Narodowe Czytanie 2019 w naszej szkole.

„Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”

Umberto Eco

We wrześniu w całej Polsce odbyła się ogólnopolska akcja Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej. Ósma edycja poświęcona została klasyce polskiej noweli i wybrane zostały następujące utwory: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego. W tegorocznej odsłonie akcji Narodowego Czytania nie zabrakło także naszej szkoły.

10 września 2019r uczniowie klasy VIb  z wychowawcą oraz dyrekcją szkoły uczestniczyli w Narodowym Czytaniu w  Gminnej Bibliotece Publicznej w Kowali, a w piątek 13 września po raz kolejny do akcji Narodowego Czytania przyłączyli się uczniowie naszej szkoły, którzy swoim koleżankom i kolegom zaprezentowali  „Katarynkę” Bolesława Prusa. Narratorzy (Piotr Fila VIb, Jakub Sosnowski VIb, Piotr Smorągiewicza VIIIb, Patrycja Fijałkowska VIIa, Aleksandra Siara VIb) pięknie odczytali fragmenty utworu, natomiast aktorzy ( Franciszek Pałgan VIb, Kamil Stępień VIb, Julia Wydra VIc, Gabriela Łyżwińska VIc) z dużym zaangażowaniem wcieli się w  bohaterów noweli.  Szkolną akcję Narodowego Czytania rozpoczynał i kończył  kataryniarz ( Eryk Kruk VIa), który zachwycił widownię kostiumem oraz samą katarynką, wykonana przez innego zdolnego ucznia Jan Sadowskiego z kl. VIIIb.  Gośćmi Narodowego Czytania w naszej szkole byli pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej W Kowali dyrektor Jolanta Stanik i p. Anna Dobrzańska. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali przygotowanej prezentacji noweli, co było dla wszystkich ciekawe i wzruszającym przeżyciem. Na całością przygotowań czuwały polonistki: p. M. Grzesiak i A. Rozwadowska.

 


Wróć

cbk (2)

 

ws_certyfikat_A4_2013_2014_10100127