Bolszewika goń, goń, goń! Bitwa Warszawska 1920.

Uczniowie naszej szkoły we wrześniu mogli obejrzeć wystawę, przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, „Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920”. Ekspozycja składająca się z 20 plansz, ustawiona na górnym korytarzu koło szkolnej biblioteki, została zaprezentowana w ramach upamiętnienia 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920r.

Dzieci i młodzież dzięki wystawie mogli bliżej poznać genezę i przebieg tego największego  militarnego zwycięstwa odradzającej się po latach zaborów Polski. Ciekawe informacje historyczne i wymowne zdjęcia przykuwały uwagę oglądających, a zainteresowani historią mogli wzbogacić swoją wiedzę o ważnych wydarzeniach z najnowszej historii Polski. Okoliczności jak i sama bitwa, zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą, wokół  której przez lata narosło wiele mitów,  stała się także pretekstem do ciekawych zajęć historycznych, na których wykorzystane zostały także inne materiały przygotowane z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej przez IPN.

Wkrótce zaprezentujemy kolejną wystawę. Tym razem będzie ona poświęcona Polskiemu Państwu Podziemnemu w regionie radomskim w czasie okupacji

Warto zapamiętać!

Bitwa Warszawska została stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała ona o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany bolszewików rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. Zdaniem Edgara D’Abernon była to 18. z przełomowych bitew w historii świata Zawarty traktat w Rydze 18 marca 1921 r. kończył wojnę polsko-bolszewicką i wyznaczał granice państwa polskiego na wschodzie.

 

Dla zainteresowanych historią polecamy:

https://dzieje.pl/aktualnosci/bitwa-warszawska-1920-r

Opis wystawy:

https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/wystawy/wystawy-elementarne/103614,Wojna-z-bolszewikami-Bitwa-warszawska-1920.html

 

FOTORELACJA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wróć
    cbk (2)     ws_certyfikat_A4_2013_2014_10100127