ASY INTERNETU POWRACAJĄ!

Po krótkiej przerwie program Asy Internetu znów jest realizowany. Uczniowie klasy 5a i 5b świetnie sobie radzą wykonując kolejne zadania i odkrywając tajniki bezpiecznego korzystania z Internetu. Chcielibyśmy Wam zaprezentować galerię zdjęć z kartami pracy uczniów, którzy mieli za zadanie opisać siebie za pomocą emotek i symboli na koszulce. Ciekawe czy łatwo jest rozpoznać kto jest kim

Chcielibyśmy, prezentując efekty pracy klas zaangażowanych w projekt, przekazać Wam też pewną myśl, która trafnie opisuje wnioski z tego ćwiczenia: Czasem ludzie, z którymi się komunikujemy, nie rozumieją naszych intencji. Dzieje się tak dlatego, że interpretacja obrazów i słów zależy od indywidualnych doświadczeń każdego z nas. Wiele komunikatów przekazujemy zupełnie nieświadomie, a to często prowadzi do nieporozumień. Oceniamy ludzi i sami jesteśmy oceniani po ubiorze, fryzurze, a nawet sposobie, w jaki chodzimy i gestykulujemy. Z takimi ocenami często spotykamy się w Internecie w formie komentarzy.

Komunikując się w sieci, powinniśmy być uważni – zamieszczane przez nas komentarze, słowa czy emotki mają znaczenie. Warto świadomie decydować, co i do kogo piszemy. Powinniśmy pamiętać o tym, żeby zanim opublikujemy wiadomości lub zdjęcia, zatrzymać się zadać sobie pytanie: „Jak ktoś inny może to zinterpretować? Czy jestem pewien/pewna, że zrozumie, co mam na myśli?”. Podobnie zanim skomentujemy wypowiedzi innych, powinniśmy zadać sobie to samo pytanie: „Czy jestem pewien/pewna, że rozumiem, co oznaczają?”. Jeśli nie jesteś, zawsze możesz zapytać, np. „Wygląda na to, że nie podoba Ci się ten pomysł. Czy dobrze rozumiem?” albo jeszcze prościej: „Nie jestem pewien/pewna, co chcesz powiedzieć. Czy możesz doprecyzować, co masz na myśli?”.

 Zostawiamy Was z tą myślą i zabieramy się za drugie ćwiczenie. Już niedługo zamieścimy kolejne efekty pracy.

Psycholog – koordynator programu Asy Internetu w klasie 5a i 5b

A oto galeria naszych dokonań:


Wróć
    cbk (2)     ws_certyfikat_A4_2013_2014_10100127