Szkoła pamięta 2020

Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o tych, którzy odeszli jest naszym duchowym i patriotycznym obowiązkiem oraz  wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Każde życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać… Dlatego nasza szkoła przystępuje do akcji MEN  „Szkoła pamięta” – 2020. Akcja nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych. Co roku uczniowie naszej szkoły oddają hołd tym, którzy odeszli, odwiedzając groby zasłużonych obywateli Kowali, miejsca pamięci narodowej i zapalając znicze – symbole naszej pamięci. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa nasze działania z konieczności będą miały  przede wszystkim charakter wirtualny.

Zadania proponowane naszym uczniom:

  • prezentacja na lekcjach historii filmów o ludziach, którzy w sposób szczególny zapisali się w historii lokalnej i w historii naszej szkoły – filmy o Marii Walewskiej i Janie Tarnasiewiczu
  • przygotowanie wirtualnej gazetki lub prezentacji multimedialnej o bitwie pod Kowalą 1863
  • opracowanie wirtualnej mapy lub prezentacji Miejsca pamięci narodowej w gminie Kowala
  • przygotowanie wystawy Kowala na starej fotografii – miejsca i ludzie
  • opracowanie wirtualnego kalendarza na stronie szkoły, który będzie zawierał opisy i grafiki dotyczące ważnych wydarzeń historycznych,
  • wirtualny apel Pamięć o tych, którzy odeszli
  • zapalenie zniczy pamięci w lokalnych miejscach pamięci – wolontariusze

Zapraszamy klasy wraz z wychowawcami do włączenia się do akcji „Szkoła pamięta”. Wybór zadania pozostawiamy decyzji klasowego samorządu, który może tez zgłosić też inną formę działania.


Wróć
    cbk (2)