Wycieczka do Krakowa klas VIII

Aby uczcić Dzień Chłopaka uczniowie klasy VIII wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Zwiedzanie rozpoczęli od zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce. Pani przewodnik powitała wszystkich  tradycyjnym pozdrowieniem górników: „Szczęść Boże”, po czym rozpoczęła się wędrówka przez wiele korytarzy, do których schodzi się po schodach, pokonując ich w sumie aż 800. Uczniowie wraz z opiekunami mogli podziwiać niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Poznawać dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. A wszystko to 135 metrów pod ziemią. Wyjazd na powierzchnię windą górniczą również dostarczył wielu emocji.

Kolejnym punktem zwiedzania była Katedra Wawelska. Uczniowie odwiedzili znajdujące się tutaj grobowce koronowanych głów oraz miejsce spoczynku najwybitniejszych  Polaków, m.in. Tadeusza Kościuszkę, Juliusza Słowackiego czy Józefa Piłsudskiego. Następnie przeszli na wieżę zygmuntowską, aby zobaczyć największy i najsłynniejszy polski dzwon – „Zygmunta”, który odzywa się w największe święta kościelne i państwowe. Każdy z uczestników wycieczki dotknął dzwonu i pomyślał życzenie. Zwiedzanie miasta zakończyło się na Krakowskim Rynku, gdzie uczniowie zakupili pamiątki.

Nadszedł czas aby pożegnać Kraków i wyruszyć w drogę powrotną. Mimo, że pogoda nie sprzyjała, udało się  zobaczyć wiele zabytków, dowiedzieć wielu informacji, doświadczyć oraz poczuć niepowtarzalny klimat Krakowa.


Wróć
    cbk (2)