Na andrzejki, katarzynki bawią się chłopcy i dziewczynki…

Zgodnie z tradycją naszej szkoły w ostatni czwartek listopada odbyła się zabawa andrzejkowa. W dniu imprezy klasy ósme, z przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego na czele, zmieniły salę gimnastyczną w salę balową, przygotowując wspaniałe dekoracje. Uczniowie z klas IV – VIII nie mogli doczekać się rozpoczęcia imprezy. Zabawa rozpoczęła się o godz.16.30. Dyskotekę poprowadził profesjonalny DJ, nie zabrakło także oprawy świetlnej. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się doskonale, nikomu nie brakowało sił do tańców i zabaw. Na zmęczonych andrzejkowymi harcami czekały w sklepiku uczniowskim słodkości przygotowane przez rodziców. Imprezę uatrakcyjnił występ taneczny uczennic klasy  6b.  Nie zabrakło też wspólnej zabawy w tradycyjnym kółku, jak również tańców w parach. Wspaniałej zabawy i radości było wiele i imprezę andrzejkową można zaliczyć do udanych.  Szybko minęła, ale wszyscy z utęsknieniem czekają już na następną – karnawałowy bal.

W piątek zabawy andrzejkowej był ciąg dalszy. Swoje andrzejki miały klasy I-III. Nie było wprawdzie magicznych wróżb, ale dzieci młodsze w pełnej gotowości stanęły do zabawy przy wesołej i skocznej muzyce. W trakcie imprezy maluchy chętnie uczestniczyły we wspólnych konkursach zorganizowanych przez koordynatora i wychowawców.

Warto wiedzieć…

Jest taka noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb… Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Pochodzenie tradycji andrzejkowych nie jest znane. Niektórzy upatrują go w starożytnej Grecji, inni wskazują na wierzenia celtyckie i starogermańskie. Andrzejki w Polsce pojawiły się za sprawą Marcina Bielskiego, poety, pisarza i tłumacza doby renesansu. To on w 1557 r. umieścił wzmianki o andrzejkowych wróżbach w swojej sztuce teatralnej pt. „Komedyjka Justyna i Konstancyjej”. Zabawy andrzejkowe wiążą się z wróżbami, które mają charakter miłosny, ale i zdradzają przyszłość. Mało kto jednak bierze je dziś na serio i wierzy, że tego wieczoru przybywają na ziemię duchy z zaświatów i za pośrednictwem wróżb zdradzają nam przyszłość. Dawniej wróżby andrzejkowe miały zupełnie inny charakter. Traktowano je bardzo poważnie, a wróżono sobie tylko indywidualnie, z dala od świadków, na osobności. Co więcej zwyczaj ten praktykowały tylko niezamężne dziewczęta. Dziś wróżby andrzejkowe oznaczają wspólną zabawę, a wieczór andrzejkowy jest dla wielu osób okazją do zorganizowania ostatnich hucznych imprez przed rozpoczynającym się adwentem.

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzejki

https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/andrzejki-dawna-tradycja-ktora-warto-odswiezyc

 

 


Wróć
    cbk (2)     ws_certyfikat_A4_2013_2014_10100127