Historia w plenerze – warsztaty w Izbie ks. Kotlarza

„Dzień z Historią” pod takim hasłem odbyły się we wrześniu 2020r plenerowe warsztaty historyczne dla uczniów klas 4-8 naszej szkoły. Miały one miejsce  w Izbie Pamięci ks. Romana Kotlarza w Trablicach. Tematem wiodącym spotkań była historia okresu Polski Ludowej.  Propozycja zajęć poza salą lekcyjną spotkała się z dużym zainteresowaniem. Klasom czwartym w ich odbyciu nie przeszkodziła nawet kapryśna aura. Dzieci mimo deszczu przemaszerowały z Kowali do Trablic, by wziąć udział w warsztatach.

Prelekcje, spotkanie ze świadkiem historii, zgromadzone eksponaty oraz wystawa o życiu ks. R. Kotlarza – „ikony” Czerwca 76,  przybliżyły młodzieży uczestniczącej w warsztatach życie codzienne w PRL, a także historie osób, które tę rzeczywistość kwestionowały, i które zapłaciły za to cenę własnego życia. Uczniowie z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali prelekcji i obejrzeli zaprezentowane wystawy. Mieli przy tym niepowtarzalną okazję dotknąć przedmiotów sprzed 50-60 lat, których przeznaczenia często nie potrafili rozpoznać. Radioodbiornik „Pionier”, gramofon i pocztówki dźwiękowe, urządzenie do napełniania wkładów długopisowych czy  szklanki „musztardówki” to tylko niektóre z pamiątek po PRL prezentowane podczas warsztatów. W ramach „Dnia z z historią” przeprowadzono też  mini turnieje historycznych gier planszowych. Większość grup zakończyła plenerowe spotkania historyczne skromnym poczęstunkiem z grilla.

Warsztaty z PRL to nowa propozycja Przystanku Historia CE IPN w Trablicach, dzięki której dzisiejsza młodzież może poznać wydarzenia z przeszłości. Zostały one zorganizowane z inicjatywy p. Joanny Kutkowskiej przy współpracy z pracownikami radomskiej Delegatury IPN: Bogusławem Bekiem i Arkadiuszem Kutkowskim oraz Stowarzyszeniem Wspierania Rozwoju Gminy Kowala, które sprawuję edukacyjną opiekę nad Izbą Pamięci.

Organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie i życzliwość przy przeprowadzeniu „Dnia z Historią” dyrekcji szkoły, wychowawcom oraz rodzicom. Kolejne spotkania historyczne w plenerze odbędą się wiosną i już teraz serdecznie na nie zapraszamy.


Wróć

    cbk (2)