„Plastik? Rezygnuję. Segreguję. Redukuję.”

Tegoroczna Akcja Sprzątania Świata niewątpliwie różniła się od tych z lat poprzednich. Z powodu pandemii Covid-19 nie wychodziliśmy sprzątać naszej okolicy, ale nie pozostaliśmy obojętni na apel organizatorów 27 edycji Akcji Sprzątania Świata „Plastik? Rezygnuję. Segreguję. Redukuję.” i zorganizowaliśmy 21 września 2020r Dzień Sprzątania Świata w naszej szkole. Tym razem miał on formę akcji informacyjnej. Zaangażowali się w jej przeprowadzenie uczniowie klas 0-III, którzy  przygotowali jako znak akcji kotyliony oraz plakaty nawiązujące do tegorocznego hasła akcji. Podjęte działania miały również twórczy charakter. Podczas zajęć edukacyjnych dzieci wykonały ze zużytych opakowań plastikowych przedmioty użytkowe takie jak: pojemniki na kredki, skarbonki a nawet samochody. Wychowawcy informowali uczniów o szkodliwości plastiku i jego negatywnym wpływie na środowisko naturalne, podkreślając, że nasz coroczny  udział w  akcji Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska oraz inicjowanie działań na rzecz nieśmiecenia, segregacji i redukowania szkodliwych odpadów takich jak np plastik z naszego życia codziennego. Wszyscy uczestnicy akcji poznali zasady prawidłowej, odpowiedzialnej segregacji plastiku w gospodarstwach domowych oraz zobowiązali się do jego redukowania w codziennym życiu. Przyłączając się do naszych uczniów  apelujemy o stosowanie poniższych najważniejszych zasad, dzięki którym będziemy w stanie poprawić jakość naszego życia:

  • przechowujmy żywność, wykorzystując do tego celu opakowania oznaczone cyfrą 2 (HDPE) oraz 5 (PP), pozostałe plastiki oddajmy do recyklingu,
  • nie używajmy ponownie butelek PET,
  • nie podgrzewajmy w mikrofalówce żywności w opakowaniach zawierających bisfenol (grupa 7), nie wlewajmy do nich gorących płynów i nie zmywajmy takich opakowań w zmywarce.


Wróć
    cbk (2)