HISTORYCZNYM TROPEM – wycieczka ósmoklasistów do Radomia

Czy w muzeum może być nowocześnie? Czy jest sens walczyć za Ojczyznę?

Z tak postawionymi pytaniami 19 października 2022 r. klasy: 8a i 8b pod opieką wychowawczyń: pani Magdaleny Gajdy, pani Elżbiety Tyczyńskiej-Zygarek oraz pani Sylwii Bilskiej wybrały się na wycieczkę do Radomia.

Celem wyjazdu było zwiedzenie jednego z najnowocześniejszych muzeów w Polsce, a mianowicie Muzeum Historii Radomia. Mieści  się ono w zabytkowych kamieniczkach Gąski i Esterki w Rynku.

Na trzech kondygnacjach kamienic zaaranżowano ekspozycję pokazującą dzieje Radomia od IX wieku do 1945 roku wykorzystując interaktywne rozwiązania. Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się średniowieczne stroje wykonane z naturalnych włókien. Stroje przodków można było przymierzyć i zrobić selfie.

Następnym punktem programu był seans filmowy pt. „Orlęta. Grodno 39”w Multikinie. Zdjęcia do filmu były kręcone m.in. również w  Radomiu. Opowiadał on o walce żołnierzy i cywilnych mieszkańców Grodna w obronie swojego miasta w czasie sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku. Film pobudził do myślenia nad sensem walki w obronie Ojczyzny, przyczynami walki między różnymi nacjami zamieszkującymi kresy II Rzeczypospolitej.


Wróć
    cbk (2)