ŚLADAMI ALKA, RUDEGO i ZOŚKI…

Po omówieniu lektury szkolnej „Kamienie na szaniec” uczniowie klas ósmych wybrali się na wycieczkę do Warszawy śladami Alka, Rudego i Zośki – bohaterów książki. W piątek 18 marca najpierw zwiedzili Muzeum Więzienia na Pawiaku oraz Muzeum Powstania Warszawskiego, a później odwiedzili miejsca związane z życiem i działalnością harcerzy z  Szarych Szeregów.

Pierwszym przystankiem było Liceum im. Stefana Batorego – szkoła, w której w maju 1939 roku Jan Bytnar, Tadeusz Zawadzki oraz Maciej Aleksy Dawidowski zdali maturę. Tutaj działała także słynna drużyna harcerska zwana „Pomarańczarnią”, do której należeli bohaterowie. Absolwentem tego liceum był także poeta K.K. Baczyński.

Następnie uczniowie przejeżdżali przez Plac Unii Lubelskiej i wspominali słynny wyczyn Rudego, a  na alei Szucha zobaczyli dawny  gmach siedziby gestapo, gdzie był przesłuchiwany i torturowany Rudy, czyli Jan Bytnar. Z okien autokaru widzieli również pomnik Mikołaja Kopernika, z którego w brawurowy sposób  niemiecką tablicę zdjął Alek – Aleksy Dawidowski. Kolejnym  przystankiem była kamienica przy al. Niepodległości 159. Mieściło się tu dawniej mieszkanie Jana Bytnara. To właśnie z tej kamienicy Niemcy zabrali Rudego wraz z ojcem w marcu 1943 roku. Ważnym punktem na mapie wycieczki był budynek dawnego Arsenału, gdzie 26 marca 1943 została przeprowadzona akcja odbicia skatowanego Janka Bytnara, w której śmiertelnie ranny został Alek.

Ostatnim celem wycieczki był  Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Najpierw ósmoklasiści pomodliliśmy się przy grobie Aleksandra Kamińskiego – autora „Kamieni na szaniec”. Następnie zmówiliśmy modlitwę i zapaliliśmy znicze na grobach Alka, Rudego i Zośki oraz  K.K. Baczyńskiego.  Uczniowie Zatrzymali się jeszcze chwilę przy tablicach poświęconym bohaterom, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego.

Ta żywa lekcja historii i literatury polskiej poruszyła wszystkich uczestników wycieczki i na długo pozostanie w pamięci.


Wróć
    cbk (2)