Śladami Jana Kochanowskiego

O ileż uboższa byłaby polska literatura i o ile bylibyśmy mniej wrażliwi, gdyby nie Jan z Czarnolasu. Czy można się dziwić, że takie miejsca, jak Czarnolas, Zwoleń, Sycyna, to najjaśniejsze punkty ma Mazowieckim Szlaku Literackim? Dlatego też w środę 10 listopada uczniowie klas ósmych  udali się na wycieczkę do Sycyny, Zwolenia i Czarnolasu śladami Jana Kochanowskiego.

Pierwszym punktem wycieczki było przyjazd do Sycyny – miejsca urodzenia poety. Następnie uczniowie zwiedzili  Centrum Regionalne przy nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu, a w kościele  Podwyższenia Krzyża Świętego zobaczyli miejsce pochówku poety. Kolejnym punktem wycieczki był Czarnolas, gdzie  w dworku Jabłonowskich powstało Muzeum Jana Kochanowskiego z nielicznymi pamiątkami: renesansowe drzwi pochodzące najprawdopodobniej ze skarbczyka oraz złocony fotel.  Uczniowie spacerowali również po dużym, pięknym parku, gdzie znajdują się głównie drzewa liściaste w tym 400- letni dąb – pomnik przyrody. W miejscu dawnej lipy, pod którą siadywał i pisał poeta stoi XIX-wieczny  kamienny obelisk z symbolicznym sarkofagiem zmarłej córki poety – Urszulki.

Po zakończonym zwiedzaniu uczniowie udali się na poczęstunek do ulubionej restauracji. Ta nietypowa lekcja języka polskiego dostarczyła dzieciom nie tylko nowej wiedzy z historii polskiej literatury, lecz także miłych przeżyć i niezapomnianych wrażeń.


Wróć
    cbk (2)