Witaj majowa Jutrzenko…

Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja to ważna data w szkolnym kalendarzu. W tym roku  – Roku Konstytucji 3 Maja przypada 230. rocznica uchwalenia tej pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy regulującej organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

W istniejącej sytuacji zaplanowane w szkole wydarzenia, które miały uświetnić tak ważną w naszej historii datę, miały formę stacjonarną i wirtualną. Dzięki nim uczniowie mogli poszerzyć wiedzę  historyczna o Konstytucji 3 Maja oraz mieli możliwość budowania uczuć patriotycznych i poczucia dumy z dokonań przodków.

Obchody tego doniosłego wydarzenia to wspaniała okazja do uzmysłowienia wszystkim roli i znaczenia słów: ojczyzna i patriotyzm, bo jak mówi historyk Henryk Samsonowicz:  „Konstytucja 3 Maja stanowi ważny element pamięci zbiorowej, bez której żadna wspólnota istnieć nie może”.  Pielęgnowanie tej pamięci,  pamięci o ludziach, którzy mimo trudnych czasów sprawili, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła nadzieja wolności to obowiązek następnych  pokoleń. Takie wydarzenia i tacy ludzie budują jedność narodu, dzięki której można przetrwać każdy, nawet najtrudniejszy czas.

W przededniu rocznicy Konstytucji 3 Maja uroczystości klasowe przygotowały dzieci z klas I – III wraz z wychowawczyniami. Stały się one okazją nie tylko do zamanifestowania miłości do ojczyzny, ale także do wspólnego radosnego świętowania.  Dzieci, wykorzystując swoją inwencję twórczą,  wykonały także  samodzielnie biało-czerwone flagi, a nawet pojawiła się ciekawa prezentacja przygotowana przez ucznia klasy 2a.

Młodzież z klas starszych również włączyła się w szkolne obchody 230. rocznicy  Konstytucji 3 Maja. Angażując się w realizację zadań szkolnego projektu historyczno – patriotycznego, uczniowie wzięli udział w  konkursie na plakat, kartkę z kalendarza oraz  w internetowym quizie wiedzy o Konstytucji 3 Maja.  Natomiast biblioteka szkolna z tej okazji zaprosiła do historycznej zabawy  quiz puzzle Konstytucja 3 Maja oraz do obejrzenia ciekawego filmu, opowiadającego o okolicznościach uchwalenia tego dokumentu.

Wszystkim uczniom, nauczycielom oraz rodzicom, aktywnie uczestniczącym w organizowanych z okazji 230.rocznicy Konstytucji 3 Maja przedsięwzięciach, organizatorzy oraz dyrekcja szkoły składają serdeczne podziękowania za patriotyczną postawę.

 

Tak uczniowie naszej szkoły uczcili 230. rocznicę Konstytucji 3 Maja

 

Prezentacja Mateusza Stępnia z klasy 2a

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Powiewa flaga,

gdy wiatr się zerwie.

A na tej fladze

biel jest i czerwień.” (CZ. Janczarski)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wróć
    cbk (2)