3 czerwca – Światowy Dzień Roweru

Jazda na rowerze należy do jednej z najpopularniejszych aktywności fizycznych. Na ten jednoślad, szczególnie wiosną i latem, wsiadają i młodzi, i starsi na całym świecie od ponad 200 lat. Nic więc dziwnego, że ma on swoje święto. Światowy Dzień Roweru to młode święto. Zostało  ustanowione  przez ONZ w 2018 r i przypada 3 czerwca. Aby promować  ten ekologiczny i niezawodny środek transportu, nasi uczniowie postanowili właśnie w tym dniu, 3 czerwca, odbyć krótkie wycieczki rowerowe po najbliższej okolicy. Pamiętali  przy tym, że aby jazda na rowerze była przyjemnością,  należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i odpowiednim wyposażeniu.

Tak przebiegał u nas Światowy Dzień Roweru…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do niedawna rower był najpopularniejszym i wymarzonym dziecięcym prezentem. od ponad 200 lat. To prosty, niedrogi, niezawodny, czysty i przyjazny dla środowiska środek transportu.  Jego zaletą jest nie tylko to. Dzięki jeździe na rowerze wydatnie wzrasta nasza kondycja fizyczna, a wyprawy rowerowe w gronie rodziny czy przyjaciół  to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu i zacieśnianie międzyludzkich więzi. Używanie roweru wpływa też na polepszenie świadomości dotyczącej lokalnego środowiska.  Wielu to rozumie i docenia. Powstaje bowiem coraz więcej ścieżek i tras rowerowych, stojaków na rowery, wypożyczalni rowerów miejskich. Na tym korzystają wszyscy.

Ale nie wszyscy wiedzą, że święto to zawdzięczamy Leszkowi Sybilskiemu kolarzowi z Jarocina, członkowi kadry olimpijskiej, który prowadził z sukcesem kampanię na rzecz ustanowienia Światowego Dnia Roweru.

Na koniec to, o czym musi pamiętać każdy rowerzysta:

  • Używaj kasku. Nie jest on co prawda obowiązkowy, ale pamiętaj … nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze, w razie braku kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.
  • Rower musi być bezpieczny. Sprawdź za każdym razem wyposażenie i sprawność techniczną jednośladu.
  • Zachowuj się rozważnie, ostrożnie oraz stosuj się do obowiązujących przepisów. Pamiętaj, że brawura i lekceważenie zasad może prowadzić do wypadku.

 


Wróć
    cbk (2)     ws_certyfikat_A4_2013_2014_10100127