Pamięci „żołnierzy wyklętych” – wystawa i spotkanie ze świadkiem historii

1 marca 2020r  obchodziliśmy po raz kolejny Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.  O  ludziach, którzy po zakończeniu II wojny światowej  walczyli z narzuconym nam siłą systemem komunistycznym, nie zapomnieliśmy także w naszej szkole.  Uczniowie mogli obejrzeć wystawę „Bić się do końca” poświęconą żołnierzom wyklętym regionu radomskiego, nauczyciele historii przygotowali specjalne lekcje okolicznościowe, a klasa 7b wraz z wychowawcą przygotowała dla uczniów klas siódmych i ósmych spotkanie ze świadkiem historii p. Lucyną Adamkiewicz, żołnierzem AK, uczestniczką Powstania Warszawskiego 1944 i więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych.

Wystawa ” Bić się do końca” , przygotowana przez IPN Delegatura w Radomiu, po raz drugi prezentowana jest w Kowali.  Poświęcona jest polskiemu podziemiu niepodległościowemu w regionie radomskim, czyli powiatach radomskim, kozienickim i iłżeckim. O najważniejszych wydarzeniach powojennej konspiracji z lat 1945–1950 autorzy wystawy opowiedzieli na 31 planszach. Prezentują one  tragiczne losy dowódców i żołnierzy oddziałów partyzanckich, którzy w odpowiedzi na represje i prześladowania komunistycznych władz zmuszeni byli chwycić za broń w obronie swego życia i godności. Wystawa będzie prezentowana w naszej szkole do 14. o3. 2020r. Zachęcamy do jej obejrzenia nie tylko uczniów, ale także mieszkańców Kowali.

Ogromnym przeżyciem było także spotkanie ze świadkiem historii, które miało miejsce 3 marca 2020. Naszym gościem była Pani Lucyna Adamkiewicz podporucznik AK , która  podzieliła się z nami swoimi  doświadczeniami z okresu II wojny światowej, a także wspomnieniami z trudnych lat powojennych.

Pani Lucyna Adamkiewicz od 15.roku życia była żołnierzem Armii Krajowej. Nosiła pseudonim Ewa. W powstaniu warszawskim walczyła jako łączniczka w Zgrupowaniu Chrobry I, a po aresztowaniu przez hitlerowców trafiła do niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Gusen II. Historia bohaterki spotkania wywarła ogromne wrażenie na słuchaczach. Duże zainteresowania wzbudziły pamiątki pokazywane przez naszego gościa, a wśród nich wiele znaczących medali i orderów przyznanych za odwagę i poświęcenia w walce o wolność Polski. Podczas spotkania  Lucyna Adamkiewicz mówiła nie tylko o tym, czego doświadczyła podczas II wojny światowej, ale także apelowała do  młodych ludzi, aby odważnie okazywali swój patriotyzm i bronili dobrego imienia ojczyzny, bo Polska na to zasłużyła.  Jej postawa, miłość do kraju,  szacunek dla drugiego człowieka i odwaga w obronie swoich racji mogą być wzorem do naśladowania i zasługują na najwyższe uznanie. Uczestnicy spotkania na długo zapamiętają tę niezwykłą lekcję historii i patriotyzmu.


Wróć
    cbk (2)     ws_certyfikat_A4_2013_2014_10100127