21 marca dzień wiosny – TO ŚWIĘTO SAMORZĄDNOŚCI

 „Coraz dłuższe dni nastają, sroga zima odjechała.

A do życia powolutku budzi się przyroda cała.”

                                                      Tadeusz Boy-Żeleński

Początek kalendarzowej wiosny przypada na 21 marca. Lada dzień trawa zaczynie się zielenić, a gałęzie drzew wysypią się pąkami. Po miesiącach zimowego uśpienia wróci życie, a wraz z nim pojawi się nowa energia. Wiosna sprzyja aktywności poza czterema ścianami. Choć komputery i inne urządzenia elektroniczne skutecznie potrafią przykuć nas do biurek, warto oderwać się od ekranu i skorzystać ze sprzyjającej pogody. Zwłaszcza, kiedy opadnie już zimowy smog. Z pierwszym dniem wiosny wiąże się szereg zwyczajów – jedne mają swoje źródło w folklorze, inne pojawiły się stosunkowo niedawno. Jednym z nich jest obchodzony  w naszej szkole 21 marca Dzień Samorządności, który jest ciekawą alternatywą dla obchodzonego także w tym dniu, ulubionego przez każdego ucznia, Dnia Wagarowicza. Tegoroczny Dzień Samorządności – 21 marca 2019r miał dwie odsłony.  O godzinie 9.00 na sali gimnastycznej zebrały się dzieci z klas młodszych. Wszyscy uczniowie wkroczyli w wiosennych kolorowych strojach. Ale zanim radośnie przywitali wiosnę odbyli poważne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przygotowanej przez p. Grażynę Jóźwik i dzieci z klasy 2c oraz p. Justynę Kurobiowską – dyplomowaną pielęgniarkę. Udzielanie pomocy poszkodowanym i kurs bandażowania wypadły wyśmienicie. Potem przyszedł czas na występy. Dzieci piosenkami, wierszami i tańcami wyraziły swoją radość z powracającej do nas wiosny. Miłym akcentem kończącym spotkanie było wręczenie przez dyrektor Małgorzatę Konieczną i wicedyrektor Joannę Kutkowska nagród dla szkolnych mistrzów ortografii. W tym roku zostali nimi Gabriela Szpak (3a) oraz Antoni Dziurzyński (2a).

Po klasach młodszych na sali gimnastycznej pojawili się uczniowie klas starszych. Organizatorem tej części był tradycyjnie samorząd szkolny, który jak co roku zorganizował bardzo atrakcyjnie obchody Dnia Samorządności. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Mam talent”. Imprezę niezwykle profesjonalnie poprowadzili Szymon i Nikola, którzy zapowiadali występy uczniów. Ale zanim wystąpili nasi utalentowani uczniowie, wszystkie klasy zaprezentowały przygotowany na pierwszy dzień wiosny plakat i wiosenne hasło. Potem przyszedł czas na popisy.  W prezentacjach dominował taniec i  śpiew. Dynamiczne występy taneczne bardzo podobały się uczniom, podobnie jak i przygotowane przez wokalistów piosenki. Ogromny aplauz wzbudził występ Kamila, który w 1 minutę i 30 sekund ułożył kostkę Rubika.  Prezentacje kolegów widownia nagradzała gromkimi oklaskami, a powołane przez samorząd uczniowski jury oceniało, skrupulatnie przydzielając punkty. Na zakończenie Paulina zaprosiła wszystkich do nauki piosenki i nawet wspólnymi silami udało się ją wykonać. Na koniec jury przydzieliła bardzo atrakcyjne nagrody – I miejsce: Tydzień bez pracy domowej, II miejsce: Tydzień bez pytania, a III miejsce: Dzień tylko dobrych ocen. Wszyscy uczestnicy „Mam talent” otrzymali od samorządu uczniowskiego słodkie upominki , a każda klasa za przygotowane plakaty i wiosenne okrzyki  punkty w całorocznym konkursie „Jaka jesteś klaso”.

Ten wyjątkowy dzień w szkole upłynął w przemiłej atmosferze i sprawił ogromną frajdę nie tylko uczniom, ale również nauczycielom.  Samorząd uczniowski, w osobach Szymona A., Pauliny Ch. Nikoli K. i Franciszeka P., wykazał się dużymi umiejętnościami organizatorskimi oraz nie lada kreatywnością, przygotowując całe wydarzenie.  Nad całością przedsięwzięcia czuwali opiekunowie SU: p. Małgorzata Grzesiak, koordynatorzy Anna Gaca i Alicja Krakowiak,  a dekorację przygotowała wraz z uczniami p. M. Gajda.

 


Wróć

cbk (2)

 

ws_certyfikat_A4_2013_2014_10100127