Majowe święta ? efekty szkolnego projektu

W tym roku z okazji trzech ważnych świąt państwowych realizowaliśmy projekt edukacyjny  „Święta Majowe 2021”. Jego celem było rozbudzanie uczuć patriotycznych i obywatelskich poprzez przybliżenie historii i znaczenia majowych świąt: Święta Pracy oraz Konstytucji 3 Maja, a także Dnia Flagi. Szczególną uwagę, ze względu na ogłoszony przez Sejm RP  Rok Konstytucji, zwróciliśmy na  uczczenia 230. rocznicy Konstytucji 3Maja.  Z konieczności prace uczniów mały formę zdalną, a zostały poprzedzone przypomnieniem historycznych okoliczności ustanowienia majowych świąt w klasach młodszych na zajęciach stacjonarnych, a w klasach starszych na spotkaniach online. Najlepsze prace w kategorii plakat i kartka z kalendarza zostały wyróżnione, a uczniowie, którzy zaangażowali się w zadania projektowe nagrodzeni dobrymi ocenami i punktami z zachowania.

1 Maja zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie oraz rocznica przystąpienia Polski do UE. 2 Maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to czci polskie barwy narodowe. Dzień Flagi poprzedza święto 3 Maja, upamiętniające przyjęcie istotnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 maja z 1791 roku.

Majowe święta obchodziliśmy na odległość, ale zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli nie zawiedli, chętnie włączając się w zaproponowane działania projektowe. Biało-czerwone flagi królowały w klasach młodszych. Dzieci wykonały je własnoręcznie, w odpowiedzi na propozycje p. Magdy Gajdy i Renaty Szary.  Uczniowie klas starszych mieli nieco trudniejsze zadanie. Wykonanie plakatu czy kartki z kalendarza wymagało bowiem zebrania i selekcji informacji oraz kreatywności i odrobiny talentu plastycznego w zaprezentowaniu zgromadzonego materiału w ciekawej formie. Projket pokazał, że młodzi ludzie potrafią w angażować się w inicjatywy, które zachęcają ich do poznawania swojej historii i korzeni.

Najlepsze plakaty zostały przygotowane przez: Oliwię Odzimkowską (5a), Dawida Wydrę (4a ) i Patryka Pająka (4b). Wyróżnienie w tej kategorii , za koncepcję,otrzymała Marta Palińska (6a).

Najciekawsze kartki z kalendarza wykonali: Julia Wydra(7c), Kamila Wożniak (8a) i Maja Włoskowicz(6a). Na wyróżnienie zasługują też prace Weroniki Janas(8a) oraz Dawida Zalwerta (7a)

Koordynatorki projektu Elżbieta Tyczyńska- Zygarek, Magda Gajda oraz Joanna Kutkowska składają podziękowania wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom, którzy włączyli się  w realizację tej patriotycznej inicjatywy.

Wyróżnione prace uczniów:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wróć
    cbk (2)