„Przepióreczka” odwiedziła Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze

Szkolny zespół taneczny „ Przepióreczka” wraz z opiekunami p. Anną Szymczyk i p. Wiesławą Rzepecką 26.11.2019 r. wyjechał do Otrębus, matecznika Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”.  Nasi mali tancerze z 2a i 2b spotkali się tam oko w oko z  członkami,  słynnego na cały świat, narodowego zespołu ludowego.  Program wizyty był bardzo bogaty i pouczający. Na początku dzieci uczestniczyły w pięknym  koncercie edukacyjnym pt. „Fantazja Polska- Polskie Tańce Narodowe”, dzięki któremu mogły bliżej poznać pięć polskich tańców narodowych. W czasie widowiska można było zobaczyć przepiękne stroje,  a także wykonania tańców regionalnych. Przekazanych zostało wiele ciekawych informacji o naszym kraju oraz jego różnorodnych tradycjach. Oglądanie „na żywo” występu tak znakomitych tancerzy było ogromnym przeżyciem. Przy okazji przybliżono oglądającym sylwetki znakomitych polskich kompozytorów: pianisty – Fryderyka Chopina i skrzypka: – Henryka Wieniawskiego. Kolejnym etapem wizyty w Otrębusach były warsztaty, na których nasi szkolni artyści pod okiem fachowców z „Mazowsza” mogli doskonalić swoje umiejętności wokalne i taneczne, co upamiętniają wspólne fotografie. Wyjazd był niesamowity i z pewnością na długo zostanie zapamiętany. Była to wspaniała lekcja tańca, muzyki i historii, która pozwoliła poznać piękno polskich tradycji i folkloru.

Wyjazd zespołu Przepióreczka został dofinansowany przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala w ramach zadania publicznego  „Młodzi dla swojej małej ojczyzny” realizowanego z budżetu Gminy Kowala.

A to ciekawe…

„Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar „Mazowsza” sięga do folkloru innych regionów. Słowo „Mazowsze” stało się hasłem wywoławczym, utożsamianym z nieznanym dla cudzoziemców krajem i kulturą, zaś dla Polonii stało się synonimem patriotyzmu i ojczyzny. Z uwagi na ogromne bogactwo repertuarowe i działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego „Mazowsze” uznawane jest za zespół narodowy. Od ponad 60 lat porywa publiczność na całym świecie, pełniąc zaszczytną funkcję Ambasadora Polskiej Kultury. (źródło: https://mazowsze.waw.pl/)


Wróć

cbk (2)

 

ws_certyfikat_A4_2013_2014_10100127