Gatunki zagrożone wyginięciem- Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi to z pewnością największe ekologiczne święto świata. Obchodzone w 192 krajach ma na celu uświadomienie społeczeństwu, jak wielkim darem jest Ziemia. Pod nazwą “Dzień Ziemi” ukryte są szeregi akcji, które prowadzone są corocznie wiosną, a których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie.

Trochę historii… Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell, w 1969r na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego. Pierwszy raz Dzień Ziemi ogłosił 21 marca burmistrz San Francisco, Joseph Alioto w 1970 r. Ideę poparł sekretarz generalny ONZ, który 26 lutego 1971 podpisał proklamację, wyznaczając równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W momencie, kiedy Słońce przechodzi w znak zodiaku baran w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju. Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca. Pierwsze obchody w Warszawie odbyły się w roku 1990. W Polsce i innych krajach Europy bardziej popularna stała się data 22 kwietnia ze względu na kapryśną aurę, która często zniechęcała w marcu do udziału w imprezach plenerowych. Na początku XXI w. Dzień Ziemi stał się okazją do organizowania akcji mających uświadomić młodzieży oraz całemu społeczeństwu, że należy dbać o nasze środowisko naturalne.

Hasłem tegorocznej kampanii Dnia Ziemi 2019 r. była ochrona zagrożonych gatunków. Z tej okazji uczniowie klas 4 – 8 wzięli udział w konkursie plastycznym, którego celem było propagowanie poznania i ochrony zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt. Najważniejszym jego przesłaniem było uświadomienie sobie i innym, że Ziemia jest naszym największym dobrem, dlatego wszyscy powinniśmy o nią dbać. Od nas wszystkich zależy jej przyszłość i życie wielu gatunków. Na pokonkursowej wystawie na dolnym korytarzu naszej szkoły możemy zobaczyć wykonane w formie plakatów prace z hasłem, rymowanką lub krótkim wierszykiem na temat ochrony zagrożonych wyginięciem zwierząt. Niewątpliwie udział w akcjach związanych z Dniem Ziemi przyczynia się do systematycznego wzrostu świadomej  ekologicznej młodego pokolenia i aktywnej jego działalności na rzecz przyszłości „Błękitnej Planety” – naszej Ziemi i jej przyrodniczej różnorodności.


Wróć

cbk (2)

 

ws_certyfikat_A4_2013_2014_10100127