Uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości …

images7Rocznica  odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego  wielkiego wydarzenia dla wszystkich Polaków, na stałe wpisało się w  kalendarz szkolnych uroczystości naszej szkoły. W tym roku uczciliśmy 94  Rocznicę Odzyskania Niepodległości, uczestnicząc w dniu 11 listopada  2012r. w Sztafecie Niepodległości 11.11.11.11.12. Razem z mieszkańcami naszej gminy, przedstawicielami organizacji i różnych grup reprezentanci naszej placówki przebiegli ok. 5 km. trasę drogami naszej gminy. 12 listopada zaś  w szkole odbył się uroczysty apel, który uświetniły pieśni patriotyczne oraz koncert w wykonaniu międzypokoleniowego zespołu wokalnego.

 

Przeszło  tysiącletnia historia państwa polskiego obfitowała w wiele wzlotów i  upadków, ale najbardziej tragiczny okazał się koniec XVIII wieku, kiedy  utraciliśmy naszą niepodległość . Katastrofa rozbiorów i utrata  państwowości nie złamała narodu polskiego. Jego wola przetrwania i  uparte dążenie do odzyskania niepodległości stały się podstawą do  odrodzenia wolnej Polski. Stało się to możliwe wraz z I wojną światową. W  1918 roku po 123 latach niewoli nasza Ojczyzna ponownie pojawiła się na  mapach Europy. Uczniowie w swoim apelu z okazji Narodowego Święta  Niepodległości  przekonywali nas,  że wolność i niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze i że od  każdego z nas zależy jakość naszej niepodległości. Uroczystość  przygotowana przez uczniów klasy VI a była refleksją nad historią i  współczesnością naszej Ojczyzny. Nad całością czuwali: p. Ewy  Bednarczyk, p. Beata Wójcik i p. Fryderyk Koziak.

DSC_0006 DSC_0013 DSCN0574 DSCN0708

 

Kalendarz młodego historyka – 11 listopada 1918rok

Jesienią  1918 r. dobiegała końca I wojna światowa, która przyniosła klęskę  wszystkim trzem zaborcom. Rosja pogrążyła się w zamęcie rewolucji i  wojnie domowej, wielonarodowa monarchia austro-węgierska rozpadała się i  chyliła ku upadkowi, a Niemcy uginały się pod naporem wojsk Ententy.Dla  Polaków była to niepowtarzalna szansa, aby móc odzyskać utraconą  wolność i własne państwo. Widząc klęskę zaborców, Polacy zaczęli  przejmować władzę wojskową i cywilną tworząc zręby przyszłego państwa.W  dniu 28 października 1918 roku w Krakowie powstała Polska Komisja  Likwidacyjna, która zaczęła przejmować władzę z rąk Austriaków na  terenie Galicji i Śląska Cieszyńskiego. Punktem kulminacyjnym jej  działalności było rozbrojenie załogi austriackiej przez członków  konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej oraz legionistów i  młodzież. W  nocy z 6 na 7 listopada powstał w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy  Republiki Polskiej pod kierownictwem Ignacego Daszyńskiego. Równocześnie  podległe rządowi oddziały przystąpiły do rozbrajania wojsk okupacyjnych  na Lubelszczyźnie i Kielecczyźnie.  W  tym właśnie czasie powrócił do kraju Józef Piłsudski, więziony od lipca  1917 roku przez Niemców. W dniu 10 listopada 1918 roku przybył on do  Warszawy. Jego przyjazd wywołał entuzjazm ludność stolicy i masowe  rozbrajanie okupantów na terenie całej Kongresówki.

Na pamiątkę tego historycznego wydarzenia Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada.

 

DSC_0011 DSC_0013 DSC_0018 DSC_0019 DSC_0031 DSC_0010


Wróć
    cbk (2)