TYDZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Od 28.03.-01.04. w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu. który w tym roku przypadł na 08.02. 2022 i odbywał się pod hasłem „Działajmy razem”. W ramach obchodów DBI 2022 na terenie szkoły miały miejsce różne inicjatywy, w których udział wzięła cała społeczność szkolna.

Głównym tematem zajęć było bezpieczeństwo w internecie, jego dobre i złe stron, ale przede  wszystkim  poruszały problemy, jak zachować się w wirtualnym świecie, aby być bezpiecznym. Na zajęciach informatyki dużo uwagi poświęcono, także zasadom etyki oraz dobrym praktykom w zakresie bezpiecznego korzystania z technologii informatycznej.

W klasach młodszych uczniowie poznali zasady, którymi należy się kierować w wirtualnym świecie. Gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Klasy trzecie brały udział w grach i zabawach logicznych. Pierwsze zadanie polegało na ułożeniu zdań określających spędzanie wolnego czasu bez „ekranów”. Drugim zadaniem było zbudowanie konstrukcji ruchomych wykorzystując klocki „Korbo”. Podczas zajęć uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością i kreatywnością.

W klasach starszych  poruszane zostały tematy związane z zagrożeniami wynikającymi z  korzystania z sieci, wpływ niebezpiecznych stron na psychikę i zachowanie. Dużym zainteresowaniem cieszył się film”Gdzie jest Mimi?” oraz filmy z cyklu „Owce w Sieci”. Zajęcia miały również na celu uświadomić uczniów jak decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą wpływać na ich realne życie. Podsumowaniem Tygodnia  Bezpiecznego Internetu w   klasach 4-8 było przygotowanie plakatów i  haseł promujących bezpieczne zachowania w sieci. Odbył się również konkurs wiedzy o „Bezpieczeństwie w Sieci”. Uczennice klasy 8b podczas długiej przerwy na korytarzu szkolnym   przeprowadziły heppening dla klas 1-3, zachęcając do oderwania się od komputera. Rozdawały ulotki, znaczki promujące  odpowiedzialne zachowanie w sieci, przygotowały rebusy i zabawy  z robotami mBot. Na  drzwiach sal lekcyjnych  uczniowie zawiesili plakaty, hasła  informacje o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu i telefonu komórkowego, jak zachowywać się, by zmniejszyć ryzyko bycia ofiarą cyberprzemocy.

Wyniki konkursu „Bezpieczeństwo w Sieci” podsumowującego „Tydzień Bezpiecznego Internetu”

I miejsce Amelia Grzyb 8c
II miejsce Wiktoria Morton 6a
III miejsce Jakub Skopek 7b
Hubert Stawczyk 8a

Gratulujemy zwycięzcom

Nauczyciele informatyki Magdalena Gajda, Beata Wójcik

Efekty pracy trzecioklasistów prezentujemy na zdjęciach


Wróć
    cbk (2)