„…aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa…”

Jak mawiał nasz Patron Janusz Korczak: „… błąd w mowie ? to jak plama tłusta i brzydka na fotografii matki, którą kochasz, to jak niestarannie przyszyta łata na ubraniu, w którym idziesz w gościnę. Źle mówić lub pisać ? to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją budowali. Język się smuci, choruje, gdy ludzie źle nim mówią.”  Nauka języka ojczystego i możliwość zgłębiania wiedzy, stanowią podstawę rozwoju każdego człowieka. Szkoła na co dzień uczy i promuje poprawne posługiwanie się językiem ojczystym i opowiada o jego bogactwie, dlatego z inicjatywy szkolnej biblioteki z okazji Dnia Języka Ojczystego zorganizowany został  konkurs sprawdzający znajomość frazeologii antycznej. Konkursu miał formę testu, który został przeprowadzony 23 lutego 2021r, na platformie Teams. Wzięło w nim udział 25 uczniów. Koordynator  konkursu Sylwia Bilska informuje, że uczniowie, którzy uzyskali największą ilość punktów to: Błeszyńska Zuzanna 7a, Wiktoria Chrzanowska 7a, Chobot Oliwia 7a, Dudek Maciej 8a, Fijałkowska Patrycja 8a, Grymuła Gabriela 8b, Weronika Janas 8a, Aleksandra Kramek 8a, Markiewicz Joanna 7b, Wydra Julia 7c.


Gratulujemy! Nagrodą w konkursie jest ocena bardzo dobra z języka polskiego. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymują dodatkowe punkty z zachowania.

Warto wiedzieć!

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, określany także mianem Międzynarodowego Dnia Dziedzictwa Językowego. Ten dzień przypomina nam o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka. Każdy z nas zatem odpowiada za naukę języka polskiego i powinien zadbać o jego poprawność. Uczyć się nowych słów, ich znaczeń, a także poprawnie je pisać i wymawiać. Bo poprzez język budujemy swoją tożsamość, szukając odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy.Pamiętajmy, że język polski jest skarbnicą naszej historii, kultury, doświadczeń oraz tego, co najbardziej cenne.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) ? to święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w  Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu  statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

źródło:

https://pl.wikipedia.org: 

http://jpolski.by


Wróć