁÓB czyli widowiska o BOŻYM NARODZENIU, w wykonaniu najmłodszych uczniów naszej szkoły.

Tym razem była to opowieść o dzieciach z całego świata, które przychodziły do Jezuska dziękować mu za to co już mają i prosić o dalsze wsparcie.  Zgodnie z tradycją są to widowiska związane z historią narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Swoje korzenie wywodzą ze średniowiecznych misteriów franciszkańskich, za twórcę których uznawany jest Św. Franciszek z Asyżu.

W tegorocznych szkolnych jasełkach, które odegrane zostały szkole w Kowali- Stępocinie, każdy mógł znaleźć coś dla siebie – było bowiem tradycyjnie, nowocześnie i dynamicznie.
Na scenie znalazło się miejsce dla aniołów, pastuszków, szkolnego Zespołu Ludowego Przepióreczka oraz Świętej Rodziny. Widzów urzekło to niezwykłe przedstawienie, będące efektem wielogodzinnej pracy uczniów pod okiem siostry Pauletty Jadwigi Wójcik.  Zachwyt oglądających wzbudził także występ przedszkolaków przygotowanych przez Panią Martę Jończyk. Zespół Ludowy Przepióreczka, mistrzowsko wykonał znane pastorałki i piosenki świąteczne, prezentując zarówno wysokie umiejętności wokalne jak i instrumentalne, a przygotowany został przez Panią Annę Szymczyk, Panią Wiesławę Rzepecką oraz Pana Andrzeja Krzyczkowskiego. Widzowie gromkimi brawami nagrodzili występ młodych aktorów. Tradycyjnie, szkolne jasełka obejrzeli uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni przez dyrektor Małgorzatę Konieczną Goście: przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji współpracujących ze szkolą, a także pracownicy emerytowani szkoły. Spotkanie wigilijne było także okazją do złożenia życzeń: spokojnych, dostatnich i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz serdecznej pełnej miłości i wzajemnej życzliwości, rodzinnej atmosfery przy wigilijnym stole. Na zakończenie, głos zabrał Wójt Gminy Kowala Pan Dariusz Bulski, dziękując występującym i opiekunom za wkład włożony w przygotowanie tegorocznych Jasełek.  Następnie wszystkim zaproszonym Gościom, rodzicom, pracownikom szkoły oraz uczniom, Pani Dyrektor Małgorzata Konieczna złożyła ciepłe życzenia świąteczne.

To nie był jedyny akcent bożonarodzeniowej tradycji w Publicznej Szkole Podstawowej w Kowali- Stępocinie. Jak co roku, przygotowaniom do Świąt towarzyszyły liczne akcje charytatywne zorganizowane przez Szkolne Koła Caritas, Klub Wolontariusza oraz samorząd uczniowski, których celem była pomoc dla potrzebujących.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji: https://tiny.pl/w1v4v


Wróć
    cbk (2)