WRZESIEŃ 1939 PAMIĘTAMY!

1 września 2020 roku  przypada kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej, największego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości. Co roku na świecie, w kraju i w naszej szkole przypominamy o tym wydarzeniu, dla upamiętnienia olbrzymiej ilości ofiar tej wojny, którą rozpoczęła agresja Niemiec hitlerowskich na Polskę. Krótko przypomnijmy te wydarzenia sprzed 81 lat.

W piątek 1 września 1939 roku o 4.45, jak podają podręczniki historii, niemiecki pancernik Schleswig-Holstein, zacumowany w porcie Gdańskim, otworzył ze wszystkich swoich dział ogień w kierunku Polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Obrona tego skrawka polskiej ziemi – nazywanych polskimi  Termopilami- stała się symbolem heroizmu wrześniowej walki naszego narodu z najeźdźcą.  Chwilę wcześniej na pogrążonych we śnie mieszkańców miasta  Wieluń spadły bomby z niemieckich samolotów,  wojska Rzeszy Niemieckiej przekroczyły granicę polsko-niemiecką. Tak rozpoczęła się pięcioletnia wojna, nazwana II wojna światową.

Wojsko polskie, oczekujące na pomoc sojuszników Francji i Anglii, odpierało zmasowane ataki wroga. 3 września 1939 r. Francja i Wielka Brytania wypowiedziały wojnę Rzeszy Niemieckiej, ale nie podjęły rzeczywistych działań. Tragiczny los naszego kraju został przypieczętowany 17 września 1939 roku inwazją na Polskę od wschodu Związku Sowieckiego. Agresja ta była konsekwencją podpisania przez oba totalitarne państwa Paktu Ribbentrop-Mołotow, którego tajny protokół w efekcie podzielił nasz kraj między agresorów. Oba totalitaryzmy nadały konfliktowi charakter ludobójczy. W latach 1939–1945 popełniono niewyobrażalną liczbę zbrodni. Szczególnym przykładem ludobójstwa w całej historii pozostaje Holokaust

Osamotniona Armia Polska nie była w stanie sprostać atakowi dwóch potężnych wrogich armii. Rząd Polski w takiej sytuacji 17 września opuścił kraj, który na pięć lat  znalazł się pod okupacją obcych wojsk. Polska nigdy jednak nie podpisała aktu kapitulacji. Wielu żołnierzy nie mogąc kontynuować walki w kraju zajętym przez wroga podjęło ją za granicą. Polskie formacje wojskowe walczyły w Europie Azji i Afryce, na lądzie, w powietrzu, na morzach i oceanach. W kraju wobec okrutnego terroru okupantów powstała sprawnie funkcjonująca największa podziemna armia II wojny światowej –  Armia Krajowa. Podziemna walka angażowała tysiące żołnierzy i wspierających ich cywilów, którzy  organizowali opór przeciwko okupantowi na wielu płaszczyznach, tworząc wzorem swoich przodków, Podziemne Państwo Polskie.

Po zajęciu Polski agresja Niemiec i ich sprzymierzeńców objęła pozostałe kraje Europy a po jej podbiciu także Afrykę i Azję. Do wojny dołączały coraz to nowe kraje, ogółem wzięło ich udział ponad 60, a także ponad 110 milionów żołnierzy. Wojna zakończyła się w roku 1945 klęską Niemiec i ich sojuszników.

 

O tym, co działo się we wrześniu 1939 w Kowali wspomina Maria Walewska: tu czytaj: Wrzesień 1939 we wspomnieniach Marii Walewskiej

 

Zainteresowanym polecamy także filmy edukacyjne:

Kampania Wrześniowa 1939

Kampania Wrześniowa

 

 


Wróć
    cbk (2)