Historycznie po Zamojszczyźnie

W chłodny, ale słoneczny październikowy poranek klasa 6 i klasy 7  wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę. Celem wycieczki było historyczne miasto Zamość oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Podczas spaceru po Zamościu, uczniom udało się obejrzeć Twierdzę, a w niej Bastion VII i Nadszaniec, posłuchać o historii tego miejsca. Trasa prowadziła podziemnymi korytarzami, galeriami  strzelniczymi, kazamatami, Tarasem Widokowym z ekspozycją armat. Po wyjściu na dziedziniec otoczony wałami, mieli okazję nabić armatę oraz z niej wystrzelić. Szymon Nogaj jako jedyny odpowiedział na pytanie zadane przez Starszego Puszkarza, dlatego w nagrodę został przeszkolony w zakresie obsługi działa i dostąpił zaszczytu podpalenia lontu, tym samym otrzymał Patent Puszkarza. Gratulujemy!

Spacerując ulicami Zamościa uczniowie zwiedzili również Rynek Wielki z arkadowymi kamienicami i ratuszem oraz Rynek Solny i Wodny, Pałac Zamojskich, który stanowił rezydencję Jana Zamojskiego oraz jego rodziny. Ostatnim punktem zwiedzania Zamościa był Ratusz z 50 metrową wieżą z zegarem, a także pięknymi wachlarzowymi schodami.

Kolejnym etapem wycieczki była Kozłówka i znajdujące się w niej Muzeum Zamoyskich, gdzie uczniowie mogli podziwiać pałac z autentycznym barokowym wystrojem wnętrz z okresu jego świetności, park pałacowy, Kaplicę wzorowana na kaplicy królewskiej w Wersalu, pokój upamiętniający postać Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego i jego pobyt w Kozłówce w czasie okupacji.

Bogatsi o wiele nowych wrażeń, emocji oraz dawkę wiedzy historycznej uczniowie w doskonałych humorach powrócili do Kowali.


Wróć
    cbk (2)