Kolejne spotkanie z historią – Bić się do końca…

1 marca w całej Polsce odbędą się po raz 3 obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To ważne święto przypominające o powojennym niepodległościowym wysiłku ludzi sprzeciwiających się celom, jakie w Polsce stawiali sobie komuniści, nastawieni na eliminację polskich elit niepodległościowych. Zdecydowana większość Polaków nie chciała sowieckich porządków ustrojowych. Zwalczała je na polu politycznym, a gdy to się okazywało niemożliwe – także z bronią w ręku.

Dla wielu oznaczało to dramatyczną walkę o życie w ustroju, który nie tolerował jakiejkolwiek opozycji. Kto chciał uniknąć represji ze strony aparatu bezpieczeństwa musiał „iść do lasu” lub emigrować.  Ponad 20 tys. „Żołnierzy Wyklętych” zginęło po wojnie z bronią w ręku, kolejne tysiące trafiło do więzień komunistycznych, gdzie także czekała ich śmierć. W sumie w latach 1944-1955 wykonano ok. 4500 kar śmierci, spośród ponad 8 tys. orzeczonych. Kolejne setki tysięcy przeciwników ówczesnej władzy politycznej trafiło do więzień i obozów pracy, z wieloletnimi wyrokami, także najmłodsi – harcerze i uczniowie.

 O tych wszystkich znanych i nieznanych postaciach niepodległościowego podziemia  Ziemi Radomskiej opowiada wystawa poświęcona Żołnierzom Wyklętym. „Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945-50”przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie– Delegatura w Radomiu. Możemy ją obejrzeć w naszej szkole na sali konferencyjnej. Ekspozycję będzie można zwiedzać do końca lutego 2013r. 

Od 14 lutego w naszej szkole można zwiedzać wystawę j poświęconą żolnierzom powojennego podziemia. Na poszczególnych panelach autorzy pokazują dramatyczne losy ludzi, którzy nie pogodzili się z utratą niepodległości przez Polskę po II wojnie światowej, płacąc za to nieraz utratą życia. Panele podzielone są na trzy grupy tematyczne, obejmujące początki antykomunistycznej konspiracji, epopeję Związku Zbrojnej Konspiracji , historię  ostatnich oddziałów leśnych  uzupełnioną o panele poświęcone młodzieżowej konspiracji w latach 1945-56 oraz ilustrujące metody aparatu represji. Zawartość stanowią fotografie i dokumenty pochodzące ze zbiorów prywatnych oraz z archiwum IPN i Archiwum Państwowego w Radomiu– w zdecydowanej większości nigdy wcześniej nieprezentowane, uzupełnione krótkimi opisami przedstawianych wydarzeń. Wśród postaci bohaterów tamtych dni znalazła się historia młodego żołnierza podziemia, który pochodził z gminy Kowala – Władysława Frąka. Jego niezwykłe i tragiczne losy przybliżył jeden z autorów wystawy Krzysztof Busse, a obecni na wystawie członkowie rodziny wspomnieniami wzbogacili  opowieść o niezłomnym żolnierzu podziemia, który za swoje przekonania i walkę o wolność Polski został skazany na karę śmierci przez powojenny komunistyczny aparat bezpieczeństwa.

 Autorzy ekspozycji pomyśleli także o młodszych miłośnikach historii i dla nich został przygotowany komiks „Amnestia”. Jest on zarazem samodzielną aplikacją multimedialną do pobrania na komputery i mobilne urządzenia telekomunikacyjne. 

 Scenariusz wystawy: Krzysztof Busse, Arkadiusz Kutkowski. Koncepcję plastyczną, rysunki i scenariusz komiksu opracował radomski plastyk Przemysław Ochnia przy współpracy historyków z radomskiej delegatury IPN, aplikację elektroniczną wraz z towarzyszącym jej filmem reklamowym – Magdalena Śladecka i Grzegorz Gałęzowski, pracownicy lubelskiego oddziału IPN.

 

Z historii: 

 

1 marca – Narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku przez parlament w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego. Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce − będących ostatnim ogólnopolskim koordynatorem „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.


Wróć
    cbk (2)