Czterdzieści lat z Januszem Korczakiem. Projekt.

W roku 1979 ówczesna  społeczność szkolna podjęła decyzję o  wyborze na patrona szkoły JANUSZA KORCZAKA. Ten  lekarz i pedagog, który pracował z dziećmi i dla dzieci, swoją bezkompromisowa postawą i walką o prawa najmłodszych zyskał  uznanie i podziw. pedagogów, rodziców i uczniów.  Już 40 lat jest  naszym patronem i wzorem dla działań wychowawczych.  Jubileusz ten stał się okazją do przypomnienia tej wspanialej postaci  i okoliczności wyboru Starego Doktora na duchowego przewodnika naszej szkolnej rodziny.  Bądź sobą , idź swoją drogą” to motto przyświecało naszym jubileuszowym działaniom, które zostały wyznaczone w projekcie edukacyjnym: „Czterdzieści lat z Korczakiem”, realizowanym od kwietnia do czerwca br.  Uroczyste podsumowanie projektu miało miejsce 11 czerwca 2019r. W obchody jubileuszu włączeni zostali wszyscy uczniowie kl. I-VIII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka. Głównym celem projektu było zapoznanie najmłodszych  i przypomnienie starszym uczniom  niezwykłego życia i dokonań naszego patrona Janusza Korczaka. Zadania projektu  zachęcały do podejmowania myśli człowieka, który „Ukochał dzieci, które świat dorosłych obdarzył głodem, chłodem i przekleństwem”.

W ramach projektu kl. I-III wykonały prace plastyczne na temat praw dziecka, wcześniej zapoznały się z historią konwencji  praw dziecka oraz obejrzały film „Król Maciuś Pierwszy”. Uczniowie kl. IV-VI na lekcjach języka polskiego czytali fragmenty książek Janusza Korczaka: „Król Maciuś Pierwszy” i „Bankructwo małego Dzeka” i dyskutowali o bohaterze powieści. Chętni uczniowie pisali opowiadania pt. „Król Maciuś Pierwszy w mojej szkole” lub rysowali komiksy. Na informatyce pracowano nad prezentacjami multimedialnymi „Janusz Korczak – przyjaciel dzieci” oraz „Historia nadania imienia Janusza Korczaka w szkole w Kowali”, a na plastyce powstawały prace nt: „Niezwykła osobowość: Korczak- lekarz, pisarz, wychowawca, przyjaciel”. Uczniowie kl. VII-VIII na języku polskim obejrzeli film pt. Korczak w reż. J. Wajdy i dyskutowali o jego przesłaniu, a chętni pisali wiersze inspirowane sylwetką naszego Patrona lub wykonywali albumy i fotoksiążki pt. Janusz Korczak naszym patronem. Klasy siódme zaś przygotowały mapę szkół Korczakowskich z całej Polski. Do świętowania naszego jubileuszu zaprosiliśmy także uczniów z innych szkół. W ramach projektu: Czterdzieści lat z Korczakiem przeprowadzony został bowiem w naszej szkole Gminny Konkurs Czytelniczy o życiu i twórczości J. Korczaka, w  którym wzięli udział uczniowie kl. IV-V z wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Kowla.

…….

Szkolny konkurs poetycki inspirowany twórczością i życiem Korczaka dla kl. VII-VIII

I miejsce Magdalena Stępień VIIIa

II miejsce Zuzanna Bieniek VIIb

III miejsce Julia Szałas VIIIa

Szkolny konkurs literacki   „Król Maciuś Pierwszy w mojej szkole” – dla kl. IV-IV

Opowiadanie:

I miejsce Aleksandra Stadryniak IVa

II miejsce Patrycja Fijałkowska VIa

III miejsce Klaudia Stanisławek IVb

Komiks:

I  miejsce Julia Woźniak VIb

II miejsce Joanna Markiewicz Vb

III miejsce Julia Wydra Vc

Szkolny konkurs plastyczny dla kl.IV-VI

I miejsce Kamila Woźniak VIb

II miejsce Zuzanna Zięba Vb

III miejsce Aleksandra Masiarz Va

Z okazji jubileuszu nadania szkole imienia Janusza Korczaka zaprosiliśmy lokalną społeczność do wspólnego  świętowania, a w szczególności  nauczycieli, emerytów z naszej szkoły, rodziców, uczniów i absolwentów.


Wróć

cbk (2)

 

ws_certyfikat_A4_2013_2014_10100127