Narodowe Czytanie 2020 – Juliusz Słowacki „Balladyna”

W tym roku podczas prezydenckiej akcji Narodowego Czytania lekturą była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Ta społeczna akcja prowadzona od 2012 roku jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz zapoznali się z klasyką literatury polskiej,  której obszerne fragmenty odczytywane są publicznie  w wielu miejscach w Polsce.

Tradycyjnie do tego wydarzenia przystąpili  również nasi uczniowie naszej szkoły, którzy w ramach akcji Narodowego Czytania 10.09.2020r. zaprezentowali  fragment „Balladyny” – „W chacie wdowy”.

W ogólnopolską akcję czytania zaangażowały się trzy klasy siódme, gdyż jest to ich lektura obowiązkowa.  Uczniowie pracowali metodą projektu: uczyli się roli, przygotowywali kostiumy, muzykę a nawet sprzęt do nagrywania, gdyż każdy z trzech występów był rejestrowany. Oto obsada aktorka w poszczególnych klasach: wdowa – Wiktoria Chrzanowska 7a, Oliwia Włoskowicz 7b, Magda Konwa 7c, Balladyna – Angelika Słomka 7a, Ola Siara 7b, Gabriela Gyżwińska 7c, Alina- Ola Grzyb 7b, Anna Stepień 7c, Kirkor – Hubert Stawczyk 7a, Franciszek Pałgan 7b, Maksymilian Gratkiewicz 7c, Skierka – Ola Masiarz 7a, Piotr Fila 7b, Julia Wydra 7c, sługa – Filip Górka 7a, Kamil Stepień 7b, Jakub Kacperczak 7c, obsługa techniczna – Jakub Pietruszka 7a, Kacper Pietruszka 7a, Brajan Solecki 7a. Występ rozpoczęły uczennice klasy 8a:  Patrycja Fijałkowska i Aleksandra Kramek,  które  przypomniały cele akcji Narodowego Czytania oraz przybliżyły okoliczności powstania dramatu „Balladyna” . Natomiast pani wicedyrektor Joanna Kutkowska zwróciła uwagę na ponadczasową problematykę utworu: miłość, zazdrość, pieniądze, sprawiedliwość. Na  czytelniczym spotkaniu obecna była również p. Anna Dobrzańska z Gminnej Biblioteki w Kowali oraz bibliotekarz naszej szkoły p. Sylwia Bilska. Nad całością przygotować do tegorocznej akcji Narodowego Czytania czuwały polonistki: Agnieszka Rozwadowska i Małgorzata Grzesiak.Już teraz zapraszamy za rok na czytelnicze spotkanie z kolejnym utworem literatury narodowej i wierzymy, że w tej akcji nas nie zabraknie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Garść informacji dla ciekawskich

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, a rok później w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do wspólnego czytania lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.  W 2019 lekturą Narodowego czytania były Polskie nowele – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego


Wróć
    cbk (2)