DZIEŃ UKRAIŃSKIEJ WYSZYWANKI

Dzień Wyszywanki obchodzony jest w trzeci czwartek maja jako radosne święto, które obchodzą Ukraińcy w ojczyźnie jak i na całym świecie. WYSZYWANKA to charakterystyczna, tradycyjna ukraińska koszula z wesołymi kolorowymi haftami. To dzień łączący światową społeczność ukraińską i właśnie tego dnia Ukraińcy idą do szkoły, na uczelnię, do pracy, na spacer w tradycyjnie wyszywanych bluzkach i koszulach. Jej wygląd jest charakterystyczny dla różnych regionów kraju – wyjaśniła Pani Natalia Simonova, zatrudniona w naszej szkole jako pomoc nauczyciela.

Cieszymy się, że możemy poznawać kulturę i tradycję naszych wschodnich sąsiadów, choć większość z nas ma nawet problem z odróżnieniem języka ukraińskiego od rosyjskiego czy białoruskiego.

Do naszej szkolnej społeczności przyjęliśmy uczniów z Ukrainy i to oni właśnie zademonstrowali nam dzisiaj 19.05.2022 r. swoje prace …ale w formie wycinanek-malowanek.

Poniżej załączamy zdjęcia uczniów wraz z Panią Natalią, którzy w gabinecie Pani dyrektor Małgorzaty Koniecznej, zaprezentowali wykonane przez siebie piękne WYSZYWANKI.


Wróć

    cbk (2)