Uczniowie klas siódmych w stolicy … w teatrze i w muzeum.

Szkolne wycieczki są źródłem wielu obserwacji i doświadczeń, których nie jest w stanie dostarczyć nawet najbardziej ciekawie przeprowadzona lekcja w klasie. Poza tym uczniowie mają możność nabywania nieznanych im dotąd informacji oraz poszerzenia kręgu swych zainteresowań. Mogli się o tym przekonać uczniowie klas siódmych, którzy w dniu 27 stycznia 2020r udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Program  zakładał wizytę w jednym ze stołecznych teatrów oraz zwiedzenie nowoczesnego, multimedialnego Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniom towarzyszyli wychowawcy i nauczyciel historii. Wycieczka była ciekawym doświadczeniem, które pozostawiło  wiele niezapomnianych wrażeń,  przeżyć, emocji.   

W Warszawie pierwsze kroki skierowaliśmy do  teatru Buffo, gdzie obejrzeliśmy spektakl „Zemsta” wyreżyserowany przez Andrzeja Żarneckiego. Jego akcja oparta została wiernie na komedii Aleksandra Fredry. Ten klasycznie  zagrany dramat był okazją do przypomnienia sobie zabawnego sporu o mur graniczny między Rejentem Milczkiem i Cześnikiem Raptusiewiczem oraz perypetii miłosnych syna Rejenta Wacława i bratanicy Cześnika Klary. Wiele śmiechu wywołała także zabawna kreacja Papkina – lwa Północy.  Aktorzy z wdziękiem i dowcipnie odegrali swoje role, dostarczając widzom pozytywnych wrażeń artystycznych. Zadowoleni opuściliśmy Studio Buffo

Kolejnym punktem programu było Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w budynku dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich na Woli. Jego zwiedzanie przybliżyło uczniom jedno z najtragiczniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski, będące przykładem heroizmu, męstwa i walki o wolność. Ekspozycja muzealna została zaprojektowana w niepowtarzalny sposób, cały czas oddziaływała na zwiedzających obrazem, światłem i dźwiękiem, wprowadzając w odpowiedni do okoliczności nastrój. Po przekroczeniu progu muzeum uczniowie poruszali się  w scenerii  stolicy z okresu  II wojny światowej. Chodzili po granitowym bruku, wśród murów pokrytych dziurami po kulach i emblematami Polski Walczącej. Od samego wejścia  słychać było piosenki powstańcze i odgłosy walczącej Warszawy. Przewodnik, oprowadzając uczniów po tej niezwykłej wystawie, przybliżała życie codzienne powstańców, pokazywała umundurowanie, broń, fotografie autentycznych scen powstańczych oraz opowiadała o dramatycznych losach ludności cywilnej oraz dzieci.  W salach „Państwo Podziemne” i „Godzina W” opowiedziała o funkcjonowaniu Polskiego Państwa Podziemnego, akcji „Burza” i o wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczniowie mogli  „postrzelać” z repliki powstańczego pistoletu, odwiedzić tajną drukarnię oraz poznać zasady działania podziemnej poczty. Zainteresowanie, szczególnie chłopców,  wzbudziła replika samolotu Liberator B-24J, którym dokonywano zrzutów broni dla powstańców. Wokół samolotu zgromadzone są ciekawe eksponaty, związane ze zrzutami alianckimi w 1944 roku. Dużym przeżyciem była możliwość przejścia kanałami, którymi poruszali się powstańcy przechodzący nimi w różne dzielnice Warszawy.  Przed wejściem do nich obejrzeliśmy mapę pokazującą przebieg tras kanałowych, zdjęcia oraz latarki, których używali powstańcy. Droga kanałami pozwoliła chociaż częściowo wczuć się w przeżycia powstańców, którzy ewakuowali się taką drogą z bombardowanych przez Niemców dzielnic miasta. Jednym z ostatnich akordów wizyty w Muzeum była projekcja przejmującego  filmu pt. „Miasto ruin”, będącego komputerową rekonstrukcję 3D zrównanej z ziemią Warszawy. Na zakończenie uczniowie na wystawie „Odbicie. Jestem jak ty zapewne”. Ta instalacja interaktywna umożliwiała wśród archiwalnych zdjęć Powstańców Warszawskich znaleźć swojego sobowtóra.

W czasie 2,5 godzinnego zwiedzania nie udało się obejrzeć wszystkich sal i eksponatów, ale i tak wizyta w muzeum pozostawiła niezatarte wrażenia. 63 powstańcze dni, ukazane w pasjonujących życiorysach powstańców, autentycznych powstańczych pamiątkach, rekwizytach i filmach wzbudziły podziw i  wielkie uznanie uczniów z Kowali. Nowoczesne, multimedialne Muzeum zrobiło na nich duże wrażenie, a jego zwiedzanie było niezwykłą lekcją historii i refleksji nad bohaterstwem i poświęceniem naszych rodaków  walczących w 1944r o wolność stolicy.

Siódmoklasistom  niezmiernie podobały się i spektakl, i ekspozycja  w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wzbogaceni o nową wiedzę i doświadczenia, zadowoleni wrócili do domu, zatrzymując się po drodze obowiązkowo  w MacDonaldzie. Swoimi przeżyciami i wiadomościami na pewno podzielą się z  innymi.


Wróć
    cbk (2)     ws_certyfikat_A4_2013_2014_10100127